İçeriğe Yönlendir

Hypermil Projem "Ayten"

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

Türkçe'miz dururken forumda yabancı kelimeye ne hacet :)

Bu arada, sizin vites değiştirme ışığınız adaptif değil mi? Yani yol ve motor durumuna göre çalışmıyor mu? Sürekli 2bin devirde mi yanıyor?

Motor yuku %87 asmadigi surece 2000 devir her aşildiginda yaniyor. Egerki 2000 devir altinda %87 yuke binerse vites dusur diyor. 

Henuz 2000 devir ustunde bana vites dusur gosterdigini goremedim. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Motor yuku %87 asmadigi surece 2000 devir her aşildiginda yaniyor. Egerki 2000 devir altinda %87 yuke binerse vites dusur diyor. 

Henuz 2000 devir ustunde bana vites dusur gosterdigini goremedim. 

Üst devirde düşürü göstermez zaten.

Mesela benim aracım şöyle yapıyor: Diyelim ki düz yoldayım, gaza hafif basarken 2000 civarı vitesi değiştir diyor. Aynı tempoda basmaya devam edersem 4bin'e kadar değiştir ışığı sabit kalıyor. Ama 2bin'le giderken aniden gaza abanırsam ışık sönüyor.

Yokuş çıkarken 2bin'e bakmıyor. Motor 3bin'de falanken çıkartıyor ışığı vs.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Herşey bir Fabia nin conta yakmasiyla başladi. Babamin cekmecesinin 1 tane yildizi vardi, şimdi 3 tane oldular.

2005 model lpgli otomatik Lacetti

2009 model manual benzinli Cruze

2014 model manual bifuel İ10

Nasil oldu anlamadim, valla 3 arabalik havuz oluştu evde. :( hepsinin kondusyonundan sorumlu olmak biraz yuk olmaya başladi. İnsan en ufak sikintida kafayi takiyorum. Eskiden bir ayten vardi derdim. Şimdi iki chevy daha geldi. 

lqJj6b.jpg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Benzinli 3 silindir, çok devir çeviriyor, otobanda çok yakar diyenlere gelsin.. 

Araba bir sure sonra kendini yeniden ayarlayip tuketimi düşürüyor. Alçak bölgeden yüksek bölgeye tirmandiğimida belirtirim.. 

Bu videoda ise 2500 devirde suruyorum. Tüketim düşmesi beklenirken aksine yavaş yavaş artiyor.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Benzinli 3 silindir, çok devir çeviriyor, otobanda çok yakar diyenlere gelsin.. 

Araba bir sure sonra kendini yeniden ayarlayip tuketimi düşürüyor. Alçak bölgeden yüksek bölgeye tirmandiğimida belirtirim.. 

[/url]  
Bu videoda ise 2500 devirde suruyorum. Tüketim düşmesi beklenirken aksine yavaş yavaş artiyor.

Ayni olayi yasiyorum bende 100 le gittigimle 120 130 la gittigim arasinda daha fazla fark olmasi gerekirken fark daha az.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
7 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Hangi uygulama bu?

Torque pro yazılımı race track eklentisi 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Araba konusundaki tecrubelerim giderek insalara yardımcı olabilcek seviyeye ulaştı. Babam ve Dayımın arabasının başından geçenleri çalışma arkadaşlarımla paylaştım. Bu durumda arkadaşlarım kendi arabalarınıda incelemem konusunda benden destek istediler. Üç tane arabayı yan yana park edip, arkadaşlarımın araçlarını inceledim. Şirket iftar yemeği için bekliyorduk , zamanı değerlendirmek istedik. 

Opel Corsa 1.3 cdti easytronik sahibi arkadaşımın motor yağı çamur gibi olmuş. Motor devir daim pompası zangır zangır ses veriyordu. Şanzıman kalibrasyonu bozulmuş, kavrama anları net değildir. Gaz pedalı konum sensörü arıza veriyordu. Aracı acil servise götürmesini tavsiye ettim. Motor yağı o kadar kötü durumda idiki, yağ cubuğundan balçık olmak ile olmamak arasında kalmıştı. 

Diğer Araca Fiat Punto EVO idi. Bu aracında motor yağı balçığa dönmek üzereydi. Sonra gördükki arabanın yağı en son 2017 de değişimi yapılmış. km dolmasıni bekliyor sahibi. Kendisine kendi aracımdaki motor yağını gösterdim. Yaptığı kıyaslama sonrası acil servise gitmesi gerektiğini anladı . Fakat daha kötü olanda aynı bizimde başımıza bela olan triger değişim km gelmesi. El kitabından ilgili maddeleri gösterince adamın üstüne soğuk sular döküldü. 

