İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - 2012 1.4TDCI Gazdan Ayağını Çekince Yığılıyor

Onur Tanrıverdi

Recommended Posts

Sercan Öztulum
Süleyman Can yazdı:

Ben şanzıman alt takozunu yenileyeceğim. Çözmesi gerektiği yönünde güçlü hislerim var. Bakalım düzelecek mi?

Benim araçta da herhangi bir problem yok hatta 1 gram siyah dumanım bile yok gaza oturduğumda. Bilgisayar hata kodu da vermiyor. Alt takoz çözecek gibi sorunu, bakalım...

Umarım sorun hallolur özellikle sıkışık trafikte çok can sıkıyor.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Sercan Öztulum
Metin Taşcı yazdı:

sorunu çözebildiniz mi? 

Malesef çözülmedi. Enjektörlere bakım yapıldı, mazot pompa müşürü değişti, debriyaj müşürü değişti, takozlar kontrol edildi ama hala aynı sorun devam ediyor. 2000 devir civarındayken gazdan ayağı tam çekmeden hafif tekrar gaz verdiğimde araba ileri geri resmen çalkalanıyor. 

Yorum bağlantısı
Sercan Öztulum
Metin Taşcı yazdı:

sente ayarına bakıldı mı? 

Hayır bakılmadı. En son ustanın dediği enjektörle alakalı durum olabilir dedi. Rolantide gaza yüklenip bıraktıktan sonra araç rölanti devrine geçerken biraz anormallik var dedi usta. Büyük ihtimal enjektörlerden diyor.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

3 gün önce şanzıman alt tokazunu değiştirdim. Tam olarak olmasa da sorunu çözdü. Artık ayağımı çektiğimde o kadar yığılmıyor ama sorun tamamen çözülmedi. Tam sorunu büyük ihtimal arkadaşın dediği gibi enjektörler ile alakalı bir sorunun giderilmesi çözecektir. Gaz tepkimesinden aracın yığılacağını anlayabiliyorum. Aynı araç, aynı vites ve hızda bazen aynı tepkiyi vermiyor. Ancak bu dediğim sadece düşük hızda ve düşük devirde olan herkesin hissedemeyeceği bi durum. Ben bu şekilde binmeye devam edeceğim, açıkçası araç satılırken alacak olan kişinin de çok takılacağını zannetmiyorum.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Metin Taşcı yazdı:

benim silkeme sorunu mazot pompa müşürü değiştikten sonra %90 oranın çözülmüştü, 2 haftadır ciddi derecede yapmaya başladı. 

EGR olabilir mi acaba ?

EGR bi ihtimal. Ama ben sensörlerden kaynaklandığını pek düşünmüyorum. İlk sebebi araç bilgisayara bağlandıktan sonra hiçbir arıza kodu vermiyor. Sensörlük bir durum olsa mutlaka ECU uyarı verirdi. Diğer sebebi, araçla seyir halindeyken silkelese veya gazlarken aynısını yapsa sensörden olabilirdi. Ama sadece gazdan ayağı çekince yapması sensörden kaynaklanmadığını düşündürtüyor.

Takozlara baktırın, eskiyenleri değişince yumuşuyor ama tam olarak çözülmüyor. 2003 den 2012'ye kadar 1.4 tdci 68ps 70ps motorların çoğunda bu sorun var.

Yorum bağlantısı
Sercan Öztulum
Süleyman Can yazdı:

EGR bi ihtimal. Ama ben sensörlerden kaynaklandığını pek düşünmüyorum. İlk sebebi araç bilgisayara bağlandıktan sonra hiçbir arıza kodu vermiyor. Sensörlük bir durum olsa mutlaka ECU uyarı verirdi. Diğer sebebi, araçla seyir halindeyken silkelese veya gazlarken aynısını yapsa sensörden olabilirdi. Ama sadece gazdan ayağı çekince yapması sensörden kaynaklanmadığını düşündürtüyor.

Takozlara baktırın, eskiyenleri değişince yumuşuyor ama tam olarak çözülmüyor. 2003 den 2012'ye kadar 1.4 tdci 68ps 70ps motorların çoğunda bu sorun var.

Yüksek ihtimalle bu sorun enjektörlerden kaynaklanıyor. Anlaşılan bu sorun biraz pahalıya patlayacak.

Yorum bağlantısı
Sercan Öztulum
Mustafa Yanar yazdı:

Akslardan yapar mı acaba. 

Akslardan olsa bunu sürekli yapmaz mı? Bu durum sadece gaza basıp bırakınca oluyor. Yani resmen biri arabayı tutup sallıyor gibi oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Ben gaz tepkimesinden anlıyorum yığılmadan önce. 2. vites düşük devirde gaza azıcık dokunduğumda normalden fazla fırlarsa eyvah diyorum şimdi çekince yığılacak. Takoz değişince yine yumuşadı ama %100 çözmüyor. 

