İçeriğe Yönlendir

Fiesta Vl - Yakıt Tüketimi

Engin Oynak

Recommended Posts

İbrahim Şafak

arkadaslar aracı aldık 100 liralık yakıtla 475 km falan gidiyor bakımdan sonramı düşer belli km den sonramı düser su an 500 km de

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

İlk bakımdan sonra düşüyor biraz. Mümkün olduğunca erken vites değiştirin(2000-2400 devir dakika civarı), lastik havalarına sık sık bakın, bir de yavaş gidin, o zaman az yakar.

Yorum bağlantısı
Engin Demirel

Araçlarını sıfır olarak galeriden alan arkadaşlara sorum olacaktı.Galeriden çıktıktan sonra 100km'de kaç litre yaktığını hesaplayan oldu mu ? Bildiğim kadarıyla 5000'km ye kadar , 100km deki yaktığı yakıt ortalaması yavaş yavaş düşüyor.Fakat öğrenmek istediğim araç alındıktan sonraki ilk 1000km içerisinde 100/km de kaç litre yakıt tükettiğini hesaplayan var mı ?

Yorum bağlantısı
Guest Murat Ay
Araçlarını sıfır olarak galeriden alan arkadaşlara sorum olacaktı.Galeriden çıktıktan sonra 100km'de kaç litre yaktığını hesaplayan oldu mu ? Bildiğim kadarıyla 5000'km ye kadar , 100km deki yaktığı yakıt ortalaması yavaş yavaş düşüyor.Fakat öğrenmek istediğim araç alındıktan sonraki ilk 1000km içerisinde 100/km de kaç litre yakıt tükettiğini hesaplayan var mı ?

Evet Ford Fiesta 1.25 geçen hafta aldım. O zaman da şehir içi- şehir dışı ortalama 25 kuruş/km yaktı. Lastikler kış lastiği yüküm de vardı.

Lastikler çıkar ve sezon da yaz olursa 20 ile 25 arası yakar diye tahmin ediyorum. Rodaj süresi de var tabi.

Yorum bağlantısı
Engin Demirel
Sürüşe göre 5 ile 10 litre arası yakar. ( 100 km'de)

Öncelikle Murat Bey'e teşekkür ederim.

Evren Bey , 5-10 litre arası olduğunu tahmin ediyorum fakat rodaj sırasında genel olarak 7-8 litre olarak düşünüyordum.Böyle düşünmemin sebebi motorun henüz tam aşınmamış olmasıydı.Çok teşekkür ederim cevabınız için.

Yorum bağlantısı
Ufuk Halaçoğlu

Arkadaşlar 2009 fiesta collection 1.4 benzinli şehir içi 11.4 lt /100 km yakıyor bu da km de 450 krş oluyor araba 7500 km de acaba bu normal mi yoksa motorda bir arıza mı var tecrübeli olanlar yardımcı olabilirse sevinirim

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Onur Korhan Göytan

aracım 1.4i benzinli manuel vites

sıfır olarak bayiden aldım, ilk zamanlarda yeni diye hassas kullanmama rağmen 8.6lt yakıyordu

1000km yi geçince arada devir de yükseltip hızlı kullanımlara geçtim aracı yormadan tüketim 9.3lt lere yükseldi

2 defa ş.dışına gitti geldi araba hem karakterine alıştım hem de oturdu 5000km seri kullanım + trafik tüketim 8.2lt sakin kullanım 6.8lt

8000km yi geçtim ş.içi 80km geçmeden genelde sabit hızda gereksiz gaz vermeden kullanınca 3.8lt gibi harika bir derece yakaladım,

trafik+seri kullanım 7.6lt, sakin 7.2lt daha da düşeceğini sanmıyorum benim kullanım tarzımda - tüketimden memnunum

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Halil Gürses
Çok iyi :lol2:

Ben de 1.5 ay önce aldım fiesta 1.4 tdci geçenlerde abim tekirdag gitti ortamala yakıt tüketimi 4.9 lt gösteriyormus 1 depo mazotla gitti geldi ve istanbul da 1 hafta dolaştı hergün 70-75 km yol yaptı toplam 750 km çivarı yol yaptı.

Araç daha 2000 km yeni oldu.

Yorum bağlantısı
Mevlüt Onur Tonca

Merhabalar benim aracım 2011 model dizel 1.4 2. el olarak 1700 km de aldım. Sormak istediğim depoyu doldurduğumda bilgisayar 680 km gösterdi. Daha sonra 40-50 km kadar kullandım 750 lere çıktı. Bu sabah 700 km gösterirken kullanırken önce 690 lara düştü sonra tekrar 700 lere çıktı. Bu iniş çıkışlar normal midir acaba? Araç yeni olduğu için mi oluyor? Yoksa yol bilgisayarında bir arıza mı var?

Yorum bağlantısı
Ali Çukur
Merhabalar benim aracım 2011 model dizel 1.4 2. el olarak 1700 km de aldım. Sormak istediğim depoyu doldurduğumda bilgisayar 680 km gösterdi. Daha sonra 40-50 km kadar kullandım 750 lere çıktı. Bu sabah 700 km gösterirken kullanırken önce 690 lara düştü sonra tekrar 700 lere çıktı. Bu iniş çıkışlar normal midir acaba? Araç yeni olduğu için mi oluyor? Yoksa yol bilgisayarında bir arıza mı var?

Yol bilgisayarınızda herhangi bir arıza yok Mevlüt Bey

Araç kullanımınıza bağlı olarak menzilini değiştiriyor bu normal yani...

Yorum bağlantısı
Mevlüt Onur Tonca
Yol bilgisayarınızda herhangi bir arıza yok Mevlüt Bey

Araç kullanımınıza bağlı olarak menzilini değiştiriyor bu normal yani...

