İçeriğe Yönlendir

Kombiyi Doğru Kullanıyor muyuz? Doğalgaz Tüketiminiz?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Okay Kaygusuz

benim kiracı oldugum evde kombi alevlerken pof diye patlyarak alevleniyor neden böyle yapar en son bozulmustu bişeyler yapmıstı kombici.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Metin Akbal yazdı:

Bu daha sayilmaz gecen ay dogru durust yanmamistir emoji16.png

Gunluk su an 4.5 metrekup gorunuyor benim. Kuzey dogu guney cephe odalar en ust kat. Petekleri buyuttum termostatik vana ve termostat taktim fark etti mi edecek mi onu anlamam icin genel bi kiyas yapmam lazim.

Biliyorum abi ama benim 1 aydır yanıyor. Eve gidince mevcut ortalama yazarım. Benim kombi akşam 7 sabah 8 arası ayarlı şu anda tam kışa girdiğimizde 24 saat seçerim önceden evde kimse yoktu gündüzleri gündüz yanmıyordu o yüzden öyle ayarlamıştım.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Servet Aydın yazdı:

Gaz valfi çok açık veya pilot ateşleme zayıf 

rolantide kalkmıyordu atesleme yapmıyordu suyu acınca kombici geldi bu sekilde ayarladı ben düzeltebilirmiyim

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Güncel değer 3649 metreküp @Metin Akbal abi son okuma 3614 metreküp  9 günde 35 metre küp günlük ortalama 3.88 yapıyor hesaplamama göre eğer ortalama böyle giderse 200 tl fatura gelecek ay sonu. Kombi sabit 55 derecede ayarlı Demirdöküm nitromix.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bizim derdimiz korozyonu engellemek çiçeğim
Alkol alıp uçmak değil
Abi saticinin birine daha sordum:

7dd3a22b3738bb0928bda536e131627a.jpg
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Okay Kaygusuz yazdı:

rolantide kalkmıyordu atesleme yapmıyordu suyu acınca kombici geldi bu sekilde ayarladı ben düzeltebilirmiyim

Ön tarafı aç, yanma odası dahil. Sıcak suyu aç ve gözlemle. Önce fan çalışacak, sonra ateşleme olacak, peşine gaz gelecek. Ateşleme gücüne bak ve sıralamaya. 

Duruma göre gaz valfinin şeffaf kapağını aç, önüne çıkacak olan artı şeklinde olan vidamsı vanayı çok az sola çevir. Çeyrek tur kafi. Ayarı milimetriktir 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Ön tarafı aç, yanma odası dahil. Sıcak suyu aç ve gözlemle. Önce fan çalışacak, sonra ateşleme olacak, peşine gaz gelecek. Ateşleme gücüne bak ve sıralamaya. 

Duruma göre gaz valfinin şeffaf kapağını aç, önüne çıkacak olan artı şeklinde olan vidamsı vanayı çok az sola çevir. Çeyrek tur kafi. Ayarı milimetriktir 

deneyecem mutlaka saol abi

tarihinde Okay Kaygusuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Ali Darbaz yazdı:

Değerli arkadaşlar, 

Ben bu konuyu açtığım akşam Kombi açmıştım. O gün çalıştı, ertesi gün kapattık gerek kalmadı. Yani epey zamandır kombi kullanmıyoruz. Allaha şükür, 21 derece altı görmedik. 

21 derecede üşümüyor musunuz, 2 hafta ankaraya gittiğimden kombiyi kapatmıştım, 24 derece olan ev geldiğimde 21 dereceydi, o da arkadaşım bir gün öncesinden kombiyi açmasına rağmen. 21 dereceden 23 dereceye çıkması için 2 gün 60 derecede çalıştırdım. Sonra rolantiye 45 e falan aldım. Ev 21 dereceyken epey serin oluyor, 3 çocuk var gerçi ama çocuk olmasa da bu derecede oturamam herhalde.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

21 derecede üşümüyor musunuz, 2 hafta ankaraya gittiğimden kombiyi kapatmıştım, 24 derece olan ev geldiğimde 21 dereceydi, o da arkadaşım bir gün öncesinden kombiyi açmasına rağmen. 21 dereceden 23 dereceye çıkması için 2 gün 60 derecede çalıştırdım. Sonra rolantiye 45 e falan aldım. Ev 21 dereceyken epey serin oluyor, 3 çocuk var gerçi ama çocuk olmasa da bu derecede oturamam herhalde.

