İçeriğe Yönlendir

Fiesta Vl - Yakıt Tüketimi

Engin Oynak

Recommended Posts

Çağlar Bayur

yolda kalana kadar gidiliyor mu bu, depo ölçümünde? Yanlış sonuç veren bir tabirdir.

Yorum bağlantısı
Barbaros Esa

Şöyle anlatayım depoyu fullleyip kontağı çalıştırıyorum km.yi sıfırlıyorum hemen hemen 550-600arası 0.kmye düşüyor gidilebilecek yol tabi buna orantılı olarak depoda ibreside boş gözüküyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

O sırada tekrar fulleyin ve tketimi hesaplayın, 800 de gidlir, 1000km de gidilir, yolu farklıdır?

Yorum bağlantısı
Nihat Selçuk
(düzenlendi)

Arkadaşlar Merhaba,

2011 Haziran ayında fiesta 1.25 benzinli araç satın aldım. Araçla ilgili tek sıkıntım yakıt tüketimi bu konu ile alakalı görüşlerinizi ve önerilerinizi rica edeceğim.

Aracımı ilk teslim aldığımdan itibaren 1 depo ile max 280KM yapabildim ve bu yaklaşık 6. depoya kadar böyle devam etti. Sonrasında bir depo benzinle 330KM yapabilmeye başladım. Bu süreç içerisinde yaklaşık 5 kere yakıt tüketimi ile alakalı servise gittim. Fakat servis hiç bir sorun yok dedi. Şu an aracım 5.050KM'de saçma sapan bir durum söz konusu en son aldığım full depo benzinle yine 330KM yapabildim ama sonrasında aldığım 100TL'lik benzinle 280KM yaptım (22LT) ve aracın yol bilgisayarı 100km yakıt tüketimini 9.6 olarak gösteriyor. Bu rakam yaklaşık 4 aydır ne düşüyor ne çıkıyor. Yalnız en son servis ile birlikte bir 100km testi yaptık ve araç 100km de 5lt yakıt tüketimi yaptı ve 9.6, 9.5 geriledi ve 1 gün sonrasında yine 9,6'ya geldi. Dolayısı ile ben bu aracın yakıt tüketimini bir türlü hesap edemedim. Düz mantıkta ferrari ile eş değer bir yakıt tüketimi var ama dediğim gibi full depo ile 330km yapıyor 100tl lik benzinle 280 km yapıyor ve 100km değeri hiç değişmiyor. Bu konu ile alakalı ne yapmalıyım ? değerli bilgilerinizi ve yönlendirmelerinizi rica ediyorum

Bu arada aracı aldığımdan beri 3bin deviri geçirmedim. Aracın motoruna göre bir sürüş sitilim var. Yani aracı daha hiç yüksek devirde kullanmadım.

Bu arada resimde aracın full depo ile gideceği km 310 olarak gösterdiğini görebilirsiniz.

Şimdiden Teşekkürler...

tarihinde Nihat Selçuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mürsel Güney

öncelikle aracınızın hava filtresini kesinlikle değiştirin ( orjinal filtre olarak ) ..ve en önemlisi rampa aşağı inişlerde aracınızın vitesi kesinlikle boşta olmasın ..bilirsinizki boşta iniş yapan araç her zaman daha fazla yakıt harcar..debriyajınız için bişey diyemem çünkü daha 5.000 km civarlarında ..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Aracı sürekli şehir içi kısa mesafede kullanıyorsanız bu değerler oluşabilir.. Siz en güzeli yakıt aldığınız istasyonu değiştirerek deponuzu doldurun ; yol bilgisayarının bütün değerlerini sıfırlayın ; lastik havalarınızı kontrol edin ve 100 km şehir dışında yol yapın..

5-6 lt civarında bir tüketim oluşursa sorun yok demektir..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

9.6 lt/100km İstanbul için anormal değil, ev-iş sıkça gidilen mesafe 3-5 km arasında mıdır?

