İçeriğe Yönlendir

Paralı Poşet

Erdem Bozkurt

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu
8 dakika önce, Ali Gök yazdı:

poşetçi kilosunu 3 5 lira bişeye satıyordur onun

Orta boy poşetin kilosu 11 lira içinden 200 adet filan çıkar 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Kullanım amacı dışında kullanıldığı için ben olsam poşet başı 50 lira isterdim

Bakınız şekil 1-a

164AQb.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
7 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Orta boy poşetin kilosu 11 lira içinden 200 adet filan çıkar 

iyi işte 40 lira karı var 1 kilo poşet satmanın. 

ama poşeti poşet olarak markete satan adamın karı 10 lira bile değil. poşetçi olsam benzin dökerim dükkana :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
51 dakika önce, Erdem Bozkurt yazdı:

:) poşetin kilosunu 12tl'ye alıyorum dün pazarcı bir arkadaşla konuştum o 15 tl'ye alıyormuş,poşetten para almak mesele olacak bende bir esnaf olarak bu işten gelecek parayı bir kumbarada toplayıp Temaya yardım olarak göndermeyi düşünüyorum,Türkiye’de 18 milyon dolayında hane var. Her hanenin haftada 5 adet plastik torba kullandığı varsayılsa tüm ülkede haftada 90 milyon adet, yılda 5 milyar adede yakın plastik torba kullanıldığı ortaya çıkar. Bu kadar plastik torba ne oluyor? Bir bölümü çöpe gidiyor.Büyük bir bölümü de sağda solda doğaya terk ediliyor. işletmelerde  düşünün poşete verilen paraları şuan bu fiyatlarla gerçek bir gider kalemi oldu....

Geçen bir haberde gördüm, Türkiye'de yıllık kişi başına düşen poşet tüketimi 440. Meselenin iki boyutu var. 

1-Bu kadar poşet çevre için çok zararlı. Bu sayının mutlaka azaltılması lazım. 

2-Bu kadar poşet işletmeler için çok büyük bir gider. 8000 şubesi olan bir zinciri düşünün, bu poşet işinden ne kadar kar edecek. 

Bu düzenlemenin şimdi yapılması bende 2. seçeneği ön plana çıkartıyor. Çevre için olsaydı kullanılan bir sürü plastik var, onlar da dahil edilirdi. Mesela seçimde bayrak dağıtmasınlar/asmasınlar. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

İnsanlarda da gariplik var, dükkanda bir şey satıyorum poşete koyuyorum, günde en az 2 3 müşteri şunu bir poşete daha koyalım diyor. Len taşır işte bu poşet neyine ikinci poşeti istiyorsun :(

Bir iki tanede müşterim var, bez çantayla gelip içine koyup götürüyor aldığını.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
14 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

İnsanlarda da gariplik var, dükkanda bir şey satıyorum poşete koyuyorum, günde en az 2 3 müşteri şunu bir poşete daha koyalım diyor. Len taşır işte bu poşet neyine ikinci poşeti istiyorsun :(

Bir iki tanede müşterim var, bez çantayla gelip içine koyup götürüyor aldığını.

malesef kendi poşetiyle gelen nadir insan bulmak,benimde 2 müşterim var biri komşu teyzem herzaman poşetiyle gelir birde fransız amcamız var herzaman bez torbası elindedir bu müşterileri çok seviyorum ama sizdeki gibi üst üste poşet isteyenler malesef antipatik özellikle yazları yürüyüşe çıkıp 1 küçük su için veya 1 gazeteye poşet isteyenlere gıcığım ama şimdi devir değişti  :D  ver parayı al poşeti...

