İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Rölanti Sorunları

Engin Bilen

Recommended Posts

Hüseyin Demir

Merhaba Sevgili Mehmet Kaya ve Yusuf GErdan arkadaşlarım.

Geçtiğimiz bir kaç gün içinde bana yardımcı olmaya çalıştığınız arıza ve araç hakkında ufkumu açtığınız için çok teşekkür ederim. 

Dün akşam üstü siparişini verdiğim filtre seti, kaput amortisörleri ve şanzuman takozu geldi. Hava ve polen filtresini ve amortisörleri taktıktan sonra takozu taktırmak üzere sanayiye gittim.

Her ikinizinde tavsiye ettiği her yere baktık. Başka ustalar geliyo bişeyler söylüyor. ORası mı burası mı derken emme manifoldu alt tarafında bir fiş gördük. Hafif çıkmış gibi idi.Yerine oturttuk. 

Sonra bi test turuna çıktım. Her şartta zorladım. Devir göstergesi araç duruyorken sanki japon yapıştırıcı ile yağıştırılmış gibi sabit duruyor. Şanzuman takozu değişimi ile beraber her hangi bir sarsıntı da kalmadı. Çiçek gibi oldu araba yaaa

Çok masraf açar diye düşünürken tekrar aşık oldum arabama  :)

Bu günde MotorSilk (LPG) siparişim geldi. Bİr kaç güne kadar MotorSilk şanzuman katkısı gelecek inşlh daha da bir güzel olacak arabam.

Tekrar yardımlarınız için teşekkür ederim başka topiclerde görüşmek üzere kendinize iyi bakın ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Halil Kılbaş

aklıma geldi yazayım dedim geçmiş olsun şanslıymışınız aracınız az masrafla çok uğraşmadan düzelmiş benim 2004 tüplü mondi rolanti sorununa enaz 4bin masraf yaptım olmadı sonunda sattım kurtuldum bidahada ford a yaklaşmam dedim demesine de başka arabayada binemedm ford servisinde ki arkadaşmn 1,6d s40 pazarlık yaptık olmadı derken 2006 tdcı manuel mondeo ya bi bindm araba değil benzinlilerden sonra uçak geldi sanki hemende bütçe yetince aldm rolanti sorunu yok işıklarda beklerken 60km altında biraz motor sesi geliyor 100 den sonra benzinliden de sessiz turbo çufulamasına da bayılıyorum benzinli 4500/190 nm

dizel 1800/330nm harika ötesi bana göre gelsin yayla yolları

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Muş değil TUNCELİ lütfen..  :)  Bu arada ben o gazın üzerindeki ayar vidası ile canım sıkıldıkça oynuyorum. Rolantiyi ayarlıyorum. Yazın düşük kışın biraz yüksek ayarlıyorum.  :D  :D

Benim araçta pek Rolanti sorunu yoktu ancak araç stop ediyordu.
Hatta konusu bile var Mondeo stop ediyor diye.
Karter havalandırma hortumuna baktırın. Ilk önce LPGden olup olmadığını kontrol edin.
LPG tamamen devre dışı bırakın.
Yani aracın beyninden gelip enjektörlere girmesi gereken ancak LPG beynine giren kabloları eski haline getirin. Beyinden gelen kablolar direk enjektörlere bağlansın. Aracın LPG ile tüm bağlantılarını ayırın. Ondan sonra test edin. Benzer sorun Muş'ta irfan hocam yaşadı LPG söktü araç düzeldi.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Demir

aklıma geldi yazayım dedim geçmiş olsun şanslıymışınız aracınız az masrafla çok uğraşmadan düzelmiş benim 2004 tüplü mondi rolanti sorununa enaz 4bin masraf yaptım olmadı sonunda sattım kurtuldum bidahada ford a yaklaşmam dedim demesine de başka arabayada binemedm ford servisinde ki arkadaşmn 1,6d s40 pazarlık yaptık olmadı derken 2006 tdcı manuel mondeo ya bi bindm araba değil benzinlilerden sonra uçak geldi sanki hemende bütçe yetince aldm rolanti sorunu yok işıklarda beklerken 60km altında biraz motor sesi geliyor 100 den sonra benzinliden de sessiz turbo çufulamasına da bayılıyorum benzinli 4500/190 nm

dizel 1800/330nm harika ötesi bana göre gelsin yayla yolları

Bu aralar herhangi bir sıkıntı yok. Sadece ilk çalıştırmada biraz zor çalışıyor (3-4sn.) ama çekişte, yakışta herhangi bir anormallik yok.