Yorum bağlantısı
Abdurrahim Yılmaz

Bende haziran 2011 den beri 1.25i myfiesta kullanıyorum. Hem şehir içi sıkışık trafik hem de açık trafikte istanbul içi ortalama tüketimim 5.8 ile 6.6 lt arasında geziniyor. (sakin kullanırım)

Yol bilgisayarı 70 km'lik yol gidecek benzinim kaldı dediğinde 23,6 lt (100 TL'lik) benzin aldım ve 395 km yol gidebilirsin dedi. (biliyorum kesin doğru bir sonuca ulaştırmaz ama fikir vermesi açısından)

Yakıt tüketimine bakmadan; 1 depo ile ne kadar "km" yaptığınıza bir bakın. 35-40 lt'lik bir full depo bir benzinle ortalama 500-600 km yol yapmanız gerek.

Eğer gerçekten 300 km yol yapıyor iseniz aracınızın motorunda ciddi bir yakıt tüketim problemi var demektir. Eğer 500 km ortalama yol yapıp yol bilgisayarınız 300 km yol gidebilirsin diyorsa, yol bilgisayarınızda büyük bir sorun var demektir.

Yorum bağlantısı
Burak Erduran

Bendede aynısı var ilk aldığımızda küçük motora göre yüksek gibi geldi. fulleyince 550 falan yazıyordu ama sonraları arttı bu değerler. şimdi 13000 de araba şehirdışı 95-97 km civarı 2700 devirlerde gittiğimde en az 4.9 yaktırabildim. şehir içinde 8-9 civarı oluyor 100 kmde

birazdaha kullanın bence daha da azaldığını göreceksiniz. bende 20000 i geçmesini bekliyorum bi arkadaşımdan duyduğuma göre daha da az yakacak dedi. bakalım artık hayırlısı :D

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Lastik havalarını 15günde bir kontrol edin, , yol bilgisayarı benim araçta gerçeğe yakın gösteriyor, bir kaç kere denedim. En kolay ekonomi gaza az basarak çabuk vites değiştirmek, 2000 devirin biraz üzerinde vites büyütebilirsiniz 3000 devire kadar basmaya gerek yok. Siz testte 5 litre yaktığınıza göre araçta bir sorun yok, sürüş tarzınızla ilgili olabilir. Ben şehir dışı 4.4 e kadar düşebildim, klimalı kasmadan normal sürüşle 5.5 civarı yakıyor. Soğuklara rağmen hafif şehiriçi ( balıkesir) 6.7 civarı tüketim.

Yorum bağlantısı
Nihat Selçuk

9.6 lt/100km İstanbul için anormal değil, ev-iş sıkça gidilen mesafe 3-5 km arasında mıdır?

Ortalama 5-6 civarı

Yorum bağlantısı
Nihat Selçuk
Bende haziran 2011 den beri 1.25i myfiesta kullanıyorum. Hem şehir içi sıkışık trafik hem de açık trafikte istanbul içi ortalama tüketimim 5.8 ile 6.6 lt arasında geziniyor. (sakin kullanırım) Yol bilgisayarı 70 km'lik yol gidecek benzinim kaldı dediğinde 23,6 lt (100 TL'lik) benzin aldım ve 395 km yol gidebilirsin dedi. (biliyorum kesin doğru bir sonuca ulaştırmaz ama fikir vermesi açısından) Yakıt tüketimine bakmadan; 1 depo ile ne kadar "km" yaptığınıza bir bakın. 35-40 lt'lik bir full depo bir benzinle ortalama 500-600 km yol yapmanız gerek. Eğer gerçekten 300 km yol yapıyor iseniz aracınızın motorunda ciddi bir yakıt tüketim problemi var demektir. Eğer 500 km ortalama yol yapıp yol bilgisayarınız 300 km yol gidebilirsin diyorsa, yol bilgisayarınızda büyük bir sorun var demektir.

Çok Teşekkür ederim bende aynı düşüncedeyim ama servis malesef bu görüşün tam aksini savunuyor.

