İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2 - 1. Ve 2. Viteste Gaz Vermezken Oluşan Sorun

Derviş Dursun

Recommended Posts

Derviş Dursun

bakayım bir nerdeymiş diye

Abi bakabildin mi acaba? Var mıymış bizde motor ikaz lambası?
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Ben motor ikaz lambasi gormedim hic. Kadranda sekli bile yok bende.

Kelebegin ustunde rolanti valfinin hava aldigi bir delik mevcuttur. rolanti valfine voltaj yanlis hatirlamiyorsam 9-12 volt arasinda degiserek gider.

Beyin sensorden sicaklik bilgisini alir. Beyin motor soguk ise voltaji biraz fazla gonderir ve valf fazla acilarak fazla hava emisyonu yapar rolanti yuksek calisir. Daha sonra motor isindikca beyin voltaji azaltir normal seyrine döndürür rolantiyi.

Velhasili kelam jikle diye bir sey yoktur bu gorev rolanti valfi ile beyin isbirligiyle yapilir.

tarihinde Yunus Emre Çırak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Ben motor ikaz lambasi gormedim hic. Kadranda sekli bile yok bende.

Kelebegin ustunde rolanti valfinin hava aldigi bir delik mevcuttur. rolanti valfine voltaj yanlis hatirlamiyorsam 9-12 volt arasinda degiserek gider.

Beyin sensorden sicaklik bilgisini alir. Beyin motor soguk ise voltaji biraz fazla gonderir ve valf fazla acilarak fazla hava emisyonu yapar rolanti yuksek calisir. Daha sonra motor isindikca beyin voltaji azaltir normal seyrine döndürür rolantiyi.

Velhasili kelam jikle diye bir sey yoktur bu gorev rolanti valfi ile beyin isbirligiyle yapilir.

Yorum bağlantısı

Ustalar daha iyi bilir ama rolanti valfine eksi voltaj sorunu yasarken bayagi bir oncelemistim. Pozisyon sensorunun bu işle alakasi yok anladigim kadariyla. Ne kadar cok soguk motor o kadar fazla voltaj ve o kadar cok acilan rolanti motoru valfi= yuksek rolanti

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Ustalar daha iyi bilir ama rolanti valfine eksi voltaj sorunu yasarken bayagi bir oncelemistim. Pozisyon sensorunun bu işle alakasi yok anladigim kadariyla. Ne kadar cok soguk motor o kadar fazla voltaj ve o kadar cok acilan rolanti motoru valfi= yuksek rolanti

Kısaca hava + ısı + ateş + tahta :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

Problem rolanti valfimi diyorsun

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Yok yahu ben kafaya koydum motoru soyup tekrar takicam herşeyi. Rolanti valfinide söküp temizleyim bi. Beşik gibi sallan sallan valla bıktım. Yanımdakiler acemi şoför gibi yan yan yüzüme bakmaya başladı. Yakacam sonunda bu meredi

Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

Kesin ondandir demiyorum. Bunlara dikkat edilmeli sadece.

Rolanti valfinden olduğunu sanmıyorum rolantide bi sıkıntı yok dervişin dediği gibi ısı sensöründen olabilir

Yok yahu ben kafaya koydum motoru soyup tekrar takicam herşeyi. Rolanti valfinide söküp temizleyim bi. Beşik gibi sallan sallan valla bıktım. Yanımdakiler acemi şoför gibi yan yan yüzüme bakmaya başladı. Yakacam sonunda bu meredi

Senin şu arabaya bi ara bakmak lazım derdi neymiş ☺
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Rolanti valfinden olduğunu sanmıyorum rolantide bi sıkıntı yok dervişin dediği gibi ısı sensöründen olabilir

Senin şu arabaya bi ara bakmak lazım derdi neymiş ☺

Abi bak valla, sorun mu değil mi söylersin. Ben şu bujiyi motorcraft platinium, kabloyuda orjinal alayım değişeyim. Dediğin yer nerdeydi abi uygunsa hala ordan alayım kabloyu falan
Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

Abi bak valla, sorun mu değil mi söylersin. Ben şu bujiyi motorcraft platinium, kabloyuda orjinal alayım değişeyim. Dediğin yer nerdeydi abi uygunsa hala ordan alayım kabloyu falan

küçük sanayide fordextra ister ordan al hem değişiminide yaparlar, yada oto ze sa var beşyolda parçacı ordan alıp senin ustada değiştirir
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

küçük sanayide fordextra ister ordan al hem değişiminide yaparlar, yada oto ze sa var beşyolda parçacı ordan alıp senin ustada değiştirir

Bakayım abi ikisinden birinden hallederim artık. Benim ustaya gitmem daha, yaptığı sorunu bilemem dedikten sonra vida sıktırmam daha.
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Ford extra buji kablosu 150 tl. Buji 70 tl.

