İçeriğe Yönlendir

En İyi Çay Demleme Yarışması.

Haşmet Güngör

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Serkan Maden yazdı:

Almanyadan akrabalarım hersene bu çaydan getiriyor. Liptonla karıştırıp içiyoruz. Imkani olan getirtsin şiddetle tavsiye ediyorum.

Kilosu 120 lira... 

Neymiş ki bu :shok:

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Kilosu 120 lira... 

Kur farkı mı acep [emoji1]
Yorum bağlantısı
Serkan Maden
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kilosu 120 lira... 

Neymiş ki bu 

Burda  pahallı Almanyada ucuz. Bizim içtiğimiz çaylar toz gibi kalıyor yanında.  Ben akrabalarıma sakın  çikolata alkol falan getirmeyin sadece bu çaydan getirin diyorum.

R1xcNR.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Kangal
Evet benziyor ama bunun tadı daha değişik daha keskin.
Bir demlemelik gönder bakkalım nasıl
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kilosu 120 lira... 

1/3 ağırlığında kullanıyorsun ama rize çayına göre

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Yurdaer Elay

En son Çaykur Tirebolu aldım. Fiyat olarak memnun edici olmasa da oldukça keyifli bir içimi var.. Daha ucuza muadili bir çay önerisi olan varsa sevinirim :)

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Yurdaer Elay yazdı:

En son Çaykur Tirebolu aldım. Fiyat olarak memnun edici olmasa da oldukça keyifli bir içimi var.. Daha ucuza muadili bir çay önerisi olan varsa sevinirim :)

Abi ben filiz serisinde hangisi uygunsa onu alıyorum market markaları hariç olmak üzere Doğuş, Oba, Karali, Çaykur fark etmiyor çok çok bariz lezzet farkı yok gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Osman Yücel Çetin yazdı:

Abi ben filiz serisinde hangisi uygunsa onu alıyorum market markaları hariç olmak üzere Doğuş, Oba, Karali, Çaykur fark etmiyor çok çok bariz lezzet farkı yok gibi.

Doğuş filiz ara ara ben de alıyorum. Çaykur filiz fiyat olarak uçtu, diğer iki markayı denemedim. Artık markette gezerken indirim veya kampanya kovalar olduk iyice :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Ofçay 5 yıldız var koyu yeşil paket, arada alıyorum, 40tl civarıydı. Doğuş Çay ve Ofçaydan başka almıyorum artık, eskiden sadece çaykur filiz alırdım ama çok bozdular. Seylan çayı olarak askerde alwazah adlı kırmızı paket bir çay vardı. Ondan çok içtik ama sahtesi çok, orjinal seylan paket bulmak çok zor, hepsi Türkiye de paketleniyor ya da Irak veya Suriye de.İngiliz çayı olarak da Ahmad Tea adlı bir marka var sallamaları bile demleme çay gibi. Doğuş bergamot aromalı takılıyorum şimdilik. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Yurdaer Elay yazdı:

Doğuş filiz ara ara ben de alıyorum. Çaykur filiz fiyat olarak uçtu, diğer iki markayı denemedim. Artık markette gezerken indirim veya kampanya kovalar olduk iyice :)

Bilinen internet sitelerinde güzel fırsatlar denk geliyor arada. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Yurdaer Elay yazdı:

Çaykur Rize Turist Çay'la 3'te1 oranında karıştırıp kullanıyoruz. 2 kaşık turist, bi kaşık tirebolu. Şahane.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ben yaptığım denemelerle kendime göre bir harman yaptım. 

2 ölçek çaykur tirebolu 42 mavi paket (çaykurun sitesinden kilosu 34,5 lira)

1 ölçek eynesil export (amber çay sitesinden kilosu 33 lira)

1 ölçekten az champion pekoe ceylon çay (betateashop'tan kilosu 147 lira, indirimli hali)

Kaynamış suyu demliğe koyup çayı üzerinde ekliyorum. Ceylon çayı 10 dk sonra atıyorum. Toplamda 20-25 demliyorum. 

Soğuk demleme yaparsam yine ceylon çayı geç atıyorum.

Bu arada eklemek isterim, çaykur tirebolu ve hatta altınbaş çay, 10-15 dakika demlenerek içilirse acı bir tat veriyor. Mutlaka demleme süresini uzatmak lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Liptonun üreticiye iyi davranışı ve çaykur gibi ödemelerde sıkıntı yaratmadığı için destek olsun diye uzun zamandır lipton doğu karadeniz alıyorum. Soğuk demleyip içinde bir tatlı kaşığı tomurcuk atıyorum, içimi çok güzel oluyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Mahmut Yıldız yazdı:

Ben yaptığım denemelerle kendime göre bir harman yaptım. 