Bendede aynısı var ilk aldığımızda küçük motora göre yüksek gibi geldi. fulleyince 550 falan yazıyordu ama sonraları arttı bu değerler. şimdi 13000 de araba şehirdışı 95-97 km civarı 2700 devirlerde gittiğimde en az 4.9 yaktırabildim. şehir içinde 8-9 civarı oluyor 100 kmde birazdaha kullanın bence daha da azaldığını göreceksiniz. bende 20000 i geçmesini bekliyorum bi arkadaşımdan duyduğuma göre daha da az yakacak dedi. bakalım artık hayırlısı :D

Teşekkürler...

Lastik havalarını 15günde bir kontrol edin, , yol bilgisayarı benim araçta gerçeğe yakın gösteriyor, bir kaç kere denedim. En kolay ekonomi gaza az basarak çabuk vites değiştirmek, 2000 devirin biraz üzerinde vites büyütebilirsiniz 3000 devire kadar basmaya gerek yok. Siz testte 5 litre yaktığınıza göre araçta bir sorun yok, sürüş tarzınızla ilgili olabilir. Ben şehir dışı 4.4 e kadar düşebildim, klimalı kasmadan normal sürüşle 5.5 civarı yakıyor. Soğuklara rağmen hafif şehiriçi ( balıkesir) 6.7 civarı tüketim.

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Melih Gülbahar

iyi akşamlar bende alalı 40 gün filan oldu 1750 km daha aracım depoyu fullediğimde yol bilgisayarı 430 km gösteriyor ortalama 420 km kadar yol yapıyor ortalama ev iş arası 10 km ortalama yakıt tüketimi yolun durumuna göre değişiyor 6. 4 kadar düştüğü oldu ama genelde 7.8 - 8.2 arasında değişiyor kısa yolda boşa atmamaya özen gösteriyorum yüksek vites te gaza basmazsanız ortalama 0 kadar düşmekte birde botla kullanmak tüketimi arttırıyor :) ondan kundura giyiyorum araba kullanırken tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Barbaros Esa
(düzenlendi)

Selam arkadaşlar, benim 2009 model yeni kasa fiesta 1.4 tdci aracım var.Aracın plastik kapak jantını ve 14inç lastiklerinin yerine 15 inç çelik jant ve lastik taktım.Bundan 3gün öncesine kadar aracım 7.4/100km.de gibi aşırı bir yakıt tüketiyordu.Aracın mazot filtresini değitirdim ve enjektörlerini temizlettim.Şu anda aracım şehir içi 5.8/100km. olarak yakıt harcıyor.Sizce şuanda yakıt tüketimi şehir içi olarak uygun mudur??

tarihinde Barbaros Esa tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Kış gününde uygundur. Kaça ve nasıl yaptırdınız ? Araç kaç km'de idi.

Yorum bağlantısı
Barbaros Esa

aracı bir tanıdığa yaptırdım toplam 200tl tuttu.Araç 50.300km. iyi midir sizcede_?

Yorum bağlantısı
Selçuk Özkan

Tüketim çok iyi. 200 tl ye jant ve enjektör temizliği çok iyi olmuş

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Bencede tüketim çok iyi, benim araç (1.6 gerçi ama) 9.0/100 km gösteriyor. Birde daha uzun yol yapma fırsatım olmadı :)

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Şehir içi tüketim şu an 4,8-5,2 arasında ,Ayrıca Mehmet bey e de katılıyorum şehir içi (Bağzen 1 saat dur kalk yapılan yer, yada direkt sabit hızda 25 dakika gidilen yerde ) şehir içi olabiliyor.

Örneğin ben Tem yoluna Kağıthane den katılıyorum tekstil kent e kadar yoğun oradan sonra dur kalk dur kalk devam ediyorum ( istoç a ulaşmak için ) Diğer taraftan da altarnatif olarak arkadan dolaşıp sultan gazi habipler yeni yapılan yolu kullandığımda ise hiç dur kalk yaşamıyor ve direkt sabit hızda ulaşabiliyorum ,Bu ikisi arasında yakıt farklılıkları olabiliyor,Sonuçta ikiside şehir içi :)

Yorum bağlantısı
Türkay Ateş

Merhaba benim aracım 2011 model 1.4.dizel ve 12.000 km de 6.4 diyor 100km de nasıldır sizce yada ne olması gerekir.hergün 20 km yol yapıyorum dur kalklar da oluyor bol bol akşam trafiğinde.arabanın km si arttığında acaba arabam daha az yakar mı diye düşünmekteyim ?