Oto zesa buji kablosu 160 tl. Buji 60 tl.

Aynı yola çıktı :) extra mantıklı çünkü buji değişim ücretinden yırtarız abi :)

Yorum bağlantısı
önder deli

takma parasını da içine koymuşlar :D

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

takma parasını da içine koymuşlar :D

İkiside 220 ye geliyor. İlk baştaki servis, hiç olmazsa buji montaj parası almazlar :)
Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Derviş anlaşılan sende benim gibi daha çözüm bulamadın.Geçen hafta bende amortisörleri değiştirdim araba takoz gibiydi düzene girdi.4 amortisör 2 amortisör kulesi 2 bilya değişti.İşçilik dahil toplam 800 tl tuttu.Ama değermi değer birde şu sallanma problemini bulsak tadından yenmiyecekte işte bulamadık mereti.Bu arada bilyaları değiştirmem çok iyi oldu direksiyon baya yumuşadı,tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Derviş anlaşılan sende benim gibi daha çözüm bulamadın.Geçen hafta bende amortisörleri değiştirdim araba takoz gibiydi düzene girdi.4 amortisör 2 amortisör kulesi 2 bilya değişti.İşçilik dahil toplam 800 tl tuttu.Ama değermi değer birde şu sallanma problemini bulsak tadından yenmiyecekte işte bulamadık mereti.Bu arada bilyaları değiştirmem çok iyi oldu direksiyon baya yumuşadı,tavsiye ederim

Valla suat sorma canımı iyice sıktı artık. Dün biraz dik yokuştan aşağı inerken 1. Viteste bıraktım gazı hop hop hop bi sallamaya başladı varya arabayı duvara çalmamak için zor tuttum kendimi. Bi bakıyım şu bujileri değişeyim diyorum. Senin bujiler platinium mu, ne zaman değişti baktın mı hiç
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Belkide hava alıyordur fazladan. Haftasonu hortumları falan tekrar söküp kontrol edip hepsine bilezik bağlayıp takacam. Muhtemelen ustaların rast gele yapıp gözden kaçırdığı bir nokta var. Çünkü ikimizinde motor yapıldıktan sonra bu sorun ortaya çıktı. Ayrıca güle güle bin, tadını çıkarırsın inşallah. Ben o kadar masrafa giremem daha. Ön takımları elden geçiremedim şu lanet durum yüzünden

Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

Aynen fordextra mantıklı alsa bile en azından 20 30 lira takma parası alır bu hoplama benzindemi yapıyor lpg demi

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Aynen fordextra mantıklı alsa bile en azından 20 30 lira takma parası alır bu hoplama benzindemi yapıyor lpg demi

Abi ikisinde de yapıyor aynı yani. Bi gün sende kullan hemen farkedersin.
Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Yalnız benzinde daha yoğun yapıyor bence en azından benim arabam o şekilde

Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Aslında kesin bir çözüm var oda yetkili servis şimdi görüştüm arıza tespiti 50 tl den başlıyor dediler tabi daha yeni amörtisörleri yaptırdığım için arabaya harcıyacak şuan pek durumum kalmadı.İlerliyen zamanlarda tek düşüncem bu artık.Arıza tespitini yaptırıp götürüp kendi ustama arabanın hatasını söyleyip  teslim etmek

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Aslında kesin bir çözüm var oda yetkili servis şimdi görüştüm arıza tespiti 50 tl den başlıyor dediler tabi daha yeni amörtisörleri yaptırdığım için arabaya harcıyacak şuan pek durumum kalmadı.İlerliyen zamanlarda tek düşüncem bu artık.Arıza tespitini yaptırıp götürüp kendi ustama arabanın hatasını söyleyip teslim etmek

Bizim burda servis bakmıyor bile. Arıyorum adamları yok deyip kestirip atıyorlar.

Bu arada gözden kaçırdın sanırım, bujilerin ne tip ve ne zaman değişmiştin bilgin var mı kardeşim

Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

4 ay önce rektefiye zamanı bujiler kablolar ve bobin değişti.Markasını bilmiyorum ama herhalde bosch yada motorcraftı

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

4 ay önce rektefiye zamanı bujiler kablolar ve bobin değişti.Markasını bilmiyorum ama herhalde bosch yada motorcraftı

Bujiler lpg bujisi mi ama? Platinium falan hani.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...