İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - 1.6 Otomatik TDCI Yakıt Tüketimi

Burak Karadeniz

Recommended Posts

• 1 ay sonra...
Rıdvan Bozguç

yeni aldığım 2004 cmax ghia ile çanakkeleden boluya gittim otobana hiç girmedim bolu dağından ortalama hızım 83 ortalama yakıt 4.5 

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
M.Fatih Yüce

Tam 1700 km.lik uzun soluklu ölçüm yaptım.Güzergah İstanbul - Kocaeli arası 6 kere gidiş geliş ve 2 şehir içi kullanımı + köprü trafiği.

Alınan mazot 350 tl. Ortalama hız 32 km.

Yol bilgisayarı 5,2 gerçekleşen 6,2 litre. Yazılımdan dolayı fark 0,4 litreden 1 litreye çıkmıştı yaklaşık 4 yıldır böyle.

80-90km. arasında uzun yolda 4,2-4,5 civarı gerçek tüketim çok rahat görebiliyorda 10 dakikadan fazla gidilmiyor.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Fatih abi bendede yazılımdan sonra 1 litre fark etti. demek ki aynıyız 

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Benim C-Max'de su aralar 24 km ortalama hızl şehir içi 6,3. 1,6 8v 115 lik.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
emre karaduman

sanırım benim araçta bir anormallik var, 

trabzon yolculuğunda ortalamam 6-6,5 lt idi (toplamda 2500km)

ama şehir içinde 9,5 - 10lt arası 

günde yaklaşık 20-25 km yol yapıyorum.

Yorum bağlantısı

Trabzon yolunu bilemiyorum ama rakımın yüksek oluşu ve inişli çıkışlı yollarda uzun yol değeri normal gibi geldi.

Ancak şehir içi tüketimi gerçekten çok yüksek. Ben bile hanım faktörü+ günlük 6-7 km şehir içi dur-kalk, yokuş vs trafikte 8 lt üzerini görmemiştim hiç.

Yorum bağlantısı
Ali Yasir Bilici

Hocam benimkide 8.1 bi anormallik var ama çözemedik :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Hocam benimkide 8.1 bi anormallik var ama çözemedik :)

Kullandığınız yol ve trafik durumuna göre (yokuşlu Bursa sokakları, bol dur kalklı sıkışık trafik vs) tüketim aşırı yüksek değil aslında. Ben Sedici yi Bursa dan aldım. Yol bilgisayarında ortalama tüketim 11 lt gösteriyordu. (Benzin) Çorlu ya geldi, sıfırladım. 1 ayın sonunda 8,5 litreye düştü. (Tam otomatik benzinli)

Yorum bağlantısı
Taha Bayraktar

Merhabalar;

Araçların yakıt tüketimleri için (benim bildiğim...)  kısa bir bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Tüm yazılımlı araçlarda beyinden alınan "Anlık" ve "Ortalama" yakıt bilgileri ekranlarda sürücü ile paylaşılmakta.

Ancak araç ekranlarından alınan bilgilerden;

•  "ANLIK" tüketim değerinin o an baktığınız değil en az (markalara göre hafif süre değişimleri mevcut..) 10-20 saniye öncesine ait olduğunu,
  • "ORTALAMA" tüketim değerinin ise son 100 kilometre'nin tüketim değeri olduğunu,

değerli yorumlarınıza sığınarak belirtmek isterim.

Gerçek bir ortalama değer bulmak isteniyorsa;

• Deponuzu istasyonda pompanın birinci kademesinde (Yani yavaş dolum hızı..) fulleyiniz,
  • Yolunuzu yapınız
  • Ve dönüp yine aynı istasyonda, aynı pompada ve aynı dolum kademesinde tekrar full depo yapınız.
  • Hesabınızı yapınız :)

Bir iddia dolayısı ile;

Benim aracım değerli Ford kullanıcıları ile aynı motoru taşımakta. Ancak aynı yolu kardeşim ile önlü arkalı (Kocaeli-Didim..yaklaşık 620 km..) gitmemize rağmen benim aracım ondan daha az yaktı.

Araçlarımızın yıpranmışlık (Kilometre bilgisi..) durumu yakın, yük durumumuz (çocuklar ve bizler..) yakın. Her iki aracın yol öncesi kontrollerini (Yağ ve Filtrelerin değişimi, lastik basınç vs..) ,bizzat kendim yaptım.

Nedeni; Bence aerodinamik ve yazılımsal fark. Çünkü yol boyunca hep kardeşimle anlık değerler karşılaştırdık. Ben hep düşük kaldım. Yol sonuna geldiğimizde benim aracım 4,3 litre daha az yakıt ile full depo oldu.

