İçeriğe Yönlendir

2010 Dodge Journey R/T 2.0 CRD DSG 6 ileri

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Çağlar Bayur
54 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

Çin malı wrangler jantı taklidi. 17 inç. 5x127. 

foto?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bisikletli foto var ya, daha gerilerde. o işte.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Orijinal Dodge jantı bulsam takacağımda bulunmuyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sertaç Özdenli
On 03.10.2018 at 13:52, Dogan Arsiray yazdı:

fren hortumları değişti aracın fren hissi çok daha iyi oldu. demekki gerçekten de kronik hortum problemi varmış bu araçlarda. ayrıca akü yü yeniledim. aracın düşük hızdaki vites geçişleri yumuşadı ilginç bir şekilde. ne yazıkki, R den D y e alınca oluşan problemde belirgin iyileşme elde edememişim. Kışın duruma göre karar vereceğim.

Doğan Bey Merhaba;

Acaba fren hortumlarını nerede değiştirdiniz ve maliyeti ne kadar oldu.

Benim aracımdada frene tam bastıktan sonra, ayağımı çekince yaklaşık 1,5 saniye bekliyor ve araba ondan sonra kalkışa geçiyor.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Merhaba, rockauto.com sitesinden aldım. alacaksanız parça numaralarını yazarım uğraşmazsınız. Fren hortumlarından sonra çok iyi oldu pedal dozlaması ve freni bırakması. Takılma hissi bir daha gerçekleşmedi.

Sizin şanzıman durumları nasıl?

Yorum bağlantısı
Sertaç Özdenli
9 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

Merhaba, rockauto.com sitesinden aldım. alacaksanız parça numaralarını yazarım uğraşmazsınız. Fren hortumlarından sonra çok iyi oldu pedal dozlaması ve freni bırakması. Takılma hissi bir daha gerçekleşmedi.

Sizin şanzıman durumları nasıl?

İstanbul trafiğinde dur kalklarda problem yaşayabiliyorum. Duruşlarda ayağımı frenden çektiğimde 1 - 1,5 saniye kendini bırakmıyor. Ayrıca düşük devirlerde, düşük hızlarda ayağımı gazdan çektiğimde araba ileri geri bir yalpa yapıyor. Nisan ayında aldım bu aracı ve beni en çok endişelendiren sıkıntı budur. Yoksa araç benim gibi 2 küçük çocuklu bir aile için çok ideal ve kullanışlı bir SUV. Ama Dodge'un yeterli bir servis ağı olmadığındani siz değerli tecrübeli arkadaşlarımıza danışma durumum doğuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Bu konuyu açtığımda almıştım ben de. Okuduysanız benzerlik taşıyan bir durum var mı zaten fark edersiniz. Ancak fren hortumlarının fren pedalının davranışına etkisini, değiştirince hemen gördüm. O nedenle mutlaka değiştirmek lazım diye düşünüyorum çünkü bu araçlarda dünya çapında frenlerle ilgili şikayetler çok yaygın mış. Giderken kiltlenen yada kalkarken kilitli kalan kaliperler filan hep hortumlardan oluyor belli ki. Yoksa kaliper psitonalrı paslanmadığı sürece neden takılı kalsın ki.

Trafikte yada düşük hızdaki karasızlık kaynaklı sert geçişler yada vuruntu hisleri bence normal çünkü,  tork konvertörünün affediciliği , debriyajlı sistemlerde bulunamıyor.

Servis ağı Fiat biliyorsunuz. Parayı verince herşeyi yenisiyle değiştirmeye çok meraklılar ama. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
On ‎29‎.‎06‎.‎2018 at 23:21, Mehmet Göktürk yazdı:

Enteresan... kötü mazota dayanıklı.. enjektörler tek tek değişebilir. Sesli çalışır. Yüksek devirde az mı yakıyordu saçma sapan değişik bi avantajı vardı.

Motor çok gürültülü bence. O dizel gürültüsünü motordan azaltmanın bir  yolu varmı merak ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Sertaç Özdenli
On 16.10.2018 at 17:34, Dogan Arsiray yazdı:

Motor çok gürültülü bence. O dizel gürültüsünü motordan azaltmanın bir  yolu varmı merak ediyorum. 

