İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Sorunu Çözemiyorum, Rölanti Dalgalanması

Serbay Korsal

Recommended Posts

Mehmet İnci

Tps sensörü ölçümü yaptik. Gaz kelebeği kapali konum da 1.60 gaz kelebeği açik konum da iken 3.60 da kaliyor. Parça arizali mi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet İnci

Rolanti sensörü,tps sensörü değişti,boğaz kelebeği temizliği  yapildi. Sorun halen devam ediyor 2000 devirde takiliyor. Bu konu da yardimlarinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

@Mehmet İnci ustam bu motor bölümü sigortalarının hepsini teker teker bir kontrol edin atık varmı bir bakın.

Bir de manifold sökülüp hortumlar değişince başladı demişsiniz. Bu işlem neden yapıldı başka bir sorun mu vardı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet İnci yazdı:

Rolanti sensörü

Çıkma mı aldınız? Aldığınız çıkma da sorunlu olabilir zira.

Osman usta ne diyor?

Yorum bağlantısı
Mehmet İnci
Ömer Sarıgül yazdı:

@Mehmet İnci ustam bu motor bölümü sigortalarının hepsini teker teker bir kontrol edin atık varmı bir bakın.

Bir de manifold sökülüp hortumlar değişince başladı demişsiniz. Bu işlem neden yapıldı başka bir sorun mu vardı?

Hepsi kontrol edildi herhangi sıkıntı yok sigortalarda. Hortum sakız kıvamina gelmısti T hortumuyla beraber bunu da değiştirelim dedik bunla beraber karter havalandirma subapi da değişti.

Selçuk Bakış yazdı:

Osman Usta tekrar baktı mı?

Pazartesi tekrar gidicem yeniden kontrol edicek. 

Sani Gerşon yazdı:

Çıkma mı aldınız? Aldığınız çıkma da sorunlu olabilir zira.

Osman usta ne diyor?

Pierburg orjinal sıfır aldim. Tekrar kontrole çağirdi. Rolanti motoru degistikten sonra ayni sorunu vermesi anormal bi durum dedi. Hortumlari teker teker kontrol edicez dedi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet İnci yazdı:

Rolanti motoru degistikten sonra ayni sorunu vermesi anormal bi durum dedi. Hortumlari teker teker kontrol edicez dedi.

Eğer ki rölanti valfi sağlamsa, başka yerde bi problem olmalı. Sonuçları iletirseniz hep beraber bilgileniriz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Frenle alakalı bir şikayet var mı? Westinhouse vakumlamasi vs? 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)

Mümkünse eski karter subabını geri takın deneyin yada onun içinde ufak oynar kısım olur takılı kalıyorsa hava geçişi artabilir rölantiyi bozabilir. Subabın bağlı olduğu t hortumlarına da bakın unutulup çıkık vaziyette kalmasın bir tarafı. Buralar değiştikten sonra sorun başladıysa iyice kontrol edin tekrar

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet İnci
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Frenle alakalı bir şikayet var mı? Westinhouse vakumlamasi vs? 

Frenle alakali sıkıntı problem yok.

Sani Gerşon yazdı:

Eğer ki rölanti valfi sağlamsa, başka yerde bi problem olmalı. Sonuçları iletirseniz hep beraber bilgileniriz.

Pazartesi inşAllah sorunu öğrenicez

Ömer Sarıgül yazdı:

Mümkünse eski karter subabını geri takın deneyin yada onun içinde ufak oynar kısım olur takılı kalıyorsa hava geçişi artabilir rölantiyi bozabilir. Subabın bağlı olduğu t hortumlarına da bakın unutulup çıkık vaziyette kalmasın bir tarafı. Buralar değiştikten sonra sorun başladıysa iyice kontrol edin tekrar

Karter subapı eskisini yenisiyle değiştirdik orjinaliyle,daha sonra dediginiz gbi eskisiyle denedik değişen bi durum olmadi. T hortumu komple değişimi yapildi ve tekrar tekrar kontrol edildi. Sorun emme manifoldunun arkasin da ki hortum değişti (manifoldun arkasinda girişi var) ondan sonra devir takilma problemi başladi.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Garip bir durum. Kanister valfinin fişini çekin öyle deneyin ordan buhar çekse diyecem ama uzak bir ihtimal yinede çekip deneyin 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)

Enjektör kütüğünün sonunda basınç regülatörü vardır onu kontrol ettirin bir ucu kelebeğin vakum hattına bağlı hortumlarına da bakın

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet İnci
(düzenlendi)
ALİ SEYKAN yazdı:

Gaz pedalına baktırdınız mı hiç?

Boğaz kelebegine kontrol yapildi, ecu dan kontrol edildi konumu ve ayari normal dedi usta ama gaz pedalina ya da teline bakilmadi. 

