İçeriğe Yönlendir

Otomobillerin Rampa Performansı

Ali Darbaz

Recommended Posts

Celal Aydın
aynen, sadece klima açınca açıyor fan, yadaçok sıcakta açıyorsa bile duyamıyoruz çünki inverter klima komrosörelerindeki fan gibi yavaş dönüyordur, yinede yazın sıcağında uzun yolda rampa çıktıktan sonra ani bir duruşla kaputu açıp baktığımda oldu, fan çalışmıyordu, özellikle merak edip bakmıştım... [emoji4]

Benimki 1. Viteste uzun süre kullanırsam (mesela patika-taşlık yoldan, yaylaya çıkıyorumdur) fan açıyor bir süre sonra.

Birde Pozantı’nın o rampa+virajlı yollarında 120-130 km/h basınca, tesiste mola verdiğimde 3-4. Dakikadan sonra açıyor fanı.

Klima açıldığındaki gibi ses.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Celal Aydın yazdı:

Benimki 1. Viteste uzun süre kullanırsam (mesela patika-taşlık yoldan, yaylaya çıkıyorumdur) fan açıyor bir süre sonra.

Birde Pozantı’nın o rampa+virajlı yollarında 120-130 km/h basınca, tesiste mola verdiğimde 3-4. Dakikadan sonra açıyor fanı.

Klima açıldığındaki gibi ses.

1 vites patika yol vs. onu denemedim açıkcası, ama rampa falan dinlemez benimki, İzmir-Finike yaptım sahilden Muğla dan sonramıydı manyak rampalar var, Denizliden sonra Buldan rampası, Edirne tarafı Korudağ rampası, full sıcakta tırmandım, giderken açtımı bilmem duymadım ama mola verdiğimde 12 senede hiç fan açmadı bende, molada 2-4 dakikadan sonrada açmadı, yada ben sıkıştıramadım, haa şuan Race Chip var, onda bile açmıyor fan, özellikle test modunda sürdüm aracı ısıyı izledim, ısıda ani artış bile yok bende, motor neredeyse aynı ısıda, boşa überr dememişler, motorda serinkanlı demekki ısınmıyor :D

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
1 vites patika yol vs. onu denemedim açıkcası, ama rampa falan dinlemez benimki, İzmir-Finike yaptım sahilden Muğla dan sonramıydı manyak rampalar var, Denizliden sonra Buldan rampası, Edirne tarafı Korudağ rampası, full sıcakta tırmandım, giderken açtımı bilmem duymadım ama mola verdiğimde 12 senede hiç fan açmadı bende, molada 2-4 dakikadan sonrada açmadı, yada ben sıkıştıramadım, haa şuan Race Chip var, onda bile açmıyor fan, özellikle test modunda sürdüm aracı ısıyı izledim, ısıda ani artış bile yok bende, motor neredeyse aynı ısıda, boşa überr dememişler, motorda serinkanlı demekki ısınmıyor [emoji3]

Söz konusu Adana ise, kaide bozulur abi [emoji23] [emoji91]
Ben canını aldığımdan oluyor biraz da.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Celal Aydın yazdı:

Söz konusu Adana ise, kaide bozulur abi emoji23.png emoji91.png
Ben canını aldığımdan oluyor biraz da.

Adana da olabilir bak, sabah kalkıyorsun araba zaten normal çalışma sıcaklığında, binip direk devam ediyorsun :D hiç gelemem o sıcağa, İskenderunda devre dışı kalıyordum az kalsın, ben soğuk severim :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

İğne ada rampalarıda epey diktir. o yolda tır sollamışlığım var. :) 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

mersin'e giderken ulukışladan sonra alman mezarlıgının yokusu var benim araba cıldırıyor resmen orda 120den düşmüyorum 140la cıkıyor mubarek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Haftasonu Tekir’in orayı bir tırmanmışım. Sol şeridi kapattım. Çok zevkliydi :) 

Turbo dizel candır :) 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
mersin'e giderken ulukışladan sonra alman mezarlıgının yokusu var benim araba cıldırıyor resmen orda 120den düşmüyorum 140la cıkıyor mubarek

Haftasonu Tekir’in orayı bir tırmanmışım. Sol şeridi kapattım. Çok zevkliydi [emoji4] 
Turbo dizel candır [emoji4] 

Turbo Dizelin tadı oralarda çıkıyor.
Fiesta’mda tek isem, klima açık değilse, acayip keyifli o yollar.
Yer uçaklarıyla arka arkaya gidiyorum.
Zaten yavaş, orta şeritten gitmeye gelmiyor o yollar.

Passat 2.0 tdi düz yolda gibi çıkıyordu oraları.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Celal Aydın yazdı:

Turbo Dizelin tadı oralarda çıkıyor.
Fiesta’mda tek isem, klima açık değilse, acayip keyifli o yollar.
Yer uçaklarıyla arka arkaya gidiyorum.
Zaten yavaş, orta şeritten gitmeye gelmiyor o yollar.

