İçeriğe Yönlendir

Paralı Poşet

Erdem Bozkurt

Recommended Posts

Haluk Şentürk

Amerikan filmlerinde var ya koli ile marketten dönme ve her şeyin kese kağıtlarına konması. Süper olacak. Destekliyorum.
Küçükken gazete kağıdı ve hamurdan kese kağıdı yapıp bakkala satardık. Hatta gazetesi bakkaldan... eskiden çöp yoktu. Hersey bir yerlerde değerlendiriliyordu. Hayvanlara falan veriliyordu. 30 yılda dünyanın içine ettik maalesef...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Keşke pet şişe geri dönüşüm makinelerini yaygınlaştırsalar. Bu daha iyi bir çözüm olur.

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Markette gidip ilk deneyimlerden haber bekliyoruz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet. İlk paralı poşeti bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Markette gidip ilk deneyimlerden haber bekliyoruz...
Şimdi bime gieecektim nedense içimde bir korku oluştu.

Bugün aylık alışveriş yapacaz bakalım kasada neler olacak. Ürünlerde indirim yapmadilarsa 350-400 tl arası en az 12 poşet yapar. Kasada birakasim var. :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Şimdi bime gieecektim nedense içimde bir korku oluştu.

Bugün aylık alışveriş yapacaz bakalım kasada neler olacak. Ürünlerde indirim yapmadilarsa 350-400 tl arası en az 12 poşet yapar. Kasada birakasim var. default_smile.png

Dediğin çapta bir alışveriş benim için git gel dahil en az 1,5 saat sürer.
12 poşet olsa 3₺
1,5 saat mi? 3₺ mi? diye düşünürdüm...[emoji848]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Dediğin çapta bir alışveriş benim için git gel dahil en az 1,5 saat sürer.
12 poşet olsa 3₺
1,5 saat mi? 3₺ mi? diye düşünürdüm...[emoji848]
Arabadan az yakiyor hesaba bakinca. Parali posete tam destek cevre dostu falan filan [emoji16]
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Sabah BİM'e gittim. Önümdeki dört müşteriden üçü paralı olduğu için poşet almadı. Bir kişi aldıkları çok olduğu için sadece bir poşet aldı. Ben ihtiyacım olan poşeti beraberimde götürmüştüm. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Kampanya var. Bim’ e 50 krş verelim ürünleri Migros poşetine koysunlar diye 😂

Benim de hoşuma gitmiyor ama bu paralı poşet işi iyi olacak inş

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Peki kargolarda kullanılan poşetler ne olcak?
Alışveriş poşetlerinin bir kısmını değerledirenler var ama kargo poşetini açan direk çöpe atıyor Küçük paket ve evrakların hepsi kargo poşeti ile geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Alışveriş poşetlerinin bir kısmını değerledirenler var ama kargo poşetini açan direk çöpe atıyor Küçük paket ve evrakların hepsi kargo poşeti ile geliyor.
Kargo ve Kuru Temizleme ücretsiz poşet vermeye devam edecek bildiğim kadarıyla. Kanunda direk yazıyordu diye hatırlıyorum.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Evet. İlk paralı poşeti bekliyoruz.

gidip sadece poşet satın alabilir muyuz , ürün almadan. parası ile değil mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
gidip sadece poşet satın alabilir muyuz , ürün almadan. parası ile değil mi?

Tabi neden olmasın, ama kiloyla poşet satanlardan çok daha uyguna alınabileceğini unutmamak lazım.

Bu arada poşetler 3-5 ay sonra barkod lu olacak, yani market için sıradan bir ürün. Ama satılan her poşet için devlete 15 krş ödeyecekler, 10 krş kendilerine kalacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
10 dakika önce, Remzi Karaca yazdı:

Ama satılan her poşet için devlete 15 krş ödeyecekler, 10 krş kendilerine kalacak.

Hükümet için yeni gelir kaynağı işte.

Bu işte iyi niyet olsaydı eğer kanunla 1 ocaktan itibaren doğada 6 ay içerisinde çözülebilen poşet haricinde kullanılmayacak deseydiler o zaman bunlar gerçekten faydalı işler yapıyorlar diyebilirdim.

Araştırmışlarya ülkemde yıllık 5 milyar poşet kullanılıyormuş diye.

5 milyar x 0.15 çarpınca kaynak sağlam olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Hükümet için yeni gelir kaynağı işte.
Bu işte iyi niyet olsaydı eğer kanunla 1 ocaktan itibaren doğada 6 ay içerisinde çözülebilen poşet haricinde kullanılmayacak deseydiler o zaman bunlar gerçekten faydalı işler yapıyorlar diyebilirdim.

