İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Facebook grubunda herkes ruhsata bakıp resim atmaya yada ağırlık bilgisini paylaşmaya başladı. 

En hafif araba benimkisi çıktı. 1547 kilo olan modellerde var. 

Benim araba tüplü 2010 modeli 1425 kilo yazılmış. 

Yine benim arabanın sürücüsüz ağırlığı (curb weight) 1285 kilo olarak verilmiş. 

Curb weight dahil olanlar tüm yağlar, %90 dolu benzin ve klima gazı dahil ağırlıymış. 

üstüne 75 kilo sürücü ağırlığı eklemişler :D

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Facebook grubunda herkes ruhsata bakıp resim atmaya yada ağırlık bilgisini paylaşmaya başladı. 
Curb weight dahil olanlar tüm yağlar, %90 dolu benzin ve klima gazı dahil ağırlıymış. 
üstüne 75 kilo sürücü ağırlığı eklemişler [emoji3]
Sizin aracın ağırlığından emin misiniz? Herhangi bir yerde ölçüm yaptınız mı? Bazen ruhsatta tam doğru bilgiler mayabiliyor.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Hacı Şenyurt yazdı:
Ali Darbaz yazdı:
üstüne 75 kilo sürücü ağırlığı eklemişler emoji3.png

Sizin aracın ağırlığından emin misiniz? Herhangi bir yerde ölçüm yaptınız mı? Bazen ruhsatta tam doğru bilgiler mayabiliyor.

Fabrika etiketi sürücüsüz 1285 kilo gösteriyo. Buna 54 litre benzin dahil. 

Adac testinde 1380 kilo denmiş. https://www.adac.de/_ext/itr/tests/Autotest/AT4249_Chevrolet_Cruze_16_LS/Chevrolet_Cruze_16_LS.pdf

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Hacı Şenyurt yazdı:

Sonuçta tartıya çıkmadiniz yani.

Fabrikanın verdiği değer ama. 

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Benimkinde 1400 küsür yazıyordu sanki 😁😁

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Lastiğin havası 31 psi. 30 dakikalık sürüşte 33 psi çıkıyor. Lastik çok fazla esneyip motora direnç yaratıyor. 

Sabah araba esp yaktı. İkinci vitesde gazlayınca tutuş yapamadı. Geldim istasyonuma bastım 39 psi hava. 

Daha ilk anda araba endirek durumdan direk durma geldi. Hissiyatı mükemmel. Yeni debriyajda mükemmel hissiyata etken oldu. Tüketim düşüyor. İlk dolumdan sonra 9.1 litre sonraki gün 8.5 litre. 

Bu günde 8.3 litreye düştü. 

Klima kullanmayı bıraktım. Motorda konjektör sesi çıkarmayı kesti. 

Herşey yolunda gidiyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ümit Türk yazdı:

950 kilo :)  120km hızla kuş misali. 

F1 aracı 500kg , 350km ile gidiyor :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu gün bir Cruze sahibi ile tanıştım. Neredeyse ülkede tek denilcek bir model kullanıyor. 

ACtC-3fqqTXO053J8HorFgy6wJrQ3masoURpPc6J

İçinde LXT yada 16XE yada E-tec II adı verilen motor var. Eski Lacetti motorlu Cruze. Üstelik bayiden LPGli. 

Bu motor 3600 devirde maksimum torku verirken, bendeki LXV yada A16xer motor 4200 devirde  maksimum tork veriyor. 

Neredeyse aynı torka sahip iki araba ama bana 600 devir fark atıyor. Bu onu çekişde daha iyi bir noktaya taşıyor. 

İkimizin de 3,94 oranlı son dişli oranına sahip d16 model 5 ileri şanzımanı var. 

Gördüğünüz gibi alaşım jantı yok. Yol bilgisayarı ve esp sistemide yok. Arka camlarda elektrikli sistem yok. 

Ama daha güzel şeylerde yok, Yağ soğutucusu, elektrikli termostat gibi şeyler yok.  Ama EGR var. Jantlar ise teneke ve kapaklı :( 

Bendeki model 6400 devirde tam güç üretirken , bu model sadece 5800 devirde maksimum  gücü  elde ediyor. 600 devir fark heryerde kendini gösteriyor. 

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Ülkede tek değil ama cidden çok az abi 😁 Ben de Kayseri’de karşılaşmıştım. Baktım kaputu açık Cruze var hemen bir bakınayım dedim o ne koca ECOTEC yazısı yok motorda değişik garip bir şey 😁

Adama dedim ne iş sahibine işte bu böyle dedi Türkiye’de çok az var dedi motor farklı dedi. Ve dediğin gibi esp yok arka camlar manuel falan Jant de böyleydi tıpatıp.

O gün bir kısa şok yaşamıştım 😁

Sanırım bu motor bizim A16XER den daha az nazlı 🧐😀 Yağ soğutucu olmaması fenaymış 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Ülkede tek değil ama cidden çok az abi 😁 Ben de Kayseri’de karşılaşmıştım. Baktım kaputu açık Cruze var hemen bir bakınayım dedim o ne koca ECOTEC yazısı yok motorda değişik garip bir şey 😁

Adama dedim ne iş sahibine işte bu böyle dedi Türkiye’de çok az var dedi motor farklı dedi. Ve dediğin gibi esp yok arka camlar manuel falan Jant de böyleydi tıpatıp.