Passat 2.0 tdi düz yolda gibi çıkıyordu oraları.

dün mersinden gelirken getz takıldı pesime yedire yedire basıyorum 120sabit yokus cıkıyorum yav git diyorum gidemiyor bir körük yapıyorum 160. adam sellektör atıyor arkamdan. :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Okay Kaygusuz yazdı:

dün mersinden gelirken getz takıldı pesime yedire yedire basıyorum 120sabit yokus cıkıyorum yav git diyorum gidemiyor bir körük yapıyorum 160. adam sellektör atıyor arkamdan. :)

Dumanladın mı adamcağızı :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Fordlar genelde gitmez karde zaten, hep bir güç kısma var sanki modellerinde, sadece spor versiyonlar fena değil, o yüzden birazgıcık oluyorm bu Forda, 180 beygir koymuş adam ama gidiş 110 luk gibi.... bu arada kuga 1.5 dizel zaten tırt, o motorla yazık etmişler modele, 1.5 ekobustu denemedim, bu aracın gideri 2.0 motor, mondi keza öyle ama 1.6 dizeli çokta kötü değil, idare eder ama bununda gideri 2.0   kısaca bizde bu vergiler olduktan sonra kağnı moda devam ederiz arkadaş...

Kuga 2.0 tdci powershift yırtıyordu abi yolu.
Mondeo da gayet iyi.
Hatta 180 beygirlik Mondi-240 ps 4 çeker Passatla nerdeyse kafa kafaya gidiyor.
Ama gelgelelim araç cidden ağırbaşlı.
Fordların geneli öyle aslında.
Orantısız güç yok Fordda, çıldırmıyor araç, hep dengeli.
Yere sağlam basıyor, sürücüsüne hep geribildirim veriyor.
Yoldan bihaber gitmiyorsun.
VW gibi ruhsuz değil, hisli bir marka, alıştırıyor kendine [emoji1]
Şimdi satsam aracımı, yine Ford alırım.
Varsın uçmasın yokuşta, yollarda özellikle virajlarda verdiği keyif ve güven hissi yeter.
dün mersinden gelirken getz takıldı pesime yedire yedire basıyorum 120sabit yokus cıkıyorum yav git diyorum gidemiyor bir körük yapıyorum 160. adam sellektör atıyor arkamdan. [emoji4]

Getz’in dizeli resmen uçuyor. Ben bu segmentte böyle giden bir araç görmedim. Havalanacak neredeyse.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Mustafa Arıkan yazdı:

Dumanladın mı adamcağızı :) 

yok dumansız benim ki

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Celal Aydın yazdı:

Getz’in dizeli resmen uçuyor. Ben bu segmentte böyle giden bir araç görmedim. Havalanacak neredeyse.

Era 1.5 dizel

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Celal Aydın yazdı:

Ama durmuyor. :D 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Ama durmuyor. [emoji3] 

Temel’in fıkrası gibi.
Üstü başı yara bere içinde kahveye gider;
Sorarlar noldu diye,
-Kuşlara özendim, uçmak istedim
-Uçtun mu peki? Diye sorar ahali
-“Uçmasına uçtum fakat konmasını beceremedim” der [emoji1]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ali.. Kapışalım mı :)

Abi araban golf 1.6 tdi. Kendinden küçüklere mi meydan okuyon.  :)

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Darbaz yazdı:

Abi araban golf 1.6 tdi. Kendinden küçüklere mi meydan okuyon.  :)

Haha. yok be. meydan okuma değil. Sırf test için.. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Haha. yok be. meydan okuma değil. Sırf test için.. 

Eve varınca hesaplarız abi. 

Ama araba bluemotionmu. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Yeldan yazdı:

105 hp CAY motor. Euro 5

Önemli olan model yılı ve bluemotion olup olmaması. Önemli farklar var. Diff farklı bluemotion versiyonlarında. 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Önemli olan model yılı ve bluemotion olup olmaması. Önemli farklar var. Diff farklı bluemotion versiyonlarında. 

Blue yok 2010 model.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Yeldan yazdı:

Blue yok 2010 model.

Anladım. Lastikler orjinal ölçümü.

Ruhsat ağırlığı nedir. 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Anladım. Lastikler orjinal ölçümü.
Ruhsat ağırlığı nedir. 

205/55/16 1270 olması lazım
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
(düzenlendi)

1.4 TDCI Fiesta'ya 4 senede 1 kere fan açtırabildim. 

Oda Adana sıcaklarında klima tam kapasite ve çok dik yokuşu aciliyetten tam gaz ve hızlı tirmanmam gerekiyordu. Yoksa Yine açmazdı. 

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...