İçeriğe Yönlendir

Fiesta Vl - Yakıt Tüketimi

Engin Oynak

Recommended Posts

Engin Karataş

2010 titanium 1.4 benzinli şehir içi ortalama 8.2 nin altına hiç düşmedi. araç 5000 km de. :(

Yorum bağlantısı
Çağrı Simsoy

ilk full depomu bitirmek üzereyim.

TDCİ motorum

ortalama 5.7 göstermekte

ama tabi tekrar depoyu doldurup ona göre bilgi verirsem en doğrusu olur.

Bir de yılbaşında uzun yol yapma ihtimalim var o zaman uzun yolda çok merak ediyorum ortalamayı ne gösterecek diye.

Hız sabitleyiciye takıp denemek istiyorum 100 110 arası 4.5 lt düşermi sizce?

Yorum bağlantısı
Ali Çukur
ilk full depomu bitirmek üzereyim.

TDCİ motorum

ortalama 5.7 göstermekte

ama tabi tekrar depoyu doldurup ona göre bilgi verirsem en doğrusu olur.

Bir de yılbaşında uzun yol yapma ihtimalim var o zaman uzun yolda çok merak ediyorum ortalamayı ne gösterecek diye.

Hız sabitleyiciye takıp denemek istiyorum 100 110 arası 4.5 lt düşermi sizce?

100 - 110km'yi eğer Konya ovasında veya Karadeniz Sahil Yoluna çıkarsanız 4.4 ü bile görürsünüz. Bu yol eğimine bağlı...

Yorum bağlantısı
H.Yusuf Kantarcılar
2010 titanium 1.4 benzinli şehir içi ortalama 8.2 nin altına hiç düşmedi. araç 5000 km de. :)

aynen benimkide bu aralar 8.2 8.3 arasında gidip geliyor 8700 km deyim :D çok yakında lpg ile bakalım ne yakacağım

Yorum bağlantısı
Ali Murat Koca
aynen benimkide bu aralar 8.2 8.3 arasında gidip geliyor 8700 km deyim :) çok yakında lpg ile bakalım ne yakacağım

8.2 şehiriçi atmosferik benzinli 1.4 araç için normal rakam..

Yorum bağlantısı
H.Yusuf Kantarcılar

o hiç belli olmuyor, halet-i ruhiyemle alakalı biraz :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Benzinli motorda sakin kullanıp 2500 devirlerde vites değiştirmek ekonomi için ideal.

Şuda bir gerçek, çok düşük devirlerde kullanmakta yakıt tüketimini arttırıyor.Düşük devirde hava yetersiz olduğu için yakıt verimli yanamıyor ve yine düşük devirlerde piston hızıda yavaş olduğu için silindirde patlama sonra oluşan sıcaklıkğın bir kısmı soğutma suyuna ısı transferi olarak giderek silindir içindeki basıncın düşmesine neden olup güçü azaltıyor. Yani yakıtın enerjisi ısı enerjisi olarak soğutma suyuna gidiyor.

Sakin kullanıldığında da silindir içinde aşırı bir sıcaklık gerçekleşmediği için soğutma suyuna kaçan enerjide az oluyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
nasıl yani anlıyamadım Ayhan Bey ?

Pardon, eksik sormuşum.

5. vites 2000 veya 2500 devirde arabanın hızı kaç km/sa oluyor ?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
evet arkadaşlar sanırım tekniği buldum :D vitesi 2 ile 2.5 değiştiriyom.tem'de max 120 basıyorum.

bütün bunların sonucunda 5,4 - 5,7 yakmaya başladım. araç 9400 km.de 2010 dizel titanium fiesta.

İşte bu, basmayınca gerçekten az yakıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Engin Oynak
Yolum düştüğümde bir depo ile deneyeceğim dediğin istasyondan. Dinlenmesinde ki fayda ne acaba?

Benim aracım 2009 model 17000 km de şimdiye kadar yakıtı alırken hep depoyu fulleyip ışık yanana kadar ellemedim ve şehirdışı hiç yapmamakla beraber kışın ışık yanana kadar dolu depo 500-550 arası bir km yaptı şehiriçinde,aynı şekilde yazın da 600-620 ila 630 arası bir km gördüm fakat ışık yandığı zamanda 80 km yazıyor göstergede...

Bazı arkadaşlar 700-750 lerden bahsediyor şehiriçi ya da karma bu arkadaşlar sanırım depoyu sonuna kadar çekiyorlar diye düşünüyorum yoksa bizim arabalarda mı bi anormallik var...

