İçeriğe Yönlendir

Led Far Ampulü (H1 H3 H4 H7 H11 H15 ) Tavsiyeleri

Engin Ünal

Recommended Posts

• 4 hafta sonra...
Doğan Arşiray

bu sanki tum yariiletkenler icin olan birsey. renk isisi ise farkli. kelvin degeri yükselince isik miktari artiyor.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

bu sanki tum yariiletkenler icin olan birsey. renk isisi ise farkli. kelvin degeri yükselince isik miktari artiyor.

Halojen de düşüş oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

halojen eskidikçe performansını kaybediyor. halojen gazlar vardır kullanılan bunlar yapısal özelliklerini kaybediyorlar herhalde. led de öyle eskidikçe ışık çıkışı azalıyor. fosfor vs türleri kullanılıyor.

tam bununla ilgili bir deneyimim oldu. iş yerini açalı 6 sene oldu. sürekli yanan osram markalı gayet kaliteli dar açılı 4000K yani ara renk gün ışığı spotlar kullanmıştım.

bunların yarısı artık ya iç yanmıyor yada sadece belli belirsiz ışık üretiyorlardı. bunlardan sağlam olanlardan birini söktük yerine yedeğini takdık. renk basbayağı beyaz kaldı.

yani ledin içindeki rengi veren kimyasal maddeler yapısını kaybediyor ve bozulmasa bile verimini yitirip daha sıcak renk tonlarına kayıyorlar. ayrıca çok iyi bir test olmuş oldu. led ömrü 10 bin saat olarak verilir. gerçekten de biizm çalışma süremizle bu ledler 10500 saat civarında yanmışlar.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

halojen eskidikçe performansını kaybediyor. halojen gazlar vardır kullanılan bunlar yapısal özelliklerini kaybediyorlar herhalde. led de öyle eskidikçe ışık çıkışı azalıyor. fosfor vs türleri kullanılıyor.

tam bununla ilgili bir deneyimim oldu. iş yerini açalı 6 sene oldu. sürekli yanan osram markalı gayet kaliteli dar açılı 4000K yani ara renk gün ışığı spotlar kullanmıştım.

bunların yarısı artık ya iç yanmıyor yada sadece belli belirsiz ışık üretiyorlardı. bunlardan sağlam olanlardan birini söktük yerine yedeğini takdık. renk basbayağı beyaz kaldı.

yani ledin içindeki rengi veren kimyasal maddeler yapısını kaybediyor ve bozulmasa bile verimini yitirip daha sıcak renk tonlarına kayıyorlar. ayrıca çok iyi bir test olmuş oldu. led ömrü 10 bin saat olarak verilir. gerçekten de biizm çalışma süremizle bu ledler 10500 saat civarında yanmışlar.

Yazıda sanki zamana bağlı bir düşüşten bahsetmiyor. Kısa çalışmada sıcaklık artınca aydınlatmanın %20-25 kayboluyor diyor. Zamana bağlı eskime başka 

ben bunu evdeki ledlerde bir süre sonra azalma farkedince araştırdım. Yani lambayı açtıktan 1 saat sonra ışık sanki az geliyor

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben soruya istinaden cevap vermiştim. halojenin ışık vermesi için filamanın ısınmış olması lazım. yani filaman ısındığı sürece ne kadar çok ısınırsa o kadar çok ışık verir zaten. direnç çünkü oradaki filaman. yani, 45 watt h11, 55 watt h8 den daha az ışık verir.

hatta ışık verecek kadar ısınmamış şekilde tutulan ampullerin aydınlatmaya başlaması için geçen süre soğuk filamandan daha azdır. sıcka tuutlan filaman açıp kapatma haraketlerine daha fazla kere dayanabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Murat Sürmeli

360 derece olan ledleri buradaki vatandaş pek önermemiş nedense?

Bana biraz da kendi malını güzellemek için yapıyor gibi geldi. Odaklamadan video çekmiş gibi ledleri. Ne dersiniz?

360 derece mi çift taraflı mı LED aydınlatmada sizce?

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
(düzenlendi)

Bir videoya daha denk geldim inceleme yapan. Sanırım 360 derece olan ledin dağılımı far yapısına tam uymayınca iyice dağıtıyor gibi.

Ne dersiniz? 

@Servet Aydın 

Lenssiz kesim çizgisi

e8xwy31.PNG

[url=https://www.hizliresim.com/e8xwy31][img]https://i.hizliresim.com/e8xwy31.PNG[/img][/url]

Lenste kesim çizgisi

jnxlp1r.PNG

[url=https://www.hizliresim.com/jnxlp1r][img]https://i.hizliresim.com/jnxlp1r.PNG[/img][/url]

tarihinde Murat Sürücü tarafından düzenlendi
resimler
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Sürmeli

Çinden sipariş verdim ben de bugün H7 Led. 1 aya gelir sanırım. İnşallah boşa gitmez

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Aman ha diyeyim.

İnanılmaz göz alıyor. Hele hele şu yağmurlu günlerde yerden yansımayla aşırı parlama yapıyor.

Mecburen direk uzunları açıyorum.

Orijinal led farlar bile göz alıyor. Clio, Civic, Leon

Tabi ki tercih yine de sizin.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Gülkokan yazdı:

bir çılgınlık yapıp merceksiz fara h7 led alacağım

bakalım çizgisi nasıl olacak tabiki csp tipi olacak 

düzgün led ile oluyor.  hatta halojenden bile iyi olmuştu servet aydın da.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu onun gibi keskin ışık vermez. Malesef yok artık bundan. Doğan demiş hep çakması var

Keşke bneim olsa [emoji3]

Avukatın yolunu şenlendiriyor artık
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Servet Aydın yazdı:

7f4a58d1cb39003782b974b1d32eb7d3.jpg

Bu aletin halojen kadar güzel çıkış vermesi sanırım ledlerin tam filamanın olduğu yerde ve boyutta olması ile ledlerin bağlı olduğu pcb nin kalınlığının uygun olması diye düşünüyorum. Çakmasında neyi farklı yapmışlar, düzgün çaksalarmış keşke :)

Bevinsee aldım, onun testleri de idare eder gözüküyordu incelemelerde ama bu kadar düzgününü görmedim incelemelerde 🙈

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Murat Sürücü yazdı:

Bu aletin halojen kadar güzel çıkış vermesi sanırım ledlerin tam filamanın olduğu yerde ve boyutta olması ile ledlerin bağlı olduğu pcb nin kalınlığının uygun olması diye düşünüyorum. Çakmasında neyi farklı yapmışlar, düzgün çaksalarmış keşke :)

Bevinsee aldım, onun testleri de idare eder gözüküyordu incelemelerde ama bu kadar düzgününü görmedim incelemelerde 🙈

bu led çiplerinde ışık yanlara doğru da çıkabilirken çakmasında o kadar yanlara vermiyrodu. ne yazıkki böyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Hangisi anlamadım birde kötü birşey mi dediğin

O foto koyduğum led. Her birinde iki led blok var. 20watt ışık gücünü sonuna kadar verebiliyor. Diğerlerinin ledleri kaliteli değil. Ucuza alabilsem ledleri değişip kullanırım da maliyeti x3 oluyor. Led seti 130 tl, sadece 4 led 250 tl
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...