İçeriğe Yönlendir

B5.5 Passat 1.9 TDI

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Metin Akbal

Comfortline’da yok. Highline’larda var. Hatta bazılarında arka koltukta da var. 

Ben kendi aracıma yapıyordum o da yarım kaldı. Pedleri koltuk içlerine yerleştirmeye üşendim. 

Nereden açtın bu konuyu ya. [emoji4] [emoji4] [emoji4] 
Şimdi gelirler [emoji4] 

[emoji23][emoji23][emoji23]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Konu neyse bende ondan istiyorum [emoji3] 
Mustafaya kaldiysa bosa bekleme [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Konu neydi cicişler

4e685d495f124c11ce211654fb0bee38.jpg

hayatımda ilk defa arka koltuğuna para harcanmış araba görüyorum :nargile: @Önder Özcan @Köksal Yılmaz 

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Arka ne kadar konforlu ise o kadar az dırdır geliyor öne. Anlayacaksın zamanı gelince 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Metin Akbal yazdı:

Mustafaya kaldiysa bosa bekleme emoji16.png

Benimde yok ya :D 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Ali Gök yazdı:

hayatımda ilk defa arka koltuğuna para harcanmış araba görüyorum :nargile: @Önder Özcan @Köksal Yılmaz 

Önlerde ısıtma (ve soğutma) var, arkalarda yok ama, arkadaki herkese özel klima var. İster ısıt ister soğut. Oem olmayan donanıma karşıyız. :keyifli:

image.thumb.jpeg.c7cdab6559da4ca0ff0a9fad4355116c.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Servet Aydın yazdı:

Arabanı yakmadım ona yanarım 

Koltuklara yanık yağ bulaştıralım bi dahaki sefere :) 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Nasılsa eşik aydınlatma güncelleme için gelecek. Arada kamera bağlantısı restore filan derken kazara kabloları ters bağlarım. Mukadderat 

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

hayatımda ilk defa arka koltuğuna para harcanmış araba görüyorum :nargile: [mention=47964]Önder Özcan[/mention] [mention=24540]Köksal Yılmaz[/mention] 
Benimkiler çocuk koltuğunda, normal düzene geçene kadar kaç araba değişir bilmem.
Nasılsa eşik aydınlatma güncelleme için gelecek. Arada kamera bağlantısı restore filan derken kazara kabloları ters bağlarım. Mukadderat 
Bbc International a satarız abi video çekeyim öncesinde :D
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Vidyo olmadan olmaz. Ayak aydınlatma ile araç nasıl yanar görsün Mercedes. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Arıkan yazdı:

Ben kendi aracıma yapıyordum o da yarım kaldı.

Ben seni tanıdım tanıyalı yarım o proje

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Mustafa Arıkan yazdı:

😔

Bende sandım ki benim probleme çözüm bulundu :) 

Bende hadi  mustafa yine iyisin yazacaktim kii😀

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
Mustafa Arıkan yazdı:

Geçenlerde malum rot başı değişti ve rot ayarı yaptırdım. Dönüşte yaklaşık 120km hız ile girdiğim hafif bir virajda ESP devreye girdi. Araç güç kesti ve yavaşlamaya başladı. (ASR’de olabilir.)

Ancak viraj içinde ne kadar yavaşlasam da ESP devreden çıkmadı. Ta ki ne zaman direksiyonu dümdüz yaparsam devreden çıkıyordu. Başka bir virajda denedim tekrar ediyor aynı durum. Bu olay geçen yıl da başıma gelmişti ama kendiliğinden geçmişti.

Ancak bu defa rot başı değişimi ve rot ayarından hemen sonra olunca aklıma direksiyon açı sensörü geldi. 

Ross-tech bizim araçlarda kalibrasyonun Vag-com ile nasıl yapılacağını anlatmış. Bende dün akşam hallettim. Test ettim ve sorun düzelmiş. 

Mustafa Arıkan yazdı:

Malesef sorun çözülmedi. Bugün detaylı test ettiğimde sorunun devam ettiğini gördüm. Çözüm için araştırıyorum. Hallettiğimde yeniden bir video çekip paylaşacağım.

Olayda kopukluk olmasın diye yukarıdan alıntı yaptım.

Sağa viraj dönerken ASR/ESP'nin devreye girip güç kesmesi problemini çözdüm çok şükür.

Bayram ve sonrasında cenaze filan olunca vakit olmadı uğraşmaya. 