Yorum bağlantısı
Cenk Kara

slmlar benim depo 160tlye doluyo ve 400km yol gidiyorum normalmi acaba bu arada araç fiesta titanium 1.4i

Yorum bağlantısı
Kaan Kepir
slmlar benim depo 160tlye doluyo ve 400km yol gidiyorum normalmi acaba bu arada araç fiesta titanium 1.4i

Aracımı temmuzda aldım, o günden bu yana her zaman ışık yanar yanmaz (80 km'de yanıyor) 100 TL 'lik benzin aldım, yaklaşık 26 lt civarı.

100 TL benzin ile benzin ışığı yanana kadar ortalama 350 km yol yapıyorum. (2010 Benzinli Titanium-X)

Ayrıca merak ettiğim bir konu var;

Bir defa depo boş iken, depoyu fullettirmek istedim ama 120 TL (32 lt) olduğunda depo benzin almadı, daha doğrusu pompa depoyu full görüyormuş tam dolduramadık. Göstergeden baktığımda, çeyrekten biraz daha az boşluk var görünüyordu.

Bu normal bir durummudur?

Yorum bağlantısı
Ahmet Öztürk
Aracımı temmuzda aldım, o günden bu yana her zaman ışık yanar yanmaz (80 km'de yanıyor) 100 TL 'lik benzin aldım, yaklaşık 26 lt civarı.

100 TL benzin ile benzin ışığı yanana kadar ortalama 350 km yol yapıyorum. (2010 Benzinli Titanium-X)

Bir defa depo boş iken, depoyu fullettirmek istedim ama 120 TL (32 lt) olduğunda depo benzin almadı, daha doğrusu pompa depoyu full görüyormuş tam dolduramadık. Göstergeden baktığımda, çeyrekten biraz daha az boşluk var görünüyordu.

Merhaba Kaan Bey,

Depo girisinize uygun olmayan bir pompadan aldiginizda pompanin klipsi erken atiyor, baska bir benzinciden almayi deneyin bence.

selamlar

Yorum bağlantısı
Çağrı Simsoy

Aracımı alalı bir ay oldu

2 bin km yi geçtim

şehir içi ortalama 600 km yi görüyorum

depo 110 tl ye doluyor

Yarın kısmet ise Şehirdışına çıkacağım ve Hız sabitleyici ile deneme yapacağım

ortalamanın 4.5 lt ye düşmesini bekliyorum... ama şehir içi performansı gayet iyi bence...

Yorum bağlantısı
Caner Korkmaz
(düzenlendi)

32 lt dolduktan sonra pompanın klipsi attıysa pompacı depo doldu diye devam etmemiş olabilir. en son ben de benzin aldığımda daha benzin dolmaya başlar başlamaz pompa attı, sonra pompacı tekrar düzeltti ve bu 7-8 defa devam etti. bizim depoların girişinden kaynaklı. pompayı iyice oturtmak gerekiyor yoksa depo dolmadan dolmuş gibi atabiliyor.

tarihinde Caner Korkmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağrı Simsoy

Yılbaşında uzun yol yaptım Fiesta için yol bilgisayarı hakkında söyleceklerim var, buna katılanlar katılmayanlar ekleme yapacaklar olursa sebinirim ...

Depoyu fulledim ve yola çıktım İSTOÇ tan, hemen TEM 'e girdim ortalama yakıt tüketimi tam göstermesede doğruyu; ortalama hız yanlıştı uzun süre 40 larda kaldı ama ben 10 15 dk. 120 ile filan gitmiştim. Sonra hızı sıfırladım giderken hemen ortalam hızı 115 e sabitledi çünkü Hız sabitleyicide idi araba. Ortalam yakıt 5.7 civarıydı ve hiç düşmedi Tekirdağa kadar öyle gitti, daha sonra biraz daha hızlandım ibre 130 gösteriyordu yine hız sabitleici ile gittim. Son 40km virajlı ve yokuşlu yol olmasına rağmen vardığımda ortalama tüketim 5.8 idi ki bence çok çok kötü. Bu arada yaptığım yol 240 km kalan depo yolu için 410 km gösteriyordu.

Problem şurada şehri içi 5.7 gösteren aracım 600 km giderken, de 3 tür depoyu dolduruyorum ama bu sefer depo ile 650 gidebilirsin diye gösteriyor ortalama tüketim artmasına rağmen anlamadım.