Yorum bağlantısı
Barbaros Esa

Ben araştırmama göre söyleyeyim istanbul trafiğinde(yani anlattığınız gibi dur kalk dur kalk) 6.4/100km. bence normal bir değer.Benimkide çok fazla dur kalk yaptığımda 6.0 ile 6.2 değişmekte.Bence sizin değerinizde normal.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Ne güzel yakıt değerleri bende mi 1,4 dizel alsam ne, 6,4 nere 8,2 nere 500km de 10LT yakıt 10X3,81=38,1 TL evin su faturasını öderim.

Yorum bağlantısı
Yener Yıldırım

Benim aracım da 2012 fiesta 1.4 tdci xpaket daha 850 km'de. En son verilere göre şehir içi 5,4lt/100km gibi şehirler arası 4,4lt/100km yakıyor. İlk aldığımda ise şehirler arası 6 lt/100km ve şehir içi 6,5lt/100km yakıyordu.

En başta aracım 2000 devirin üzerine çıkmadan vites değiştiriyordum, dolayısıyla bir sonraki vitese 1500 devrin altında giriyor ve kendini toplayana kadar görmek istemeyeceğiniz kadar çok yakıyordu ayrıca turbo açılana kadar performans da yerlerde oluyor. Şimdi 2300 devir civarında vites büyütüyorum bir sonraki vitese yaklaşık 1750 devirde girdiği için max. torka ulaşıyor (max. torka 1750 devirde geliyor) Hem performans çok iyi hem de yakıt minimum oluyor.

İşin özü vites değiştirmek için gösterge panelinde çıkan o yeşil oka aldanmayın bence :)

Şehirler arası kullanırken düz yolda hız sabitleyici güzel ama rampada değil. Rampaya girmeden, rampa bitene kadar hız sabitleyiciden çıkın. Manuel kullanarak hünerlerinizi gösterin. Bilmeyenler varsa diye yazıyorum; rampa inerken viteste olun ve gaza basmadan inin. Bu şekilde aracınız HİÇ AMA HİÇ YAKIT YAKMIYOR. Böyle 100km rampa inişi olsa yakıt yakmadan gideriz yani, denemesi bedava :) (sanırım bunun adı da cut - off teknolojisiymiş)

Aracımız 1750 devirde max. torka ulaşıyor olup, 4000 devirde de motorumuz max. gücü olan 70 beygire ulaşıyor. Bunun anlamı aracımızı 1750 devir altında ve 4000 devir üstünde kullanmak performans ve yakıt kaybı demek. ( şehir içinde küçük viteslerde bazen ister istemez 1500 devirin altında kalabiliyoruz, asıl önemli olan büyük viteslerde bunun olmaması)

Bu anlattıklarım tamamen 1.4 tdci için geçerlidir. Diğer araçların da yararlanacağı teknik verilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.ford.com.tr/otomobiller/fiesta/teknik-ozellikler

Ayrıca aracınızı kış soğuklarında en az 15 sn rölantide çalıştıktan sonra kullanın, eğer çok devirli kullanmışsanız da turbonun ömrünü 2 kata yakın artırmak için stop etmeden önce 30 sn rölantide bekleyiniz.

Bu anlattıklarımı kendi tecrübelerimden, sanayi ustalarından ve internetten edindiğim bilgilerle yazdım; kendim doktorum, bu işin uzmanı değilim :) eğer hatam olduysa özür dilerim ve düzeltmenizi istiyorum.

Bu veriler ışığında aracınızın az yakması için gözünüz devir göstergesinde olmasın, yolda olsun.Kulaklarınızı ne zaman vites değiştireceğinize alıştırın, herşeyden önce güvenlik geliyor....

Bu aracın rodaj süresi ne kadar bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Onur Efe

Yener Bey, bende de aynı araçtan var hatta km lerimiz bile aynı. Benim şu anda 6L/100 km gösteriyor. Sanırım bu biraz daha düşecek.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...