İçeriğe Yönlendir

En İyi Çay Demleme Yarışması.

Haşmet Güngör

Recommended Posts

Servet Aydın

Arçelik gurme demlemeyi 20 dakikada yapıp 1saat süre veriyor içimi için. Suyu 90 derece yapıp bekliyor. Biraz ısısı düşen suyu yavaş yavaş dem kabına transfer ediyor.

Peki lipton neden ikisini karıştırıp satmıyor ?
Damak tadı
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Servet Aydın yazdı:

Çay önce soğuk su ile yıkanır ve sonra tam soğuk demleme yapılır. Başka türlü tad vermez. Lipton siyah inci ve Lipton doğu Karadeniz birebir karışım zirvedir. İmkan varsa ışığı görmeyen yerde ne kadar çok beklerse o kadar tadı güzel olur

Abi son 1-2 senedir aldığım çaylar çok tozlu, eski tadı bulamıyorum. Bilgin var mı? İhracat ile filan mı ilgili acaba?

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Serkan Maden yazdı:

R1ShVc.jpg

Almanyadan akrabalarım hersene bu çaydan getiriyor. Liptonla karıştırıp içiyoruz. Imkani olan getirtsin şiddetle tavsiye ediyorum.

Ben sevemedim bunu evde vardı bir paket içemedik attık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi son 1-2 senedir aldığım çaylar çok tozlu, eski tadı bulamıyorum. Bilgin var mı? İhracat ile filan mı ilgili acaba?
Eskiden çay olan yerler şimdi ya beton ya da kivi bahçesi. Çok azaldı doğu Karadeniz çay sahaları. Kalite hızla düşüyor. Lipton küçülmeye girdi mesela. 3 tesisinin biri satıldı. Yakında çay ithali başlar. İnşaat sektörü ve Arap göçüne bağlı çayın ömrü.
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Çaykur siyah paket kullanıyoruz, su en önemli kriter bence, kireçli olmayacak, yumuşak su kullanılacak.  Acı çay sevmiyorum, katran gibi olmayacak.

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Servet Aydın yazdı:

Çay önce soğuk su ile yıkanır ve sonra tam soğuk demleme yapılır. Başka türlü tad vermez. Lipton siyah inci ve Lipton doğu Karadeniz birebir karışım zirvedir. İmkan varsa ışığı görmeyen yerde ne kadar çok beklerse o kadar tadı güzel olur

Abi 5-6 senelik açılmamış çay paketi var evde. Stok yapmışım zamanında. İçsek sorun olur mu? Kilerde karanlıkta durmuş. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi 5-6 senelik açılmamış çay paketi var evde. Stok yapmışım zamanında. İçsek sorun olur mu? Kilerde karanlıkta durmuş. 
Çöpe at
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Servet Aydın yazdı:
Selim Bilgin yazdı:

Eskiden çay olan yerler şimdi ya beton ya da kivi bahçesi. Çok azaldı doğu Karadeniz çay sahaları. Kalite hızla düşüyor. Lipton küçülmeye girdi mesela. 3 tesisinin biri satıldı. Yakında çay ithali başlar. İnşaat sektörü ve Arap göçüne bağlı çayın ömrü.

ya bu yapı ?

https://www.rizeninsesi.net/haber-dunya-nIn-en-buyuk-cay-bardagI-rize-de-yukseliyor-182052.html?fbclid=IwAR1oI3rj1F8b4v-fjJC_IeVu3WmhO7ToA7hVHoIR7xgkM9AY7sQmEBM27TQ

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Haşmet Güngör yazdı:

Servet Aydın yazdı:
Selim Bilgin yazdı:

Çay yetiştirme alanları dediğinizin tam  tersine yüksek yerlere doğru yayılmaya başladı. Yüksek yer demek daha iyi çay demek . Çayın tozlu yada tadının bozulması, çayın tarladan alınıp fabrikaya teslim süreci ile ilgili, Çayda artık yurtdışı çalışanları var. Onlarda ton başına topladıkları için çay çok sağlıklı toplanamıyor, haliyle üretim sürecinde

hammadde  kalitesi bozuluyor.  Liptonun çekilmesi olayı ile ilgili yurtdışı ile ilgili olabilir. Sözün özü çaylık  alanlar artıyor , işletmeler de artıyor yada el değiştiriyor. V.s

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Selim Bilgin yazdı:

İşyerinde Çaykur Altınbaş siyah paket kullanıyoruz.

Paket üzerinde parti no: 1, 2, 3 var. En iyisi 2 numara. Defalarca denedik.

Fakat son zamanlarda çok ince toz olmaya başladı. Eski berraklık yok maalesef.

Evde Lipton Doğukaradeniz kullanıyordum. Geçen gün denemek için Balküpü aldım.  Gayet lezzetli ve berrak bir çayı var.

Bergamot aroması olmayan standart çayların içine demlerken Lipton Bergamot demlik poşet çaydan 1 paket atıyorum. Güzel bir esans veriyor. Genelde 3 yemek kaşığı çay ve 1 paket demlik poşet.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tahir Ak yazdı:

Kaynayan suyu üst demlüğe koyarım 3 dk falan beklerim ısı azalsın. Üstten çayı basar öyle bırakırım. Bunu yaptım diye kendimi mühendis falan sanıyordum bu konuda default_smile.png

Aynını yapıyorum, gayet güzel oluyor, kritik nokta suyun az dinlenmesi biraz soğusun....