Dönüşte tekrar sıfırladım ve daha yavaş gitmeye gayret ettim fakat ilk 40 km virajlı olduğu için ortalama litre 6.8 gibi gördü düz yola çıktığımda 6.1 istanbula vardığımda ise 6.0 gösteriyordu yani ortalama dahada artmıştı. Üstelik hızım giderken ki hızımdan biraz daha düşük ortalam hızım ise 88 km göstermesine rağmen.

Buradan şunu anladım yol bilgisayarı yakın değerler veriyor ona çok bağlı kalınınca kesinlikle şaşırtır. Şimdi deponun bitmesini bekleyip tekrar fullicem ki sanıyorum 650 km yi filan bulucak ve depo 110 TL ye dolacak buda km de 170 kuruş yaktığını gösterir. Çok daha kassam ki keyifsiz kötü ve yavaş bir yolculuk ile bu bence 165'e düşer değmez bile. Aracım anladığım kadarı ile 120 ile son derece makul bir yakıt tüketiminde motorum 1.4 TDCI yani ufak olması uzun yolda bir yakıt avantajı sağlamamak ta, bu 1.6 1.8 bir motor olsa idi ciddi anlamda şehir içi ve dışı farkı olacaktı.

Hız sabitleyici eski arabamda da vardı çok yardımcı oluyor

Bu konuda da şunu söylemek isterim Renault Megane vardı bende onun sabitleyici kumandası çok daha iyiydi üstelik göstergede elektronik olarak kaç ile gittiğinzi görebiliyordunuz bunda ise analog km saatinden çubuğu takip ediyorsunuz, Renoda hızınızı kaydedip oradan devam ederken tek tuşla aynı hıza çıkıyordu bunda da öyle , ama bunda ortadaki tuş ne işe yarıyor hala anlamadım ya artıya yada eksiye basınca geçiyor otomatiğe alışamadım doğrusu. ÜStelik renoda hız sınırlayıcı olarak ta kullanılabiliyordu o sistem.

Durum bu benim için gerçekler depoyu tekrar 2-3 gün sonra doldurduğumda ortaya çıkacak, şimdilik anladığım aracım ki soğukta etkili olabilir şehir içi ve dışı aynı yakmakta...

saçma dimi :)

Yorum bağlantısı
Guest Selim

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba diyeyim aranıza yeni katıldım

arabam fiesta 1.4 tdci titanium xp

ben depoyu fullediğimde 480 km gider yazıyordu araç 10bin de daha bu değer çok fazla değil mi yani araç tahminimden çok daha fazla yakıyor

gerçi depo yarıya indiğinde 300 km kadar yol yapmıştım yani ortala 550 km bir depo ile istanbu içi sizce normal mi ?

şimdi ben bazı yerlerde 700 - 800 km okuyorum bu sefer arabamda bi sorun mu var diye düşünüyorum açıkcası

Yorum bağlantısı
Ahmet Akdeniz

1 ay önce 50 liraya 330 km yapıyodum son zamlardan sonra hiç denemedim.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)
merhaba , aynı araç aynı km benimde.

1 depo ile bende o km.leri yapıyorum...

hatta mazot ışığı yanar yanmaz 100 Tl atıyorum 500-550 arası gidiyorum..

700-800 km şehiriçi yapıyorum diyen yalan söyler. buyursun gelsin gözümün önünde yapsın.

mazot olmuş 3,32 nereye yapıyor o km.leri.

Yakıt ölçme işini yanlış yapıyorsunuz, sizin söylediğiniz rakamlarla zaten bir depoyla 700 km yaparsınız gibi gözüküyor, 100 tl ye 30 lt civarı yakıt alırsınız. Depoda benzin bitmek üzereyken alırsanız zaten 38 lt kadar alıyor tabi o zaman 125 tl gibi bir rakam oluyor, yani o miktarda yakıtla sizde 700 km yada üzeri yol yapacak gibi görünüyorsunuz, en güzeli daha önceki sayfalarda yazıldığı gibi yapın; depoyu pompa atana kadar fulleyin 100km ya da katı örneğin 300km... gibi yapın,yeniden aynı şekil fulleyin 100 km deki yakıt tüketiminiz ortaya çıksın.

tarihinde Ula? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Yılbaşında uzun yol yaptım Fiesta için yol bilgisayarı hakkında söyleceklerim var, buna katılanlar katılmayanlar ekleme yapacaklar olursa sebinirim ...

