İçeriğe Yönlendir

Yaşam Konteyneri Aydınlatma

Erhan Doruk

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Bizimkiler sevdiler güneş enerjisi sistemini satmayı hiç düşünmedik hatta ev yapınca nerelerde kullanabiliriz diye düşünüyoruz.

Satma tabi ya.
Gün gelir lazım olur.
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Satma tabi ya.
Gün gelir lazım olur.
Abi satsam para etmez bahçe teras aydınlatması yaparız en kötü. Bu arada King e de ayrı teşekkür ederim her takıldığım yerde bilgisini esirgemiyor. Göz kırpan ışıklara çareyi bunla buldum. Devreye ekleyip minik ayar vidasindan titreşim duran kadar çevirip bıraktım.

a40f3db91e121321b692be5350255973.jpg
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Bizimkiler sevdiler güneş enerjisi sistemini satmayı hiç düşünmedik hatta ev yapınca nerelerde kullanabiliriz diye düşünüyoruz.
İnvertörü güçlü alırsan herseyi kullanırsın.
Ben 1200w lik ile matkap, su tesisatı için pvc kaynak makinası test ettim. İşlerimi hallettim.
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ben 1200w lik ile matkap, su tesisatı için pvc kaynak makinası test ettim. İşlerimi hallettim.
Şu anda tek eksik buzdolabı, ona da yetecek güneş paneli ve akü yok o yüzden inverter olsa da gerisi kurtarmıyor. Bu yazı buz vs ile bi şekilde halledecez ama bakalım nasıl olacak.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:
Bir saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Şu anda tek eksik buzdolabı, ona da yetecek güneş paneli ve akü yok o yüzden inverter olsa da gerisi kurtarmıyor. Bu yazı buz vs ile bi şekilde halledecez ama bakalım nasıl olacak.

Otel tipi mini buzdolabı al. Parçala 70 watı geçmiyor. Sürekli aç kapa yapmayacağın için fazlasıyla işini görür. Piyasadan ikinci el bak 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
10 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Takipteyim abi :)

Ben ilgili tredaş müd. gittim. Trafodan uzaksın bağlayamıyoruz dediler. Sen trafoyuj yaptır gelip bağlayalım dediler.

Ben aldığımda en yakın ev 100 mt ve direk yanındaydı olmaz uzaksın dediler.

Şimdi önümdeki tarlaya 3 katlı ev yaptılar. 50m ancak mesafemiz. Onlar bağlatınca bende başvuru için tekrar gideceğim.

Kapı numarası alabildin mi yada nasıl aldın ? 

Belediyenin Numarataj bölümüne tapu ve yapı kayıt bekgesi ile gidip başvuru yapıyorsun. Tesbit için ücret yatırıyorsun. Birkaç gün içinde yeri görmeye geliyorlar. Sonra belediyeden numaranı alıyorsun.

Elektrik için ise bir firma ile anlaştık. Kooperatifte parsel başına 600 lira, yapı kayıt belgesi , tapu ve belediyeden aldığımız numarataj kağıdını verdik. Tedaş a başvuru yapıpı projeyi onaylattığında elektrik altyapısını yapıp Enerjisa dan abone olacağız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Köksal Yılmaz

On ‎29‎.‎05‎.‎2018 at 17:56, Servet Aydın yazdı:

Standart her metre led için        : 25 watt

Tv                                                   : 50 watt

Kompresör olmayan buzdolabı : 60 watt

135 watt.

Saatlik daimi tüketim 11.2 Amper.

Aküyü buna göre hesapla. Ancak Sabit tesis aküsü ( jell-stasyoner-traksiyoner ) harici akü 2 yılı göremez. Sülfatlaşma başla sürekli akım çekileceği için. Araç ile aynı aküden alıp, her ay üşenmem değiş tokuş yaparım dersen iki akü 10 yıl gider

On ‎29‎.‎05‎.‎2018 at 18:09, Servet Aydın yazdı:

Otel tipi buzdolabı. Zaten kompresör olanları unutun. Onları çalıştıran inverter 1000 dolardan başlar 

http://m.minibar.com.tr/?url=http%3A%2F%2Fwww.minibar.com.tr%2F&utm_referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com.tr%2F#2668

Linkteki dolaplardan alayım diyorum, bizim 72 amper akü kaç saat çalıştırır abi, tv yi kapatırız önemli değil, akşamları tek ampul yakarız, buzdolabı aşırı önemli oldu bu aralar.

