İçeriğe Yönlendir

En İyi Çay Demleme Yarışması.

Haşmet Güngör

Recommended Posts

Selçuk Keleş
Köksal Yılmaz yazdı:

Demlik poşeti kullananlara farkı önerisi olan var mı? Doğuş earl grey kullanıyoruz

doğadan kullanıyorum (earl grey sevmiyorum) ama artık eski tadı vermemeye başladı, başka deneyecem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Cavit Çırakoğlu yazdı:

Yolunuz Doğu Karadeniz'e düşerse ve çay zamanına denk gelirseniz süreci izlemenizi tavsiye ederim.

Çay toplama sezonu mis gibi çay kokusu etrafı bir sarar, birde yollarda yemyeşil çaylar sonbahar yaprakları gibi savrulur :) En çok onu özledim.

Cavit Çırakoğlu yazdı:

Eskiden üretici idik . Şimdi uzaktan bakıyoruz.:))

Hadi Çorum memleketim ben uzak diye tayin istedim, senin İzmir de ne işin var :D

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Metin Akbal yazdı:

toplama sezonu mis gibi çay kokusu etrafı bir sarar, birde yollarda yemyeşil çaylar sonbahar yaprakları gibi savrulur :) En çok onu özledim.

Ne güzel özlemişsin. Bende özledim şimdi.

Metin Akbal yazdı:

Hadi Çorum memleketim ben uzak diye tayin istedim, senin İzmir de ne işin var

Batı cephesi komutanlığına tayinim çıktı.. O sebepten :))

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Aynını yapıyorum, gayet güzel oluyor, kritik nokta suyun az dinlenmesi biraz soğusun....

2. taktik gün boyu içme modu, bunun için demliğe soğuk suyu üstüne çayı koyup bekliyorsun, Servetin dediği gibi tüm gün bayatlamaz çay...

Kaç saat sonra içilecek kıvama gelir bu şekilde, 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mustafa Yanar yazdı:

Kaç saat sonra içilecek kıvama gelir bu şekilde, 

yarım saat falan gibi....

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Ali Cihangiroğlu yazdı:

yarım saat falan gibi....

Teşekkürler, ilk demlemede deneyeyim

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mustafa Yanar yazdı:

Teşekkürler, ilk demlemede deneyeyim

iyice ısınsın demlik tabii, yarım saat dedim ama ocağa vs. göre değişir tabii, normalden daha geç demleneceğini unutma, durdukça daha güzel oluyor :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Aynı markanın farklı paketlerinde de tat farklılığı fark ediyorum, güncel demlemem şu şekilde,

Suyu kaynat demliğe al, 1 dk kadar sıcağı çıksın, 2 demlik poşeti koy(ıslanınca dibe batıyor poşetler), alt suyunu kaynat 20-30 dk sonra içmeye başla. Bir kez soğuk demledim hakikaten fark ediyor tadında ama sonra 1 saat beklemeye üşendim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Köksal Yılmaz yazdı:

Aynı markanın farklı paketlerinde de tat farklılığı fark ediyorum, güncel demlemem şu şekilde,

Suyu kaynat demliğe al, 1 dk kadar sıcağı çıksın, 2 demlik poşeti koy(ıslanınca dibe batıyor poşetler), alt suyunu kaynat 20-30 dk sonra içmeye başla. Bir kez soğuk demledim hakikaten fark ediyor tadında ama sonra 1 saat beklemeye üşendim.

:) bunuda denedim, çay güzelse poşet olayı güzel oluyor gerçekten, soğuk demleme uzun dayanıyor ama hazır olması için beklemesi lazım, oldumu akşama kadar iç dur, o yüzden full yapıyorum çaydanlığı :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Köksal Yılmaz yazdı:

Poşet çayın kalitelisi olmaz derler ki  çok eski değildir mazisi yada yaygınlaşması.. Normal demlenmiş çayda çay demlenmiş ise demliğin üst tarafında sadece su görünür. Çayın çökmesi demek demlenme demek . Birde doldururken demlik içinde demlenen çaylar hareket ettirilmezse çayda toz  olayı azalır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Poşet çayın kalitelisi olmaz derler ki  çok eski değildir mazisi yada yaygınlaşması.. Normal demlenmiş çayda çay demlenmiş ise demliğin üst tarafında sadece su görünür. Çayın çökmesi demek demlenme demek . Birde doldururken demlik içinde demlenen çaylar hareket ettirilmezse çayda toz  olayı azalır.

Sallama çaydan hallice ama Çaykur Altınbaş Earl Grey hoşuma gitmişti.

Çayın çökmesi için ne yapmak gerekiyor? Ben demliğe çayı döktükten sonra (sıcak veya soğuk suya) kapağını kapatıp çaydanlığı kısık ateşe koyuyorum. Bu sıralar çökmeme olayı fazla olmaya başladı. Çaydan mı kaynaklı bilemedim.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Yurdaer Elay yazdı:

Sallama çaydan hallice ama Çaykur Altınbaş Earl Grey hoşuma gitmişti.

