İçeriğe Yönlendir

Geri Görüş Kamerası Devreden Çıkıyor

Önder Özcan

Recommended Posts

Önder Özcan
4 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Elektrik sistemi sağlıklı çalışıyor. Teyp sabit 12 volt veriyor kameraya. Geri vites modunda olunca video gösteriyor. Frene peş peşe basınca voltaj kesiliyor cihazın. Ana ünite veya can bus nanesi modülü arızalı. Arayıp sorduğum navimex servisi de aynı şeyi söyledi. 

Servet sağolsun bugününü bize ayırdı. Çok uğraştı çok şey denedi. Kameraya ayrı aküdan akım verdi, teypten sadece video kablosunu kulllandı, sonuç aynı, frene 4-5 defa basınca kameranın görüntü gidiyor- geliyor. Ayrıca geri vites lambasından tetik almayı da denedi, düzelmedi.

4 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Motor çalışmazken problemsiz çalışıyormuş.

Öyle sanıyordum, öyle olmadığını bu sabah gördüm. Araç çalışmazken frene 4-5 pompa yapınca Sbc (fren sistemi) nin pompası devreye giriyor,tam bu anda görüntü gene gidiyor. Sbc ile ilgili kısım araba çalışmazken geçerli, araç çalışırken bazen 1 frenede bazen 5 frende görüntü gidiyor, ana ekran görünüp tekrar kamera geliyor.

Yorum bağlantısı
ibrahim Olkun
4 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Servet sağolsun bugününü bize ayırdı. Çok uğraştı çok şey denedi. Kameraya ayrı aküdan akım verdi, teypten sadece video kablosunu kulllandı, sonuç aynı, frene 4-5 defa basınca kameranın görüntü gidiyor- geliyor. Ayrıca geri vites lambasından tetik almayı da denedi, düzelmedi.

Öyle sanıyordum, öyle olmadığını bu sabah gördüm. Araç çalışmazken frene 4-5 pompa yapınca Sbc (fren sistemi) nin pompası devreye giriyor,tam bu anda görüntü gene gidiyor. Sbc ile ilgili kısım araba çalışmazken geçerli, araç çalışırken bazen 1 frenede bazen 5 frende görüntü gidiyor, ana ekran görünüp tekrar kamera geliyor.

Video kablosuna voltaj geri vites ten gidiyor hayliyle aynı sorun devam eder sorun voltaj düşümü yada kısa devre hangisi var onu görmek lazım

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 dakika önce, ibrahim Olkun yazdı:

Video kablosuna voltaj geri vites ten gidiyor hayliyle aynı sorun devam eder sorun voltaj düşümü yada kısa devre hangisi var onu görmek lazım

Değil. Yukarıda yazdım. Kamera sabit 12 volt ile daima aktif diye 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Yani genel olarak, araç o esnada geri viteste değilsin komutu mu gönderiyor? Ya da geri viteste olduğunu anlayacak yeterli voltajı mı vermiyor? Bir de cihaz sökülü iken de mi aynı sorun var?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Olayı başa saralım. Ana ünite bir şeklide fren komutu ile artık geri viteste değilim diyor. Servis ise can veri için çalışan kutuda problem olmalı der. Benzer durum passatta oldu onda kamera görüntüsü sabit kalıyor cihaz çalışmaya devam ediyor. Can haberleşme kutusu değişti ve sorun ortadan kalktı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
(düzenlendi)

Benim de böyle bir sorunum vardı çok uğraştım garantiye gönderdim olmadı sonunda cihazı kendim açtım kurcaladim bir türlü olmadı araba belli süre araç çalışınca cihaz gidip gidip geliyordu çok hızlı bir şekilde YouTube üzerinden paylaşayım bir göz atın isterseniz sizin soruna benziyor mu?

tarihinde Furkan Bakırel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
10 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Herşey denendi. Cihazın enerjisi kesiliyor kamera değil

Teybin soketi sökükken frene 4-5 kez basınca geri vites ampulleri yine anlık kısılıp açılıyor mu acaba?