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-elektrikli-ev-aletleri-beyaz-esya-mini-buz-dolabi-677237048/detay/

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-elektrikli-ev-aletleri-beyaz-esya-satilik-45lt-minibar-mini-buzdolabi-ofis-otel-tipi-sogutucu-691859698/detay/

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
3 dakika önce, Ali Gök yazdı:

bu çit olayını net çözen varmı ?

Ne çiti? 

2 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Sürekli çalışmayacak. Led ampül bundan daha fazla enerji harcar 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
18 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Ne çiti? 

tarlanın etrafını çevirmek için

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
27 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Biz tavuk teli ile bahçeyi çeviricez gibi görünüyor, arsa çevirmesi ev bittikten sonraya kaldı gibi.

23 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Ne çiti? 

Sürekli çalışmayacak. Led ampül bundan daha fazla enerji harcar 

Güneşli bir yaz gününde yaklaşık kaç saat mesela? Yaklaşık rakam ver abi hayal kuramıyorum böyle :D

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
1 saat önce, Ali Gök yazdı:

Biz tarlanın çevresini tel ile çevirttirdik.

Çevre uzunluğu 180 mt, beton direk kullanıldı (yaklaşık 3 metrede bir direk var) 3 sıra dikenli tel var. Tel 5*5 örgü tel, 4 metre raylı kapı kullanıldı. Malzeme ve işçilik dahil 10500 ödemiştik (2018 sonu) 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Biz tavuk teli ile bahçeyi çeviricez gibi görünüyor, arsa çevirmesi ev bittikten sonraya kaldı gibi.

Güneşli bir yaz gününde yaklaşık kaç saat mesela? Yaklaşık rakam ver abi hayal kuramıyorum böyle :D

Hesaplama imkansız. Yaşam alanı ısısı, dolabın hava sızdırmazlığı, verimi, kaç defa aç kapa yapılacağı vs bir sürü etken var. Kabaca hesapla sorunsuz çalışır 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
3 saat önce, Ali Gök yazdı:

tarlanın etrafını çevirmek için

Bence çit olayını kendiniz halledin. Yeterli sayıda metal direk alın , birkaö torba çimento, 1-2 m3 kum ile  toprağı biraz kazıp direkleri dikip ayaklara beton dökün. Kuruduktan sonra plastik veya metal tel örgü ile çevirirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
7 saat önce, Mustafa YILDIRIM yazdı:

Biz tarlanın çevresini tel ile çevirttirdik.

Çevre uzunluğu 180 mt, beton direk kullanıldı (yaklaşık 3 metrede bir direk var) 3 sıra dikenli tel var. Tel 5*5 örgü tel, 4 metre raylı kapı kullanıldı. Malzeme ve işçilik dahil 10500 ödemiştik (2018 sonu) 

Bende 2018 Ağustosta 120mt alanı çevirtirdim +2.5m kapı yaptırdım. 4 bin tl. tuttu.

Şimdide konteyner üstüne çatı önüne 2m veranda yaptıracağım. usta bugün aradı. 8 bin tl fiyat verdi :) abi o gördüğün koca konteynerı 7500tl ye aldım dedim. Sustu.

Dolar yükseldi vs. dedi neyse bu konu şimdilik erteledin. ama malzemeleri ben hesapladım. 2250tl tutuyor. Bakacaz biz yapabilirmiyiz diye.

5 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

Bence çit olayını kendiniz halledin. Yeterli sayıda metal direk alın , birkaö torba çimento, 1-2 m3 kum ile  toprağı biraz kazıp direkleri dikip ayaklara beton dökün. Kuruduktan sonra plastik veya metal tel örgü ile çevirirsiniz. 

Şu dönemde en mantıklı hareket bu olur. fiyatlar uçtu tavan yaptı.

11 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Linkteki dolaplardan alayım diyorum, bizim 72 amper akü kaç saat çalıştırır abi, tv yi kapatırız önemli değil, akşamları tek ampul yakarız, buzdolabı aşırı önemli oldu bu aralar.

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-elektrikli-ev-aletleri-beyaz-esya-mini-buz-dolabi-677237048/detay/

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-elektrikli-ev-aletleri-beyaz-esya-satilik-45lt-minibar-mini-buzdolabi-ofis-otel-tipi-sogutucu-691859698/detay/

Sen dene bende alayım. Ben 90lt mini buzdolabı bakıyorum ama nakliye sıkıntı. bu arabanın arkasına rahat sığar.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
9 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Bende 2018 Ağustosta 120mt alanı çevirtirdim +2.5m kapı yaptırdım. 4 bin tl. tuttu.