Dün bağ evinde sağ tekeri söküp ABS sensörünü kontrol edecektim ki bi baktım sağ rot başında bir gariplik var. (Sorun sol rot başı ve mili değiştikten sonra meydana gelmişti. Sağa işlem yapılmamıştı.) Mil ile kolun birleştiği yerden oynuyor. 

Sabah erkenden parçayı alıp ustama gittim. Değiştirdik ardından rot balansa gittim. Durumdan bahsedip iyice incelemesini söyledim. Hiç bir sorun yok deyince ayar yapıp çıktık. Ve sorun düzelmiş.

Tabi sorunu çözene kadar 3 rot balanscı, 1 mekanikçi, 1 elektrikçi gezdim.

-İlk rot balanscı "tek solu değişirdiysen rot milinin boyu kısa veya uzundur ondan olur dedi." Kontrol etti rot başındaki hatayı göremedi.

-İkinci rot balanscı "alt takımda boşluk vardır, sağ teker avare takılıyordur bakmamız lazım" dedi hadi bakalım deyince "bayram sonrası öylesine açtık elemanlar yok" dedi bakmadı. Kızıp çıkmıştım. Baksa muhtemelen sorunu bulacaktı. Esnaflığı iyi olsaymış keşke işten anlıyor :)

-Üçüncü rot balanscı rot ayarı ile uğraştı. Ama sorun devam etti.

-Mekanikçiye gittim. Arıza kodu olmayınca test edelim dedi .Testte sorunu gördü. "Arka koltuk altındaki yanal ivme sensöründendir" dedi. Geniş bir vakitte gel bakalım dedi. Akşam üzeri gitmiştim. Tekrar gitseydim muhtemelen her yeri sökecekti :)

-Elektronikçi arıza kodu var mı diye baktı, kod olmayınca ondan olabilir bundan olabilir bir sürü şey saydı. Elletmeden çıktım. İyi yapmışım :)

Tabi bu arada araç iki tane arıza kodu verdi. Biri fren pedal müşürü, diğeri direksiyon açı sensörü. Bu arızaları ben kendim halledip kodlları da sildim. Bu kodlarla gitsem direkt direksiyon açı sensörünü değiştirecekler. Meret çok pahalı çıkması bile 800 lira. Fren pedal müşürü ucuz ama olayında zaten onunla hiç alakası yoktu. Tamir ettim bir daha sorun çıkarmadı bile.

Velhasıl ustalara güvenmeyip uğraşa uğraşa kendim buldum sorunu ve minimum maliyet ile çözdüm. 

-Rot başı 60TL

-Rot mili 30TL

-İşçilik 30TL

-Rot ayarı 50TL

Toplam: 170TL 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 11
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Hadi geçmiş olsun, kendi arabam gibi dert edinmistim :) iki rot aynı olmalı dendiğinde değiştiriniz diye hatırlıyorudum ben.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Hadi geçmiş olsun, kendi arabam gibi dert edinmistim :) iki rot aynı olmalı dendiğinde değiştiriniz diye hatırlıyorudum ben.

Teşekkür ederim aslında değişecektim ama argüman bizi tatmin etmedi. Sağ rot başı bozuk değiş dese değişecektik. O; yeni taktığın rot başı uzun geliyordur, diğer tarafı da değiştir düzelir dedi. Aynı sonuca çıkarmışız ama parçacı arkadaşımda öyle bir şey mümkün değil deyince başka çözüm aradık biz.

Bi de kontrol etti ölçtü biçti, rot başının bozuk olduğunu nasıl görmedi bilmiyorum :) 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Gözün aydın, bir sorunu daha halletmişsin :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Bütün sorunları çözüldü kaça satıyoruz ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Selçuk Bakış yazdı:

Gözün aydın, bir sorunu daha halletmişsin :) 

Teşekkürler. Çok şükür halloldu.

Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bütün sorunları çözüldü kaça satıyoruz ?

Sessiz konuşalım lütfen şimdi duyar filan yine başlar lambaları yakmaya :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Servet Aydın yazdı:

Satılık araba konusu buramı 

Jetta ile takas edelim diyor özelden ama yanaşmıyorum 4x4 alacağım :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Servet Aydın yazdı:

Satılık araba konusu buramı 

Düz devam et abi ağaçtan sağ dön görürsün :) 

Hasan Karabekiroglu yazdı:

Jetta ile takas edelim diyor özelden ama yanaşmıyorum 4x4 alacağım :) 

LPG’siz şeyler ilgimi çekmiyor :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...