İçeriğe Yönlendir

Hypermil Projem "Ayten"

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

Şeritten nasıl çıkmış da vurmuş acaba?

Sani abi, Arac sahibi Avusturyalı bir Türk. Adam 2000 km yoldan gelmiş. Kemerburgaz'a gelirken, yorgunluktan olsa gerek güneşin gözünüde almasıyla arabayı sürtmüş. Malesef arabada sol taraf boydan boya cizik. Arabada Otopilot paketi yok. Erken uyarı sistemi almamış. :( 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şerit takip de mi yok peki bunlarda?

Tesla ile 2000km yol da iyi sabır ha. Her 500km'de bir dur, şarj et, dolmasını bekle vs...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Bu arada arabaları hepsi farkındaysanız çamur içinde. Bende tertemiz gittim oraya. Arabam berbat kirli bir şekilde eve döndüm. Kemerburgaz yolu üzerindeki Saçma sapan Metro çalışmaları , devasa şantiye kamyonları güzergahı maffetmiş. O yuzden etkinliğe gelen test arabaları gri çamurla kapıldı. Benim arabanın hali içler acısıydı :(

6 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Tesla ile 2000km yol da iyi sabır ha. Her 500km'de bir dur, şarj et, dolmasını bekle vs...

Abi ben 3 saate bir yarım saaten fazla mola veriyorum. Adam tek şarj ile 480 km yol gidebiliyor . Arac Sahibi Metin bey, çok iyi bir insandı. Epey konuştuk kendisiyle. Arabada otomatik pilot yok. Erken uyarı sistemlerini satın almamış. Aslında arabada var, ama yazılımların aktif edilmesi için para ödenmesi lazım. 

zj9GEj.jpg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kötü olmuş.
Kaportacı akü bağlantısını kesmek isteyecek. Nerden nasıl yapacak acaba.
Bir ana şarter vardır heralde.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Süper şarj ile 30 dakika mola yeterli bir sonraki molaya kadar, Türkiye'de yok o ayrı...
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba, 

Son günlerde kendimi çok dinç, reflekslerim iyi hissettiğimden, aracın kullanım devrini 1000 devir üste taşıyarak 3500 devire çıkardım. Böylece maksimum tork devrinde arabayı sürmeye başladım. Ben daha önce bunu tekrar tekrar  yaptığımdan sağlamasını fazlasıyla yaptım. Ama yinede buraya paylaşmak istedim. Gördüğünüz gibi lpg tankı bitmiş, henuz benzine geçmemiş araba. Fakat bu durumda bile 340 km barajını aşmışım.  Saate 110 - 100 km hızla 3500 devirde intikal ettiğimde, sürüş süresi kısalıyor. Aynı yolu 80 - 90 km hızla gittiğimde ise rampalarda motorun güç veridiği devirlerin altında kaldığımdan, hem zaman hemde yakıt kaybı yaşıyoruz. Motorunda gereksiz stres altında kalması cabası. Arabayı sürerken, genelde yorgunluk durumuma göre hızımı artırıp, düşürüyorum. Kendimi iyi hissetmediğim durumlar saate 75 km hızla bile ilerlediğim olur. 

Sonuç olarak 75 km - 110 km hız arasında kullandığım sürece yakıt tüketimi sabit 6,5- 7,0 arasında kalıyor. Rampaların sayısı na göre 6,4 lere kadar bile düşe biliyor. 

25 litre gaz ile 340 km yol yapmışım. Daha depo bitmemiş. Üç aşaği beş yukarı 7 litre yakıt tüketmişim. 

RrMDkn.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Araba hakkında her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz. Bunlara yeni bir tanesi daha eklendi. 

Arabayı alalı 4 sene oldu, ikinci defa depoyu fulledim. Benzin deposunu ve LPG deposunu fulledim. Arabanın benzinde ne kadar yaktığını pompadan, pompaya ölçmek istedim. Fakat oda nesi. Araba lpg den benzine geçemiyor. Lpg deposu ful iken, araç benzinde gitmeyi red ediyor. Şaşırdım açıkcası. :) Ama şuna eminimki, yarım depo lpg var iken benzinde ileliyor. 

İstasyona benzin yakarak geldiğimizde belirtirim :) 

Not. Bizim benzin tüketim testide yalan oldu :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şaka maka ufacık arabada 2 tane depo var ve bu depoların durumu kadrandan takip edilebiliyor🤔

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
2 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Şaka maka ufacık arabada 2 tane depo var ve bu depoların durumu kadrandan takip edilebiliyor🤔

Halen benzine gecmeyi red ediyor ama.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

İşin kotu tarafi iyiki muayeneye full depo lpg ile gitmemişim. Aslinda full depo lpg ile gitmiştimde , muayene istasyonu 65 km uzakta olunca aradaki basinc farki azalmiş. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

4 senelik hayatında ikinci defa Benzin deposu fullenen Ayten , Çıldırdı. Videoyu izleyin anlıyacaksınız. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim anlamadığım, deponun elektriğini kestiğiniz halde, nasıl olur da lpg enjektörleri çalışır hala?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Benim anlamadığım, deponun elektriğini kestiğiniz halde, nasıl olur da lpg enjektörleri çalışır hala?

Hocam fisi cekince araba zaten benzinde çalişiyor. 

Deponun vanasi kuytu yerde, sonuna kadar sikamadim. Siksamda geri açamam diye dusundum. Direk vananin fişini cektim. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
12 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Hocam fisi cekince araba zaten benzinde çalişiyor. 

