İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - 1.6 Otomatik TDCI Yakıt Tüketimi

Burak Karadeniz

Recommended Posts

İbrahim Arslan

Full depo

200 km şehir içi 700 km şehir dışı toplam 900 kmyaptım.

Ortalama tüketim 5.0 ile 5.1 gösterdi.

Sanırım hep şehir dışı olsa 1000 km. yi görecek.

Full depo hep şehir içi ama 1 ayda belki 100 kez marşa basarak 3-4km yol yaparak 700 km yaptım. Ortalama 5.9 ile 6.0 gösterdi.

Eski c-maxden özellikle şehirdısında daha verimli.

Şehir dışı 120 yi gecmediğimi belirteyim.

Yorum bağlantısı
Birol Karayiğit

Geçen hafta İzmir şehir içi ve otobandan 20-25 km lik kısa mesafeler yaparak 855 km bir depo. Yakıt tüketimi de km de 0.23 kuruş oldu.

Bu hafta da uzun yol yaptım. Yaklaşık 920 km falan yaptım ama depo daha yedeğe bile düşmedi. sanırım bi 120 km daha gider.

Gösterge 5.5 gösteriyor ama sanırım gösterdiğinden daha az yakıyor. Güzel sonuç... :good1: Sizce nasıl?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Geçen hafta İzmir şehir içi ve otobandan 20-25 km lik kısa mesafeler yaparak 855 km bir depo. Yakıt tüketimi de km de 0.23 kuruş oldu.

Bu hafta da uzun yol yaptım. Yaklaşık 920 km falan yaptım ama depo daha yedeğe bile düşmedi. sanırım bi 120 km daha gider.

Gösterge 5.5 gösteriyor ama sanırım gösterdiğinden daha az yakıyor. Güzel sonuç... :good1: Sizce nasıl?

Koklamış :D

Yorum bağlantısı
Fatih Taktak

Merhabalar

Bu hafta antep seyahatimiz vardı. gönen de tabanca son tık edene kadar fulledim. Polatlı da tekrar fulledim. 470 km de 25 lt / 110 tl yakıt tüketmiş. 100 km de 5,2 lt km de 0,23 krş . antep e varınca yol bilgisayarı 5 lt/100 gösteriyodu. (0,22 krş). daha da düşmüş. yol boyunca ortalama 110-120 km arası yoğun hız sabitleyici kullanarak seyahat ettim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Merhabalar

Bu hafta antep seyahatimiz vardı. gönen de tabanca son tık edene kadar fulledim. Polatlı da tekrar fulledim. 470 km de 25 lt / 110 tl yakıt tüketmiş. 100 km de 5,2 lt km de 0,23 krş . antep e varınca yol bilgisayarı 5 lt/100 gösteriyodu. (0,22 krş). daha da düşmüş. yol boyunca ortalama 110-120 km arası yoğun hız sabitleyici kullanarak seyahat ettim. 

Aklımdan az önce sen geçtin abi. :) bu durumu soracaktım. Çok iyi ortalama bence. hele 22 kuruş çok çok iyi :bravo: :bravo: :nazar: :nazar:

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

rekorum bir depo ile 1030 km. :D

tarihinde Lokman Ceritlioğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Taktak

Aklımdan az önce sen geçtin abi. :) bu durumu soracaktım. Çok iyi ortalama bence. hele 22 kuruş çok çok iyi :bravo: :bravo: :nazar: :nazar:

Benim de ancak fırsatım oldu kardeşim hemen paylaşayım dedim. Bence de çok güzel bi sonuç oldu. Aracı aldığım arkadaş 1 depo ile 1050 km yol yaptığını söyledi.  :yes:

rekorum bir depo ile 1030 km. :D

Lokman abi büyük konuşmiym ama sanki biraz daha tanırsam aracı senin rekoru kırarım gibime geliyor  :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

pejoyla bir depo ile Gaziantep'e gitmek yeni rekorum olacak inşallah. :)

Fatih araç bakımları zamanında yapılıyorsa bence rekoru kırarsın.  ben 7500-8000 km.de bakım yaptırıyordum, 3-4 bin km. de map ve maf sensörlerini yağsız spreyle temizliyordum. ;)

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Rekor denemesi yapmak isteyen 80 km.hız ile yol alabilmeli 90 kesinlikle geçilmemeli. Ben en fazla 30 dakika 80 ile gidebiliyorum 4 litrelere iniyor ortalama :)

Benim araba otomatik yarım litre düz vitesten fazla yakıyor...

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Rekor denemesi yapmak isteyen 80 km.hız ile yol alabilmeli 90 kesinlikle geçilmemeli. Ben en fazla 30 dakika 80 ile gidebiliyorum 4 litrelere iniyor ortalama :)

Benim araba otomatik yarım litre düz vitesten fazla yakıyor...

