İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Kuyruktan 5 vites derlerdi mersolarda :∆ o tabir bu olmasa da 4 +1 miymiş daewooooo şanzıman 

1988 yılında üretilen 4 ileri Opel Kadett F16 şanzımanının tekrar revize görüp 5 ileriye çevrilmiş hali. 

Konuyla ilgili Facebook gruplarına danıştım. Facebook grubunda Opel ve Chevrolet araçlarına yazılım yapan bir abimiz parçayı söküp atmamı yenisini almama gerek olmadığını söyledi. 

Hatta özel mesajdan bana söktüğü parçayı çekmecede sakladığını 4 yıldır bu şekilde kullandığın söyledi. Onunda 3-5 sorun çıkarıyormuş. Bana parçanın resmini gönderdi. 

411859356_902057101299947_5075167412367150377_n.jpg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tevfik Işık yazdı:

Çikma şanzıman bakin, daha iyi. 

Çıkma şanzıman için 10 ile 15 bin fiyat verdiler. Çok para.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Çıkma şanzıman için 10 ile 15 bin fiyat verdiler. Çok para.

çıkmayı al. Dursun bodrumda. Parça lazım oldukça kullanırsın. Nasılsa bi gün şanzıman da değiştir beni diyecek

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

çıkmayı al. Dursun bodrumda. Parça lazım oldukça kullanırsın. Nasılsa bi gün şanzıman da değiştir beni diyecek

Şanzıman kulesindeki kırık yay için şanzımanı değişmeyi pek düşünmüyorum. Zaten 5000 tl verdim daha para yok. 

İlkay Başaran yazdı:

Daha kaçbinde ki bu araba da şanzıman istiyor. 

Yukarıdada bahsettiğim gibi, tavsiye edilen yayı kırık blokaj parçasını söküp atcam. Sorun düzelirse ne ala. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Beşinci vites senkromecini dağıtıp geri topladık. Senkromeçi iyice inceledikten sonra kusur bulamadık. 

IMG_20231230_110259.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kontak kapalı iken de geçmiyordu 5'e.. 

Bunun sebebi senkromeç olamaz. Başka ne sorun varmış. 

senkromeç sağlam çıkmış

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

senkromeç sağlam çıkmış

Olmamalıydı zaten. 

Senkromeç diyen usta mı.  
Bizim kadar bilmiyor mu ? 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Olmamalıydı zaten. 

Senkromeç diyen usta mı.  
Bizim kadar bilmiyor mu ? 

İlk açtığında sekromeç vitese geçmiyordu. Söküp inceledik sorun kasnağı iten içerdeki millden olduğunu gördük. Kasnağı iten mili incelemek için kuleyi söktük. Kırık yaylı 5nci vites blokaj parçasını gördük. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

@Metin Akbal söylemeyi unutmuşum. Halen contası yenilenmiş orjinal yağ soğutucu ile yola devam ediyorum. Usta yağ soğutucusunda hiç sızıntı izi bulamadı. Ayrıca piyasadaki GM külbitor contaları sahteymiş. Gm ve Elring iki contayıda inceledim. GM çok ince ve kırılgan, Erling oldukca etli ve şişman idi. Erling ile devam ettim. Dün Yutubede aratınca bu abide aynı sorunu farketmiş. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Onarım sonrası babama teslim etmeden evvel son bir kez daha kullandım. Müsait bir zamanda vites blokaj parçasını söküp 5nci vitesi deneyeceğim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali Darbaz yazdı:

@Metin Akbal söylemeyi unutmuşum. Halen contası yenilenmiş orjinal yağ soğutucu ile yola devam ediyorum. Usta yağ soğutucusunda hiç sızıntı izi bulamadı. Ayrıca piyasadaki GM külbitor contaları sahteymiş. Gm ve Elring iki contayıda inceledim. GM çok ince ve kırılgan, Erling oldukca etli ve şişman idi. Erling ile devam ettim. Dün Yutubede aratınca bu abide aynı sorunu farketmiş. 