Felaket tellalliği yapmak istemedim, sadece ne görünüyorsa onlara tercume ettim. Opel ertesi gün servise bırakıldı. Bu gün ise Punto evo bakıma gitti. Umarım bakımdan öte bir şeyleri çıkmaz. 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

experden daha güzel inceliyorsunuz ali abi birde lif olsa alt takıma girceksiniz :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
1 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

O corsa kac model di ve cikan kod 1120 miydi?

Mesela bir suru var. 

2011 model astra h

pb7XlL.jpg

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Punto sahiplerini yanıltan 20binlik bakım aralığı, 10 bin yapıyorsa 2 yılda bir bakım yapıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
5 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Punto sahiplerini yanıltan 20binlik bakım aralığı, 10 bin yapıyorsa 2 yılda bir bakım yapıyor.

Servis triger değişimine 2500 tl istemiş. Bakimi sormadi bile. 

Esnaf sanayide 500 triger demiş. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Avrupa siralamamiz. İstanbulda olmanin zararlari. 

4p2GYG.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arabanin servis sayacinda son 2000 km kalmiş.

Motor yağinin durumu resimdeki gibi. 13000 km yol yapmiş. Hypermilin etkisi. Piril piril. 

anq1jd.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
6 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Beyler hepimiz hiper yapiyoruz yaglar koyu cikarsa ali bey ustlenecek😊

Son 2000 km ile haftaya fethiyeye gidiyorum. Sorun istemiyom. :) yagimiz suyumuz tam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

96 Şahin. 10.k sonra yağı bu renk oluyor hala. Hiperin etkisi çok çok az. Benzinli motor zaten yağın rengini bozmaz, ayrıca rengi değişen yağ kötü yağ da değildir. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Koray Demir
16 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

ayrıca rengi değişen yağ kötü yağ da değildir. 

+1 yağ koyulaşıyorsa iyidir görevini yerine getiriyor demektir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
32 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

96 Şahin. 10.k sonra yağı bu renk oluyor hala. Hiperin etkisi çok çok az. Benzinli motor zaten yağın rengini bozmaz, ayrıca rengi değişen yağ kötü yağ da değildir. 

Dizel alsa Ali bey, 500km sonra düşer bayılır yağı görünce :D

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hesaplar tutmasi için arabayi kullanma oranimi epey azaltim. Araya servis maliyetide sokmak istemedim. Kilometre diyetimiz tuttu. 2000 km hedefimizi tutturduk. Bu bayram bu km bana yeter. Tatilden gelince otoparka ceker, borclar bitince servise sokariz . 

Or2oJn.jpg

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Motor yağinin durumu resimdeki gibi. 13000 km yol yapmiş. Hypermilin etkisi. Piril piril. 

anq1jd.jpg
13bin kmde hiç yağ eksilmemiş, hypermiling faydası galiba.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
23 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Dizel alsa Ali bey, 500km sonra düşer bayılır yağı görünce :D

Dizel araba çubuğu cektim. Zift gibi katrana bağlamişti. O yağin geçtigi kanallar tikamamasi mucize abi. 

2 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:
1 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

anq1jd.jpg

13bin kmde hiç yağ eksilmemiş, hypermiling faydası galiba.

Araba serviste eksik yağ konmuştu, 6 ay önce yarim litre kadar takviye yapildi. 

56 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Benim işlevini yerine getirmeyen tek yagim, fabrikadan konma şanziman yaği idi. Soguk havada yağ ısınana kadar vitesler pürüzlü geciyordu. Geçen sene debriyaj ile beraber şanziman yaği değişti. Soguk sicak hava farketmeden ayni yumuşaklikda vites çatallari geciyor. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dizel araba yağı katran gibi olmaz vaktinde değişir ise. Vesile ile renk kriter değildir vizkozite yanında, bilenler için. Bilmeyenler için vitrin olur rengi güzel yağ. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

Dizel araba yağı katran gibi olmaz vaktinde değişir ise. Vesile ile renk kriter değildir vizkozite yanında, bilenler için. Bilmeyenler için vitrin olur rengi güzel yağ. 

Hocam servisin koyduğu yağ Castrol Magnatech 5w 30 professional. Varilden çekip dolduruyorlar. Varilleri inceleme şansim oldu. İrsaliyeleri üzerinde yeşil varillerde castrol magnatech 5w 30 yagi olarak duzenlenmiş. 

Kisa mesafelerde soguk havada köpürme yapabiliyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...