Klimayı açınca bayaa bi hantallaşıyor ama elektrikli kliması olmayan gücünü dirak motordan alan tüm araçlarda durum böyle ona fazla takılmıyorum.

Ama dediğiniz gibi dizellerin methini çook duydum. Bende bi TDCI Ghia düşünmüyor değilim  :good1:  Hele de bi denk gelse birinde kullansam şööyle Jatco'lu bişey bakalım nasıl olacak durumlar  :rolleyes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yusuf Gerdan

Öncelikle merhabalar. Daha önce sıkıntılarımızı belirtmiştik hatırlayan abiler&kardeşler vardır. Aracın max.tork alacağı devirde (1800-2000 arası) gaza az basılınca oluşan bir titretmeden bahsetmiştim. Uzun uğraşlar sonucu sebebini bulduk. En az 10 ustaya gittik her seferinde başka bir şey dendi. En sonunda ids cihazına bağlandı. Çıkan hata P0740- Tork konvertörü kavrama devre arızası. Başka bir kusur bulamadık. Nasıl bir yol izlemeliyiz? Onarımı nasıldır?

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Bu sirada hız 77 ile 82 arası gibi mi.

Hız farketmiyor .Her viteste o devirlerde yapıyor. Ama çoğunlukla uzun yolda 5.viteste 90-100 arası yapıyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu sirada hız 77 ile 82 arası gibi mi.

Bunda oluyorsa ve benzinli ise ?
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Yusuf Gerdan

Selenoid veya tork konvertör değişecek dendi. Hiç kimse net cevap veremiyor maalesef. Kimsenin başına gelmemiş. Kimse anlamıyor :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin Kelleci

Arabam mondeo 2.0 ghia benzinli 2003 ilk aldığımda devir 0,6 ile 2 arasında gidip geliyordu rolanti

motoru degisti gaz kelebegindeki sensör değişti birde kelebekten rolanti ayarini biraz yukselttiler

şu anda 0,8 de veya 1 de çalışıyor problem şu araba giderken durdugumda 2 ye çıkarıyor 2saniye

sonra 1 e indiriyor arabayi sehiricinde 2.ci viteste 2 devirde gidemiyom ara sira gaz kesiyor sonra

Ayagi pedaldan cekip gaz verince veya cekmeden biraz daha pedala basinca geliyor buda duzenli

bi sürüşü yok ediyor ayrica uzun yolda araba belli bi yol aldiktan sonra sesi cok kalinlasiyo sanki

dizel minibüs gibi kalin ve klima kapali olduğu halde hava veren yerlerden hava geliyor

yardimci olup bi fikir verirseniz sevinirim

simdiden allah razi olsun kardeslerden

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arabam mondeo 2.0 ghia benzinli 2003 ilk aldığımda devir 0,6 ile 2 arasında gidip geliyordu rolanti

motoru degisti gaz kelebegindeki sensör değişti birde kelebekten rolanti ayarini biraz yukselttiler

şu anda 0,8 de veya 1 de çalışıyor problem şu araba giderken durdugumda 2 ye çıkarıyor 2saniye

sonra 1 e indiriyor arabayi sehiricinde 2.ci viteste 2 devirde gidemiyom ara sira gaz kesiyor sonra

Ayagi pedaldan cekip gaz verince veya cekmeden biraz daha pedala basinca geliyor buda duzenli

bi sürüşü yok ediyor ayrica uzun yolda araba belli bi yol aldiktan sonra sesi cok kalinlasiyo sanki

dizel minibüs gibi kalin ve klima kapali olduğu halde hava veren yerlerden hava geliyor

yardimci olup bi fikir verirseniz sevinirim

simdiden allah razi olsun kardeslerden

1- aracı cihaza bağlatıp gaz pozisyon sensörünün değerini 0.96-1.0 arasında Olmasını sağlayın. Bunun için sensör vidaları gevşetilip milim oynama ile yapılır. Benzer durum bende vardı. Bu şekilde çözdüm.