Fatih abi, 80 km hız ile 50 km. sonunda 2.7 lt ortalama elde etmiştim C Max ile. Bu konuda fotoğrafıda vardı. Ama dediğin gibi 80 km hız ile sürekli gitmek eziyet oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Taktak

Arabama nazar değdirdim galiba, yakıt tüketimini paylaştığım günün sabahı (dün sabah) açık otoparkta geri çıkarken ağaca çarptım. tam ortalı çarpmışım. bagaj kilidi, plakanın tam ortası, ford amblemi ve tamponun altındaki bariyere kadar içeri yamuldu. Arabada hiç boya kaza yok kız gibi arabaya biniyoruz derken ilk siftahını yapmış olduk. Antepte 3-4 günüm kaldığı için kaskoyu (axa mavi) aradım ve bilgi verdim. araç yürür durumda ise hiç bir şeye gerek yok servise gidin beyan edin yeterli dediler. ama ben salı günü çanakkaleye döneceğim için servis işini erteledim. kaportacı bi tanıdığa gidip sadece bagaj kilidini düzelttirdim. şimdilik sadece bagaj açık uyarısı dışında sıkıntı yok gibi. Allah daha büyüğünden esirgesin buna şükür dedik.

Yorum bağlantısı

Arabama nazar değdirdim galiba, yakıt tüketimini paylaştığım günün sabahı (dün sabah) açık otoparkta geri çıkarken ağaca çarptım. tam ortalı çarpmışım. bagaj kilidi, plakanın tam ortası, ford amblemi ve tamponun altındaki bariyere kadar içeri yamuldu. Arabada hiç boya kaza yok kız gibi arabaya biniyoruz derken ilk siftahını yapmış olduk. Antepte 3-4 günüm kaldığı için kaskoyu (axa mavi) aradım ve bilgi verdim. araç yürür durumda ise hiç bir şeye gerek yok servise gidin beyan edin yeterli dediler. ama ben salı günü çanakkaleye döneceğim için servis işini erteledim. kaportacı bi tanıdığa gidip sadece bagaj kilidini düzelttirdim. şimdilik sadece bagaj açık uyarısı dışında sıkıntı yok gibi. Allah daha büyüğünden esirgesin buna şükür dedik.

Geçmiş olsun..

Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun abi :( çok üzüldüm Allah beterinden korusun
Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

Geçmiş olsun. Aynı şekilde bende aracı aldıktan 2 ay sonra geri geri sokak lambasının direğine vurdum. Benimki tam sol arka köşe. İşin garibi, çarptıktan sonra arabadan inene kadar direği göremedim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Taktak

Geçmiş olsun. Aynı şekilde bende aracı aldıktan 2 ay sonra geri geri sokak lambasının direğine vurdum. Benimki tam sol arka köşe. İşin garibi, çarptıktan sonra arabadan inene kadar direği göremedim.

al benden de o kadar. öyle bir ortalamışım ki geri giderken hep 3 aynadan da kontrol ederek çıkarım arkaya dönmem. İş olacak ya arkada oturanlar vardı sağ sol aynalara bakarak çıktım. ben zaten başka araca vurdum sandım. ağacı görünce şok oldum. 

Geçmiş olsun abi :( çok üzüldüm Allah beterinden korusun

teşekkür ederim kardeşim artık dönünce bandırma servise götürecem. orda hallederiz inşallah. işçilikleri güzeldir umarım.

Geçmiş olsun..

Teşekkür ederim Allah daha beterinden hepimizi esirgesin.

Yorum bağlantısı

al benden de o kadar. öyle bir ortalamışım ki geri giderken hep 3 aynadan da kontrol ederek çıkarım arkaya dönmem. İş olacak ya arkada oturanlar vardı sağ sol aynalara bakarak çıktım. ben zaten başka araca vurdum sandım. ağacı görünce şok oldum. 

teşekkür ederim kardeşim artık dönünce bandırma servise götürecem. orda hallederiz inşallah. işçilikleri güzeldir umarım.

Teşekkür ederim Allah daha beterinden hepimizi esirgesin.