Şimdide konteyner üstüne çatı önüne 2m veranda yaptıracağım. usta bugün aradı. 8 bin tl fiyat verdi :) abi o gördüğün koca konteynerı 7500tl ye aldım dedim. Sustu.

Dolar yükseldi vs. dedi neyse bu konu şimdilik erteledin. ama malzemeleri ben hesapladım. 2250tl tutuyor. Bakacaz biz yapabilirmiyiz diye.

Sen dene bende alayım. Ben 90lt mini buzdolabı bakıyorum ama nakliye sıkıntı. bu arabanın arkasına rahat sığar.

Metal direk için facebook markette 2.el malzemeler bulunuyor. İzmit sanayi tarafında 1.75 mt profil boruya 10-11 tl/adet gibi fiyat verdi bir satıcı. Ramazanda gidip bakamadım.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
4 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Metal direk için facebook markette 2.el malzemeler bulunuyor. İzmit sanayi tarafında 1.75 mt profil boruya 10-11 tl/adet gibi fiyat verdi bir satıcı. Ramazanda gidip bakamadım.

Letgo da da ilanlar var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
On ‎24‎.‎05‎.‎2019 at 00:16, Erdoğan Temur yazdı:

Geçenlerde bu dolaptan aldım, bayram öncesi bizimkiler gidip denediler ancak istediğimiz verimi alamadık. İstanbulda denedik güzel soğutuyor ancak sürekli açık kalmalı, günde 3-5 saat çalışıp soğuk tutsun olmuyor. Bikaç gün denemişler 8 saat civarında aküyü bitirmiş(gündüz güneş doldururken), 100 w panel+72 lik akü var bizde. Bittiği gece mumla oturmuşlar, tv full kapalı zaten. Dolabın tüketimi 70w görünüyor etiketinde.

Bayrama gittiğimde yeğende 12volt fanlı oto buzdolabı var(45 w yazıyor etiketinde) onu denedim, gündüz akü dolarken aşağı yukarı dolum kadar enerji harcıyor gibi (kumanda panelinden ara ara baktım) ancak soğutma olmuyor tabi, olanı o şekilde daha uzun muhafaza ediyor.

Özetle minibuzdolabının sağlıklı çalışması için tahminim 3 tane 100 lük panel+ 3 72 lik akü gerekli gibi. Daha iyi bilen abilerin fikirlerini bekliyoruz :)

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araç buzdolabı ?

Yani soğutmayan sadece soğuk tutan dolaplar.. 

Bunlardan alınıp, direk aküden alınan 12 volt ile orada kalındığı sürece çalıştırılacak.. 

Ben denemedim ama aklıma bu geliyor.. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
5 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Kompresörlü buzdolabı bakın yahut amonyaklı

Kompresörlü buzdolabı bakın yahut amonyaklı

tüpe de çevrilebiliyor

linke bakın

http://kook.blogcu.com/araclar-icin-lpg-ile-calisan-mini-buzdolabi/7924607

Hocam minibar olanı kompresörsüz az elektrik harcaması nedeniyle tercih ettik ancak eldeki tek panel tek akü yetmedi, ev yaptırıp şebeke elektriği beklediğimiz için ekstra panel ve akü almayı düşünmüyoruz.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
en az yakan kompresörlü olanlar
Minibarlar 100w civarıdır
King tersini demişti diye hatırlıyorum aklımda öyle kalmış. Minibar ın etiketi

ca9e31c753850339bab6897160c0fcf5.jpg
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şurda güzel bilgiler var aslında:  http://www.elektropazar.com/ekovat.htm

Kompresörlü 35-40 watt civarından başlar. Ancak önemli olanı kompresörlüler sürekli çalışmaz. amonyaklı olan sürekli 75 watt rezistans çeker. Ancak stabildir. Yapmanız gereken belki ayrı bir güneş panele doğrudan ısıtıcı kısmını bağlamak olabilir. Güneş oldukça soğutmaya devam eder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Komşudan elektrik çekip kullanmak suçmudur ?

Köydeki amca çekin elektriği kullanın diye teklifte bulundu ama güneş enerjisi olduğu için çokta üstüne düşmedim. Zaten haftasonları kalacağız uzun süreli kalmayacağız ama buzdolabı çalıştırmamız lazım.

@Mehmet Göktürk hocam 60A lik akü ve 1200W lık invertör var. Kahvaltılıkları ve suları soğutacak. Kompresörlü mü yoksa amonyaklı mı seçeyim.?

Bahçeye yakın evden yukarıdan direkler ile yada yerden kablo çekerek elektrik kullanmayı düşünüyorum, yasal bir sıkıntı olur mu elektriği paylaşan abone için ? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...