Çayın çökmesi için ne yapmak gerekiyor? Ben demliğe çayı döktükten sonra (sıcak veya soğuk suya) kapağını kapatıp çaydanlığı kısık ateşe koyuyorum. Bu sıralar çökmeme olayı fazla olmaya başladı. Çaydan mı kaynaklı bilemedim.

Aynen bende öyle yapıyorum.. Alt taraf kaynamaya çalışırken üst taraf da altın ısısı ile kaynamamalı püf zannedersem bu. Alttaki su kaynayıp üstüde kaynar ise çökme olmuyor. Tabikide çay kaynaklı çökmeme olayı olur. Seçtiğiniz çay siyah renge yakın elinize aldığınız da toz az olsun. Birde taneler çok kalın olmasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Poşet çayda bez tadı alıyorum hiç hoşuma gitmiyor dökme çayın tadını hiçbir çay veremez bana göre. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

earl grey olan tüm çaylar bekleyince matlaşıyor sütlü kahve gibi oluyor ve iyice bekleyince sümüksü bir yapı oluşuyor. dikkatinizi çekti mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Poşet çayda bez tadı alıyorum hiç hoşuma gitmiyor dökme çayın tadını hiçbir çay veremez bana göre. 
Poşet çayın yaoışkanı özel bir ağaçtan mamul. Tad değişimi oluyor mutlaka.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

earl grey olan tüm çaylar bekleyince matlaşıyor sütlü kahve gibi oluyor ve iyice bekleyince sümüksü bir yapı oluşuyor. dikkatinizi çekti mi?

soğuk çayı onlardan yapıyorum, aynı zamanda hazır soğuk çaylar da kenarda unutulunca aynısı oluyor.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Poşet çayın yaoışkanı özel bir ağaçtan mamul. Tad değişimi oluyor mutlaka.
Poşetlerimiz doğal abaka ağacı liflerinden üretilmiştir. Doğuş çay
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Size bir soru. içtiğinizde sizi sakinleştiren, dinlendiren, yumuşatan çay mı yoksa dinçliği artıran, algıyı açan, kafein etkisi yapan çay mı tercih edersiniz? 

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Size bir soru. içtiğinizde sizi sakinleştiren, dinlendiren, yumuşatan çay mı yoksa dinçliği artıran, algıyı açan, kafein etkisi yapan çay mı tercih edersiniz? 

Duruma göre değişir.

Sabah saatlerinde ve gün içerisinde normal siyah çay, gece yatmadan önce papatya çayı.

Gün içinde siyah çay içmezsem kendimi eksik hissediyorum. Hatta bazen başıma ağrılar giriyor.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Aydın Sert yazdı:

Duruma göre değişir.

Sabah saatlerinde ve gün içerisinde normal siyah çay, gece yatmadan önce papatya çayı.

Gün içinde siyah çay içmezsem kendimi eksik hissediyorum. Hatta bazen başıma ağrılar giriyor.

Yok öyle değil. Siyah çaylar arasında sormuştum :) 

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İlki için çay ikincisi için kahve daha isabetli olur diye düşünüyorum ama biz daimi çaycıyız. 😀

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Osman Yücel Çetin yazdı:

İlki için çay ikincisi için kahve daha isabetli olur diye düşünüyorum ama biz daimi çaycıyız. 😀

Siyah çaylar arasında da fark var. Mesela ben akşamları çay içeceksem şu çayı içiyorum. Sürmene’deki ilk özel fabrika. Sadece sürmene ve köprübaşı yolundaki köylerden toplanan ilk hasat çayıdır bu. Marketlerde yoktur. Bazı büyük firmalar alıp başka çaylarıyla harmanlar. Çayın içimi çok yumuşaktır. İnsanı dinlendiriyor. Uykusunu getiriyor

https://solencay.com/urun/hediyelik-mayis-cayi-500gr/

sabahları daha sert çaylar hoşuma gidiyor. İthal çaylardan özellikle asya hindistan bölgesinden gelenler sert oluyor. Ayık tutuyor beni. 

büyük markalar çayı çok fazla harmanlıyor. Bir sürü farklı bölgeden farklı çaylar. Çayı özel fabrikalardan almak daha mantıklı bence. Yöresel oluyor. Çok daha kaliteli oluyor. 

bu arada çaylıkta, çay alım evinde, çay kamyonlarının üstünde büyümüş bir kardeşinizim :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Çayın kralı bu, bir süredir temin edemiyorum ama buna alışınca başka çaydan tat alamıyorsun.

Türk çayları, en azından marketten alabildiklerimiz maalesef...

bYhkGjkOGaCTLB0TinuVS2e2szvFN8mXq4AR5McK

ahmad-tea-ceylon-tea-premium.png?revisio

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

ithal çay almamaya çalışıyorum. 

2-3 seneye başka çay olmayabilir ama, karadeniz bahçeleri yenilenmedi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...