İçeriğe Yönlendir

Mercedes E270 Cdi, Otomobilim

Önder Özcan

Recommended Posts

Köksal Yılmaz

Konuya girişte akbil basmak zorunlu olsun, çift bilet yazsın :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Mb bozulmaz, sadece bakımı gelir.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Paramı hazırlayıp gelmiştim kardeşim. Dış minnakların tezgahına gelme [emoji28]
E hani? Konumda belli halbuki [emoji3]
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Geçen hafta sonu bakım günümüzdü.

image.thumb.jpeg.546386ab6f9b474f45e347b7c64761f3.jpeg

2 x 4lt petronas 5w/30, 1 x 5 lt swag şanzıman yağı, hengst marka yakıt, yağ, hava ve polen filtresi, mann marka şanzıman filtresini internetten kendim alarak (tamamı1450 tl) servise gittim. Yağlar ve filtreler değişti, arka fren kontrolü sırasında gördük ki balataları değiştirsek iyi olur(!). Onları da değiştik.

resim.thumb.png.5dbfb45c8c140816c1c536c71338bb1b.png

Ustaya değişmeye gerek var mı, daha 178 km giderim ben bunla dedim, dinlemedi tabi :D Hella pagid marka aldık, 250 tl.

Aşırı bitmiş balata, böyle böyle zengin oluyoruz demek ki 😅

image.thumb.jpeg.d8fa1d3b88590c82e92c6d060286922b.jpeg

Kalorifer-klima fanında uzun zamandır olan, bir kaç kere yağlama ile geçici olarak çözdüğümüz ciyaklama sesi için fan söküldü, bobinciye gitti. İçinde değişmesi gereken yerler değişti ses sorunu kalıcı olarak çözüldü, 200 tl @Engin Deniz

Tüm işler bittiğinde 350 tl de işçilik vererek bakım işini halletmiş olduk. Bir sene rahatız bakım konusunda.

Bi zaman önce Aliexpressten sprey su fıskiyesi almıştım, vakit bulup takamamıştım. Bugün vaktim vardı şunları takayım dedim. Kaputun içinden ses yalıtım örtüsünün altında kalan bakalit parçayı söktüm fıskiyelere ulaştım. fakat o ne? Fıskiyelere giren elektrik kabloları var, kablolar da iki fıskiyenin arasında ortada kalan fıskiye beyninden (!) ( @İlkay BAŞARAN) geliyor. Orjinal fıskiyelerin ısıtmalı olduğunu unutup rastgele parça alırsan böyle olur derler adama.

image.thumb.jpeg.e3512f3326128e08fca6cc9f0016a61e.jpeg

O parçanın ne olduğunu bilemedim ama tabi ki fıskiyeleri de sökmedim, söktüğüm parçaları aynen toplayıp olayı kapattım.

image.thumb.jpeg.609935a3269124a7bafc69850a60c5e0.jpeg

image.thumb.jpeg.7ee9335b45d0a3ee6ed4b03015872c56.jpeg

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Abi o bakalit parçayı söktüğün için bakalit beyni şimdi arıza verecek. Kalibrasyon yapman lazım. W140 kasa bunu döver bu arada.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
İlkay BAŞARAN yazdı:

Abi o bakalit parçayı söktüğün için bakalit beyni şimdi arıza verecek. Kalibrasyon yapman lazım. W140 kasa bunu döver bu arada.

Ekranda zaten bakalit ışığı yaktı araba. Obd cihazıyla söndürdüm.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Önder Özcan yazdı:

Geçen hafta sonu bakım günümüzdü.

2 x 4lt petronas 5w/30, 1 x 5 lt swag şanzıman yağı, hengst marka yakıt, yağ, hava ve polen filtresi, mann marka şanzıman filtresini internetten kendim alarak (tamamı1450 tl) servise gittim. Yağlar ve filtreler değişti, arka fren kontrolü sırasında gördük ki balataları değiştirsek iyi olur(!). Onları da değiştik.

Ustaya değişmeye gerek var mı, daha 178 km giderim ben bunla dedim, dinlemedi tabi :D Hella pagid marka aldık, 250 tl.

Aşırı bitmiş balata, böyle böyle zengin oluyoruz demek ki 😅

Kalorifer-klima fanında uzun zamandır olan, bir kaç kere yağlama ile geçici olarak çözdüğümüz ciyaklama sesi için fan söküldü, bobinciye gitti. İçinde değişmesi gereken yerler değişti ses sorunu kalıcı olarak çözüldü, 200 tl 

Tüm işler bittiğinde 350 tl de işçilik vererek bakım işini halletmiş olduk. Bir sene rahatız bakım konusunda.

Bi zaman önce Aliexpressten sprey su fıskiyesi almıştım, vakit bulup takamamıştım. Bugün vaktim vardı şunları takayım dedim. Kaputun içinden ses yalıtım örtüsünün altında kalan bakalit parçayı söktüm fıskiyelere ulaştım. fakat o ne? Fıskiyelere giren elektrik kabloları var, kablolar da iki fıskiyenin arasında ortada kalan fıskiye beyninden (!) ( @İlkay BAŞARAN) geliyor. Orjinal fıskiyelerin ısıtmalı olduğunu unutup rastgele parça alırsan böyle olur derler adama.

