İçeriğe Yönlendir

Gauge(Gage) Testi

Aydın Bengü

Recommended Posts

Aydın Bengü

Bu gage testi benim çok hoşuma gitti, buna biraz dikkat çekmek için ve biraz daha billgilenmek için yeni bir başlık açayım dedim.

Bir de bu nimet sadece bizim focuslara mı özgü ?

başka araçlar da var mı?

sadece arıza durumunda mı lazım olur? mesela çalışır durumdaki akümün voltajını merak etsem öğrenebilirmiyim ?

son olarakta opel astrası(2000 model) olan bir akrabam için soruyorum da astralarda bu veya buna benzer ilginç özellikler var mı ? sık araba değiştirenlerden bilhassa cevap bekliyorum.

şimdiden sağolun.

Yorum bağlantısı
Çağdaş Yalman

bazen bende digital km göstergesini açıyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Başka araçlarda olup olmadığını bilemiyorum. Ama olduğunuda duymadım. Çok faydalı bir özellik. Aracın ana arıza kodlarına kolayca ulaşılabiliyor. Ayrıca dijital km bilgiside hızınızı kesin olarak öğrenmek istediğinizde çok faydalı oluyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

fiestalardada var ama digital hızı mil olarak gösteriliyor. km/sa bölümü boş :blush: onlardan başka 30 çeşit ekran var ama hepsini anlayamadım. motor suyu sıcaklığı, digital motor devri birde mil olarak hızı anlayabildim.motor suyu sıcaklığı 80'C ye kadar cıkıyor orda sabitleniyor. bütün gün gezsemde gezerken ne 79 oluyor nede 82 vs sadece 80 :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

benim focus ta ibre dijital km.ye göre 3-4 km. fazla gösteriyor...

ama diğer fonksiyonların yorumlanması konusunda bende çaresizim :blush:

Yorum bağlantısı
Burak Balıkçı

+1

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Diğer fonksiyonların anlamları vardı aslında.Forumda bir yerlerdedir.O ilmek açılalı 2 sene olmuştur.Silinmediyse tabi...

Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

Nette dolaaşırken şunları buldum, belki benim gibi merak eden vardır diye yapıştırıyorum.

ROM Level rXXX : ROM versiyonu gösterir.

NVM Level EXXX : NVRAM versiyonu gösterir.

DTC dtc NoNE veya dtc XXXX :diagnostic arıza yoksa none yazar varsa arıza kodunu belirtir.

Road Speed MPH XXX.X : mil/saat hız göstergesi

Road Speed KPH XXX.X : km/saat hız göstergesi

Engine Speed RPM XXXX : motor devir göstergesi

Fuel Volume FXXX : benzin durum kodu

Engine Coolant Temp XXXC : motor sıcaklık göstergesi ama derece değil.

Battery Voltage bXXX : akü şarj voltajı

ABS fail Ab - [H/L] : ABS varsa durumu

Electronic Brake Distribution (EBD) Failure Eb - [H/L] : EBD varsa durumu

Illumination IL - [H/L] : dashboard ışıklarının durumu

Crank Sense Cr - [H/L] : Crack sensor durumu.

9202 - Yakıt gönderim (yakıt pompa) devresi açık

9204 - Yakıt Pompası kısa devre

9213 - Hırsızlığa karşı koruma program anahtarı minimumun altında

9232 - Anten bağlı değil – Radyo alıcısı arızalı

A103 - Anten bağlı değil – Radyo alıcısı arızalı

9317 - Akü voltajı yüksek

9318 - Akü voltajı düşük

9342 - ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) arızalı

9356 - Ateşleme devirdaim devresi açık

9364 - Ateşleme başlangıç devresi açık

9600 - Anahtar algılama beyni sinyal almıyor Bozuk anahtar veya uygun anahtar değil

9601 - Anahtar algılama ateşlemeden yanlış sinyal alıyor (Programlanmamış anahtar)

9602 - Anahtar algılama ateşlemeden geçersiz sinyal alıyor (kısmi anahtar okumuyor

9681 - Anahtar algılama ateşlemeden sinyal almıyor (Bağlantı yok veya hasarlı kablolama)

A139 - Araç beyni enstruman panel ile uyum sağlamıyor

A141 - NVM Konfrügasyon hatası (Enstruman panel ile beyin uyumsuz)

inşaallah lazım olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kalkan

ya ben fransız kaldım bu olaylara biri açıklarsa sevinirim.Dijital hzı göstergesi falan .Nasıl aktif hale geliyor bunlar?

O ne ya kardeş? nerden nasıl açıyon ?bizim arabada da varmıdır ki?

Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

Tabiki var ya ayıpsın..

mehmet abi çok güzel anlatmış MK1 focusun bilinmeyen özellikeri başlığında.

yap bak o kilometre saatinin içinde neler saklıymış gör.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ali Öztürk

merhaba,

arkadaşlar bugün ilk defa gauge testini kullandım. menüde gezinirken (sanırım bulb testinden sonra ) arıza kodu olduğunu sandığım bir yazı geldi. "E001" bu arıza kodu mu? Arıza kodu ise neyi ifade ediyor?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

2007 fiestada dijital olarak hızı sadece mil türünde cıkartabiliyorum, acaba fiestada km cinsinden görme şansımız varmı? yapan bilen ? :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

fiestayı bilmem ama focus 1 de maşşaaallah herşey var;hız mil ve km cinsinden,sıcaklık derece ve fahrenayt cinsinden, ayrıca motor suyu ayrı motor içi ayrı(anladığım kadarıyla) ,akü voltajı, ......

gerisini bende anlayamadım itiraf ediyorum. :o :huh:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

motor suyu sıcaklığı,digital devir ve fazlası fiestadada varda, ben digital hızı km cinsinden cıkartamadım.

Yorum bağlantısı
Şems Akça
motor suyu sıcaklığı,digital devir ve fazlası fiestadada varda, ben digital hızı km cinsinden cıkartamadım.

Bir arkadaşımdada 2007 fiesta tdci var. Gauge test bölümüne nasıl girebiliriz? Özellikle su sıcaklığı yada varsa yağ sıcaklığını çok merak ediyorda .

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
2007 fiestada dijital olarak hızı sadece mil türünde cıkartabiliyorum, acaba fiestada km cinsinden görme şansımız varmı? yapan bilen ? :rolleyes:

Yanlış Olmasın Benim Makinada(2003 TDCi) Var Ayhan

Yarın Bir Bakayım.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
keşke seyehat esnasında da canımız isteyince bu moda geçebilsek de değerlere baksak arada.. örn. hızı dijital ölçtüğümde ibrenin yaklaşık 5 km. kadar fazla gösterdiğini gördüm.. emin değilim.

motor suyu 84 derece connectlerde. arada bir bi derece oynuyor sanırım...

mil de var.. km de.. önce mil çıkıyor. sonra km.

geriye bi yakıt tüketimi kalıyor.. anlık tüketim var mı acaba? yol bilgisayarı geliştirilebilir eğer bu değere de ulaşılabilirse....

özdemir bey yapabilir fikrimce :rolleyes: ve fiyatına bakmam hemen alırım... ahan buraya yazıyom. (üst limit 1500 ytl tabi...)

Zamanında Çok Konuşuldu.(Bişey Çıkmadı)

170$ Karşılığında ScanGauge adında Bir Cihaz Var.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Bir arkadaşımdada 2007 fiesta tdci var. Gauge test bölümüne nasıl girebiliriz? Özellikle su sıcaklığı yada varsa yağ sıcaklığını çok merak ediyorda .

Km sıfırlama düğmesine basılı tutuyorsun,sonra kontak veriyorsun ama arabayı calıştırma. ekranda bi yazı cıkacak. o yazı cıktığı an sıfırlama düğmesini bırak. sonra arabayı calıştırabilirsin. bu tuş ile ekranı deiştirebilirsin. ard arda deişik bilgiler gelecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şems Akça
Km sıfırlama düğmesine basılı tutuyorsun,sonra kontak veriyorsun ama arabayı calıştırma. ekranda bi yazı cıkacak. o yazı cıktığı an sıfırlama düğmesini bırak. sonra arabayı calıştırabilirsin. bu tuş ile ekranı deiştirebilirsin. ard arda deişik bilgiler gelecektir.

Teşekkürler. Focus daki gibi yapmaya çalışmıştık ama olmamıştı.

Yorum bağlantısı
Ali Öztürk

merhaba,

arkadaşlar bugün ilk defa gauge testini kullandım. menüde gezinirken (sanırım bulb testinden sonra ) arıza kodu olduğunu sandığım bir yazı geldi. "E001" bu arıza kodu mu? Arıza kodu ise neyi ifade ediyor?

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

sanmam arızalar Dtc ile birlikte geliyor

Yani "Dtc none" sa arıza yok diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Yakut

peki bu testi başlattığımız zaman diyelimki bi arza kodu verdi biz bu kodu kendimiz silebiliyomuyuz bide en önemli soru mondeolarda bu özellik çalışıyomu deneyen varmı

Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

peşpeşe iki ekranda 'oooo' görüyorsanız park halinde işte odur.

yani bizde öyle. daha sonra harekete geçince sıfırlar rakamlara dönüşüyor.

km kadranında kıyasla hangisi km hangisi mil onuda tahmin ediyoz yoksa ekranda yazmıyor mil veya km diye.

Yorum bağlantısı
Ali Öztürk
(düzenlendi)

Sn. Can Umut Baykan ve Muhittin Kaplan verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ama kafamda oluşan bir soru daha var :) normalde menüde gezinirken "E001" diye bir kısım var mı? Forumdan okuduğum kadarı ile sanırım yok. Bu durumda söz konusu kod ne olabilir?

tarihinde Ali tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...