İçeriğe Yönlendir

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar)

Mehmet Zeki Yalçın

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

klimalı odada

klima sırta çarpar eziyetttir ağır iş

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

Bizde sakatlanma çok oluyor ama masa başında boyun fıtığı ve bel düzleşmesi gibi omurga rahatsızlıkları daha çok oluyor duruş bozukluğundan. 

Bende boyalı parça çok da şase düzgün :crazy:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

Sadece fiziksel yıpranma mı var? 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Fiziksel ve kimyasal aynı anda en sevdiğim. Çimento mesela.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Emekli olanlar el kaldırsın, ihtiyar heyeti seçimi yapacağız :crazy:

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kafa zaten lehimden uçmuş onun çaresi ocakbaşı

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Oncelikle hayırlı olsun. 1998 de staj yapacak yer bulamadim. Teknik lise son sınıfa gideceğim. Ama öncesinde 1 ay staj yapmam gerekiyor. Yer de bulamadım. Okula gittim dedim yer yok. Laboratuvarlar kapanmış. Sonra bir fabrika stajyer istemiş. Günde 3 saat gidiş 2 saat geliş olacak şekilde oldu. Fabrika muhasebecisj geldi. Dedi su evrakları getir. Dedim ki gerek yok. Staj dosyamı doldurun yeter. Personel arkadaş dedi ki burası fabrika,senden hizmet alacağız. Sana ödeme yapmamız gerek. Üstelik fabrikada başına bir şey gelirse sigortan olmak zorunda. Bu sayede 81 doğumlu biri olarak 98 yılında 2 ay sigortam ödendi. Muhtemelen 2023 temmuz sonrası emekli olabileceğim. Ama bsavurmayacagim. Benim bir işime yaramayacak. Kimya öğretmenliği KTÜ mezunu olarak zaten ne devlete atanabildim ne de atanabilsem benim bir işime yaramazdi. Buraya kadar benim için her şey normal. Ama eşim için mesela 97 sigorta girişli 25 yıllık sigortası var. 7400 primi var ama 2 çocuk var diye işten ayrılmak zorunda kaldı. Emekliliğini de alamiyordu. En çok onun durumunda olan insanlar için iyi oldu. En azından ellerinde harçlıkları olacak. Diğer arkadaşlar zaten çalışmaya devam edecekler. Yani devlete ne kadar yük olur orası tartışılır. Mesela ben geçen yıl devlete vergi olarak çalıştığım için tak 100000 tl vergi odemisim. Sigorta ve diğerleri de 60000 civarı. Seneye bu rakama 200000 lerj bulacak. Ortalama 5500 alacak 2 emekliyi benim ödediğim vergi karşılayacak. Demem o ki çalışma hayatında olanların sayısı artırılabilirse emeklilik bir sorun olmaz. Zaten sosyal devlette emeklilik sistemi açık verir. Bir de benim görüşüm iyi bir sistem kurulmalı ve 35 yıl prim ödemeden emeklilik olmamalı. Bu ülkede hep çok zorluklar oldu. Her şey zamanla umarım çok daha iyiye gider. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:
Fransız İhtilalinin Nedenleri
  • Toplumsal Eşitsizlikler ve Ayrıcalıklar. ... 
  • Burjuvazinin Yükselmesi. ... 
  • Aydınlanma Düşüncesinin Etkisi. ... 
  • İngiltere ve ABD'nin etkisi. ... 
  • Mutlakiyetçi Monarşinin Değişime Direnmesi. ... 
  • Ekonomik Kriz. ... 

buna birde Avrupalıların yaptığı din savaşlarınımı devrimimi artık ne dersen onuda ekle, bizim toplumun en zayıf ve hiç kafa yormadığı ve özellikle dingilizlerin çok iyi kullandığı bu yönüde unutmamak lazım...

en aktif olan kısım hala İngiltere ve ABD'nin etkisi. ... 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

kafa zaten lehimden uçmuş onun çaresi ocakbaşı

benim kibriti sürerken az yaktıracağım diye yıpranmalarım çaresi nedir doktor bey

Hacı Şenyurt yazdı:

Kimya öğretmenliği KTÜ mezunu 

fatih eğitim mi, yoksa kimya mı abi? 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

bu arada beyler eyt den emekli olacakların yaş ortalaması 50,  ülkede ortalama yaşam süreside 70 sene civarı, verilecek maaş zaten hikaye ve çalışmayada devam edecek büyük çoğunluk...

esas sorun gelir eşitsizliği ve düşük yaşam standartı, adam gibi maaşı olsa milletin kimse emekli olmak istemez, bizde maaşlar düdük ve yaşam kalitesi çok düşük olduğundan emekli maaşı adam gibi yaşamak için anca harçlık görevi görmekte, o yüzden kızılacak yer 50 yaşında emekli olunurmu değil bence...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

EYT çıksada, çıkmasa da ocak ayında emekli dilekçesi verebiliyorum. Yaşım 45.