Deponun vanasi kuytu yerde, sonuna kadar sikamadim. Siksamda geri açamam diye dusundum. Direk vananin fişini cektim. 

Ama benzinde çalışmasına rağmen lpg enjektör sesi gelmiyor muydu? Ben mi yanlış anladım videoda acaba?

Bi de lpg ışığı sönmüyordu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
2 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Ama benzinde çalışmasına rağmen lpg enjektör sesi gelmiyor muydu? Ben mi yanlış anladım videoda acaba?

Abi sen videoyu sarmissin. Ben fişi çekince benzine gecti. :)

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
12 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

04:07 den izle abi. Fişi sökup çalistiriyorum, lpg gecmiyor benzinde çalişiyor. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
5 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

04:07 den izle abi. Fişi sökup çalistiriyorum, lpg gecmiyor benzinde çalişiyor. 

Ok, orada bi yerde sanırım çubukla oynamışım. Şimdi gördüm. Bence lpg benzin sisteminin geçişini sağlayan yapıda bi sorun var. Benim ilk düşüncem, benzin depo şamandırası. Elektronik olarak "ben sürekli boşum" diyor olabilir mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
12 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Ok, orada bi yerde sanırım çubukla oynamışım. Şimdi gördüm. Bence lpg benzin sisteminin geçişini sağlayan yapıda bi sorun var. Benim ilk düşüncem, benzin depo şamandırası. Elektronik olarak "ben sürekli boşum" diyor olabilir mi?

Ben Servise arabayı götürdüm, kalıcak araç dediler. Bende şu an bırakamayacağımı söyledim. Ona istinaden , lpg biterse yolda kalırmıyım, korkusu ile bu yukardaki  denemeleri yaptım. Araba lpg tankındaki basınç gelmeyince ( fişiçektiğim için) otomatik olarak benzine geçiyor. Bu durumda " arabanın lpg biterse benzine geçeceği garanti olmuş oldu. 

Obd ile bağlandım, arac ekrana yansıtmayan ( arıza lambası yakmıyor) fakat historye kayıtlı hata kodları vermiş. 

ZXbpmo.png

P2667 HATASI  ben lpg fişini çekince verdiği hata. p0461 hatası ise , benzin şamandıra hatası. Obd ile baktığımda depo göstergesi %98 de sabit kalmış. Benzin kapağını açıp, elimi içine soktum. Elime benzin geldi. Adam tepeleme benzini doldurmuş. Yani %105 dolu benzin var arabada. Ben arabayla biraz benzinde km yaptım ama,yeterli olmadı. Ayrıca elime depodan gümüşümsü bir yağ bulaştı . 

Ben servisdeki ustama nasıl bu şekle geldiğini izah ettim. Depodan bensin yakmamı istedi. Benzin ve lpg kıymetli, 16 gün içinde ben lpg rahat rahat bitirir, benzine geçerim. Depo şamandırası %80 lere inince tekrar gaz alıp denerim. Lpg geçmez ise , depo şamandırası sipariş ettircem :)

İşin şaka olan tarafı, Arabanın göstergesi ve obd ile bağlanınca ecu den alınan bilgi, "depom %98 dolu" olduğu. Fakat araba bu bilginin doğruluğuna güvenmediği için " 4,5 litre kuralını" devreye sokuyor. Bu nedemek. 

"Eğer lpg tankında 4,5 litre lpg var ise Benzine geç."

"Eğer benzin tankında 4,5 litre benzin varsa lpg geç"

"Eğer benzin tankı 4,5 litre altında  ise, lpg tankında 4,5 litrenin altında ise önce lpg yakıp bitir." 

Lpg tamamen bitince benzine geç.

Araba şu an "Eğer benzin tankında 4,5 litre benzin varsa lpg geç" komutunu uyguluyor. Buna  sebeb olanda , benzin şamandırası doğruluğu ispatlanamıyor olması. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kim demis onu ben lpg ile mutluyum arkadas. Senden bile az yakiyorumdur net :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
58 dakika önce, Okay Kaygusuz yazdı:

boşa demiyorlar lpg nmi var derdin var.

Okay katılmıyorum sana. Adam gibi montaj olduktan sonra yıllarca sorunsuz çalışıyor sistem. Ara sıra arızalar olabilir gayet normal. 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
49 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Okay katılmıyorum sana. Adam gibi montaj olduktan sonra yıllarca sorunsuz çalışıyor sistem. Ara sıra arızalar olabilir gayet normal. 

kışın gaza gecti gecmedi sabah calıstı calısmadı yok titredi yok rolanti sallandı. klimayı actın çekmedi vs vs.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
kışın gaza gecti gecmedi sabah calıstı calısmadı yok titredi yok rolanti sallandı. klimayı actın çekmedi vs vs.
Agam sen cok yanlis biliyon klima vs :)
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Rampa aşaği ışıklarda durunca araba lpg den benzine geçti. Yani depodaki benzin öne doğru gelince, şamandıra aşaği düştü. Lpg anahtarı kapalı olduğu için benzine gecti. Düzlükte şamandıra yukarı kalkınca, yeniden lpg gecti araba. Uzun lafın kısası, şamandıra deponun tavanına kadar dayandığı için araba lpg geçmiyor :) 

Artık lpg temelli bitsin, 100 km lik benzin yakacağım. Sorun morun kalmıyacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...