Bir bakıma öyle gibi ama bu uygulama bizimkilerin bulduğu birşey değil. 5-10 yıldır paralı poşet uygulaması yapan ülkeler var.
Bekleyip sonuçlarını görmek lazım.
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tabi neden olmasın, ama kiloyla poşet satanlardan çok daha uyguna alınabileceğini unutmamak lazım.
Bu arada poşetler 3-5 ay sonra barkod lu olacak, yani market için sıradan bir ürün. Ama satılan her poşet için devlete 15 krş ödeyecekler, 10 krş kendilerine kalacak.
Ne o oyle ezikler gibi kiloyla poset mi alinir. Bastiririz parayi aliriz biz o kadar delikanliyiz [emoji16]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Dünyada tek kullanımlık plastik torbayla mücadele vergi koymak ve yasaklamak şeklinde. Karar ülkenin tümü için ya da sadece belli başlı şehirler için geçerli olabiliyor. Buradan elde edilen vergi çevre projeleri için kullanılabiliyor. Tek kullanımlık torbaların yerini de geri dönüştürülebilir torbalar alıyor. Dünyadan bazı örnekler şöyle:

- İngiltere 2015 yılında 250’den fazla çalışanı olan zincir marketlerin tek kullanımlık plastik torbalar için 5 pence (yaklaşık 35 kuruş) istemesi kuralı getirdi. 2014’ün ilk 6 ayında önde gelen 7 süpermarkette 7 milyar torba kullanılırken, para kesilmeye başlanınca 6 ayda 500 milyon torba tüketildi.

- ABD’nin başkenti Washington’da 2009’dan beri plastik torba isteyenden 5 sent (yaklaşık 30 kuruş) alınıyor. Bu para çevre projelerinde kullanılıyor. Para kesilmeye başladığından beri plastik torba tüketiminin yüzde 85 azaldığı belirtiliyor. Yine ABD şehri San Francisco 2007’den beri tek kullanımlık plastik torbayı tamamen yasaklamış durumda.

- Kenya 2017’de torba üreticilerini de sorumlu tutacak biçimde tek kullanımlık plastik torbaya karşı sert tedbirler aldı. Bu torbaları satmak ağır para ve hapis cezalarıyla sonuçlanabiliyor.

- Fransa 2016’da tek kullanımlık torbaları tamamen yasakladı. Ülke 2020 itibariyle plastik çatal ve bıçaklara bile yasak getirecek.

- Çin de tek kullanımlık plastik torbayla mücadele eden ülkelerden. 2008’den beri vergi yoluyla kullanım azaltılmaya çalışılıyor. Büyük süpermarketlerde yüzde 60 - 80 arası kullanım azalsa da ülkede perakende ticaretin çoğunun küçük dükkanlardan ve seyyar satıcılardan yapıldığı ve onların plastik torba kullanımının ise önüne henüz geçilemediği belirtiliyor

Paralı poşetlere gün itibariyle başladık :)  paylaştığım habere istinaden toplanan parayla ilgili düşüncem, toplanan parayı TEMA'ya bağışlamak istiyorum,TEMA'ya bu konuda mail attım satın alıp müşterilere ücretsiz dağıtabileceğimiz bez torba sordum daha bununla ilgili bir uygulamaları yokmuş,belki zamanla bu konuya el atarlar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
49 dakika önce, Remzi Karaca yazdı:
2 saat önce, Uğur Kamil yazdı:

Kargo ve Kuru Temizleme ücretsiz poşet vermeye devam edecek bildiğim kadarıyla. Kanunda direk yazıyordu diye hatırlıyorum.

Evet parasız benim demek istedim enaz market alışverişleri kadar poşet hareketi olan ve bu poşetleri 1 den fazla kullanma şansı olmayan bir yerde madem doğayı korumaksa amaç neden bir alternatif bulunmuyor?

46 dakika önce, Remzi Karaca yazdı:

Sonuç olarak yine devlet kazanacak yani :)

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

Sabah bime giderken yanımda kabin tipi yumuşak çantamı götürdüm malları içine doldurdum. Kasiyer kaç poşet vereyim diye soruyor. Millet 1er 1er alıyor. Ufak çocuklar poşetin paralı olduğunun farkında değil elindeki parayı verip para üstünü alıp gidiyorlar.

Evden markete giderken sorun değil de otobüsten minibüsten inip markete gidince yanımızda çanta olmayacak o zaman sıkıntı olabilir.

Bu arada a101'de 2 sene önce 32TL'ye aldığım 60x90 ebadında katlanır masayı 65TL'ye gördüm. Enflasyon %24 ya.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
(düzenlendi)

25 kuruş verip çevreyi kirletme hakkını elde edebiliyorsunuz. Bu uygulama çevreyi düşünmek için değil tulumbaya su basmak için hayata geçirilmiştir. Gerçekten niyet çevre olsaydı daha farklı yaklaşımlar olurdu.

Bu arada İngiltere'den en çok plastik atık ithal eden ikinci ülke konumuna yükseldik. Bu ne yaman çelişkidir. 

ff8f1b5d4937.png

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

tarihinde Emrah Altun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

...