2- emme manifoltunun bir yerden hava alıp almadığını kontrol edin. Özellikle klaper milinin v kayışı tarafındaki tapası düşmüş olabilir.

3- emme manifoltunun alt kısmında karter havalandırma hortumu kontrol edilmeli

4- emme Manifoltuna gelen tüm hava hortumları kontrol edilmeli çatlak yırtık varmı ona bakılmalı

5- emmemanifoltu sökülürse klaperlere baktırın Boşluk yapmışsa değiştirin. Zaten Boşluk varsa subap vurması gibi şakırtılı Çalışır. Özellikle hafif gaz verip bıraktığınızda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Ayar vidası ile oynanmamasi gerekiyor. O ayar yukseltildiginde aracinizin sorunu olan rolantide devir oynamasi giderilmis gibi gozukur ama arac durdugunda rolanti yuksekte kalir. Yakitiniz artar arac bir nevi hep ara gaz verir. Bunun yerine sorununuzun tespiti yapilmaliydi. Mehmet Bey'in ifade ettigi gibi ayar fabrikasyon haline getirilmeli.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kemal Mert

Merhabalar,

Belki konuyla çok alakalı olmayacak ama bilgilerinize birkaç sorum olacak.

Son zamanlarda aracı sabahleyin ilk çalıştırdığımda tuhaf bir ses ile karşılaşıyorum.

Gaza bastığım zaman bir patırtı oluyor, çok kısa sürüyor (en fazla 1 dakika) sonra geçiyor.

Gazdayken bu sıkıntı hiç olmuyor, sadece sabahleyin ilk çalışmada yani benzinde oluyor.

Bugün bir deneme yaptım sabah çalıştırdım yine aynı ses, hemen motoru durdurdum biraz sonra tekrar çalıştırdım ve ses olmadı, sebebi nedir? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ayrıca bir sorunum daha var, oda ilk çalıştırmadan 5 dakika sonra gelen kayış sesi, 1 kaç dakika sürüyor sonra kesiliyor?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
yusuf gökyokuş

öncelikle herkese slmlar aracım 2003 model mondeo tdci 288 bin kilometrede motoru çok güzel benden önceki sahibi hep serviste bakımını yaptırmış.bu günlerde her zaman olmamakla beraber çok zaman rölanti problemim var.şu şekil ilk çalıştırdığımda devir dokuz yüzbin arası gidip geliyor sabit durmuyor.baktıracağım fakat nerden başlayacağımı bilmiyorum.yapmam gerkenleri bir sıralarsanız çok memnun olurum.

bu arada unutmadan tamirci turboya ve enjektörlere bakmamız lazım diyor doğrumudur

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

rölanti ne zaman düzeliyor? yolda gidrrken hiçbir sıkıntı yok mu? çekiş nasıl?

Merhabalar,

Belki konuyla çok alakalı olmayacak ama bilgilerinize birkaç sorum olacak.

Son zamanlarda aracı sabahleyin ilk çalıştırdığımda tuhaf bir ses ile karşılaşıyorum.

Gaza bastığım zaman bir patırtı oluyor, çok kısa sürüyor (en fazla 1 dakika) sonra geçiyor.

Gazdayken bu sıkıntı hiç olmuyor, sadece sabahleyin ilk çalışmada yani benzinde oluyor.

