İçeriğe Yönlendir

Uzun Yolda En Rahat Yolculuk Yaptığınız Araba Hangisi?

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Furkan Avcı
Furkan Avcı yazdı:

Konuyu gördüm de yazmadım :)

S i saymadan cevap vereyim, onun amacı zaten rahat yolculuk, airmatic vs uzun yolda işini yapıyor, deri koltuk vs yine sıkıntı oluşturmuyor. C de normal seyahat hızım 115-120 iken bunda aynı rahatlık seviyesinde 140-150 vs oluyor (yolun sakinliğine göre tabi). Neyse diğerlerini yazayım.

2008 - KIA Cerato : ilk aracımdı, bence konforsuz değildi ama uzun yolda yorulurdum, araçtan değilde ben yoruluyorum sanardım o zamanlar.

2007- 407 2.0 HDI : Bu sınıfta bu aracın koltukları kadar rahat - geniş koltuk yoktu bence, uzun yol çok yapmadım onunla ama asfalt arabasıydı.

2003 - C320 : Bu sınıfta bundan daha konforlu seyahat ettiğim araç yok. 2003 model olmasına rağmen, koltukları deri olmasına rağmen, 1.200 km yol gittim kaç kere, bir 1.200 daha giderdim, hiç yorgunluk vs yok. Gömmek için değilde karşılaştırma için söylüyorum, o zaman ki patronun 2012 Audi A6 sı ile seyahat ederken koltuktan kalkınca arkamızda ıslaklıktan kalp oluşurdu ama mercedesin kullandığı derilerde hiç terleme vs. yaşamadım 2003 C serisinde bile. Sattığıma pişman olduğum tek araç, imkanları biraz daha zorlasaydımda S i alırken satmasaydım dursaydı keşke derim hep.

Bu arada 2006 Mondeo TDCI yi de unutmayalım, çok uzun yol yapmadım ama, 407 ile kıyaslarsam benzer diyebilirim, sadece 407 ye göre daha salınımlı olduğunu hatırlıyorum bu daha bozuk yollarda daha konforlu yapıyordu

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Arkadaşın w140'ı. Üzerine tanımam. Doğru hatırlıyorsam L idi. :) Araba yolda gidiyormuş gibi değil de biz duruyormuşuz da arka plan değişiyormuş gibiydi. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kafanız dertsiz aceleniz yok ise yanınızdakilerle muhabbetseniz her araçta yolculuk rahattır ve güzeldir.

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Mehmet Göktürk yazdı:

kafanız dertsiz aceleniz yok ise yanınızdakilerle muhabbetseniz her araçta yolculuk rahattır ve güzeldir.

İşte bu. :good1:

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Mercedes E220 w211 di sanırım 2009 model Trabzon'dan Adana'ya Adana'dan İzmir'e yolculuk etmiştim hem sürücü hem yolcu koltuğunda daha üst modellerinde bile bu modeldeki rahatlığı bulamadım. 20lerin başındaydım o sıralar.

BMW 520i 

Ford Mondeo , Focus 3.5 

Renault Talisman (hakkı yenen bir araç binince anladım) 

Volvo S60 

VW Arteon , Passat 

Audi A6 

Yine de belirtmek isterim ki uzun yolda en rahatı her zaman gücünüzün yettiği ve size ait olan araçtır. 

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Sürekli dindiremediğim diz ve kalça ağrım sebebiyle , bişey diyemiyorum... 😔

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

e39 bmw ve x31 nissan xtrail çok iyiydi konfor konusunda.