O gün bir kısa şok yaşamıştım 😁

Sanırım bu motor bizim A16XER den daha az nazlı 🧐😀 Yağ soğutucu olmaması fenaymış 

Bu motorlarda devir çeviremiyorsun. Krank yatakları sıkıntılı. Devirli kullanımda kendine has bir arzası oluşuyor. Zamanla değişik bir ses vermeye başlıyor. Tak tak vuruyormuş. Aşındıkca ses artıyor. O neden 600 devir eksik çeviriyor. 5000 üstü önerilmiyor. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Evren Erakçora yazdı:

F1 aracı 500kg , 350km ile gidiyor :)

Biz niye sallanıyoruz abi o zaman :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba değerli dostlar, 

Ben genel direkden döndüm. Arabaya para harcıyacaktım. Yakıtım düşsün diye cama rüzgarlık takmayı düşündüm. Çünkü ön cam buğu gidermek için pencereyi acmam gerekiyordu. Sonra yağmurlu havalarda açamadığım için cama rüzgarlık fikri geldi. Şu ilandaki modeli beğendim

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-aksesuar-tuning-chevrolet-cruze-kromlu-cam-ruzgarligi-niken-909003035/detay

Tama alacaktım gaza geldim, 189 tl fiyat aklımdan silindi gitmişti. Satıcı aradım, anlaştık. Akşam alıp takacım.  Neyse tam iş çıkışı almaya gidecem.

Yahu Ali arabanın aküsü bitik, sen 190 lirayı süse veriyorsun!

Ayda yılda yağmurlu havada cam buğu olacak sende cam açacaksın!

Kaç yılda amorti edecek ? 

Ve hasıl kendi kendime dolduruşa gtirip almak istediğim ürünü, gene kendi kendime telkin edip almaktan vazgectim :D

Tüketim 9,3 litreden 8,6 litreye düştü. Şimdilik bununla mutlu olalım. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mert Gulkokan yazdı:

Akü al gözünü seveyim
Sürekli akü akü akü
Ömrünü yedin altı üstü normal akü alcan böldür 3 4 takside mis gibi

Para bitti :D Valla ay sonu nasıl gelecek bilmiyom :D

Onuda geçtim, arabayı park edip kaputu açınca , alternatör soğuktu. Akü bittiyse neden alternatör soğuk. Haybiye parada harcamak istemiyom. Belki başka bir şeyler vardır. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Zayıf akü yakıt tüketimini artırmıyor mu? 

Ben aküyü değişince araba kendine geldi. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ümit Türk yazdı:

Zayıf akü yakıt tüketimini artırmıyor mu? 

Ben aküyü değişince araba kendine geldi. 

Benim akü şarj olmuyorki. :D hep ekonomi modunda.  Derin inceleme yapmak lazım :D

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Benimki niye sürekli şarj modunda Ali abi o zaman 🤣 Kırk yılda bir 12.7 volt görüyorum. Hele şu aralar sabah işe giderken 14.8 falan başlıyor. 

Bir de akü 3-4 aylık. Bana da bir inceleme lazım

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Benimki niye sürekli şarj modunda Ali abi o zaman 🤣 Kırk yılda bir 12.7 volt görüyorum. Hele şu aralar sabah işe giderken 14.8 falan başlıyor. 

Bir de akü 3-4 aylık. Bana da bir inceleme lazım

İstanbulda olsan bakardık :D

kontak açınca orta ekran kapanıyor. Ben basmadan açılmıyor. Tamam kimse için dert değil ama ben taktım. Kontak verince bir açılıyor, bir açılmıyor :D

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu cumartesi sokağa çıkma yasağı yoksa Güzeldere gitmek istiyorum. Bilen varmı durumu :D

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yeni otobandan düzceye gidersem 71 tl yazıyor :(

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Bu cumartesi sokağa çıkma yasağı yoksa Güzeldere gitmek istiyorum. Bilen varmı durumu :D

Yokda yasak saatlerine denk gelme yeter. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Az evvel 70 km otoban seyri yaptık. 

İçerde prenses uyuyor. Bende eve temel ihtiyaç köftesi almak için Yusuf'a girdim. Araba 1 gün ara ile 31 psi ve 38 psi hava basıncı ile aynı otobanda kullanmış oldum. Kesinlikle 31 psi arabayı bataklıkta sürüyormuşçasına hissettiriyor. 38 psi oluncada yağ gibi akıyor.  Yolda araba akıyor.  Otobanda 110 km hızı aşmamak için kendimi zor tutuyorum. Araba aşırı şekilde gitmeye meyilli,  dikkatim kaçsa 140 km hıza çıkıyor. Yeni motor yağı fevkalade iş yapıyor.  İnanması zor ama sesizlik ve kolay devirlenme arabada level atlamış durumda. 

ACtC-3c_mRqoqMW0ku0b8G0vR1Q7LVHnnJemGYf_

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Fiestada lastik basıncı yüksek olursa , özellikle arka lastik basıncı fazla olursa kasa "gacırdıyor".

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...