Aynı kıyaslama olayını Çerkezköy'e giderkende yaptık. Sonuç onun için hüsran oldu.

Değerli zamanlarınızı aldım, kusura bakmayın...

Saygılarımla...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

...

Tüm yazılımlı araçlarda beyinden alınan "Anlık" ve "Ortalama" yakıt bilgileri ekranlarda sürücü ile paylaşılmakta.

•  "ANLIK" tüketim değerinin o an baktığınız değil en az (markalara göre hafif süre değişimleri mevcut..) 10-20 saniye öncesine ait olduğunu,
  • "ORTALAMA" tüketim değerinin ise son 100 kilometre'nin tüketim değeri olduğunu,

...

Merhaba Taha Bey,

Değerli bilgileriniz için teşekkürler. Ama yukarıdakiler kesin teknik bir bilgi değil ise bence yanlış. Özellikle anlık tüketim. Yada bazı marka/ modellerde farklılık gösteriyor. Kendimden çok basit bir örnek verecek olursam;

Anlık tüketim değeri açık seyahat ederken, 90 km/h hız ile düz yolda 5 litre gösterirken, yokuşa girdiğinde 2/3 saniye içinde anlık tüketim 8-9 litrelere çıkıyor. Eğer 10-20 saniye olsa çok daha sonra verilerin değişmesi gerekirdi.

İkincisi ise ortalama tüketim eğer son 100 km verilerini gösteriyorsa, kimse aracının yakıt tüketim değerlerini hesaplayamaz. Son 100 km demek, ortalama tüketim demekten çıkar. Misal ben evden çıkarken ortalamaları sıfırlayıp Antalya ya gittiğimde bilgisayardaki verilerin hiç bir değeri kalmaz sizin dediğinize göre. Yani bu bilgilerin doğruluğundan şüpheliyim açıkçası.  :flowers:

Yorum bağlantısı
Taha Bayraktar

Merhaba Taha Bey,

Değerli bilgileriniz için teşekkürler. Ama yukarıdakiler kesin teknik bir bilgi değil ise bence yanlış. Özellikle anlık tüketim. Yada bazı marka/ modellerde farklılık gösteriyor. Kendimden çok basit bir örnek verecek olursam;

Anlık tüketim değeri açık seyahat ederken, 90 km/h hız ile düz yolda 5 litre gösterirken, yokuşa girdiğinde 2/3 saniye içinde anlık tüketim 8-9 litrelere çıkıyor. Eğer 10-20 saniye olsa çok daha sonra verilerin değişmesi gerekirdi.

İkincisi ise ortalama tüketim eğer son 100 km verilerini gösteriyorsa, kimse aracının yakıt tüketim değerlerini hesaplayamaz. Son 100 km demek, ortalama tüketim demekten çıkar. Misal ben evden çıkarken ortalamaları sıfırlayıp Antalya ya gittiğimde bilgisayardaki verilerin hiç bir değeri kalmaz sizin dediğinize göre. Yani bu bilgilerin doğruluğundan şüpheliyim açıkçası.  :flowers:

Merhaba;

Anlık tüketimde; Rampa çıkarken pedal sensörü hemen size anlık tüketimi arttıracaktır, lakin anlık değerinizi rampadan inerken de bir bakınız.

Ortalama tüketim; Teknik bilgimde doğruluğu konusunda kesin bilgi demeliyim. Çünkü Çerkezköy'e girdiğimde son ortalamam 3,2 lt oluyor. Ama nedense istasyon pompa hesabı hep 4,7-5,3 arası geziyor.

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Misafir

Merhaba;

Anlık tüketimde; Rampa çıkarken pedal sensörü hemen size anlık tüketimi arttıracaktır, lakin anlık değerinizi rampadan inerken de bir bakınız.

Ortalama tüketim; Teknik bilgimde doğruluğu konusunda kesin bilgi demeliyim. Çünkü Çerkezköy'e girdiğimde son ortalamam 3,2 lt oluyor. Ama nedense istasyon pompa hesabı hep 4,7-5,3 arası geziyor.

Saygılarımla...

Şu aralar aracın rodaj sonrası tüketimini bulabilmek adına sürekli takipteyim. Anlık tüketim, en fazla 2-3 saniyelik gecikme ile değişim gösteriyor. Rampa inerken yada çıkarken hep aynı.