Önder Özcan yazdı:

Ayıca konu ile ilgili belirteyim, forumda daha önce de bahsettim, Fokuz 3 ile uzunyola çıkınca bir halsizlik yorgunluk hasıl oluyordu. Çok çabuk uykum geliyor, sürekli esniyor ve 2 saatte bir mola verip yüzümü yıkamadan gidemiyordum. Bu arabayla 4 saat kesintisiz olarak memlekete gittim, 1 saat oturup 4 saat de geri dönerdim gerekseydi. Yormuyor.

yorgunluğun temel sebebi titreşimdir. koltuktan ve direksiyondan sürücüye aktarılan titreşim en büyük yorgunluk sebebi. ayrıca tabi kabin gürültüsü, yaz ise içeri giren ığığın miktarı vs de önemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Dogan Arsiray yazdı:

e39 bmw ve x31 nissan xtrail çok iyiydi konfor konusunda.

yorgunluğun temel sebebi titreşimdir. koltuktan ve direksiyondan sürücüye aktarılan titreşim en büyük yorgunluk sebebi. ayrıca tabi kabin gürültüsü, yaz ise içeri giren ığığın miktarı vs de önemli.

Titreşim ve uğultu baş aktörler. Yalıtımı iyi olmayan bir arabayla uzun yolculuktan sonra kafa bir süre daha uğulduyor.

Bir de basınca giden ve basınca duran araba da konforu çok arttırıyor, gitmeyen arabada kendimi arabayı itiyor gibi hissediyorum.

Boy 1.90 ve üzeriyse koltuk da çok önemli, bazı arabalarda iskemleye oturmuş gibi oluyor. :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Mümkünse karbüratörlü, akşamüzeri serinliğinde güneş arkadan gelecek. Tek şeritli trafiği az yol, etraf çam ağaçları. Cam açık kol dışarıda cırcır böceklerini ve lastik sesini duyarak yolculuk. 
Gelen tatilcilere şaşıyorum bazen. Sabah 8 mesela hava mis gibi adamın tüm camlar kapalı klima açık belli. Aç camları kolunu çıkart bi hava al be adam..

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Aslında sürücü ve yolcu rahatlığı diye ayırmak lazım mesela 5008de ön koltuklar çok rahatken daha yüksek arka koltuk ve özellikle 3.koltuk açılırsa yolcu için fazla sallıyor virajlı yolda yayık ayranına çeviriyor insanı. 2013 c180 balıkesir bursa arası sürmüştüm uykum geldi ne kadar gazlarsan gazla yormuyor stres yaptırmıyor  :) 1.4 tjet 120hp linea ile kocaeli doğu karadeniz-erzincan arası gidiş gelişte bolca sürdüm araç güzel gidiyor ama bu hızla buraya girebilir miyim diye sürekli temkinli olmak lazım fazla yorucu. İlginç araçlardan birisi de fiat scudo sanırım 1.9 dizeldi 7-8 kişi bolca bagajla kocaeli gümüşhane arası otobüs konforunda gittik yavaş hızlanan bir araç acelen olmayacak sallana yaylana güzel bir yolculuk olmuştu asla yormuyor. Bunların hepsi yılının yenisi ve bakımlı araçlarıydı. Bence bu çok önemli acelen yoksa aracı son limitlerinde kullanmıyorsan çok farklı araçlar farklı konforlar sunuyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Aslında sürücü ve yolcu rahatlığı diye ayırmak lazım mesela 5008de ön koltuklar çok rahatken daha yüksek arka koltuk ve özellikle 3.koltuk açılırsa yolcu için fazla sallıyor virajlı yolda yayık ayranına çeviriyor insanı. 2013 c180 balıkesir bursa arası sürmüştüm uykum geldi ne kadar gazlarsan gazla yormuyor stres yaptırmıyor  :) 1.4 tjet 120hp linea ile kocaeli doğu karadeniz-erzincan arası gidiş gelişte bolca sürdüm araç güzel gidiyor ama bu hızla buraya girebilir miyim diye sürekli temkinli olmak lazım fazla yorucu. İlginç araçlardan birisi de fiat scudo sanırım 1.9 dizeldi 7-8 kişi bolca bagajla kocaeli gümüşhane arası otobüs konforunda gittik yavaş hızlanan bir araç acelen olmayacak sallana yaylana güzel bir yolculuk olmuştu asla yormuyor. Bunların hepsi yılının yenisi ve bakımlı araçlarıydı. Bence bu çok önemli acelen yoksa aracı son limitlerinde kullanmıyorsan çok farklı araçlar farklı konforlar sunuyor

mesela jeep grand cherokee wk nın ön koltukları yeterli konfordayken arka koltukları çok rahatsızdır. koltuk süngerinin de iyi seçilmesi lazım tasarlanırken herhalde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Dogan Arsiray yazdı:

koltuk süngerinin de iyi seçilmesi lazım tasarlanırken herhalde.

