İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2 - 1. Ve 2. Viteste Gaz Vermezken Oluşan Sorun

Derviş Dursun

Recommended Posts

Derviş Dursun

Ben ustadan memnunum, paracı değil ve ilgileniyor sağolsun, ama arabanın derdi bitmiyor, bide yeni araçlar bilgisayara daha iyi cevap veriyor, nokta atışı yapabiliyorlar, bizim arabaların derdini bilgisayardan anlamak zor, ama dikkat ettiğim nokta bu arabalarda kronik sorunlar var, rölantide stop etme, titreme, çatlayan elektrik kabloları v.b. Bu sorunlar baş gösteripte, tam çözebilmiş birini görmedim burada.

Tek çare eskiyen parçaları tamamen değiştirmek. 20 bin bütçe varsa 15 arabaya 5 de masraflara ayırıp öyle almak. Başka yol bulamıyorum ben :)
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Bizim arabaların (1996 mk1 mondeo) termostat gövdesinin oem kodunu bilen var mı?

Yorum bağlantısı

Ben ustadan memnunum, paracı değil ve ilgileniyor sağolsun, ama arabanın derdi bitmiyor, bide yeni araçlar bilgisayara daha iyi cevap veriyor, nokta atışı yapabiliyorlar, bizim arabaların derdini bilgisayardan anlamak zor, ama dikkat ettiğim nokta bu arabalarda kronik sorunlar var, rölantide stop etme, titreme, çatlayan elektrik kabloları v.b. Bu sorunlar baş gösteripte, tam çözebilmiş birini görmedim burada.

Cok şükür butun sorunlari bitti. Dediğiniz titreme rolantide alip verme gibi sorunlar benim aracta da vardi. Ama cok şükür Allah nazardan saklasin 7-8 aydir sorun yok.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Cok şükür butun sorunlari bitti. Dediğiniz titreme rolantide alip verme gibi sorunlar benim aracta da vardi. Ama cok şükür Allah nazardan saklasin 7-8 aydir sorun yok.

Nasıl yaptın peki yunus, oksijen sensöründen sonra mı düzeldi? Benim devirde yine duracakken 600e kadar düşüp titreme yapıyor. Buji kablolarına bastırınca geçiyor. Eski kablolar sorunlu diye buji ve kabloları orjinal değiştirdim ama yine böyle yaptı. Gerçekten bilinmedik bir yerden hava mı alıyor acaba? Teklemeye sebep bu olmasın, anlamadım gitti
Yorum bağlantısı

Konunun basinda da söylemiştim. Bircok sey denedim. Bir turlu gecmedi. Karter havalandirma hortumu degisimi, tum atesleme sistemi degisimi vs. Hatta ustanin biri rolanti valfinin hic oynanmayacak ayariyla oynayip yukseltti ama yine de yapti. Bizim araclarin orjinal bilg cihazı pek bulunmuyor. Ustaellerde var mesela. Izmire gittigimde Salih ve Sabri ustam bağladılar cihaza ve oksijen sensorunun can cekistigini soylediler. Kurtarmak icin ugrastilar parca bulunamadigi icin. Temizlediler falan. 1 ay boyunca hic yapmayinca sonraki ilk sorun yapmasinda parcayi buldum ve degistim. Sonuc : mukemmel :)

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Konunun basinda da söylemiştim. Bircok sey denedim. Bir turlu gecmedi. Karter havalandirma hortumu degisimi, tum atesleme sistemi degisimi vs. Hatta ustanin biri rolanti valfinin hic oynanmayacak ayariyla oynayip yukseltti ama yine de yapti. Bizim araclarin orjinal bilg cihazı pek bulunmuyor. Ustaellerde var mesela. Izmire gittigimde Salih ve Sabri ustam bağladılar cihaza ve oksijen sensorunun can cekistigini soylediler. Kurtarmak icin ugrastilar parca bulunamadigi icin. Temizlediler falan. 1 ay boyunca hic yapmayinca sonraki ilk sorun yapmasinda parcayi buldum ve degistim. Sonuc : mukemmel :)

Oksijen sensörünün oem kodu ve resmi varmı? Birde benim arabanın termostat gövdesi çatlamış fixit yapmış usta ama ben yenisini sipariş ettim, oem kodu "XS7G 9K478 AD" doğrudur İnşallah.

An35qQ.jpg

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Bendeki 97 BB 9F 472 AA

ancak arabadan arabaya değişiyor. Resmi asagidaki linkte var.

https://www.bu firman?n reklam?na izin vermiyoruz..com.tr/mondeo-hego-sensor-19962001-pid-12907.html

Arabanız giderken değilde durmaya yakın ayağınızı gazdan çektiğinizde, stop ediyormuydu?, rölanti valfi değiştiği halde ısınınca rölanti 500 lere düşüp yığılma yapıyormuydu ?