Kısa- orta sürelerde kullanırken gaza biraz yüklenince dizel motorun sesi güzel geliyor, fakat kullandığım süre arttıkça, özellikle yoğun trafikte motor sesi fena kafa şişiriyor. 😅

Belki kabin yalıtımı için bir şeyler yapılabilir.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben motor bölümünden camın altına doğru , zaten imalatçısı olduğumuz akustik panellerden kesip yapıştırarak, bir miktar ses kesebildim. ancak titreşim kaynaklı gürültüleri kesmek herzaman çok zor dur. ayrıca kabin içinden, ön göğüsün altından da gelen sesi kesmek lazım ki, her yeri sökmeden pek zor gibi.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

yol bilgisayarına göre, 4500 km ve 91 saat ortalaması 6.4litre /100 km de. Ortalama hız görüldüğü gibi baya şehir içi ayarında. Her gün gittiğim yolun, 16 km si sürekli dur kalk ve yokuşlu, 68 km si ise sürekli sabit hızla gidilen boş yol. 

hava soğuyunca sol arka yan sanayi jant kaynaklı olan ve ancak minimize edebildiğim titreşimler tamamen gitti. herhalde lastikler yürüdükçe, soğuk havadan ötürü daha az ısındıkları için böyle oluyor.

şanzıman ise hala aynı. daha kötü değil ilginç şekilde. yani artan oranda bir bozulma söz konusu değil. ancak ilk aldığım halden çok daha iyi. stop etme durumu sadece geriden ileriye takınca ve hiç beklemeden freni bırakırsam oluyor. boşta dururken ileri takınca olmuyor. 1 sn kadar bekleyince olmuyor.  yağı değiştirsem ne olur acaba diye merak içindeyim. vites geçişleri düşük hızlarda çok ani oluyor. zaten o ilk vites geçişindeki olay da birden debriyajı bırakır gibi yapmasından ileri geliyor. normal sürüşte titreşim vuruntu vs hiç birşey yok.

referansı sağlam bir şanzımancı olsa, belki bir fikir verebilirdi. 

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 18.10.2018 at 11:06, Dogan Arsiray yazdı:

zaten imalatçısı olduğumuz akustik panellerden

nasıl panel onlar? rezonans önleyici de var mı? yanmayan aluminyum gibi?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Cam elyafi. Disi normalde kumas kaplaniyor. Aluminyum yuzey ile ses yalitimi olmaz. Ses dalgalarinin cam elyafi lifleri arasinda yutulmasi ile bazi frekanslardaki yansimayi kesiyorsunuz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
27 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

Cam elyafi. Disi normalde kumas kaplaniyor. Aluminyum yuzey ile ses yalitimi olmaz. Ses dalgalarinin cam elyafi lifleri arasinda yutulmasi ile bazi frekanslardaki yansimayi kesiyorsunuz 

http://www.dynamat.com/automotive-and-transportation/automotive-restoration/dynaplate/

şunlardan demek istedim. Türkiye de üretimi var mıdır?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bence yoktur. zaten bunu journey uygulamak için kesmek lazım ki feci zor. iki gün belim ağrıdı abuk subuk uzanmaktan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Çağrı merkezlerinde duvarlara yapılan yalıtımda bu malzeme mi

İş yerimde yan ofislere ses gidiyor duvardan diye yaptırmıştık

Yorum bağlantısı
Ali Gök

anladım şimdi. duvarın kalınlığı ne kadar fazla olursa olsun sesi kesmiyor ama bu ses yalıtım malzemesi ile alçıpan duvardan ses gitmesine engel oldular yalıtım ile.

çok başarılı bir malzeme 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Sadece amac sesi engellemek degil. Belli hesaplamalara gore yerlestirildiklerinde istenmeyen cinlamalari keser, sesin netligini arttirir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bursaya iş için gittim. giderken 5.8 e düştü, dönerken 6 ya çıktı. 1880 kg araç için bence çok iyi değerleri. 5500 km olmuş sıfırlayalı. yağ değişimi zamanı geldi uyarısı çıktı bu arada. demek ki değişim aralığı 15000 km civarında bu motor için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

aynı motorun kullanıldığı 170 hp passatlar 4.8 litre filan yakıyormuş. demekki gerçekten ekonomik bir motor bu.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

şanzıman yağını değiştirttim. aracın tüm vites hareketleri  yumuşadı. ayrıca düşük hızdaki kararsız kalma durumlarını gözlemlemedim. gözleme devam. stop etme durumunu denemem lazım. çıkan yağın rengi sarı idi. konulan yağ beyaza yakın çift kavrama yağı. sistemin içindeki  yağın %80 ini yenileyebildik. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...