El freni çekikken geri vitese takıp sağ ayakla hafif sabit gaz verirken sol ayakla frene 4-5 basınca yine geri vites ampulleri kısılıyor mu acaba?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Fren sistemi ile organik hiçbir bağ yok aslında. Kameraya ve aynı anda geri vites hattına harici voltaj verdim yine gitti 

Voltaj sabit 13.5 volt rölantide. 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Ben fren devreye girince voltaj anlık değişiyor ve hatta teyp takılmadan önce de bu problem vardı da teyp takılınca görüldü diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Önder Video çekti şimdi. Bariz enerji gidiyor hatta çakmak hattı bile gidiyor. Aracın elektrik sisteminde var bir nane 

Yorum bağlantısı
ibrahim Olkun

Birde ayağımı frende uzun tutaydınız değişik bir durum birinde 4 frende diğerinde 6 kez basınca gitti geri geri bu kadar frene basılmıyor gibi sorun olurmu 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
8 dakika önce, ibrahim Olkun yazdı:

Birde ayağımı frende uzun tutaydınız değişik bir durum birinde 4 frende diğerinde 6 kez basınca gitti geri geri bu kadar frene basılmıyor gibi sorun olurmu 

Öyle de denerim yarın. İşin ilginç yanı o zaten. Kiminde 1 basışta gidiyor kiminde 5-6. Neden her seferinde 1 kere basınca gitmiyor?

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Bir özellik olmasın ?4 kere fren yaptın artık müzik dinleme kameraya bakma... Orjinal teybini takıp denediniz mi ?

Yorum bağlantısı
ibrahim Olkun

kamera kablosu  muhtemelen geçtiği bir yerde parazit de alabilir . Deneme imkanınız olursa seyyar bir geri görüş kamerasını boşta takıp denemek. Arıza ancak denemeler le bulanabilir gibi

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Kameranın kablosunu trim içerisinden söküp denediniz mi ? Belki de fren kablosuna enerji gelince hemen dibindeki kamera kablosuna etki ediyor ? Ne derece mümkün bilemem ama salladım tamamen. Öyle olsa parazit olurdu heralde ekranda

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
4 dakika önce, ibrahim Olkun yazdı:

kamera kablosu  muhtemelen geçtiği bir yerde parazit de alabilir . Deneme imkanınız olursa seyyar bir geri görüş kamerasını boşta takıp denemek. 

Denedik 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
4 dakika önce, ibrahim Olkun yazdı:

kamera kablosu  muhtemelen geçtiği bir yerde parazit de alabilir . Deneme imkanınız olursa seyyar bir geri görüş kamerasını boşta takıp denemek. Arıza ancak denemeler le bulanabilir gibi

Başka kamerayla, harici aküden enerji alarak, cihazdan gelen tek kabloyu(kamera kablosu) bağlayıp denedi Servet, sonuç aynı.

3 dakika önce, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Kameranın kablosunu trim içerisinden söküp denediniz mi ? Belki de fren kablosuna enerji gelince hemen dibindeki kamera kablosuna etki ediyor ? Ne derece mümkün bilemem ama salladım tamamen. Öyle olsa parazit olurdu heralde ekranda

Bunlara girmedik çünkü cihaz hafta başı takıldı, takan yer söksün, suçu bize atmasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Olkun

Umarım en kısa zamanda çözülür tekrar bilgilendirebilirseniz sevinirim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Cihaz sökülecek. 

Test tekrar edilecek. O arkadaki kısılan ampul yine kısılıyor mu, çakmaklığın aydınlatması yine gidiyor mu bakılacak. 

Yine giderse, araba bozuk. 

Gitmezse teyp bozuk. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Şimdi şöyle yapsak, kazara denerken iki kaployu kazara kısa devre yapsak, kazara araba yansa, kazara Allianz kasko bize yüzbin tele ödese, konuyu kapatsak? 

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...