Yorum bağlantısı
Sercan Öztulum
Süleyman Can yazdı:

Ben gaz tepkimesinden anlıyorum yığılmadan önce. 2. vites düşük devirde gaza azıcık dokunduğumda normalden fazla fırlarsa eyvah diyorum şimdi çekince yığılacak. Takoz değişince yine yumuşadı ama %100 çözmüyor. 

Ben ustadan haber bekliyorum enjektör ayarlayacaktı deneyip bakacağız. 
Siz şanzıman takozunu mu değiştirmiştiniz?

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Sercan Öztulum yazdı:

Ben ustadan haber bekliyorum enjektör ayarlayacaktı deneyip bakacağız. 
Siz şanzıman takozunu mu değiştirmiştiniz?

Aynen şanzıman takozu değişti. Sökmeden uzun demir sopa ile gerdirip çok fazla esneyip esnemediğine göre anlıyorlar değişmesi gerektiğini.

Yorum bağlantısı
Sercan Öztulum
Metin Taşcı yazdı:

3 ay önce ön takım + mazot pompa müşürü değişince silkeleme sorunu ciddi oran düzelmişti. 2-3 haftadır yine sorun yine baş göstermeye başlamıştı. bugun alt takımdan ses geliyor diye rotçuya uğradım ve salıncakların burcunda ciddi oranda boşluk oluşmuş. ileri geri hareket ediyordu. 3 ay önce taktığım salıncak 3 ayda bozulmuş ve tekrar değiştirdik (eskileri fabrika kabul ederse para iadesi olcak) 

sorun sanki düzeldi gibi geldi. sizce silkeleme bu durumla alakalı olabilir mi? 

Bende aynı sorun için baskı balatadan yapar mı diye düşündüm. Seyir halinde özellikle düşük viteste, vites değiştirmek için debriyaja bastığım zaman vınnnnn diye uğultu gibi bir ses geliyor. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sercan Öztulum
Metin Taşcı yazdı:

3 ay önce ön takım + mazot pompa müşürü değişince silkeleme sorunu ciddi oran düzelmişti. 2-3 haftadır yine sorun yine baş göstermeye başlamıştı. bugun alt takımdan ses geliyor diye rotçuya uğradım ve salıncakların burcunda ciddi oranda boşluk oluşmuş. ileri geri hareket ediyordu. 3 ay önce taktığım salıncak 3 ayda bozulmuş ve tekrar değiştirdik (eskileri fabrika kabul ederse para iadesi olcak) 

sorun sanki düzeldi gibi geldi. sizce silkeleme bu durumla alakalı olabilir mi? 

Sorunu çözebildiniz mi acaba?

Yorum bağlantısı
Sercan Öztulum
Metin Taşcı yazdı:

Maalesef hayır

Artım egrden kaynaklandığını düşünmeye başladım

Arabayı satmayı düşünüyorum iyice canı sıkıcı olmaya başladı. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Süleyman Can
Metin Taşcı yazdı:

Bugun başka bir 55bin kmde 2012 1.4tdci test ettim aynı sorun bu araçtada vardı, sanırım kronik olarak silkeleme yapıyor veya kronik olarak bi parça bozuluyor. Şu sorunu bi çözsem bi 200bin km daha kullanırım

Metin bey benim aracım 2004 fiesta d4 kodlu 1.4 tdci motor var. Tek ortak yanı motor olduğuna göre sanırım motor ile ilgili tahminimce enjeksiyon ile alakalı bir sorundan dolayı oluyor. Şanzıman alt takozu değişimi ile yumuşak yumuşak da olsa yine silkeliyor. Ben alıştım artık ama harbiden araba sattırır insana. Her yavaşlamada direk boşa alıyorum. :) 

Yorum bağlantısı
Sercan Öztulum
Süleyman Can yazdı:

Metin bey benim aracım 2004 fiesta d4 kodlu 1.4 tdci motor var. Tek ortak yanı motor olduğuna göre sanırım motor ile ilgili tahminimce enjeksiyon ile alakalı bir sorundan dolayı oluyor. Şanzıman alt takozu değişimi ile yumuşak yumuşak da olsa yine silkeliyor. Ben alıştım artık ama harbiden araba sattırır insana. Her yavaşlamada direk boşa alıyorum. :) 

Yüksek ihtimal enjektörlerle alakalı olduğunu düşünüyorum bende. Fakat enjektörlere bosh yetkili serviste baktırdım sorun yok dediler. Ustanın biri enjektörlerden olabileceğini söyledi. Rölantide gaza yüklenip bırakınca rölanti devrine düşerken motor stop edecek gibi olup devri öyle toparlıyor anlık olarak. 
Sanırım ya debriyajla aşk yaşıyacaz yada satıp kurtulacaz🙂

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Süleyman Can

Askerdeyim dönünce ilk isim yetkili Ford servisinde obd cihazına bağlatmak olacak.