Depoyu fulledim ve yola çıktım İSTOÇ tan, hemen TEM 'e girdim ortalama yakıt tüketimi tam göstermesede doğruyu; ortalama hız yanlıştı uzun süre 40 larda kaldı ama ben 10 15 dk. 120 ile filan gitmiştim. Sonra hızı sıfırladım giderken hemen ortalam hızı 115 e sabitledi çünkü Hız sabitleyicide idi araba. Ortalam yakıt 5.7 civarıydı ve hiç düşmedi Tekirdağa kadar öyle gitti, daha sonra biraz daha hızlandım ibre 130 gösteriyordu yine hız sabitleici ile gittim. Son 40km virajlı ve yokuşlu yol olmasına rağmen vardığımda ortalama tüketim 5.8 idi ki bence çok çok kötü. Bu arada yaptığım yol 240 km kalan depo yolu için 410 km gösteriyordu.

Problem şurada şehri içi 5.7 gösteren aracım 600 km giderken, de 3 tür depoyu dolduruyorum ama bu sefer depo ile 650 gidebilirsin diye gösteriyor ortalama tüketim artmasına rağmen anlamadım.

Dönüşte tekrar sıfırladım ve daha yavaş gitmeye gayret ettim fakat ilk 40 km virajlı olduğu için ortalama litre 6.8 gibi gördü düz yola çıktığımda 6.1 istanbula vardığımda ise 6.0 gösteriyordu yani ortalama dahada artmıştı. Üstelik hızım giderken ki hızımdan biraz daha düşük ortalam hızım ise 88 km göstermesine rağmen.

Buradan şunu anladım yol bilgisayarı yakın değerler veriyor ona çok bağlı kalınınca kesinlikle şaşırtır. Şimdi deponun bitmesini bekleyip tekrar fullicem ki sanıyorum 650 km yi filan bulucak ve depo 110 TL ye dolacak buda km de 170 kuruş yaktığını gösterir. Çok daha kassam ki keyifsiz kötü ve yavaş bir yolculuk ile bu bence 165'e düşer değmez bile. Aracım anladığım kadarı ile 120 ile son derece makul bir yakıt tüketiminde motorum 1.4 TDCI yani ufak olması uzun yolda bir yakıt avantajı sağlamamak ta, bu 1.6 1.8 bir motor olsa idi ciddi anlamda şehir içi ve dışı farkı olacaktı.

Hız sabitleyici eski arabamda da vardı çok yardımcı oluyor

Bu konuda da şunu söylemek isterim Renault Megane vardı bende onun sabitleyici kumandası çok daha iyiydi üstelik göstergede elektronik olarak kaç ile gittiğinzi görebiliyordunuz bunda ise analog km saatinden çubuğu takip ediyorsunuz, Renoda hızınızı kaydedip oradan devam ederken tek tuşla aynı hıza çıkıyordu bunda da öyle , ama bunda ortadaki tuş ne işe yarıyor hala anlamadım ya artıya yada eksiye basınca geçiyor otomatiğe alışamadım doğrusu. ÜStelik renoda hız sınırlayıcı olarak ta kullanılabiliyordu o sistem.

Durum bu benim için gerçekler depoyu tekrar 2-3 gün sonra doldurduğumda ortaya çıkacak, şimdilik anladığım aracım ki soğukta etkili olabilir şehir içi ve dışı aynı yakmakta...

saçma dimi :)

Yavaş giderseniz daha az yakarsınız, 120 ile gideceğinize 60la gitmek daha az yaktırır. Virajlı yollarda da az yakabilirsiniz yani. Nasıl olsa yol tutuş güzel. :D

Yorum bağlantısı
Ali Çukur
Yavaş giderseniz daha az yakarsınız, 120 ile gideceğinize 60la gitmek daha az yaktırır. Virajlı yollarda da az yakabilirsiniz yani. Nasıl olsa yol tutuş güzel. :D

60 da çok abartılı 90-100 yakıt ve güvenlik için ideal hız.

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
60 da çok abartılı 90-100 yakıt ve güvenlik için ideal hız.

Ali bey belki farketmezsiniz diye burdan yazıyorum bir (ÖM) gönderdim fiesta ön sağdan gelen ses ile ilgili okursanız sevinirim...

Moderatörlerimden de özür diliyorum gereksiz yere çevre kirliliğinden dolayı...

Yorum bağlantısı
Deniz Kıyılar

1.6tdci kullanan arkadaşların yakıt tüketimleri nasıl acaba?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...