İçeriğe Yönlendir

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar)

Mehmet Zeki Yalçın

Recommended Posts

Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

4 gün raporum var

bisiklete kasksız binme demiştim

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
İlkay Başaran yazdı:

7 sene ayda 2 gün tatille hiçbir resmi tatiller olmadan sabah 7 akşam en erken 21 en geç 03.00

Son 4 sene haftada 6 gün sabah 8 akşam 19 resmi tatiller olmadan çalışan benim. Kimse haktan hukuktan bahsetmesin. 

Haftanın 5 günü Sabah 8 akşam 5 artı 1 saat öğlen arası , tüm resmi tatiller raporlar vb kullanan 25 yıldır çalışan adamdan çok motor saati var bende. Benim hakkımı kim aradı? 

15 yılda 4 gün raporum var benim. İş garantimiz yok. Ne olacak benim emek? 

@Ali Cihangiroğluyazsana eski firmadaki şartları.

Herkes devlette çalışacak diye bir kural mı var ya demişti birisi zamanında. Biz de o zaman kamu ile özel sektör şartlarını ve ücretlerini dengeleyin demiştik.

Ailemde bir gün dahi özel sektör tecrübesi olmayan bir sürü memur var. Eski türkiyenin nimetlerinden faydalanıp zaten 10 kişinin girdiği sınavdan 50 alıp atanmış, adını soyadını kağıda yazarak belediyeden kadro almışlar. Çalışmadığı halde yaz tatilinde tam maaş alan öğretmenler var. Bize aynı oranda kadro açılmayınca durağımız özel oldu. Zannediyorlar ki her gün pilav yiyoruz. Bu insanlara hiç bir şey anlatamazsınız. Derdi çeken bilir. O yüzden akşama kadar sadece çay içip mesai bitiren tayfayı görünce ben artık gülüp geçiyorum.

Devlet ve özel arasındaki fark azalmadan toplum her zaman gergin olacak.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

bisiklete kasksız binme demiştim

İyi ki 8 10 takla attık ya

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fikri Keleş

Ben bi kendi çalışma şartlarıma bakıyorum,birde devlette çalışan muhteremlere.garip şeyler

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Süleyman Can yazdı:

Herkes devlette çalışacak diye bir kural mı var ya demişti birisi zamanında. Biz de o zaman kamu ile özel sektör şartlarını ve ücretlerini dengeleyin demiştik.

Ailemde bir gün dahi özel sektör tecrübesi olmayan bir sürü memur var. Eski türkiyenin nimetlerinden faydalanıp zaten 10 kişinin girdiği sınavdan 50 alıp atanmış, adını soyadını kağıda yazarak belediyeden kadro almışlar. Çalışmadığı halde yaz tatilinde tam maaş alan öğretmenler var. Bize aynı oranda kadro açılmayınca durağımız özel oldu. Zannediyorlar ki her gün pilav yiyoruz. Bu insanlara hiç bir şey anlatamazsınız. Derdi çeken bilir. O yüzden akşama kadar sadece çay içip mesai bitiren tayfayı görünce ben artık gülüp geçiyorum.

Devlet ve özel arasındaki fark azalmadan toplum her zaman gergin olacak.

3 arkadaşımı iş kazasına kurban verdim ben. İlk 1 hafta işçi kardeşim derler sonra kimse tanımaz seni. Ne oldu Amasra?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Fikri Keleş yazdı:

Ben bi kendi çalışma şartlarıma bakıyorum,birde devlette çalışan muhteremlere.garip şeyler

saat 23:30 ben hala çalışıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Tepki gösterilecek o kadar çok şey varken neden eyt liler bu kadar lanetlenir...Çünkü bize istediğinizi söyleyebilir hakaret edebilirsiniz..Kimse size sen ne diyosun demez.45-50 yaşlarında emekliliği haketmiş ama işsiz kalmış bir insana 128 milyar kere hakaret edebilirsiniz.Hatta 260 milyar kez küfürde edbilirsiniz.

Bir de sözleşmemi imzaladınız filan deniyor.Ben 52 yaşındayım..Babamın cenazesinde aldığım 3 gün izin dışında 28 yıldır merkepler  gibi çalıştım.Rapor nasıl alınır bilmem.Yazılacak çok şey var aslında ama sadece LÜTFEN diyorum..

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

yıkık 200sx ler 600 bin tl

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Gök yazdı:

bizim bütün şirket emekli ben hariç :D  o değilde allah devlete zeval vermesin bütün ülke emekli oldu bari çalışmayı bıraksada emekli olan gençler iş bulsa

Hazir herkes emekli olmusken devlet bir resetmi atsa gelir vergisi ssk vs islerine.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

Ben de.  

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Boşa bir birinizi kırmayın.. Devlet bir şey veriyorsa alınır. 

Devlet emekli olabilirsin diyorsa olunur. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Ozyurek yazdı:

Boşa bir birinizi kırmayın.. Devlet bir şey veriyorsa alınır. 

Devlet emekli olabilirsin diyorsa olunur. 

Evet doğru tabi. 