O parçanın ne olduğunu bilemedim ama tabi ki fıskiyeleri de sökmedim, söktüğüm parçaları aynen toplayıp olayı kapattım.

Güneş sensörü abi sanırım, kaputun üstünde siyah bir nokta (büyükçe) gibi mi görünüyor? 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Affola da bakalitin de beyni mi varmış 🤭

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yooo :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Olmaz mı, benim de geçen ön tamponun sağdan 8. Vidası uyarı verdi gevşemiş diye :D

• Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Zeka küpü arabalarınız … yok bu burda yemez :) 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sağ stobun ayrı, sol stobun ayrı beyni var ya :)

Farlar da öyle. 

Kapıların her bürünün ayrı ayrı 😛

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Önder Özcan yazdı:

rastgele parça alırsan

Ah şu zenginler 😅

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Zeka küpü arabalarınız … 

Mercedes arabalarına ekspertiz yapılırken aynı IQ testi de mi yapılsa. 

Tarcanlar ben S. Tarcan bugün 2005 model e serisi Mercedesi inceleyeceğiz sahibi ıqsu 180 diye getirdi ancak her sorunu çözemediğini gördü bu yüzden bizde zeka testine sokacağız. Sonuç beyinler direnç ile zeki hale getirilmiş. 😂😂

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

şanzıman yağının hepsimi değişti

hayırlı olsun  10 k kafa rahat 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Ali Gök yazdı:

şanzıman yağının hepsimi değişti

hayırlı olsun  10 k kafa rahat 

Geçen seneki bakımda 6lt yağ ile gittim, şanzıman karterini söktü, oradan 4 lt yağ çıktı, yerine 4 lt koyduk. Makinaya bağlayarak seviyesine bakıyor, 4 lt tamamdır dedi.

Geçen seneki yağdan biraz metal talaşı çıkmıştı, bir kaç da minik parçacık. Usta bunların bir sıkıntının habercisi olabileceğini söyleyince canım sıkılmıştı. Fakat şu var, o yağın en son ne zaman değiştiğini bilen yok, belki 150 k km dir değişmemiş olabilir dedim. Bu sebeple, kafam rahat etsin diye gerek olmadığı halde metal parçacığı gene olacak mı diye görmek için bu sene de şanzıman yağını değiştim gene 4 lt. Bu seferki yağ tertemiz çıktı. Bu bakımda 500 lira fazla verdim ama kafa rahat etti, 12k km kullandım ve yağda parçacık yok.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Sağ stobun ayrı, sol stobun ayrı beyni var ya :)

Farlar da öyle. 

Kapıların her bürünün ayrı ayrı 😛

Farlar stopları hakkında bilgim yok da, kapılar öyle, her kapının kendi üzerinde beyni.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Başlığı okuyup arabasının beyinsiz olduğunu düşünenlerin arabaları değerin….

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Önder Özcan yazdı:

Geçen seneki bakımda 6lt yağ ile gittim, şanzıman karterini söktü, oradan 4 lt yağ çıktı, yerine 4 lt koyduk. Makinaya bağlayarak Farlar stopları hakkında bilgim yok da, kapılar öyle, her kapının kendi üzerinde beyni.

Arka stoplar da ilginç bir özellik var bir ampul patladığında diğeri onun görevini sürdürmeye çalışıyor. Mercedeste beni kendine hayran bırakan özelliklerden biri. Ve direk hata kodu olarak ekrana düşüyor. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mehmet Yeter yazdı:

Arka stoplar da ilginç bir özellik var bir ampul patladığında diğeri onun görevini sürdürmeye çalışıyor. Mercedeste beni kendine hayran bırakan özelliklerden biri. Ve direk hata kodu olarak ekrana düşüyor. 

Aynen, sırf arkada değil önde de var o özellik. çalışmayan ampul varsa, bir diğeri onun yerine geçiyor. Bkz. yanmayan sinyal yerine yanan sis farı:

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Önder Özcan yazdı:

Aynen, sırf arkada değil önde de var o özellik. çalışmayan ampul varsa, bir diğeri onun yerine geçiyor. Bkz. yanmayan sinyal yerine yanan sis farı:

Muayenede de böyle geçebiliyor mu :) kontrol eden eleman laf ederse sendeki iq kaç kardeş denebilir yani :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Ali Gök yazdı:

220 CDİ İLE 270 cdi arasında ne gibi farklar var? 

500 cc 🤪

Bi fark olduğunu sanmıyorum. 1.3 mj- 1,6 mj gibi bir şeydir bence. Hacim, beygir, tork.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mehmet Yeter yazdı:

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali Gök yazdı:

220 CDİ İLE 270 cdi arasında ne gibi farklar var? 

220 daha güncel motor. Daha az yakıp daha çok gidiyor, ya da en azından aynı gidiyor sanırım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...