Abi işçilikleri iyidir. Benim yapabileceğim bişey varsa yardımcı olurum. Geldiğinde de fırsat bulursak görüşelim abi.
Yorum bağlantısı
Fatih Taktak

Abi işçilikleri iyidir. Benim yapabileceğim bişey varsa yardımcı olurum. Geldiğinde de fırsat bulursak görüşelim abi.

inşallah kardeş gelince görüşelim müsait olursan. numaranı özelden gönderirsen gelince ararım seni. 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Bugün bilindiği gibi Çorluya kuzu yemeğe gittik. 150 gidiş yolunda konvoydaki gençlere uydum ve  otobanda biraz hız sınırını aştık 7,8 ortalama ile oraya vardım. Dönüşte o civarı iyi bildiğimden (1998 - 2006 yılları çok gidip gelmişliğim var bu yolda) biraz gezerek değişiklikler neler olmuş deyip hız limitleri dahilinde eve döndüm ortalamam 5,1 litre idi. 7,8 / 5,1 = %53 fazla yakmışım ortalama hızım ise %30 daha fazla idi. Uzun yolda 90-130 arasında yol aldığımda rakam hiç değişmiyor ortalamam 75-80 km. civarı tüketim 5 ila 5,2 arası . Otomatik bir dizel için çok iyi bir değer. Bu motorun hakkı 130-140 beygir olsaymış çok iyi iş çıkarırdı. Bunun karşılığında motor ömründen ne kadar eksilir orasınıda mühendisler hesaplasınlar :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Emin Tuaç

Bu rakamlar çok fazla, ya çok dinamik sürüş söz konusu yada bir arıza yada yanlış bir ölçüleme, ben normal sürüşte 5.6 yı geçmiyorum.

AromdvF.jpg

hafta sonu 5 yetişkin ve bagaj ile istanbul -karasu seyehetimizdeki yakıt tüketimi

Yorum bağlantısı

İmpossible is nothing amaa... Bence bu dediğiniz, gerçekçi bir veri değil Emin Bey. Yada 50-60 km/h ile gitmiş olmanız, yolun sürekli düz, boş ve rüzgarın arkanızdan esmesi gerek. Bu 3,5 nasıl çıkıyor bir tiyo.. Yol bilgisayarını komple sıfırlıyorsunuz tüm değerleri. Sonra 3-5 km gidince istediğiniz değeri çıkartmak mümkün. Ben geçen sıfırladım ve tesadüfen fark ettim. Bir baktım ortalama 1,2. Sonra 2,2. Sonra 3,5.. Yaklaşık bi 50 km yaptım. Bir baktım 6,9 olmuş  ;)

hafta sonu 5 yetişkin ve bagaj ile istanbul -karasu seyehetimizdeki yakıt tüketimi

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Bugün bilindiği gibi Çorluya kuzu yemeğe gittik. 150 gidiş yolunda konvoydaki gençlere uydum ve  otobanda biraz hız sınırını aştık 7,8 ortalama ile oraya vardım. Dönüşte o civarı iyi bildiğimden (1998 - 2006 yılları çok gidip gelmişliğim var bu yolda) biraz gezerek değişiklikler neler olmuş deyip hız limitleri dahilinde eve döndüm ortalamam 5,1 litre idi. 7,8 / 5,1 = %53 fazla yakmışım ortalama hızım ise %30 daha fazla idi. Uzun yolda 90-130 arasında yol aldığımda rakam hiç değişmiyor ortalamam 75-80 km. civarı tüketim 5 ila 5,2 arası . Otomatik bir dizel için çok iyi bir değer. Bu motorun hakkı 130-140 beygir olsaymış çok iyi iş çıkarırdı. Bunun karşılığında motor ömründen ne kadar eksilir orasınıda mühendisler hesaplasınlar :)

Abi Dediğin Ekobust 1.5lt cmax gelirse onu bir düşün.. Aramızda kaç tl yakıt farkı var, bastığım halde 320km de 110tl yaktım ,basmasam 120km sabitleyip gelsem  gidiş geliş 80-90tl yakıcaktım..  

Yorum bağlantısı
Emin Tuaç

AromdvF.jpg

ister inanın ister inanmayın 512 km gidiş dönüş araç bilgisayarı bu değeri verdi

ister inanın ister inanmayın 512 km gidiş dönüş araç bilgisayarı bu değeri verdi

ayrıca bilgisayarı sıfırladığınızda çıkacak değer gaza dokunduğunuz anda 8-9 civarıdır daha sonra kullanıma bağlı olarak değerler düşmeye başlar buda benden bir tiyo

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

AromdvF.jpg

Ben yukardaki yazımda resim çekip koymuş olsaydım 3,7 litre görmüş olacaktınız.Ama benim yolbilgisayarında 1,4 litre sapma olduğu için 5,1 litre diye gerçek depo tüketimini paylaşmış bulunuyorum. İnanın bu resimler artık çok bir anlam ifade etmiyor. Hafif rampa aşağı 90 km sabit hız araç ağzına kadar dolu iken benim yol bilgisayarım 2 litreleri bile gösterebiliyor...Sizin aracınızda en az 0,5 litre sapma vardır yani gerçek tüketim 4 litre civarındadır. en az 3 defa depo ölçümü sonucunda sapma rakamı doğru çıkıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...