Yorum bağlantısı
Fikri Keleş
Mehmet Göktürk yazdı:

23 senedir özel şirkette çalışıyorum asgari ücret şuan maaşından fazla diyeceğim bu kadar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Fransız İhtilalinin Nedenleri
  • Toplumsal Eşitsizlikler ve Ayrıcalıklar. ... 
  • Burjuvazinin Yükselmesi. ... 
  • Aydınlanma Düşüncesinin Etkisi. ... 
  • İngiltere ve ABD'nin etkisi. ... 
  • Mutlakiyetçi Monarşinin Değişime Direnmesi. ... 
  • Ekonomik Kriz. ... 
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mehmet Göktürk yazdı:

Biz de çalışıyoruz hocam yalnız değilsiniz. 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Tam 19 yıldır 365 gün 24 saat resmi ve dini bayramlar dahil günün her saati fiziksel ve zihinsel olarak çalışır durumda olabiliyorum bu benim seçimim ben istedim şikayetçi değilim.19 Yıl öncesini ve çalıştığım işyerlerini Vardiyalı olmadığım için saymıyorum bile.

86 Çıraklıktan başladım 90 Meslek Lisesine 95 MYO gittim.İş  Hayatımda yaptığım en büyük hata MYO oldu.Ne askerlikte nede iş hayatımda faydasını görmedim.Ne öğrendiysem çalıştığım iş yerlerinde çabalayarak uğraşarak elimi taşın altına koyup sorumluluk alarak öğrendim.

1999 Ağustos ayında çıkan o yasadan sonra kaydı başlayanlar bu düzenlemede bir kenara bırakıldı.

1991 Staja başladım 2 yıl normal çalışan gibi yüklenilerek çalıştırıldım.Şimdi Doktorlar ve Avukatlarda geçerli başlangıç kabul edilen Staj diğer Meslek Gruplarında geçerli sayılmıyor.7800 gün üzerinde Prim günü olan ben emekli olamıyorum.1991 de elime verilen o sigorta giriş kartının ve üzerinde yazan SSK sicil numarasının başlangıç sayılmayacaksa ne anlamı vardı? 

Bunların düzeltilmesini bekliyoruz.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:
Fransız İhtilalinin Nedenleri
  • Toplumsal Eşitsizlikler ve Ayrıcalıklar. ... 
  • Burjuvazinin Yükselmesi. ... 
  • Aydınlanma Düşüncesinin Etkisi. ... 
  • İngiltere ve ABD'nin etkisi. ... 
  • Mutlakiyetçi Monarşinin Değişime Direnmesi. ... 
  • Ekonomik Kriz. ... 

İlk maddenin temsilcileriyiz eşimle ben.

Özel eğitim öğretmeni olan eşim günde 10 derse giriyor. Hiç boş dersi, saati yok. Asgari ücret 5500 ken 6500 alıyordu. Okul 12 ay açık. Öğle yemeği vermiyor. Meb e bağlılar. Otizmli, down sendromlu çocukların eğitim aldığı bir okul. Meb bu ezilmeler hakkında kılını kıpırdatmıyor. Maaşı asgariden ödeyip 1000 tl yi elden vermelere birşey dedikleri yok. Ölü kadar sessizler. 

Nasıl atıyorum karayollarında taşeron yarı paraya 2 kat eziliyor ve sosyal hak yok, bizimkiler de öyle. Taşeron öğretmen.

Düzelecek bunlar. Düzelmeli. Kızgınlığımız hakkını alabilene değil, hakkımızı vermeyene. 

Pandemide okullar kapandığında ne çektiğimizi biz biliyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

bir öğretmen asgari ücret  veya üzerinde çok ufak bir rakam alıyorsa o ülke bitmiştir. ülkenin geleceğini yetiştirmeye çalışan insanları ekonomik buhrana itmek intihar etmek

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mert Gülkokan yazdı:

asgari ücret 5500 tl iken öğretmenin sigortası 5500 tl den yatıyorsa sistemin otomatik olarak el kaldırması lazım

15 senedir kimsenin birşey yaptığı yok. Daha geçen gün tv de biri konuşuyordu. Asgari ücretle öğretmen çalışıyor özelde meb sgk buna düzenleme getirsin diye. Hayatta mı acaba hala meraktayız bizlerde..

Yorum bağlantısı

mesleklere göre de asgari ücret olmalı belkide

atıyorum öğretmen min *3 asgari ücret vs gibi

yada adam asker çatışmaya giriyor vs 10 bin maaş alıyor olacak işmi 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Aytac Sakal yazdı:

Yaş 46 Yaklaşık 7900 gün prim ödemem var Askerliği ödesem  Eylül sonu yada Ekim 99 denk geliyor ve emekli olmam için 60 yaş beklemem gerekiyor.

Ben şimdi Emeklilikte neye takılıyorum ?

Staj 1991 bizler dışlandık.

Sani Gerşon yazdı:

Askerlik borçlanmasının tarihi geri çekme olayı yok. Sadece prim günü dolmadıysa 540 güne kadar fayda sağlayabiliyor erkekte.

Askere gidildiğinde sigortalı değilsen, askerlik ödemesi yapınca giriş tarihini geriye çekiyor.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Olması gereken oldu.

Şimdi sıra ABO da. Yoksa bu haliyle kimsenin aldığı maaş bir işine yaramayacak.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...