2. taktik gün boyu içme modu, bunun için demliğe soğuk suyu üstüne çayı koyup bekliyorsun, Servetin dediği gibi tüm gün bayatlamaz çay...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
20 yıl sonra gölgesinde ithal çay içeriz artık
Çay yetiştirme alanları dediğinizin tam  tersine yüksek yerlere doğru yayılmaya başladı. Yüksek yer demek daha iyi çay demek . Çayın tozlu yada tadının bozulması, çayın tarladan alınıp fabrikaya teslim süreci ile ilgili, Çayda artık yurtdışı çalışanları var. Onlarda ton başına topladıkları için çay çok sağlıklı toplanamıyor, haliyle üretim sürecinde
hammadde  kalitesi bozuluyor.  Liptonun çekilmesi olayı ile ilgili yurtdışı ile ilgili olabilir. Sözün özü çaylık  alanlar artıyor , işletmeler de artıyor yada el değiştiriyor. V.s

Liptonun resmi verisi. Çaylık alanların azaldığı. Görsel olarak misal ayder yolu. Sağlı sollu çay bahçeleri şimdi sağlı sollu ahşap ne üdüğü belirsiz bungalov yapılar.
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Servet Aydın yazdı:

Liptonun resmi verisi. Çaylık alanların azaldığı. Görsel olarak misal ayder yolu. Sağlı sollu çay bahçeleri şimdi sağlı sollu ahşap ne üdüğü belirsiz bungalov yapılar.

Bir gün denk gelelim de dağlarda gezelim..:)) 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir gün denk gelelim de dağlarda gezelim..:)
Keşke [emoji3052]
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Servet Aydın yazdı:

Çaylık alanların azaldığı

Çaykur üreticilerden çaylık alanların dönümüne göre çay alır. Misal 9 dönüm çaylık alanın varsa çay alım sezonunda

fabrikaların kapasitesi , çayın yetişme durumu v.b gibi sebeplerden dolayı misal dönüm başı 350 kg çay alır. Bunu da bir günde almaz. Der ki bugün dönüm başına 10 kg yada 20 kg getir der. Üretici de her gün o kotasını doldurmak için  çay toplar, taşır alımyerlerine getirir. İşte çay da ki toz mevzusu toplanma esnasında çayın yeşil yaprakları ile dibinde kalan kart yapraklarının ve dallarının toplanması sonucu ortaya çıkar.Bu noktada kaliteli çay toplama işi sekteye uğrar. (Çay toplama işi son yıllarda yabancı işçilere geçtiğinden

ve de  ton başına ücret ödendiğin den dikkatli toplanamıyor) O çay fabrikaya gittiğinde doğal olarak oradan çıkan kuru çayda tozlu v.s olur. Çaylık alanları daraltma işi üreticinin kotasını düşüreceğin den kimse ektiği çayı sökmez. Alanların daraldığı iddiası yurt dışında çok geniş çay tarlalarına sahip olan firmalar tarafından ortaya atılır.(şahsi görüşüm) Zaten çayın üretiminde fason olarak üretim  var . Marketlerde gördüğünüz bir çok farklı markanın çayını aynı fabrikalar üretiyor olabilir.  Ve çayın bir paketinin diğer paketle bir olma ihtimali çok fazla değildir. Senede 3 kere farklı farklı yerlerde ,farklı hava koşullarında yetişen ve fabrikalara değişik süreçler ile getirilen çağlarda arka arkaya aldığınız iki pakette bir tad yakaladınız ise bence en iyi çay odur. Çay tad olarak göreceliği çok yüksektir. Hiç bilmediğimiz bir marka çay çok güzel olabileceği gibi, reklamı olan bir markanın çayı kötü de olabilir. Yolunuz Doğu Karadeniz'e düşerse ve çay zamanına denk gelirseniz süreci izlemenizi tavsiye ederim. Bu arada geçen sene çay fiyatı 3.27 tl artı 13 kruş destekleme şeklinde imiş. Çay toplama kilo başına anlaşma ile tonu 1000 TL . Yevmiye ile anlaşılır ise 300 TL civarı imiş. Ve çay üretimi ulkemizde bitmez bitiyor diyen ithalata bahane arıyordur. Kaçak çay getirirken   sobelen işadamları v.s az değildir ülkemiz de.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Netice de çayın demlenmesi tadı da bana göre görecelidir. Misal en son hangi çayı aldığımı bilmiyorum. Kaynat suyu koy  çayın üstüne altına su ekle 15 dakika bekle üst demlik teki çay çöksün iç.:)

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Netice de çayın demlenmesi tadı da bana göre görecelidir. Misal en son hangi çayı aldığımı bilmiyorum. Kaynat suyu koy  çayın üstüne altına su ekle 15 dakika bekle üst demlik teki çay çöksün iç.:)

Cavit Abi sen bu konuda yetkili bir abiye benziyorsun, senin dediğin şekilde basitçe demleyip içiyorum çayı bundan sonra değişik atraksiyonlara gerek yok Abi. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Osman Yücel Çetin yazdı:

Cavit Abi sen bu konuda yetkili bir abiye benziyorsun, senin dediğin şekilde basitçe demleyip içiyorum çayı bundan sonra değişik atraksiyonlara gerek yok Abi. :)

Eskiden üretici idik . Şimdi uzaktan bakıyoruz.:))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Damak zevki hocam. Çayın markası ne olursa olsun 15 dk demlenen çayda hep çiğ tad alıyorum ☺️

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Yurdaer Elay yazdı:

Damak zevki hocam. Çayın markası ne olursa olsun 15 dk demlenen çayda hep çiğ tad alıyorum ☺️

Koyu seven tiryakisiniz büyük ihtimalle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Demlik poşeti kullananlara farkı önerisi olan var mı? Doğuş earl grey kullanıyoruz

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Demlik poşeti kullananlara farkı önerisi olan var mı? Doğuş earl grey kullanıyoruz
Lipton ve diğerleri
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:
Köksal Yılmaz yazdı:

Lipton ve diğerleri

nasıl demlendiği değil kimle içtiğin önemlidir. çayı

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...