Hocam burda şöyle bir etken var. Evim güneş gören bir çephede, camlardaniçeri güneş ışınları dolduğu için, dışa hava sıcaklığı 21 derece iken, güneşin içeri gelen ışıklarıyla sıcaklık dahada artıyor.  

Güneş faktörü çok önemli. Bizim i10 4 tarafı geniş cam. Ben dışarısı 19 derece iken arabanın içinde güneşten yanıyor ve klima açıyorum. Çünkü dışarıyı 19 derece yapan şey soğuk esen rüzgar. Bizim ev güneş batınca, anında soğumaya başlıyor. Biz ailecek erekenden yattığımız için ev iyice soğumadan yorganın altına girmiş oluyoruz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

General life ht 400 oda termostat geldi, bugün taktım. Takmak önceden çok karışık gelirdi ama çok kolaymış.
Kombiyi açtım ve köprülü klemense modemi bağladım.

Sonra termostatla modemi bağlayıp eşledim. 5109230da4669c6a2e811b3b8ef51c07.jpg048c23f0e177ceb945169ab9d5a272ae.jpg0af8687abf519b8e7fef39e87a1b0ee9.jpg

Haftalık program dahil 6 modu var.
Termostatı ve modemi bir kaç kez söküp tekrar taktım, bağlantı problemi olmadı.
Ve en güzeli bu saate kadar kombi hiç çalışmadı. Dışarı 4 derece.

Evde civalı termometre ile kıyas yaptım, ölçümler aynı.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

WHO Dünya Sağlık Örgütüne göre ortam sıcaklığı esasında 21 derece civarında. Ama bize göre değil :D Ben 22 derecede tişört ile gezebilirken hanım donuyor. 24 derece çok yüksek bir derece ev hamam gibi oluyor bu seferde. 22-23 derece otururken, 21-22 derece yatarken ideal sıcaklıklar. Çocukların hastalık durumuna göre değiştiririm.

Mahmut Yıldız yazdı:

General life ht 400 oda termostat geldi, bugün taktım. Takmak önceden çok karışık gelirdi ama çok kolaymış.
Kombiyi açtım ve köprülü klemense modemi bağladım.

Sonra termostatla modemi bağlayıp eşledim. 5109230da4669c6a2e811b3b8ef51c07.jpg048c23f0e177ceb945169ab9d5a272ae.jpg0af8687abf519b8e7fef39e87a1b0ee9.jpg

Haftalık program dahil 6 modu var.
Termostatı ve modemi bir kaç kez söküp tekrar taktım, bağlantı problemi olmadı.
Ve en güzeli bu saate kadar kombi hiç çalışmadı. Dışarı 4 derece.

Evde civalı termometre ile kıyas yaptım, ölçümler aynı.

Konum özelliği çok kullanışlı oluyor. Haftasonu ilçedeki evime gittim. Eve yaklaşma durumumu da 2 km ye ayarladım. Hiç müdahale etmedim kendi kendine kombi çalıştı eve yaklaşınca.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

Benim evin cephesi güney-doğu. 13 katlı binanın 5. katı. 

Güneş doğudan gelirken önü kapalı ancak güney tarafa geçince önü açık ve sabah 9'dan sonra güneydeki odalar (salon ve oturma odası) hep güneş alıyor. 

Evin en sıcak yerleri burası. Yatak odası tarafına gittikçe sıcaklık düşüyor.

Şimdi termostat nerede duracak? Bunun denemelerini yapıyorum.

Dün oturma odasında tuttum ama eşim istemiyor. Ortada durmasın diyor ki ondan önce ben istemiyorum. İki sebebi var. Birincisi oturma odası ve yatak odası arasında sıcaklık farkı fazla, gündüz ve gece çocuk bizim odada yatıyor. Bu sebeple yatak odasının da sıcaklığının kontrol altında olması lazım. Ayrıca televizyon açılınca, güneş vurunca, misafir gelince ya da çay içince oda sıcak oluyor ve termostat bu odada olunca yatak odası kontrol dışı kalacak gibi geliyor bana. 