- Çin de tek kullanımlık plastik torbayla mücadele eden ülkelerden. 2008’den beri vergi yoluyla kullanım azaltılmaya çalışılıyor. Büyük süpermarketlerde yüzde 60 - 80 arası kullanım azalsa da ülkede perakende ticaretin çoğunun küçük dükkanlardan ve seyyar satıcılardan yapıldığı ve onların plastik torba kullanımının ise önüne henüz geçilemediği belirtiliyor

Paralı poşetlere gün itibariyle başladık [emoji4] 

...

Açıkçası aralarında Çin'i görünce şaşırdım. Hem de 10 önce...

Bunlar Dünya'ya en çok plastik ürün satanlar değil miydi yaa

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
(düzenlendi)

8 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Bence çok bir para değil

5 milyar poşet para alınmaya başlanınca en az %20 azalsa ki (bence daha çok da azalabilir) 4 milyar poşet 4 yüz milyon devlet için hani derler ya çerez parası gibi birşey

Bazen rakamları kendi bütçemize göre mi düşünüyoruz...

Takribi 10 yıl falan önceydi

İBB ilk defa her yere Lale dikiyordu, rakamlar havada uçuşuyor şu harcanmış bu harcanmış. Millet çiçeğe dünyanın parası harcanmış diye şikayet falan ediyordu. Ve ben de lale sonuçta başı sonu taş çatlasa 1ay kalacak bu kadar para harcamaya değer miydi diye sitem etmiştim.İBB park bahçeler müdürü çıkıp bu seneki müdürlük bütçemizin sadece %3ünü Lale'ye harcadık demişti. İBB de kaç müdürlük vardı ve toplam bütçenin kaçta biri park bahçelere verilmişti...

Bizim için çok büyük görünen rakamlar, kurumlar için cüzi rakamlar

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Devletimiz anonim şirket yolunda hızla ilerliyor. Her hizmet için ek vergi git gide artıyor. En büyük örneği sağlık. Bunun karşısında kağıt, şeker, liman gibi devletin kazanç sağlayıp buradanki gelirini vatandaşa harcayacağı araçlar bir bir elden çıkarıldı. Bir süre sonra adamın kilosuna göre kanalizasyonu ettiği işgal bakımından ek vergiler bile gelebilir.

13 dakika önce, Remzi Karaca yazdı:

Bence çok bir para değil

5 milyar poşet para alınmaya başlanınca en az %20 azalsa ki (bence daha çok da azalabilir) 4 milyar poşet 4 yüz milyon devlet için hani derler ya çerez parası gibi birşey

Bazen rakamları kendi bütçemize göre mi düşünüyoruz...

Takribi 10 yıl falan önceydi

İBB ilk defa her yere Lale dikiyordu, rakamlar havada uçuşuyor şu harcanmış bu harcanmış. Millet çiçeğe dünyanın parası harcanmış diye şikayet falan ediyordu. Ve ben de lale sonuçta başı sonu taş çatlasa 1ay kalacak bu kadar para harcamaya değer miydi diye sitem etmiştim.İBB park bahçeler müdürü çıkıp bu seneki müdürlük bütçemizin sadece %3ünü Lale'ye harcadık demişti. İBB de kaç müdürlük vardı ve toplam bütçenin kaçta biri park bahçelere verilmişti...

Bizim için çok büyük görünen rakamlar, kurumlar için cüzi rakamlar

Çerez parası gerçekmiş demek ki.

%3 bile olsa ki bu çok büyük bir rakam o paralar makam sahiplerine emenettir babalarının malı gibi harcayamazlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
On 28.12.2018 at 17:06, Mais Jannataliyev yazdı:

Keşke pet şişe geri dönüşüm makinelerini yaygınlaştırsalar. Bu daha iyi bir çözüm olur.

Dingiltereden kaç ton plastik çöp alıyoruz biliyormusun :)

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Devletimiz anonim şirket yolunda hızla ilerliyor. Her hizmet için ek vergi git gide artıyor. En büyük örneği sağlık. Bunun karşısında kağıt, şeker, liman gibi devletin kazanç sağlayıp buradanki gelirini vatandaşa harcayacağı araçlar bir bir elden çıkarıldı. Bir süre sonra adamın kilosuna göre kanalizasyonu ettiği işgal bakımından ek vergiler bile gelebilir.

Çerez parası gerçekmiş demek ki.

%3 bile olsa ki bu çok büyük bir rakam o paralar makam sahiplerine emenettir babalarının malı gibi harcayamazlar.

Adamın demek istediği benim müdürlüğümün görevi, park yapıp ağaç ve çiçek dikmek, ben de ne yaptım verilen paranın %3üyle lale çiçeği diktim.

He derseniz ki 'yolda giderken orta refüj de çiçek görsem ne olur görmesem ne olur, ne gerek var bu kadar para harcamaya. Düşürün bunların bütçesini...' buna da tercihiniz der saygıyla karşılarım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...