İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - 1.6 Otomatik TDCI Yakıt Tüketimi

Burak Karadeniz

Recommended Posts

Arkadaşlar, neredeyse 3 depodur TP den alıyorum yakıtı. Bariz dumanı %100 kesti ve en az 1 depoda 60-70 km daha fazla yol alıyor. (Gidilen yol, ortalama hız hep aynı) Performans kaybı da yok. İmkanınız varsa deneyin derim. 700 km yi 23 km/h ortalama ile geçemiyordum. Şimdi 770-810 arası gidiyor.

Bir de her yerde bulabilsek! :( 2000 km.boyunca hiç denk gelmedi, bp, opet karışık aldım. Ortalama % 5,6 oldu.

Şu an Ankaradayım Bandırma'ya dönüşte bulursam ordan fulleyim bakalım :)

AOÇ.de vardı.

Yorum bağlantısı

Bir de her yerde bulabilsek! :( 2000 km.boyunca hiç denk gelmedi, bp, opet karışık aldım. Ortalama % 5,6 oldu.

AOÇ.de vardı.

Abi şaşmazda da varmış dün netten araştırdım biraz :) bende zırhlı birliklerin ordayım zaten. Giderken şaşmazdan alacağım :)
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Abi şaşmazda da varmış dün netten araştırdım biraz :) bende zırhlı birliklerin ordayım zaten. Giderken şaşmazdan alacağım :)

İstanbul yolu hava birliğinin karşısında. :D
Yorum bağlantısı

İstanbul yolu hava birliğinin karşısında. :D

Sana özel mesaj atacam ama gitmiyor. Kutu dolu galiba bi bak istersen :)

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Sana özel mesaj atacam ama gitmiyor. Kutu dolu galiba bi bak istersen :)

Aynen dolmuş abim boşalttım şimdi. :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Misafir
(düzenlendi)

Bolu da otoyoldan depoyu fulledim ve Bayram trafiği de dahil 440 km yi 3.9 litre ile tamamladım. Pompa ölçümüdür. Hatta trafiğin düzgün aktığı yolda ki ortalamam cc ile aşağıda ki gibi oldu. Yarım depodan fazla mazot kaldı 600 km kalan mesafe gösteriyor. Ilk kez bu kadar az yaktırdım :)

151234984e1736e956638766adba2b8a.jpg

tarihinde Eren Erdoğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Bolu otobaninda genelde 140 ve üstü yer yer oldukça üst hiz kullanıminda ortalama 6.4 yaktı. Bence gayet iyi. :)

Yorum bağlantısı
Misafir

İzmit'te 2 km yi yarım saatte gitmeseydim daha iyi olacaktı ama buna da şükür :)

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran
(düzenlendi)

İzmit'te 2 km yi yarım saatte gitmeseydim daha iyi olacaktı ama buna da şükür :)

Izmitte Trafik bitmisti hakkaten abi . :) tarihinde Mert Boran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Taktak
(düzenlendi)

Bolu da otoyoldan depoyu fulledim ve Bayram trafiği de dahil 440 km yi 3.9 litre ile tamamladım. Pompa ölçümüdür. Hatta trafiğin düzgün aktığı yolda ki ortalamam cc ile aşağıda ki gibi oldu. Yarım depodan fazla mazot kaldı 600 km kalan mesafe gösteriyor. Ilk kez bu kadar az yaktırdım :)

151234984e1736e956638766adba2b8a.jpg

Bu işin sırrı 2000 deviri pek geçmemek galiba. :unsure2:  Benim de devir 2200 ve üzeri olunca 5,5 lt altına pek düşmüyor. :(

Bu arada ortalama kaç ile gidiyorsun ?

tarihinde Fatih Taktak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Bu işin sırrı 2000 deviri pek geçmemek galiba. :unsure2: Benim de devir 2200 ve üzeri olunca 5,5 lt altına pek düşmüyor. :(

Bu arada ortalama kaç ile gidiyorsun ?

Abi mazotu aldığımda tüm değerleri sıfırladım yol bittiğinde ortalama hız 94 ortalama yakıt 3.9 du
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa AYSAN

genel bir sorum olacak. yakıta da etkisinin olduğunu düşünüyorum. enjektör temizliği sağlayan yakıta katılan enjektör temizleyici kullanan varsa aranızda yorumlarınızı alabilir miyim? eğer marka tavsiyeniz varsa onu da söyler misiniz? bu enjektör temizleyiciler gerçekten etkili mi?

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Forumumuzun ustalarından Sabri usta bir seferinde enjektör temizleyici almak istediğimde şöyle demişti: Enjektör temizleyiciye boşa para vermeye gerek yok. Ayda bir otoyola yada uygun bir yola çıkıp aracı 5 dk kadar yüksek devirde (tahminen 3. viteste-4000-4500 devir civarı) kullanırsanız o kompresyonla temizlenmesi gereken yerler zaten temizlenir. Kendiside öyle yapıyormuş. Kendi aracı yaklaşık 150 bin km. de geçenlerde motoru açtığını gayet temiz olduğunu söylemişti. Yanlış yazdığım bir şey varsa Sabri ustam yada diğer konu ile ilgili ustalarımız düzeltecektir. 