Büyük ihtimal gaz pedalı değişecek. Hata kodunu bilmiyorum ama adı : pedal konum sensörü. 

Yetkili servise gitmemin sebebi özel servislerin obd cihazlarınin Universal olmasi. Orijinal cihaz ne var ne yok söylüyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Metin Taşcı yazdı:

Turbo selenoid valfini değiştirmeyi düşünüyorum

Değişme olmayacak 🙂 ben değiştirdim, sadece performans bir tık iyileşti gibi oldu.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Bu yığılma sorununu gaz pedalını değiştirerek cozersem Fiesta sayfasında devrim niteliğinde olacak. :D

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Metin Taşcı yazdı:

araç neredeyse 260bin km oldu ve 150-200bin kmdir belki bu sorun var, ustalar biraz daha sür hata kodu verince çözeriz diye diye bu kmlere geldi :) gaza basınca/gazdan cekince olan silkemeleyi fiesta için olan şanzıman takozu ile biraz daha yumusattım ancak geç gaz alma problemi canımı sıkmaya başladı, bazen gaza basıyorum sanki arkadan biri aracı tutup sonra bırakıyormuş gibi tepki veriyor. bu sorunu çözmem lazım

Metin bey yetkili servisi arayıp sadece cihaza bağlayıp hata kodlarini öğrenmek istiyorum diyerek bı ziyaret edin. Son sanayiye gitmenizin üzerinden biraz vakit geçsin, kullanın. Sanayideki ustalar hata kodlarını siliyorlar.

Şu an askerdeyim o yüzden ben gidemiyorum. Bence sorun gaz pedalının veriyi yanlış okumasindan kaynaklanıyor. Pedala ne kadar basildiginin bilgisini ecuya yanlış gidince ecu da yakıyt bı az bı çok gonderiyor enjektorlere. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Süleyman Can yazdı:

Metin bey yetkili servisi arayıp sadece cihaza bağlayıp hata kodlarini öğrenmek istiyorum diyerek bı ziyaret edin. Son sanayiye gitmenizin üzerinden biraz vakit geçsin, kullanın. Sanayideki ustalar hata kodlarını siliyorlar.

Şu an askerdeyim o yüzden ben gidemiyorum. Bence sorun gaz pedalının veriyi yanlış okumasindan kaynaklanıyor. Pedala ne kadar basildiginin bilgisini ecuya yanlış gidince ecu da yakıyt bı az bı çok gonderiyor enjektorlere. 

Bu şekilde bir hata olsa araç siz gaza basmadığınızda anlık tüketimi 0 görmezsiniz, yine aynı şekilde debriyaja basınca araç deviri yükselmeye devam eder. 

Bunu test etmek kolay, pedal konum sensörü var onun hata kodu çıkar çıkmasa bile bahsettiğim şeyler olur. 

Benim şahsi görüşüm gazdan ayağı çekşnce ani yığılma motorun kasaya fazla ağır gelmesi. Courierde böyle bir şey olmuyor gördüğüm kadarıyla. 

Metin Taşcı yazdı:

araç neredeyse 260bin km oldu ve 150-200bin kmdir belki bu sorun var, ustalar biraz daha sür hata kodu verince çözeriz diye diye bu kmlere geldi :) gaza basınca/gazdan cekince olan silkemeleyi fiesta için olan şanzıman takozu ile biraz daha yumusattım ancak geç gaz alma problemi canımı sıkmaya başladı, bazen gaza basıyorum sanki arkadan biri aracı tutup sonra bırakıyormuş gibi tepki veriyor. bu sorunu çözmem lazım

Gazı geç almasının sebebi sensörlü olması, ne kadar bir geçten bahsediyoruz bilemem ama 1-2 sn kadar geç tepki çoğu araçta mevcut. 

Bahsettiğiniz şeyler benim aracımda da vardı ve bende turbo valfini değiştirdim sadece performans iyileşti

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Ü.Emre Kartal yazdı:

Bu şekilde bir hata olsa araç siz gaza basmadığınızda anlık tüketimi 0 görmezsiniz,

2004 bizim aracımız dolayısıyla yol bilgisayarı yok. Anlık tüketimi takip edebileceğimiz bı gösterge de yok.

Ü.Emre Kartal yazdı:

motorun kasaya fazla ağır gelmesi.

Bunu hiç anlamadım açıkçası. 

Yorum bağlantısı
Furkan Kökoğlu

Serviste yazılım güncelleştiren oldu mu ? Belki sorun beyindedir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...