Teşekkür ederim Ali Bey.

Yorum bağlantısı
Engin Demirel

Onur Korhan Bey , bahsettiğiniz veriler aracınız için harika :) Benim aracım 1.4 TDCI henüz 1200 km'de , su an şehir içi 5.0 - 5.5 arası değişiyor (genellikle trafikte veya ara sokaklardaki veri) , uzun yolda da 4.8 - 4.7 gibi ortamala mevcut.Umarım daha da düşer...

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)
5.6lt yol bilgisayarında gösterdiği değer.

araç fiesta 1.6dizel 95hp

otobanda hergün 130la işe git gel yapıyorum. 90la giderken 4ltlere düşüyor.

Aynı araç benimde ; İstanbul şehir içinde 5.2-5.3 ama 130-140 gibi basınca evet 5.6 gösteriyor.Ani hızlanmalarla 150-180 arası basınca 6.1 gösterdiği oldu.Genel olarak yakıt tüketiminden fazlasıyla memnunum.Bu arada Şehir içi tüketimini sadece yol bilgisayarından değil Reel olarak depo fulleyip 200 km,300 km giderek denedim.Yol bilgisayarının hemen nerdeyse tam olarak doğru göstermesinede şaşırdım bilgisayar 5.3 gösteriyordu 5.2 yakıt tüketmiştim...

tarihinde Ula? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emrah Yıldırım 2
Aynı araç benimde ; İstanbul şehir içinde 5.2-5.3 ama 130-140 gibi basınca evet 5.6 gösteriyor.Ani hızlanmalarla 150-180 arası basınca 6.1 gösterdiği oldu.Genel olarak yakıt tüketiminden fazlasıyla memnunum.Bu arada Şehir içi tüketimini sadece yol bilgisayarından değil Reel olarak depo fulleyip 200 km,300 km giderek denedim.Yol bilgisayarının hemen nerdeyse tam olarak doğru göstermesinede şaşırdım bilgisayar 5.3 gösteriyordu 5.2 yakıt tüketmiştim...

yol bilgisayarının gerçek tüketim ile aynı göstermesine şaşırdım. Benim ölçümlerimde yol bilgisayarı hep 0.5-06 L eksik gösteriyor. Sabah depoyu fulledim, litre hesabına göre 5.6 yakmışım ama yol bilgisayarı 5.0 gösteriyordu

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
yol bilgisayarının gerçek tüketim ile aynı göstermesine şaşırdım. Benim ölçümlerimde yol bilgisayarı hep 0.5-06 L eksik gösteriyor. Sabah depoyu fulledim, litre hesabına göre 5.6 yakmışım ama yol bilgisayarı 5.0 gösteriyordu

bende şaşırdım işte :lol2: bazen yanlış gösteriyor ama bende eksik değilde fazla tüketmişim gibi gösteriyor yanılma payıda 0,1-0,3 litre gibi...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Evren Erakçora

Tüketim İstanbul trafiği için iyi bence, 3-5 bin km den sonra tüketim biraz daha düşüyor. Yavaş gidip, gaza az basarsanız tüketim daha da düşebilir.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Barbaros Esa

Öncelikle herkese selamlar,

2009 1.4TDCI fiesta kullanıyorum.Aracım 49.500de her 10000km.e doğru hava filtresi ve yağını değiştirdim.14'inç jant ve lastik vardı.15'inç lastik ve jant taktırdım.Şu anda yakıt tüketimim 7.3/100KM olarak gösteriyor.Sizce normal mi size de danışmak istedim.Bana pek normal gelmedi.Burda arkadaşlar 700-800km yol yaparken ben 550falan yapıyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.Teşkkürler.Saygılar.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Depoyu fulleyin. 400 km yol yaptıktan sonra tekrar depoyu fullettirin ve kaç litre yakıt aldığına bakın. Çıkan litreyi 4'e bölüp 100 km'de kaç litre yakıt tükettiğine bakın.

Yakıt tüketimi max 6.5 litreyi geçmemesi gerek.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Eski firmamda bir fiesta depoda 300km ye kadar düşmüştü. En son servisten gelen yanıt, 4 enjektör o kadar kaçırıyormuş ki, 8 tane kadar yakıt gidiyormuş :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Evet yakıt çok fazla, bende şehir içi 5 hadi bilemedin 5.5 gibi olur, uzun yol 4-4.7 arası hızıma göre değişir, sizde ters bir durum var, depoyu doldurup kullanın ve tekrardan doldurun, tabanca atınca devam etmeyin, ilave yapıp boğaza kadar doldurmadan yapın bu işlemi, enjektör kaçırıyorsa hava filtresini kutusuyla çıkarıp enjektör diplerine bakarak anlarsınız, siyah yapışkan bir madde varsa kaçırıyordur, bazende geri dönüşten mazot akıtır, bunuda bu kısma bakınca anlarsınız.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
(düzenlendi)

Aynı arac ın 1 yaş daha küçüğüne sahibim,Ful depo mazot aldığımda sıfırlamış idim, ve şu an çeyrek depo kaldı tam olarak göstergem 5.0lt /100 km, Genelde bu rakam + - 0,4 lt değişkenlik gösteriyor,Ayrıca önemli konu servis te lastiklerinizi araca tanıtmalısınız. Abs okuyucusu filan da bu değişimden etkileniyor ,Aynı şekil değişikliği ben de kendi aracımda yapmış idim.

tarihinde Yasin_Çelik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Barbaros Esa

195/55/15 ben şunu da sormak istiyorum ben 550-600km arası gidiyorum bir depoyla insanlar 700-800gidiyor acaba bir sorun mu var

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...