İçeriğe Yönlendir

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar)

Mehmet Zeki Yalçın

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Serkan Toker yazdı:

Kanun kanundur, eyt de geriye doğru işledi kanun. İtiraz bunaydı.

abi geriye işlemedi. Öyle olsa çoktan mahkemeler eyt’lileri haklı bulurdu. Kazanılmış hak yoktu ki kanun geriye işlesin. 

çalışma şartları, zorluklar, şartlar. Bunları karşılaştırınca vicdani olarak tamam desek bile uygulama bence hatalı. O başka bu başka. Yatarak para kazanan 43 yaşındaki kişi de emekli oldu aynı zamanda. 

neyse, hayırlı olsun tekrar. Ülkede çalışanlar arasında adalet olmadığı için buna da fazla yorum yapmak haksızlık olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Pandemi belki 100 senede bir olacak

belki de çok yakında tekrar vizyonda?

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

belki de çok yakında tekrar vizyonda?

Bu sefer aşı olmam bak baştan yazıyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Bu sefer aşı olmam bak baştan yazıyorum. 

koşa isteye çip taktırmaya gidecen :mangal:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ersen Tapan yazdı:

Onun için kucağında torun seviyor olman lazım. 

Dilini keserim

Önder Özcan yazdı:

Yanında top varsa evet.

Gollük pas verme

• Şaşkın 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ

Çok kötü oldu. Yıllarca bu yükü ödeyeceğiz. Hükümet bu EYT işini olduğu gibi bırakacaktı ama işte seçim için çıkardı yasayı.
Muhalefet de yıllarca EYT işini kaşıdı. İktidar muhalefet el birliğiyle ülkenin geleceğine ipotek koydular.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

abi geriye işlemedi. Öyle olsa çoktan mahkemeler eyt’lileri haklı bulurdu. Kazanılmış hak yoktu ki kanun geriye işlesin. 

Ben sisteme girdiğimde 25 yıl ve 5500 günü dolduran emekli oluyordu. 39 yaşında emekli olanlar vardı. Sonra malum yaş şartı geldi kademeli olarak yaş yükseltildi. Ben de bu yaşta emekliliğe karşıyım ama başlarken öyle demiyorlardı. Kamu zararı kısmına gelirsek, 2 milyon insana mı para bulunamayacak sanki ? Hadi çalışın daha maaşlar yatacak... :D 

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Serkan Toker yazdı:

Ben sisteme girdiğimde 25 yıl ve 5500 günü dolduran emekli oluyordu. 39 yaşında emekli olanlar vardı. Sonra malum yaş şartı geldi kademeli olarak yaş yükseltildi. Ben de bu yaşta emekliliğe karşıyım ama başlarken öyle demiyorlardı. Kamu zararı kısmına gelirsek, 2 milyon insana mı para bulunamayacak sanki ? Hadi çalışın daha maaşlar yatacak... :D 

fabrikayı kurarken ts1 standartlarına göre üretim yapılıyordu. Ona göre fabrika kurduk. Tam kurduk para kazanacağız, ts2 çıktı. Fabrika “ben ts1’e göre üretim yaparım banane” diyebilir mi?  Sisteme girince emeklilik yaşı belirlenmiyor. Mesela benim 2 sene önce emeklilik yaşım 58’di. Ne olduysa 60 yazıyor artık. Ben de eytliyim o zaman kendime göre

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

2 sene önce emeklilik yaşım 58’di. Ne olduysa 60 yazıyor artık.

sehvendir, alış

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

fabrikayı kurarken ts1 standartlarına göre üretim yapılıyordu. Ona göre fabrika kurduk. Tam kurduk para kazanacağız, ts2 çıktı. Fabrika “ben ts1’e göre üretim yaparım banane” diyebilir mi?  Sisteme girince emeklilik yaşı belirlenmiyor. Mesela benim 2 sene önce emeklilik yaşım 58’di. Ne olduysa 60 yazıyor artık. Ben de eytliyim o zaman kendime göre

Benimde 43 yazması gerekirken 57 yazıyordu :D

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İnsandan bahsediyoruz fabrikasyon üründen değil.. ;) Ürün standardı değiştirmek için fabrika yeniden kurulmaz. Araba Fabrikaları her modele ayrı bir fabrika mı kuruyor, hammaddeni değiştirirsin kalıbını değiştirirsin paranı kazanırsın. Sisteme girince yaştan bahseden yoktu sonradan yaş sınırı kondu, eyt li değilim diye olanlara tepki göstermemelisin, zaten kala kala 2,200.000 bin kişi kalmışız çoğu beklerken emekli oldu bile..

