İçeriğe Yönlendir

VW Multivan Hypermill Rekorumu Kırdım 5.8 Litre/100 KM

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Bugün kendi kendime hypermill denemesi yaptım, ve gördüm ki multivan çok yakmıyormuş, biz bu 2 buçuk tonluk minibüsü, otomobil gibi kullanıyormuşuz, şehir dışı 10 litre şehir içi 12 litre yakmasının sebebi buymuş..

Araç ile alakalı bazı teknik özelliklerden bahsedeyim ilk önce. 2000 devirde 340 nm tork veren 130 beygir 2.5 litrelik 5 silindirli turbo dizel bir motorumuz var. Şanzıman 6 ileri manuel. Euro 4. Dpf yok katalizör var. Aracın egrsi ağzına kadar dolu, çekiş düşüklüğü var ve doğal olarak yakıt da artıyor. Fırsat olmadı egryi daha körlemedim. Lastik boyutu 215/65R16 C lastik basıncı 32 psi.

Fabrika verisi şehir içi 10.9. Yani 11 diyelim. Şehir dışı ise 6.7 litre. Samsun merkezden çıktım Çarşamba ilçesinin tabelasına kadar geldim kavşaktan geri samsuna döndüm. Toplam 60 kilometre yol gittim. Şehir merkezinden otoyola çıkan kırmızı ışıkta kilometreyi ve yakıt tüketim değerlerini sıfırladım.

Yolculuk yaparken çektiğim elektrikten bahsedecek olursam.

Farlar açık, ön fan açık, arka taban havalandırması açık. Sıcaklık 21 derece otomatik.

Müzik ve navigasyon açık. 10 hoparlör, 1 subwoofer, 2 tane amfi ciddi elektrik çekiyor. Amfiler toplam 6900 watt.

1.4 dizel otomatik corolla varken 3.4 litre ortalama ile üniversiteye gidip geldim 1 yıl.

Multivanla ilk defa denedim, 60 kilometre yolun ortalamasını 5.8 litre ile tamamladım. Gidiş dönüş 5 defa ışıkta durup kalktım, ara hızlanmaları çok sakince yaptım. 95 i geçmedim. Arabamda hız sabitleyici yok tamamen ayak kontrolü :)

Ben dahil ortalama ağırlık 2420 kg civarı.

Sonuç olarak, multivan uzun yolda çok yakıyor söylemlerimi kendim deney yaparak çürüttüm. Ben bu arabaya 3 aydır ata biner gibi biniyormuşum. Şehir içinde 12 litre yakıyor araba. Zaten fabrika verisi 10.9, 11 diyelim benim evin konumu sayesinde hergün defalarca dik rampaları inip çıkıyor. 12 yaktığı helaldir. Hatta egr iptalinden sonra daha da düşecek buna eminim. Aracı fabrika verisinin 1 litre altında kullanmak garip bi mutluluk verdi, kalan mesafe yükseldikçe insanın hoşuna gidiyor.

Aracın deposu 520 tl ye doluyor. 6.50 tlden hesaplarsak

6.50x5.8÷100 = 37 kuruş yapıyor.

520÷0.37=1405.

Full depo ile uzun yolda 1405 km boyunca yakıt almadan gidebiliyoruz.

99eb44de1d9e729638f83a4430065f51.jpgb73da6d9de4b536cd1093816ff6a62ab.jpg38173f3fa703f35a31363306f85d6df8.jpg

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gaz pedalı altında yumurta var gibi basın hızlanma bittikçe gazı artırın

2.2 kastım torneo 11 kişi servis çekerken İstanbul içinde 9-9,5 lt/100 km ile gidilirdi uydukça kurallarıma

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Servet Aydın yazdı:

Zopa? 

Fena hakettim. Dün arabanın konusunda yarım saat niye çok yakıyor diye konuşup, bugün bunu paylaşmam biraz komik oldu. Tamamen 5 silindirin sesinin suçu, meğersem ben çok basıyormuşum. Ama nasıl zevkli

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

gaz pedalı altında yumurta var gibi basın hızlanma bittikçe gazı artırın

2.2 kastım torneo 11 kişi servis çekerken İstanbul içinde 9-9,5 lt/100 km ile gidilirdi uydukça kurallarıma

Normalde hiç böyle dikkat etmezdim bugün alışmaya başladım, gaz pedalına hafifçe basıyorum hızlanırken anlık yakıt yükseliyor hızlanma durunca yavaş yavaş iniyor, yavaş yavaş hızlanıyorum turbonun sesini duymadan. 