İstasyon pompa hesabı ile yol bilgisayarı hesabının tutmaması, yani aşırı farklılık göstermesi ise, araçtaki sensörlerin yada başka bir etkenin hatalı hareketi sonucu olabilir. Ha ortalama tüketim hakkında benimde kesin teknik bir bilgim yok, sadece ilk defa sizden duydum ve mantıksal olarak ters geldi bana açıkçası.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Merhabalar;

Araçların yakıt tüketimleri için (benim bildiğim...)  kısa bir bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Her ikisi de yanlış... 

Anlık değer, gaz pedalı pozisyonu ve enjektör açık kalma süresine göre hesaplanır ve saliselerle anlıktır.. 

Gaza dokunduğunuz an ekrana yansır.. 

Ortalama değer ise anlık değerlerden oluşur ve son sıfırlama sonrasını kapsar..

Çeşitli üretici hileleri veya çeşitli aşınma hataları ile ekranımıza farklı yansıyabilir ama hesaplama yolu budur..  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Anlık tüketim gecikmeli olmamalı; öyle olsaydı anlamı kalmazdı.

Ortalama tüketim ise sıfırlamadan sonraki ortalamayı alır. 

Depo ortalama ölçümü ile yol bilgisayarı ortalama ölçümünün  birbirini tutmaması ise yazılımsal nedenlerden kaynaklanıyor. 

Yakıt alırken hep tam dolana kadar alırım ve yol bilgisayarıyla karşılaştırırım kendi aracım için söylüyorum 0.1 lt hassasiyetine kadar tutuyor.

Araçta yazılım/ chip olduğunda genelde yol bilgisayarı yanılıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araçta yazılım/ chip olduğunda genelde yol bilgisayarı yanılıyor.

Çünkü sadece enjektör açık kalma süresi hesaplanıyor oysaki yazılımda yakıt basıncı artırılıyor.. Basıncı görmüyor sistem.. 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Çünkü sadece enjektör açık kalma süresi hesaplanıyor oysaki yazılımda yakıt basıncı artırılıyor.. Basıncı görmüyor sistem.. 

O zaman pompa ve enjektörlerde sıkıntı varsa yol bilgisayarı daha fazla yanılıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O zaman pompa ve enjektörlerde sıkıntı varsa yol bilgisayarı daha fazla yanılıyor.

Bence evet.. 

Ben enjektörleri revizyon yaptırdıktan sonra fark azaldı.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

örnek: yazılımdan sonra tam 1 litre arttı yakıt ama yol bilgisayarı eksik gösteriyor, 5.2 değer pompa dolumunda 6.2 çıkıyor

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

örnek: yazılımdan sonra tam 1 litre arttı yakıt ama yol bilgisayarı eksik gösteriyor, 5.2 değer pompa dolumunda 6.2 çıkıyor

Aynısı bendede oldu. Ve ne yazıktırki bütün yazılım yapanlar ve box tipi parça satanlar " tüketimde 1 litre düşer" diyorki bu tamamen yanlış bir bilgi ve insanları kandırmaktan başka bir iş değil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Pehlivan

Arkadaşlar ortalama hızım 20 km gidilen mesafe 100 km ve bunun 80 km si dimdik yokuşlara çıkıp aynı yokuşu inmekle geçmiştir. Ve ortalamam 9.2 bu değer sizce normal midir? aracım 2004 1.6 tdci

Yorum bağlantısı

Arkadaşlar ortalama hızım 20 km gidilen mesafe 100 km ve bunun 80 km si dimdik yokuşlara çıkıp aynı yokuşu inmekle geçmiştir. Ve ortalamam 9.2 bu değer sizce normal midir? aracım 2004 1.6 tdci

Gayet normal. Ben kışın ortalama hız sizinkiyle aynı iken 11 litreleri görüyorum. Şu aralar hava düzeldiği için 7-8 arası diyelim. Hep kısa mesafede çok yakıyor.
Yorum bağlantısı
Mustafa Pehlivan

Bİrde aklımdaki diğer soru uzun yolda inişli çıkışlı yollarda cc ile araç daha mı fazla yakar? nedir düşünceniz?

Yorum bağlantısı

Bİrde aklımdaki diğer soru uzun yolda inişli çıkışlı yollarda cc ile araç daha mı fazla yakar? nedir düşünceniz?

Eğer sürekli aynı yolu kullanıyorsanız bi gün tüm değerleri sıfırlayın ve cc ile gidin gelin. Diğer günde yine sıfırlayın cc siz deneyin. En iyi cevabı bu şekilde alırsınız bence. Ama bence cc her durumda avantajlıdır.
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kamuran CANAKLI

04.06.2016 Cuma günkü Bursa-İzmir-Küçükkuyu-Bursa 900 km yol yaptım sabit 90 km hızla 100 km de 3.9 lt ortalama verdi. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...