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Poşet için iyiolmus olabılır ama bulundugum ilde Geri dönüşüm işini 1 sene önce bu işi yapmaması gerken kişiler alıp sirket kurdular ve yapıyorlar kaymagıda sanırım yenı kanunla geldı [emoji383][emoji383][emoji383][emoji383][emoji383][emoji383]

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ambalaj atıklarını önleseler daha faydalı olabilir, ufacık ürüne bir sürü kağıt, poşet vs kullanılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

poşet diyince de aklıma hep kısa dönem asker geliyor ne bozmuşlar piskolojimizi yav :D 

• Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Abi biz de atmayız poşetleri :) Şimdi bir sektör daha gelir mi acaba? 2. el sahibinden az kullanılmış market poşeti tanesi 12 kuruş, pazarlık poşet başında cüzi miktarda olur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kulllanılmış poşetler bağ bahçe evinde toplanan mahsulun konması için kullanılır. Çöp organizasyonunda kullanılır. Kullanılır yani. Sağa sola atılmaz. Sağa sola atan yine atmaya devam edecektir. dondurmanın poşetini haşırt diye camdan dışarı atacaklardır. Sigaranın jelatinini arabadan dışarı atacaklardır. Sigara bitince kutuyu da atacaklardır. Nasıl engellenir bilmiyorum. Din kültürü ahlak bilgisi mi desem hayat bilgisi mi desem felsefe mi desem?

Aşağıdakilerden hangisi saygısızlık örneğidir diye soru var mı acaba? Yahut.... "saygısızlık örneği değildir olamaz denilemez... "  daha zor olsun diyerekten... ölçicez ya öğrenciyi :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

kulllanılmış poşetler bağ bahçe evinde toplanan mahsulun konması için kullanılır. Çöp organizasyonunda kullanılır. Kullanılır yani. Sağa sola atılmaz. Sağa sola atan yine atmaya devam edecektir.

Malesef atan yine atacak... 

Benim evin karşısı dağ.. Arada bir çıkıp çöp ve poşet topluyorum.. Toplamazsam evden bakınca görüyorum, gözüme batıyor.. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Uygulama faydalı olur mu bilinmez ama 25 kurusun 15 kurusu belediyelere geri kazanım katılım payı olarak ödenecek. Belediyeler için yeni bir kaynak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçen mastengimi servise bırakıp metro ile sahile geçerken ..... poşet ile bir yerden başlanmalı elbet... 2123 te mesela olabilir..

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

25 kuruşu göz ardı edip zaten kullanılacak poşetler için ödenecek 25 kuruşların doğaya ne faydası olacak, ben onu anlamadım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2123 te mesela olabilir..

Hay senin 23 üne. [emoji23]
Hiç bişi olmayacak 2023 te.
Ha batarız belki. Bak bu olabilir.
25 kuruşu göz ardı edip zaten kullanılacak poşetler için ödenecek 25 kuruşların doğaya ne faydası olacak, ben onu anlamadım. 

Önce bir çevre fonu oluşturulacak. Paralar orada birikecek.
Sonra para lazım olacak o fondaki para hazineye devredilecek.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
2 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hay senin 23 üne. emoji23.png
Hiç bişi olmayacak 2023 te.
Ha batarız belki. Bak bu olabilir.

Önce bir çevre fonu oluşturulacak. Paralar orada birikecek.
Sonra para lazım olacak o fondaki para hazineye devredilecek.

Hazine o parayla doğadaki atık poşetleri mi toplatacak 😁😁😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hazine o parayla doğadaki atık poşetleri mi toplatacak [emoji16][emoji16][emoji16]

Yok bi vakfa aktarırlar ya [emoji23]
  • Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
12 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bizde böyle
Kullanılmış poşetleri atmayın :)

2b1de395049b5aba5373e3aa59f82a33.jpg

Ama senin yaptığın stokçuluk olmuş Emmi.

Bu işi en iyi annem yapar, aynı poşeti defalarca kullanır, hatta kirlileri yıkar, kurutur kullanır. Köyde olduklarından poşet lazım olunca alınacak bir yer yok. O yüzden kıymetini biliyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
41 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kasko poliçeleri poşetle geliyor bize 

Çekirdek o.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
4 saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Ama senin yaptığın stokçuluk olmuş Emmi.

:unsure2::shok:

4 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

hayret emmi boy hizasina dizmemissin posetleri 😬

Bak bu aklımdaydı.. Tekrar kullanırken zor oluyor böyle. .istediğim boyu her zaman tutturamıyorum.. Yapayım. 

4 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Kasko poliçeleri poşetle geliyor bize 

Yok artık. paralı bundan sonra poşetler.. Poliçe fiyatına ekleyeceğim.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...