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mert Gülkokan yazdı:

2010 da mezun oldum 2011 den beri çalışıyorum aktif olarak ancak annem 2006 yılında 1 aylık sigorta yaptırmış sigorta başlangıcım 2006 gözüküyor sistemde ileride 5 yıllık farkı ödeyebilirsin derlerse avantajım olur işallah bende 60 yaşında emekli olacağım

Benim de 2006. Birkaç sene önce 58 yaşında emekli oluyordum. Şimdi 60. Noldu da 2 sene attı anlamadım

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Serkan Toker yazdı:

İnsandan bahsediyoruz fabrikasyon üründen değil.. ;) Ürün standardı değiştirmek için fabrika yeniden kurulmaz. Araba Fabrikaları her modele ayrı bir fabrika mı kuruyor, hammaddeni değiştirirsin kalıbını değiştirirsin paranı kazanırsın. Sisteme girince yaştan bahseden yoktu sonradan yaş sınırı kondu, eyt li değilim diye olanlara tepki göstermemelisin, zaten kala kala 2,200.000 bin kişi kalmışız çoğu beklerken emekli oldu bile..

4.5 milyon değil miydi Serkan abi. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

O zaman kaç sene geri geldiysek bizim emeklilik yaşlarını da o kadar geri

Serkan Toker yazdı:

Bu ağır bi itham. Kabul etmiyorum. 

Mesela ben kpss’den türkiye 600.sü oldum. Fakat mühendis olarak ösym’den merkezi olarak atanamadım. Çünkü kadrolu mühendis artık alınmıyor. Kurumlar kendi seçerek alıyor. Kurumlara başvurup girdik kamuya. Kamuda Sözleşmeli mühendisim. Ben çok yüksek aldım ama başka yüksek alıp da giremeyenler var. Daha düşük puan alanlar girdi falan. Adalet yok. 

şimdi bize kadro verecekler. Sistem de önce sözleşmeli alım olacak sonra kadro verilecek şeklinde düzenlendi. 

bunun da hata olduğunu söylüyorum. Bu iş böyle olmamalı. Keşke herkes merkezi atamayla atanmalı. Hakeden girmeli. 

99’da işe girerken

- “45 yaşında emekli olamayacaksın ama” deseler,

- “tamam o zaman ben çalışmıyorum. Beğenmedim bunu” diyecek 1 kişi gösterebilir misiniz? 

asıl eyt’den faydalananlar haklı olduklarını inandırmak için yanlı oluyor. Yoksa kime sorarsanız sorun. 45 yaşında emeklilik haktır cümlesini kimse kuramaz. 

ha kurar, ama çalışma adaletsizliğinden dem vurur. O konuda zaten haklıdır. Ben de o yüzden hayırlı olsun diyorum. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

99’da işe girerken

- “45 yaşında emekli olamayacaksın ama” deseler,

- “tamam o zaman ben çalışmıyorum. Beğenmedim bunu” diyecek 1 kişi gösterebilir misiniz? 

asıl eyt’den faydalananlar haklı olduklarını inandırmak için yanlı oluyor. Yoksa kime sorarsanız sorun. 45 yaşında emeklilik haktır cümlesini kimse kuramaz. 

Bende önceki mesajlarımda dedim ki, ben de bu yaşlarda emekliliğe karşıyım. Ancak çok erken yaşta emekli olanlarla aynı dönemde çalıştım ben. 16 yaşımdan beri çalışıyorum yaş oldu 47-48. daha ne kadar çalışayım diyebilirim. Ben çalışırım benim için hava hoş, ev taksitlerinden kurtulurum bana yeter.. Ancak bana göre hak edilmiş bir hakkı geçte olsa verdiler. Ben bunu değenmedim diyemezsin çünkü sigortasız çalışmak yasak :D Ben sgk sistemine toptan karşıyım bunu da yazalım kayıtlara geçsin. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Emeklilik yaşı olması yanlış. Çalışma saati ve şartları olarak yapılmalı. Güneşin altında gemi tamiri yapan ile klimalı odada kart tamiri yapan aynı yaşta emekli olmamalı

• Beğen 4
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
İlkay Başaran yazdı:

4.5 milyon değil miydi Serkan abi. 