Servet Aydın yazdı:

İt gibi gidiyor imansız ama 

Bu hali imansız, ankaraya gidip geldikten sonra harama bulaşıp hepten dinden çıkaracağım. 170 hp 400 nm. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mert Gulkokan yazdı:

1.2 tsi 90 hp polo ile işe giderken dikkat edersem 4.5 lt ye kadar iniyor 15 km lik çevre yolu parkurum yol dümdüz birkaç battı çıktı var

Halamda da 1.2 tsi dsg polo var bayaa az yakıyorlar 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Helal

Teşekkür ederim, sizden görüp heves ettim, yakıt tüketimini yarıya indirdim, artık bende tüketim paylaşmaya başlarım

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu
1.2 tsi 90 hp polo ile işe giderken dikkat edersem 4.5 lt ye kadar iniyor 15 km lik çevre yolu parkurum yol dümdüz birkaç battı çıktı var

Leon İle 4.2 yakaladım [emoji3]
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Güzel değerler. Nedendir bilmem benim aracın da fabrika verileri yüksek. Ben daha düşük değerleri fazla kasmadan çok rahat yakalayabiliyorum.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Sana bir şeyler tıkalı olabilir bak çok yakıyor denilince ciğeri biraz tıkalı hali bile böyleyse..Nasılmış düşük devirde hafif gazlamalarla veri şahane. Egr sonrasını da bakalım ne olacak. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Arıkan yazdı:

Güzel değerler. Nedendir bilmem benim aracın da fabrika verileri yüksek. Ben daha düşük değerleri fazla kasmadan çok rahat yakalayabiliyorum.

Benim şehir içi verisi virgülüne kadar doğru. Rampa çıkmadığı zaman 11 yakıyorum. Ama şehir dışı kasınca 1 litre altına iniyor, tabi egr dolu ve 251 bin km de. Sıfır olsa daha da az yaktırırım

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Mert Gulkokan yazdı:
Mustafa Arıkan yazdı:

Yazılımsız hali ile mi yazılımlı hali ile mi ?

Her iki halinde de aynı. 
Şehir içi fabrika verisi 9.9lt, uzun yol 5.4lt. 
Uzun yolda 5 altını, şehir içinde 8-8,5lt’yi çok rahat yakalayabiliyorum. Hatta şehir içinde ben 9.5lt üzerini hiç görmedim. O da sürekli kısa mesafe ve kış ayı idi.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sinan Akgöl yazdı:

Sana bir şeyler tıkalı olabilir bak çok yakıyor denilince ciğeri biraz tıkalı hali bile böyleyse..Nasılmış düşük devirde hafif gazlamalarla veri şahane. Egr sonrasını da bakalım ne olacak. 

Valla gerçekten öyle. Egr sonrasını deneyip forumda paylaşacağım tekrar. Normal psikoloji ile hayatta bu şekilde sürmem 15 saniye geçmeden sıkılırım basarım gaza. Ama arabaya binerken bugün hypermill yapacağım diye karar verip bu devirlerle bu hızlarda kullandım. Çok da hoşuma gitti hiç sıkılmadım aksine ortalam indikçe mutlu oldum. Aslında kendimizi bu mod a soksak herkes çok daha az yakar. Ama tabi acelesi olan hastası olan vs hariç. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Siz yarın görürsünüz hipermili.

Adaletsiz savaş oluyor :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Siz yarın görürsünüz hipermili.

3.2 benim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3.2 benim. 

Ben yüklü gidiyorum ya o kadar yapamam.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aramızda 200 kg fark vardır ağırlık olarak 

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Ben bunu yapamıyorum işte, tork konvertörü kalkışta yapıştırıyor koltuğa, ondan sonra gaza basmamak için ciddi bir irade lazım o da bende yok :f1:

Bir dokunuyorum pedalın düğmesine, bi vakit sonra minibüs kullandığım aklıma geliyor :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Rampayı 90 km ile çık düz yolda 130 u geçme 4.0-4.3 arası.
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Demiştim :) 

Hiç fazla yakan arabam olmadı, 2 senede alıp sattığım arabalar 1.6 hdi peugeot 308, 1.5 dci floresan, 1.6 hdi citroen c elyse, 1.3 tüplü toyota yaris, 1.4 dizel corolla. Bide turbolu daihatsu yrv vardı.

2.5 motoru, 1.4 dizel gibi kullandığım için bu kadar yakıyormuş, eski arabalarım kokladığı için yaldır yaldır basıyordum valla. Ama bunda dikkat etmek gerekiyor ekonomi isteniyorsa :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...