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa AYSAN

Forumumuzun ustalarından Sabri usta bir seferinde enjektör temizleyici almak istediğimde şöyle demişti: Enjektör temizleyiciye boşa para vermeye gerek yok. Ayda bir otoyola yada uygun bir yola çıkıp aracı 5 dk kadar yüksek devirde (tahminen 3. viteste-4000-4500 devir civarı) kullanırsanız o kompresyonla temizlenmesi gereken yerler zaten temizlenir. Kendiside öyle yapıyormuş. Kendi aracı yaklaşık 150 bin km. de geçenlerde motoru açtığını gayet temiz olduğunu söylemişti. Yanlış yazdığım bir şey varsa Sabri ustam yada diğer konu ile ilgili ustalarımız düzeltecektir. 

o zaman şehir içi kullananlara tavsiye edelim. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

o zaman şehir içi kullananlara tavsiye edelim. :)

Onlarda ayda bir çevre yoluna yada otoyola çıksın.  :f1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

5000 devir cok değil mi? Zaten 6000 devir var :)

Biz 3500 yapiyoruz arada

Yorum bağlantısı
mehmetsönmez

herkese selamlar.

uzun bir aradan sonra yakıt tüketimimi paylaşmak isterim

2004 c max tdci ghia manual 207.000km

ankara. güzergah genelde açık %70, sıkışık trafik %30. etaplar genelde 25 km.

18 nisan 2014 936 km 42.86 lt 18krş

01 haziran 1044 km 47,65lt 18krş

14 haziran 731 km 33,17 lt 18 krş

02 temmuz 932 km 44,92 lt 20krş

23 temmuz 581 km  29,06 lt 20krş

12 ağustos 1440 km 73,73 lt  21 krş ( iki ikmal toplamı)

21 ağustos 285 km 14 lt

27 ağustos 1838 km 90lt (2 ikmal uzun yol) 21 krş

19 eylul 1079 km 49 lt 18 krş(1 depo ile  ş içi yapılan km !!!)

26 eylul 373 km 15,92 lt 17 krş

23 ekim 995 km 16 krş4.28 lt /100 km mazot 3,94 tl

06 kasım 819 km 36.27 lt 17 krş

bu değerler son 10.000 km verileridir

tüm değerleri pompada kaydettim yakıt ikmalinde.

genelde 90 kmh ile cc devrede sürerim aracımı: ş için de  de : )

nisandan eylüle dek AC sürekli devrede olur.

SAKIN BİR ŞÜRÜŞ TARZIM VARDIR.

Umarım c maxın ne kadar tasarruflu bir araç olduğunu herkes anlamıştır

bir şey eklemeyi unuttum.

bu verileri elde ederken  ort Hızım YB da 44 km+/- 2 civarında olur.

10.000 km nin 8000 km ankara içinde nisan kasım 2014 arasında yapıldı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Abi arada aracı zorlayın tembelleşmesin. :biggrin:  Bu nasıl veriler böyle :D:bravo::good1::nazar:

Not: zorlamaktan kastım hız değil yüksek devirdir :)

Yorum bağlantısı
mehmetsönmez

Merak etmeyin 11 yıl ve geride kalan 200.000 km de çokça devirli kulllanımım oldu. 3500-4000 d/dk ile 3-4 saat aralıksız otoban geçişleri gibi.

195.000 km de exsantrık kapağından yağ sızıntısı , motor kızdırma bujileri arızası nedeni ile motoru açarak işlem yapmıştık. Araç hiç yağ eksiltme yapmıyordu. Keyfe keder işlemdi.

O esnada motor iç aksamları( exsantrık pıstonlar siboplar pıston kolları silindirler vs hepsi mükemmel konumda idi. Hatta fabrikasyon hiçleri bile silinmemişti)

Yani bu hızlarda (90 km CC ile sakin kullanım) zaten önerilen en verimli kullanım aralığı. Max tork 1750d/dk da elde ediliyor

Herkese 200,000 km yi bulmuş bir dizel C maxin şehir içinde 4,4-4,6 lt/100 km yakıt tükettiğini göstermek istedim

Bu sayede işe gidiş gelişimde kat ettiğim 60 km de sadece 2,5 lt benzin harcıyorum ; 10₺

Neredeyse toblu taşımadan bile daha ucuza

Herkese bu aracı ve tasarruf teknikli araç kullanılmasını öneririm

Yorum bağlantısı
Mustafa AYSAN

açıkcası ben baya dikkatli kullanırım ama bu yakıt olayı bana biraz fazla geliyor. sizin verdiğiniz verilerle yaklaşık 16 lt ile 300 km görmemiz lazım. ama ben 250 km de kalıyorum.

Yorum bağlantısı
Selmani Tepeli

Uzun yol 120-140 km hız 5,9-6,0 L

şehiriçi Eskişehir yaz 6,2-6,4, kış 6,8-7,0 L

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Uzun yol 120-140 km hız 5,9-6,0 L

şehiriçi Eskişehir yaz 6,2-6,4, kış 6,8-7,0 L

7litre? :shok:

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

makyajlı kasa c-max in yol bilgisayarı, ortalama yakıt değerini yüzde yüz tutturdu.  :bravo:

bugün depoyu fulledim 250 tl. lik yakıt aldım, 1008 km. yol yaptım, 250/1008 = 2.48 kuruş X100 = 2480/4.08 = 6.078 lt.

aracın yol bilgisayarındada 6 lt. gösteriyordu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...