Ben bilmem dün öyle bir rakam telaffuz ettiler. Geri kalanlar beyaz atlarına binip gitmişlerdir belki.. :D Biz de motorları maviliklere süreriz.. Muhalefette eyt yi çözeceğiz diyordu, demek ki toplumun tüm kesimleri için bu bir sorundu.. (Tansu hariç :D )

Servet Aydın yazdı:

Emeklilik yaşı olması yanlış. Çalışma saati ve şartları olarak yapılmalı. Güneşin altında gemi tamiri yapan ile klimalı odada kart tamiri yapan aynı yaşta emekli olmamalı

Kurşun buharı soluyan, kartları tamir ederken elini havyayla yakanlar en erken süper emekli edilmeli..

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Zaten öyle olması lazım. Meslek kodlarında ağır iş kolları var. Onlar erken emekli oluyor

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Zaten öyle olması lazım. Meslek kodlarında ağır iş kolları var. Onlar erken emekli oluyor

Ağır ve tehlikeli iş kolundayız ama öyle bir hakkımız yok?

0.63 mikron altı malzeme ile çalışıyoruz bilirsin. N95 harici tutan yok. 35 derece sıcakta da onu takarsan havasızlıktan ölüyorsun.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
İlkay Başaran yazdı:

1 ocakta makas atmaktan 20 bin ceza yedin. Anayasa mahkemesine gidip 31 aralıktaki bedeli ödeyecem dersen ne der sana hakim? Bir günle kaçırdım dediğini düşünelim?

Bu yasa yüzünden kaç yıl başlangıçtaki şartı sağladığı halde emekli olamayan var? 

1 Ekim 1999 da işe öğretmenlik mesleğine başladım, 27 Eylül 1999 da başvurmamıza rağmen özellikle 1 ekimde başlattılar, o dönem Aksaray milli eğitim müdürlüğünde bunu yapanlara ömür boyu ahımız var, benim 1993 1994 1995 in yaz aylarında otelde çalıştığım için ssk primim yattığı için biraz şansım var ama aradli borçlanmayı kabul etmiyorlardı şimdi ne olur bilmiyorum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Ağır ve tehlikeli iş kolundayız ama öyle bir hakkımız yok?

0.63 mikron altı malzeme ile çalışıyoruz bilirsin. N95 harici tutan yok. 35 derece sıcakta da onu takarsan havasızlıktan ölüyorsun.

Yıpranma payı değil mi? Bi tanıdık demir çekme sanayide çalışıyordu. Normalden erken emekli olmuştu. Böyle bir olay olmalı

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

çalışma şartları, zorluklar, şartlar. Bunları karşılaştırınca vicdani olarak tamam desek bile uygulama bence hatalı. O başka bu başka. Yatarak para kazanan 43 yaşındaki kişi de emekli oldu aynı zamanda. 

neyse, hayırlı olsun tekrar. Ülkede çalışanlar arasında adalet olmadığı için buna da fazla yorum yapmak haksızlık olur. 

Alın bu arkadaşı 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yıpranma payı değil mi? Bi tanıdık demir çekme sanayide çalışıyordu. Normalden erken emekli olmuştu. Böyle bir olay olmalı

Yok malesef.

Mustafa Yanar yazdı:

1 Ekim 1999 da işe öğretmenlik mesleğine başladım, 27 Eylül 1999 da başvurmamıza rağmen özellikle 1 ekimde başlattılar, o dönem Aksaray milli eğitim müdürlüğünde bunu yapanlara ömür boyu ahımız var, benim 1993 1994 1995 in yaz aylarında otelde çalıştığım için ssk primim yattığı için biraz şansım var ama aradli borçlanmayı kabul etmiyorlardı şimdi ne olur bilmiyorum

Bir günle hafta ile ya da ay ile 18 sene fark etmese tabi daha adil olurdu. Kademeli şekilde. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...