Victor Reinz veya Elring öneriliyor.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Victor Reinz veya Elring öneriliyor.

Opel astrada sadece 1.4 turbolardamı otomatik şanzıman var. 2009 2012 Opel insignia 1.6 manual olanlarla ilgili hiç olumsuz yorum duydunmu. 6 ileri manual vitesle ilgili hiç sorun duydunmu. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali Darbaz yazdı:

Opel astrada sadece 1.4 turbolardamı otomatik şanzıman var. 2009 2012 Opel insignia 1.6 manual olanlarla ilgili hiç olumsuz yorum duydunmu. 6 ileri manual vitesle ilgili hiç sorun duydunmu. 

Bizim düz 1.6 araclarinda otomatiği var. Insignia da bilgim yok. Active select tork konvertörlü. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Bizim düz 1.6 araclarinda otomatiği var. Insignia da bilgim yok. Active select tork konvertörlü. 

Şimdi farkettim, A16xer motor ve 6T45 şanzımanlı hb kasalar varmış. 2012 yılında 2014 yılına kadar getirmişler . Bunları öğrendiğim iyi oldu. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

A16xer ile ilgili PSA ve GM arasında bir çok kriz çıkmış. Bu krizler sonucunda motorda planlı eskitme olduğu ortaya çıkmış. Bu konuyu düzeltmek için PSA 2017 yılında PSA yazılımı çıkarmış. Bu yazılımı kendi arabama yüklemek için konusunda uzman bir Cruze sahibi ile iltişime geçtim. PSA tarafından revize edilen Ecu yazılımını bana yüklüyecekler.  Ecu kodumu gönderdim bakalım güncelleme varsa yaptıracağım. 

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Satip kurtulmanizi tavsiye ediyorum.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tevfik Işık yazdı:

Satip kurtulmanizi tavsiye ediyorum.

Bugün Belçikalı bir Opel ustası ile buluştum. Mado'da elimdeki materyelleri paylaştım. 

Yay kırık parçanın fonksiyonu nu anlattı. Ustanın bunu görünce neden söküp almadığını söyledi. Türkiyede kalifiye usta olmadığını bu teknolijik araçların mundar edildiğini anlattı. Tavsiyesine uyup o parçayı tamir edip geri takıcam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Bugün Belçikalı bir Opel ustası ile buluştum. Mado'da elimdeki materyelleri paylaştım. 

Yay kırık parçanın fonksiyonu nu anlattı. Ustanın bunu görünce neden söküp almadığını söyledi. Türkiyede kalifiye usta olmadığını bu teknolijik araçların mundar edildiğini anlattı. Tavsiyesine uyup o parçayı tamir edip geri takıcam. 

Araba japon ustalarla buluşuyoruz.  Ama ne yaptığımızı söylemem

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Belçikali usta olsa çikolata yapardı :P

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Türkiyede kalifiye usta olmadığını bu teknolijik araçların mundar edildiğini anlattı.

belçikada 2007 model arabaların parçasın mı tamir ediyormuş bu çok usta olan usta

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Araba japon ustalarla buluşuyoruz.  Ama ne yaptığımızı söylemem

Arabada mı buluşuyorsunuz. İyice saracak bu konu bak :crazy:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Arabada mı buluşuyorsunuz. İyice saracak bu konu bak :crazy:

ne ustası olduklarını ben de tam anlamadım. Konu en son mangala da bağlanmıyor ama çok zevkli oluyor

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Ali Darbaz yazdı:

Türkiyede kalifiye usta olmadığını bu teknolijik araçların mundar edildiğini anlattı.

Bizde adettir Usta Ustayı yaptığı işi kötülemez en fazla sessiz kalır.Doğru yere gidilince yada maddi karşılığı verilince her şey çözülür.

Belçikalı ve Türk adetleri fazla iyimserim :).

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...