İkinci sebep, olduğum ortamda yanan bir led beni rahatsız eder, hele de kombi yandıkça rengi değişen led beni deli eder. İşi gücü bırakır ledi izlerim.

Ben de bugün termostatı x işaretli yere koydum. Burası ile yatak odası arasında 0,5-1 derece fark oluyor. Bu sebeple termostatı 22 derece yaptım, yatak odası tarafı 21 derece yeterli olur. 

Şu an termostat 22 derece civarı ölçüyor, ekte 21,9 ölçmüş. Bu haliyle oturma odası 24,5 derece. Güneşin faydası. Kombi yanmıyor. Akşam bakacağım. 22 derece ayarlı iken oturma odası ne olacak? Eğer soğuk olursa ona göre program yapacağım. 

Ayrıca akşam babamlara gidiyorum. Giderken dışarı moduna alıp, oradan çıkarken normal moda almak nasılmış deneyelim.

Bu arada termostatın ekran görüntüsünde dairenin için alev simgesi gri ise kombi kapalı, turuncu ise açık demek. 

8e636f054b8bec7b0d4ec3ad5feafb74.jpg91bce045add05b0a5962ecc4990291ae.jpg

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Güneş doğudan gelirken önü kapalı ancak güney tarafa geçince önü açık ve sabah 9'dan sonra güneydeki odalar (salon ve oturma odası) hep güneş alıyor. 

Dün oturma odasında tuttum ama eşim istemiyor. Ortada durmasın diyor ki ondan önce ben istemiyorum. İki sebebi var. Birincisi oturma odası ve yatak odası arasında sıcaklık farkı fazla, gündüz ve gece çocuk bizim odada yatıyor. Bu sebeple yatak odasının da sıcaklığının kontrol altında olması lazım. Ayrıca televizyon açılınca, güneş vurunca, misafir gelince ya da çay içince oda sıcak oluyor ve termostat bu odada olunca yatak odası kontrol dışı kalacak gibi geliyor bana. 
İkinci sebep, olduğum ortamda yanan bir led beni rahatsız eder, hele de kombi yandıkça rengi değişen led beni deli eder. İşi gücü bırakır ledi izlerim.

Ben de bugün termostatı x işaretli yere koydum. Burası ile yatak odası arasında 0,5-1 derece fark oluyor. Bu sebeple termostatı 22 derece yaptım, yatak odası tarafı 21 derece yeterli olur. 

Şu an termostat 22 derece civarı ölçüyor, ekte 21,9 ölçmüş. Bu haliyle oturma odası 24,5 derece. Güneşin faydası. Kombi yanmıyor. Akşam bakacağım. 22 derece ayarlı iken oturma odası ne olacak? Eğer soğuk olursa ona göre program yapacağım. 

Ayrıca akşam babamlara gidiyorum. Giderken dışarı moduna alıp, oradan çıkarken normal moda almak nasılmış deneyelim.

Bu arada termostatın ekran görüntüsünde dairenin için alev simgesi gri ise kombi kapalı, turuncu ise açık demek. 

Benim salonda duruyor, yatakodasi salon ve oturma odasi sabahtan ikindiye kadar gunes aliyor. O yuzden gunduz kombi cok calismayip evin icide 24 derece oluyor.

Benim onerim en soguk odaya takilip diger vanalar kisilmali veya termostatik vana takilmali.

Termostat salonda; yatakodasi, oturma odasi ve cocuk odasinda termostatik vana var. Salon buyuk isinmasi zor, orasi 22 derece iken diger yerler 23 24 olabiliyor.
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Evde havlupan dışında termostatik vana var. Termostat evin ortasında her iki tarafı kontrol ediyor gibi. Bir iki hafta böyle deneyip göreceğim.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Konunun akışını bir miktar değiştireyim;

sanırım ıslanan havlu veya  üzerinde biriken su damlacıkları sebebiyle banyodaki havlupanın alt kısımlarında korozyon oluşmuş. Kötü görüntüyü gidermek ve ömrünü uzatmak niyetiyle boyayabilir miyim diye merak ediyorum. Fabrikasyon pürüzsüz boya görünümü oluşmayacağı belli ama uğraşmaya değer mi, daha da rezil eder miyim bilemedim?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
M. Asım Kahraman yazdı:

Konunun akışını bir miktar değiştireyim;

sanırım ıslanan havlu veya  üzerinde biriken su damlacıkları sebebiyle banyodaki havlupanın alt kısımlarında korozyon oluşmuş. Kötü görüntüyü gidermek ve ömrünü uzatmak niyetiyle boyayabilir miyim diye merak ediyorum. Fabrikasyon pürüzsüz boya görünümü oluşmayacağı belli ama uğraşmaya değer mi, daha da rezil eder miyim bilemedim?