17 Yaşında başladım 1995 de. (2 yıl sonra 30 yıl fiili çalışmış olacağım ki planım o yönde.)

Erken mi ?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Muhittin Kaplan yazdı:

17 Yaşında başladım 1995 de. (2 yıl sonra 30 yıl fiili çalışmış olacağım ki planım o yönde.)

Erken mi ?

18 yaşından sonrasını say 1 senen sayılmaz, yinede süren ve günün dolmuş sanırım, 45 yaşında emekli olacak azınlık içindesin, erken değil hemen ol bence, zaten çalışmaya devam edeceksin büyük ihtimal, primler düdükse maaşında harçlık modunda olur zaten...

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Muhittin Kaplan yazdı:

Erken mi ?

45 yaş, bir insanın çalışma hayatındaki en akil yaş bence. O tecrübeyi işe aktarıp verimi artırmak gerekli bence

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

45 yaş, bir insanın çalışma hayatındaki en akil yaş bence. O tecrübeyi işe aktarıp verimi artırmak gerekli bence

emekli olup çalışmadan evde açmı kalacak sanıyorsun :)  verimli olması için maaşının norveç ayarında olması, adam gibi yaşayabilmesi kafasının rahat olması lazımki 60 yaşına kadar verimini aktarsın, yoksa 60 a kadar çalış sonra emekli maaşın ABO dan dolayı kırpıla kırpıla erisin daha beter tırt olsun canın çıksın işin bitsin, 70 de öl, ohh ne ala...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhittin Kaplan yazdı:

Erken mi ?

Değil.. Ol. motoru neden aldık ki. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aynı fikirdeyim ama 20bin veriyor devam edersem. Bugün emekli olsam 12bin veriyor. (Ocak zammı hariç)

Dışarıda çalışmak istesem 3000usd veren yerler var.

Rasyonel bir insan ne yapar ?

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Muhittin Kaplan yazdı:

Aynı fikirdeyim ama 20bin veriyor devam edersem. Bugün emekli olsam 12bin veriyor. (Ocak zammı hariç)

Dışarıda çalışmak istesem 3000usd veren yerler var. Rasyonel bir insan ne yapar ?

emekli ol devam et, düşünmen hata... dışarıda bu yaşta ben olsam hemde evliyken gitmem zaten...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Ağustos 1999 SGK 4A kayıtları kabul olmuyorsa, bende 65 yaşında filan emekli olabiliyorum. yaşasın!

Muhittin Kaplan yazdı:

çalışmadan 12 alır.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Muhittin Kaplan yazdı:

Emeklilik için erken. Çalışmak insanı dinç tutar, motor için motivasyonun olur. 
Ayrıca hayatta her şey para değil, ilk kriter olmamalı, denge ve iç huzur daha önemli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Muhittin Kaplan yazdı:

Kredi çeker ve goldwing alırdım.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhittin Kaplan yazdı:

Teklif güzelmiş.. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Muhittin Kaplan yazdı:

3000usd de fena para değil yani :D

emekli ol+çalışmaya devam arkadaş :)

İlkay Başaran yazdı:

Kredi çeker ve goldwing alırdım.

gel burada var, her yanı lambalı, uzun saçlı değişik birisi kullanıyo, takılırsınız :D

bugün bir akrabam gel motor alalım dedi, ne alacağız dedim, honda dio demesinmi, bisikletle gelmiştim zaten, hafifte off road yapmıştım, hemen atladım topukladım tüydüm Akçayadan Edremite, dio ne yavv :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

İşin aslı şu anki emeklilik şartlarını herkes istiyordu ama kimse beklemiyordu.En iyimser 47 yaş idi..Ne oldu da böyle oldu ,sandıktan cinmi çıktı bilinmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...