2 ölçek çaykur tirebolu 42 mavi paket (çaykurun sitesinden kilosu 34,5 lira)

1 ölçek eynesil export (amber çay sitesinden kilosu 33 lira)

1 ölçekten az champion pekoe ceylon çay (betateashop'tan kilosu 147 lira, indirimli hali)

Kaynamış suyu demliğe koyup çayı üzerinde ekliyorum. Ceylon çayı 10 dk sonra atıyorum. Toplamda 20-25 demliyorum. 

Soğuk demleme yaparsam yine ceylon çayı geç atıyorum.

Bu arada eklemek isterim, çaykur tirebolu ve hatta altınbaş çay, 10-15 dakika demlenerek içilirse acı bir tat veriyor. Mutlaka demleme süresini uzatmak lazım. 

Ben de bu yüzden bıraktım, çayı şekersiz ve biraz da demli içtiğim için artık çaykur içemiyorum, 15 dakikada demlenmeyen çaya gerek yok, ofçay ve doğuş demlendikten sonra yarım saat geçse de acılaşmıyor. 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Bu akşam soğuk demleme yaptım. Bazıları buna Çerkez usulü demleme diyor. Yaklaşık 4 saat oldu son bardağı içiyorum hala acıma ekşime yok. Ben 15-20 dakika demlenmiş çayı pek içemiyorum. Ne kadar kaliteli olursa olsun çiğ geliyor tadı. Damak zevki diyerek uzun süre demlikte bekleyen çayın içinde ne var ne yoksa içiyoruz ☺️

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

En son Fiskobirlik Tirebolu 42 kırmızı paket aldım yumuşak içim var, tadı güzel. 2 kaşık Çaykur Turist yerine 1.5 kaşık bu çaydan atıyorum.

Mustafa Yanar yazdı:

Ofçay 5 yıldız var koyu yeşil paket, arada alıyorum, 40tl civarıydı. Doğuş Çay ve Ofçaydan başka almıyorum artık...

Onunda lezzeti güzel ama 2 kaşık Turist çay yerine 3 kaşık Ofçay atıyorum anca çıkıyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Mustafa Yanar yazdı:

Ofçay 5 yıldız var koyu yeşil paket, arada alıyorum, 40tl civarıydı. Doğuş Çay ve Ofçaydan başka almıyorum artık, eskiden sadece çaykur filiz alırdım ama çok bozdular. Seylan çayı olarak askerde alwazah adlı kırmızı paket bir çay vardı. Ondan çok içtik ama sahtesi çok, orjinal seylan paket bulmak çok zor, hepsi Türkiye de paketleniyor ya da Irak veya Suriye de.İngiliz çayı olarak da Ahmad Tea adlı bir marka var sallamaları bile demleme çay gibi. Doğuş bergamot aromalı takılıyorum şimdilik. 

Ben de Ofçay döndüm en son Hazine serisini aldım. Caykur tomurcukla harmanliyorum içimi çok güzel oluyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Sert içimi sevemler champion deneyebilirler. Oldukça tuzlu ama fiyatları 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Çaykur Çayfiliz %35 Çaykur Tiryaki %35 Kaçak çay %10 ve Doğuş Gurme %20 oranında karışım yapıp altta ki demlikte su kaynarken çayın olduğu üstteki demlikteki çayı nemlendirip aşağıda ki çay suyu kaynarken üstün de yanıp yumuşamasını sağlıyorum böyleyikle daha yoğun bir tat geçiyor suya. Normal şebeke suyu hazır sudan iyi oluyor ancak Binboğa dağlarının kar suyunun aktığı bir yer var, bulunduğum yere 40 kilometre uzaklıkta bazen Vectranın arkasına Termosları doldurur giderim oraya. Senede 2 ay akar sadece Tüm dağların Kar suyu kayalardan süzüle süzüle mavi rengini alana kadar akar bende termosa doldurur muhafaza ederim o su ile yaptığım çay çok iddialı oluyor.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mert Gulkokan yazdı:

İleride istesenizde çaykur içemeyeceksiniz
Sanırım batma noktasına gelmiş

Satılmadıysa , özelleşir yakında. Sonra Kar etmeye başlar.

Mert Gulkokan yazdı:

İleride istesenizde çaykur içemeyeceksiniz
Sanırım batma noktasına gelmiş

Satılmadıysa , özelleşir yakında. Sonra Kar etmeye başlar.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Valla doğuş ve doğadan çay kullanıyorum genelde M firmasında 75 tl alışverişe 9-12 tl aralığına düşüyor o zamanlar alıyorum ve içimi tadı gayet güzel. Çaykur tiryaki içiyorduk önceden ama hep 30 dk sonrası acıyordu çay bunlarda böyle durum gerçekleşmiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çay önce soğuk su ile yıkanır ve sonra tam soğuk demleme yapılır. Başka türlü tad vermez. Lipton siyah inci ve Lipton doğu Karadeniz birebir karışım zirvedir. İmkan varsa ışığı görmeyen yerde ne kadar çok beklerse o kadar tadı güzel olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...