Kesinlikle doğru çok önceden taunusumuz vardı dayımın da granadası vardı arka koltuklar bildiğin çekyat gibiydi inanılmaz geniş rahattı şimdi yok öyle süngerli kadife koltuklar :)

Kesinlikle doğru çok önceden taunusumuz vardı dayımın da granadası vardı arka koltuklar bildiğin çekyat gibiydi inanılmaz geniş rahattı şimdi yok öyle süngerli kadife koltuklar :)

Hatta şimdi biraz fazladan bütçem olsa alırdım bir tane kenarda dursun zevk için sürmek için 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Hatta şimdi biraz fazladan bütçem olsa alırdım bir tane kenarda dursun zevk için sürmek için 

wk önesindeki tüm klasik amerikan aracı mantığındaki jeeplerde öyleydi. eve tv koltuğu yapılır o derece.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ

Mondeo 2.0 TDCİ, çok zevkliydi, 1350 kilometre Ankara-Şırnak arasında hiç mola vermeden gitmişliğimiz var :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

En rahat arabam Mercedes e250 idi. Ondan sonraki hiç bir araba onun kadar uzun yolda tad vermedi konfor olarak. Motor olarak ise en iyisi 5.20 d idi ama konfor olarak beni çok yordu. Sert araçtı. Merco ise pambık gibi rahat konforluydu. A6 ise ikisinin ortası hem motor olarak hem konfor olarak.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Kiriş

En uzun yolculuklarımı mondeolarla yaptım. Gayet konforluydu.

S 350 kullandım 2008 modeldi, İstanbul Adana. Geldiğimdeki his tekrar geri dönebileceğimdi.

Aynı yolu GL 450 ile de yaptım. His yine aynıydı. Yıldız ve segment farkı.

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Resimdeki arabayla yaptım. 

Zihinlerdeki "Hangisi?" sorularını duyar gibiyim. 😊

s5l404t.jpg

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Eyüp Çetin yazdı:

Resimdeki arabayla yaptım. 

Zihinlerdeki "Hangisi?" sorularını duyar gibiyim. 😊

Bir araba bir de otomobil var fotoğrafta. 😛 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Selim Bilgin yazdı:

Bir araba bir de otomobil var fotoğrafta. 😛 

Başlıkta araba yazıyor. Arabayı seçeceğiz o zaman. 😊

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Kirpiye sormuşlar yavrun nasıl diye..Yumuşacık demiş..Yani en rahatı benim arabam..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Selçuk Bakış yazdı:

Uno ile Sivas Kırıkkale Sivas yaptım güzel bir bel ağrısı miras kaldı 😀

2008 in henüz siftahi yok ama 500ü hız devir ve yokuş performansı yönünden arayacak gibi hissediyorum. Zamanla belirtirim inşallah.

Uno ile yine Sivas Kırıkkale Sivas yaptım, eskisine nazaran daha konforlu idi, sanırım yaptığım iyileştirilmeler işe yaramış 😀

2008 ile Sivas Alanya yaptım, çocuk yüzünden fazla mola vermek zorunda kaldım performans olarak 500ü arasamda konfor anlamında sorun çıkarmadı. Geri dönüş yolunda değişik bir durum olursa değerlendirme yazarım

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ebrar Tüfek

En rahat yolculuklarımı Multivan ve amcamın g30 5.20d ile yapmıştım, kamyon otobüs tarzı büyük araçları seviyorsanız Multi size 2 3 kat daha fazla zevk veriyor sürerken. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...