Bugün bir deneme yaptım sabah çalıştırdım yine aynı ses, hemen motoru durdurdum biraz sonra tekrar çalıştırdım ve ses olmadı, sebebi nedir? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ayrıca bir sorunum daha var, oda ilk çalıştırmadan 5 dakika sonra gelen kayış sesi, 1 kaç dakika sürüyor sonra kesiliyor?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

subap iticileri doldurmuyor olabilir. tapetler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
yusuf gökyokuş

çekişinde herhangi bir sorun yok motor ısınınca yüzde sensen gidiyor rölanti sorunu bazen araç hareket halindeyken gaz vermediğim zamanda rölanti oynuyor ama her zaman değil

Yorum bağlantısı
Kemal Mert
(düzenlendi)

ÇAĞLAR BEY SELAM,

MESAJINIZI YENİ GÖRDÜM, SUBAP İTİCİLERİ DERKEN NEYİ KASTEDİYORUZ ACABA, KONUYU BİAZ DAHA AÇMANIZ MÜMKÜN MÜDÜR.

BU ARADA HİÇ DUYMADIĞIM BİR KELİME "TAPETLER" :) ?

:)

tarihinde Kemal Mert tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

ÇAĞLAR BEY SELAM,

MESAJINIZI YENİ GÖRDÜM, SUBAP İTİCİLERİ DERKEN NEYİ KASTEDİYORUZ ACABA, KONUYU BİAZ DAHA AÇMANIZ MÜMKÜN MÜDÜR.

BU ARADA HİÇ DUYMADIĞIM BİR KELİME "TAPETLER" :) ?

:)

Büyük harfle yazmıyoruz ;) ;)
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Büyük harfle yazmıyoruz ;) ;)

Bilmiyordum kusura bakmayınız,

Mehmet bey konu ile ilgili engin bilgilerinizden faydalanabilir miyiz? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sorununuzu okudum ancak sorunu anlayamadım.

5 dk sonra Kayış sesinin gelmesi ilginç geldi bana.

Bu yüzden cevap yazamadım.

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Sorununuzu okudum ancak sorunu anlayamadım.

5 dk sonra Kayış sesinin gelmesi ilginç geldi bana.

Bu yüzden cevap yazamadım.

Şimdi şöyle izah edeyim,

ilk çalıştırmada bir patırtı oluyor, hiç karşılaştığım bir ses değil, gaza her basışımda pat pat pat...

bayram namazına geç kalmayim diye aracı çalıştırdım ve yol aldım inanın gaza geçene kadar araç silkelendi, gaza geçti rahatladı, diğer kayış sesi ise dediğim gibi aracı çalıştırıp ister yola çıkim ister çıkmayim ister benzin ister lpg farketmiyor 3-5 dakika sonra vıj vıj :) kayış sesi.

sonra o da kesiliyor, acaba diyorum kayış ısındıktan sonra mı ses kesiyor, yoksa başka bir sebebi mi var?

birde çağlar bey'in yazdığı şeyi anlamadım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yarın sabah direk LPG ile çalıştırın. Ses gelecek mi?

LPG ile çalıştırmak için gaz benzin geçişini sağlayan Düğmeye uzun Basılı tutarak marşa basın.

Çağlar abi Subaplarda sorun olduğunu söylüyor.

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

LPG ile çalıştırmak için gaz benzin geçişini sağlayan Düğmeye uzun Basılı tutarak marşa basın.

ok, araç şu an bende değil babamda, geldiği vakit dediğinizi uygulayacağım, düğmeye kaç zaman basmam kafidir ve düğmeye basılı helde mi marşa basmam gerekir,

çağlar bey'in dediği subap sorunu sadece benzinde mi kendini gösterir, lgp de iken sorun yk çünkü..

inanın cevaplara hep soruyla dönüyorum ama bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır diyerek sağduyunuza bırakıyorum.

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Mehmet bey merhaba,

Dün sabah aracı dediğiniz gibi lpg ile çalıştırdım, hiç ses olmadı, ne bir patırdı ne başka birşey, yaklaşık bir dakika çalıştırdım sonra söndürdüm, ikinci de direkt benzinle yani normal çalıştırdım ses olmadı, yani araç soğukken ilk benzinle çalıştığında ses geliyor, bilgilerinize.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...