Benim fikrim zımpara rötuş yeterli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Darbaz

Merhaba. 

İlk ay faturası geldi. 

Tam 51 tl faturam geldi. Termostadı olmayan kombide sıcaklık 45 derece ayarlammıştır. 

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Benim de bu ay 130 TL geldi. Ama ev çok büyük ve hiç bir yeri kapatmıyoruz. Yaklaşık 180 m2 filan var ev. Ara katta.

Yorum bağlantısı
Muharrem Karagülle

Benimde şöyle bir sorunum var.

Mesela kasım ayı boyunca kombiyi sürekli 35'de yaktım, gece gündüz hiç kapanmadı.Evde montolama var, ısınma sorunum yok,çok güzel ısınıyoruz.Altım,üstüm,yanım  dolu tüm komşularda yakıyor.Benim sorun çok soğuklar hariç bu yaktığım 35 de bile evin içinin fazla sıcak olması.Kombi ayarıda 35 in altına düşmüyor.

.35 de yaktığım halde faturada düşük gelmiyor.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Muharrem Karagülle yazdı:

Mesela kasım ayı boyunca kombiyi sürekli 35'de yaktım, gece gündüz hiç kapanmadı.Evde montolama var, ısınma sorunum yok,çok güzel ısınıyoruz.Altım,üstüm,yanım  dolu tüm komşularda yakıyor.Benim sorun çok soğuklar hariç bu yaktığım 35 de bile evin içinin fazla sıcak olması.Kombi ayarıda 35 in altına düşmüyor.

Oda termostatı tam da bu işe yarıyor... 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben de taktırdım perşembe günü ama ölçecek bir durum olmadı henüz. Fayda görürsem eşe dosta da bulaştırıcam.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Muharrem Karagülle yazdı:

Muharrem bey alacaksınız bir oda termostatı belkide kombinizin 24 saat yerine sadece 3-4 saat çalışması gerektiğini göreceksiniz. Sonuçta ev sıcaksa kombinin çalışması mantıksız. Fakat oda termostatı yoksa dönüş su sıcaklığınız mesela 30 dereceye düştüğünde yakıyor kombiyi. Hem elektrik hem doğalgaz tasarruf edersiniz.

Ali Darbaz yazdı:

Merhaba. 

İlk ay faturası geldi. 

Tam 51 tl faturam geldi. Termostadı olmayan kombide sıcaklık 45 derece ayarlammıştır. 

6 gün sonra bende paylaşırım😊 200 mü 300 mü bakalım. Oda termostatlı ve 30 gün bir fiil çalışıyor. Kombi sıcaklık ayarı 54 derece.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)
Mahmut Yıldız yazdı:

Bir kaç gündür Kayseri çok soğuk. Alt komşum bir kaç gündür evde değil.  Gündüz güneş de pek yoktu. Termostat 22 derecede ayarlı kombi 2. kademede.

Bu haliyle

1 Aralık'ta 18 saat

2 Aralık'ta (dün) 23 saat çalışmış görünüyor. 

Ben ne anladım bu ..., neydi, ha sıcaklıktan. 

Kombi sıcaklığını artırırsam tüketimim çok artar mı? Şu an sürekli çalışıyor, termostat yok gibi. 

25 Kasım sonrası kombi çalışma süreleri ve sıcaklık grafikleri

Geçen hafta günde 5 metreküp tüketim vardı. 

f766f34dfac7ef3580dfd924d50e8dd7.jpg

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Şu an 2. kademede yani 50 derece.
Kombi 38-85 derece arası ayarlanabilir.

38193c686a4c17a8c928d24da3cd423c.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...