Yorum bağlantısı

Rolanti valfi degisimine ragmen rolanti dusup yukselmesi aynen devam ediyordu. Araba kirmizi isiga yaklastigimda 1 ya da 2. Viteste resmen ziplaya ziplaya gidiyordu. Sıkışık trafikte resmen cile oluyordu bu durum.

Ama stop etme durumu yoktu aracimda. Rolanti alip vermesi esnasında birkac kez gaz verip biraktigimda toparlaniyordu kendini bazen toparlamiyordu.

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Rolanti valfi degisimine ragmen rolanti dusup yukselmesi aynen devam ediyordu. Araba kirmizi isiga yaklastigimda 1 ya da 2. Viteste resmen ziplaya ziplaya gidiyordu. Sıkışık trafikte resmen cile oluyordu bu durum.

Ama stop etme durumu yoktu aracimda. Rolanti alip vermesi esnasında birkac kez gaz verip biraktigimda toparlaniyordu kendini bazen toparlamiyordu.

Oksijen sensörü tam olarak arabanın neresinde?

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Benim araba yine can çekişmeye başladı, marşı almıyor, gaz düğmesine basarak aldırıyorum, stop ediyor, gaza bastığım halde stop edecek gibi devir düşüp çıkıyor, çok bunalttı beni artık, kullanmıyorum, kapıda yatıyor.

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Mondeo mk2 oksijen sensörü yeri ve soketi.

3d6bb2c5d04169d14d13a361ac41aa14.jpg

eece11525a6f8e4caf29ba6e17a28d34.jpg

d5f8063bf407ab4b13cf72d070f4b72a.jpg

42e967668a335622976763ffe7a5a790.jpg

Değiştirmedik parça kalmadı zaten bunuda değiştirelim.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Değiştirmedik parça kalmadı zaten bunuda değiştirelim.

Valla ustacıklar yüzünden yada sayesinde arabaları komple yenilemiş oluyoruz. Onu değiş bunu değiş, değiş babam değiş. Az uz fiyatlarda değil. Bu parça bile hiç yoksa 160 200 lira arası
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Valla ustacıklar yüzünden yada sayesinde arabaları komple yenilemiş oluyoruz. Onu değiş bunu değiş, değiş babam değiş. Az uz fiyatlarda değil. Bu parça bile hiç yoksa 160 200 lira arası

Eski araba bi yeri yapıyorsun, başka bir yer patlak veriyor, yeni arabalar gibi, bilgisayara bağlayınca nokta atışıda yapılamıyor, pek çok arızayı vermiyor, olay deneme yanılma yöntemine dönüyor ama bu yöntemde oldukça tuzlu, oksijen sensörünün yanı sıra gazdan şüpheleniyorum bu aralar, gazı düğme harici tamamen iptal edecek bir sigortası yokmu?

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Eski araba bi yeri yapıyorsun, başka bir yer patlak veriyor, yeni arabalar gibi, bilgisayara bağlayınca nokta atışıda yapılamıyor, pek çok arızayı vermiyor, olay deneme yanılma yöntemine dönüyor ama bu yöntemde oldukça tuzlu, oksijen sensörünün yanı sıra gazdan şüpheleniyorum bu aralar, gazı düğme harici tamamen iptal edecek bir sigortası yokmu?

Sigortası var. Aküden çıkan kablonun biri ucu kapaklı küçük kutucuk olur. Kapağını açınca içinde sigortayı görürsün. Çıkar onu direk benzin aktif olur zaten. Bulursam bi resim paylaşırım birazdan
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Baktım ama resim namına bişey bulamadım, bende çizdim artık. Umarım anlaşılır :)

6d8661d631fc56cf0b5ccfe06b8a057a.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Baktım ama resim namına bişey bulamadım, bende çizdim artık. Umarım anlaşılır :)

6d8661d631fc56cf0b5ccfe06b8a057a.jpg

Ben bu sigortayı sökünce, lpg devre dışı kalacak, tüm sistemi söktürmek zormuş, birsürü tefauratı varmış, bide tankı sökmek istiyorum, kendim yapabilirmiyim acaba,

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Ben bu sigortayı sökünce, lpg devre dışı kalacak, tüm sistemi söktürmek zormuş, birsürü tefauratı varmış, bide tankı sökmek istiyorum, kendim yapabilirmiyim acaba,