Ömer Sarıgül yazdı:

Enjektör kütüğünün sonunda basınç regülatörü vardır onu kontrol ettirin bir ucu kelebeğin vakum hattına bağlı hortumlarına da bakın

Bugun ben baktim sıkıntı göremedim yarin detaylica baktircam. Şuan sorun buyumeye basladi bugun itibariyle arabanin rolanti devri 1040-1100 arasin da kaliyor motor sicakken. Lpg'ye  aldiğim da 1300 civarin de sabitliyor. Hareket halindeyken boşa aldiğim da 1200 civarin da vitese takinca 1000 lere duşuyor. Gaza basmadan rampa bile çikiyorum. 

Rolanti valfinin adaptasyonu ya da ecu reset atmak gerekiyor mu ?

tarihinde Mehmet İnci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Gaz kelebegini elle kapattığında devirde düşme var mı baktın mı. Kelebegi temizlemeyin gibi bir uyarı var aslında üstünde.

7f779c75609843398c23a64f345eb7fb.jpg

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Kelebek ayar vidasından düşürün o zaman mecburen düşecek öyle ayar yapın. Forscan dan dsdrpm i takip edip anlık rpm e en yakın değere adapte ederek vidadan benzinde ayarlayın.

Yorum bağlantısı
Mehmet İnci
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Gaz kelebegini elle kapattığında devirde düşme var mı baktın mı. Kelebegi temizlemeyin gibi bir uyarı var aslında üstünde.

7f779c75609843398c23a64f345eb7fb.jpg

Bende ki gaz kelebeği böyle değil hava filtresi motor üstün de gaz kelebeğin girişi yukari bakiyor

Ömer Sarıgül yazdı:

Kelebek ayar vidasından düşürün o zaman mecburen düşecek öyle ayar yapın. Forscan dan dsdrpm i takip edip anlık rpm e en yakın değere adapte ederek vidadan benzinde ayarlayın.

Resim atabilir misiniz ? Ya da en iyisi ustaya soriyim o daha iyi anlar.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

https://hizliresim.com/XGOxk6

Resim temsilidir. pcm den bu iki gösterge takip edilecek. Kırmızı olan ecunun istediği rölanti devri yeşil olan anlık devir. Yeşil kırmızıya en yakın değere vidadan ayarlanacak ustada daha önceden bilmiyor olabilir. Rölanti bu göstergelere bakarak ayarlanır.

Yorum bağlantısı
Mehmet İnci
Ömer Sarıgül yazdı:

https://hizliresim.com/XGOxk6

Resim temsilidir. pcm den bu iki gösterge takip edilecek. Kırmızı olan ecunun istediği rölanti devri yeşil olan anlık devir. Yeşil kırmızıya en yakın değere vidadan ayarlanacak ustada daha önceden bilmiyor olabilir. Rölanti bu göstergelere bakarak ayarlanır.

Bu dediginiz ayar 2001 fiesta flair 1.25 için uygun mu ? Böyle ayar yapilabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet İnci

Sorun çözüldü. Rolanti motorunun altindan hava kaçağini keşfettik çok ufak bi kaçak ama sıkıntısı büyük.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet İnci yazdı:

Sorun çözüldü. Rolanti motorunun altindan hava kaçağini keşfettik çok ufak bi kaçak ama sıkıntısı büyük.

Osman usta'mı halletti?

Yorum bağlantısı
Mehmet İnci

Özür diliyorum arkadaşlar sorun düzelmedi ayni problem yeniden başladi. Orjinaliyle denememiz lazim eğer yine ayni sorunu verirse beyin de sıkıntı sıkıntı var o zaman dedi. 2001 fiesta flair bu araca beynine nasil reset atabiliriz ?

Sani Gerşon yazdı:

Osman usta'mı halletti?

Boğaz kelebeğin de rolanti hava girişi var orayi silikonla kapattik araba şuan tam istediğim gibi oldu. Böyle kullanim da ne gibi sorun olur ? 2 gün sonra Trabzona gidicem !

Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN
(düzenlendi)

Sani Gerşon yazdı:

Şunlardan temin edip hızınızı bi kontrol edin bakalım. Hata kodları mevcut mu, ona da bakarsınız.

Gaz kelebeğine gelene kadar bazı şeyleri kontrol edelim, sonra kelebeğe yoğunlaşırız.

http://www.aliexpress.com/item/32652826417.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.58b75bbb0GvHMr&algo_pvid=c98ed379-50f2-4706-89ff-2cb39b710025&algo_expid=c98ed379-50f2-4706-89ff-2cb39b710025-3&btsid=d8250860-c1d4-4889-823c-3935d980a198&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_8%2Csearchweb201603_55

OBD 2 https://urun.n11.com/tespit-ve-test-cihazlari/elm327-bluetooth-araba-turkce-arac-ariza-tespit-cihazi-vers-21-P299948701  

sipariş ettim. Almadan satıcıya klon mu orijinal mi dedim. Orijinal olduğunu söyledi aldım bekliyorum kargolanmasını. Elime geçer geçmez bilgi veririm forscanda çalışıyor mu diye. Eğer çalışıyorsa expressle uğraşmazsınız.

tarihinde ALİ SEYKAN tarafından düzenlendi
düzeltme
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...