Oooooo sen baya baya tesisata dalmak istiyorsun :) el becerim alet edavatim var, kendime de güveniyorum dersen sökersin ama neden depoyu sökmek istedin onu anlamadım. Yoksa sökmek basit iş
Yorum bağlantısı
Samet Uzun

bende aracımı geçen hafta aldım. test sürüşü yaparkende denk gelmişti. çalıştığında benzinde oluyo sonra gaza geçiyo belki o ara tam yakıt geçişi olmadı diye mi acaba problem oluyo diye de düşünmüyo değilim ama motor mantığına bayağı uzağım söylediklerimi çok dikkate almamak gerek :)

motor soğukken 1. viteste gittiğim an gazdan çektiğimde 2 saniyelik ufak bir titreme yapıyor ve geçiyor. motor sıcakken bu sorun henüz denk gelmedi. benim şüphem baskı balata neredeyse bitik olduğundan dolayı bir problem var diye düşünüyorum. 1 ay içinde bakıma sokucam değişicek bayağı şey bende çözerim galiba o ara

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Oooooo sen baya baya tesisata dalmak istiyorsun :) el becerim alet edavatim var, kendime de güveniyorum dersen sökersin ama neden depoyu sökmek istedin onu anlamadım. Yoksa sökmek basit iş

Lpg hiç istemiyorum esasında, geçen hafta marştan çalışmama sebebi lpg sistemiymiş, düğme değişti ama, bu hafta yine aynı şeyi yaptı, bendeki sistem sorunlu, sigortayı sökünce gaz sızıntısı için olan tertibatta çalışmayabilir, o yüzden tankıda sökersem tehlike kalmaz diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Lpg hiç istemiyorum esasında, geçen hafta marştan çalışmama sebebi lpg sistemiymiş, düğme değişti ama, bu hafta yine aynı şeyi yaptı, bendeki sistem sorunlu, sigortayı sökünce gaz sızıntısı için olan tertibatta çalışmayabilir, o yüzden tankıda sökersem tehlike kalmaz diye düşünüyorum.

Arabada elimi surmeyecegim iki sey;

1 Elektrik

2 gaz sistemi

Hic anlamam ve benim icin ikisi de cok tehlikeli

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Arabada elimi surmeyecegim iki sey;

1 Elektrik

2 gaz sistemi

Hic anlamam ve benim icin ikisi de cok tehlikeli

Muhtemelen bagajı açınca ben tanka, tank bana bakacak, sonra tırscam ve lpg servisine söktürcem :) . Düğmeden kapa kapanır diyorlar, ama kapanmıyor kendi kafasına göre takılıyor, Derviş kardeşimizin gösterdiği sigortayı sökiyim diyorum, bu seferde, Allah korusun bir darbe anında solenoid vana kapamayacak ve tank boş olsa bile tehlikeli bir durum oluşturacak. En iyisi tankı boşalttırıp söktürürüm, muayene zamanı gelincede yeniden taktırırım.

Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Derviş ne alemdesin bir şey bulabildin mi :) Bugün farkettimki araç soğukken daha çok yapıyor.Bak sitelere baktım ihtimaller şunlar

1)Hava alma

2)Bobin veya buji kabloları(benim yeni değişti)

3)Km hız sensörü

4)Debriyaj sensörü

bizim sıkıntımız bunlar biri ama hangisi ???

Ama soğukken daha çok yaptığına eminim o yüzden ön düzen olamaz

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Derviş ne alemdesin bir şey bulabildin mi :) Bugün farkettimki araç soğukken daha çok yapıyor.Bak sitelere baktım ihtimaller şunlar

1)Hava alma

2)Bobin veya buji kabloları(benim yeni değişti)

3)Km hız sensörü

4)Debriyaj sensörü

bizim sıkıntımız bunlar biri ama hangisi ???

Ama soğukken daha çok yaptığına eminim o yüzden ön düzen olamaz

Valla suat bu ayki kotamı doldurdum. Buji ve kablo değiştim 250 onlara bayıldım gerisi diğer aya kaldı :D dikkat ettim onları değiştikten sonra daha net yapmya başladı sanki. Soğukken aslında pek yapmıyor, yani şöyle; devir yüksek olduğu için sallamıyor sanki. Isındıkça daha belirgin. Hava olayı benim kafama takıldı zaten. Çünkü devir fren yapınca 500 lere kadar iniyor. Gerçi biraz yüksek devir kullandıktan sonra o da düzeliyor. Anlamadım valla. Hız sensörü arızalı olsa motor kendini korumaya alır 60 km yi geçmez. Göstergelerde sorun oluşur çalışmaz. Debriyaj sensörü desen orayla imkanı yok uğraşmadılar. Sente ayarında acaba ufak bir kaçıklık mı var diyorum. Tam tutturamadilar mı acaba. Kafamda deli sorular
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...