İçeriğe Yönlendir

Kombiyi Doğru Kullanıyor muyuz? Doğalgaz Tüketiminiz?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ersen Tapan

Daireler boş da olsa belli bir sıcaklığın altına düşmemeleri gerekiyor kanunen. Emin olmamakla birlikte bunu belediye denetliyordu sanırım. Benim evimin sıcaklığını nasıl ölçebilirler demeyin dışardan lazerli termometrelerle ölçüyorlar ve cezası vardı diye biliyorum. Bunu araştırın..

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mustafa Arıkan yazdı:

Şimdi problem var; 

Alt üst katım boş, daireler müahite ait. Yöneticinin de 3 boş dükkanı bir de boş dairesi var. Önceki ay buralar kapalıymış. Bende faturaları görünce aramıştım. “Hepsini açtırdım” demişti. Ancak bu ay faturalar gelince gördükki açmamışlar. Boş daireler sadece ortak alan gideri faturalandırılmış. Tüketimleri sıfır görünüyor. 
Şimdi yarın yönetici ile görüşeceğim. Sanıyorum ki hoş bir konuşma olmayacak :)

Bakanlığa şikayet etmek ile korkutacağım ama ne olur bilemiyorum.

Başına gelen var mı daha önce?

Bu gibi durumda olan bir kaç kişi duydum ve hepsinde de sesi çok çıkan kazandı. Hakkınızı arayın.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Okay Kaygusuz yazdı:

nasıl yani bos dairelerin peteklerinimi actırcaksın.

Evet

Ersen Tapan yazdı:

Daireler boş da olsa belli bir sıcaklığın altına düşmemeleri gerekiyor kanunen. Emin olmamakla birlikte bunu belediye denetliyordu sanırım. Benim evimin sıcaklığını nasıl ölçebilirler demeyin dışardan lazerli termometrelerle ölçüyorlar ve cezası vardı diye biliyorum. Bunu araştırın..

Bakanlık denetliyormuş sanırım. Zaten ölçüme gerek yok 0 tüketim olması mümkün değil. 

Mahmut Yıldız yazdı:

Bu gibi durumda olan bir kaç kişi duydum ve hepsinde de sesi çok çıkan kazandı. Hakkınızı arayın.

Şimdilik konuşarak halletmeye çalışıyoruz. Ev sahibi ile görüştüm ben hallettirim dedi bakalım haber bekliyorum.

Ama sorun şu adam yani müteahit yalan söylüyor. 2’de açık demiş ama ana vanadan kapatmış. Çünkü tüketim 0 iki aydır. Sadece ortak alanı ödüyor 112 lira geldi bu ay. 
Zaten zarar ettim ben o binadan filan diyormuş. Daireleri satmadan rahat yüzü görmeyeceğiz sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Mustafa Arıkan yazdı:

Evet

Bakanlık denetliyormuş sanırım. Zaten ölçüme gerek yok 0 tüketim olması mümkün değil. 

Şimdilik konuşarak halletmeye çalışıyoruz. Ev sahibi ile görüştüm ben hallettirim dedi bakalım haber bekliyorum.

Ama sorun şu adam yani müteahit yalan söylüyor. 2’de açık demiş ama ana vanadan kapatmış. Çünkü tüketim 0 iki aydır. Sadece ortak alanı ödüyor 112 lira geldi bu ay. 
Zaten zarar ettim ben o binadan filan diyormuş. Daireleri satmadan rahat yüzü görmeyeceğiz sanırım.

mustafa aklıma dün bu düşünce geldi, diyelim adamlar daireleri veya dükkanları satıyor yada kiralıyor  kombi petek dogalgaz yok bu durumda ne yapacaklar, gelen oturan yaptıracak demezler mi

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Okay Kaygusuz yazdı:

mustafa aklıma dün bu düşünce geldi, diyelim adamlar daireleri veya dükkanları satıyor yada kiralıyor  kombi petek dogalgaz yok bu durumda ne yapacaklar, gelen oturan yaptıracak demezler mi

Merkezi sistemde ısınma sistemi zaten müteahit tarafından yaptırılmış oluyor. Sadece ocakta kullanılan doğalgaz tesisatı olmuyor. O da müteahitle anlaşmana bağlı. 
O sebeple tüm daire ve dükkanların ısınmaları çalışır faal durumda.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Mustafa Arıkan yazdı:

Merkezi sistemde ısınma sistemi zaten müteahit tarafından yaptırılmış oluyor. Sadece ocakta kullanılan doğalgaz tesisatı olmuyor. O da müteahitle anlaşmana bağlı. 

ha merkezi sistemse farklı. ben bireysel sandım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba 

Faturam 222 tl geldi. Geçen ay 298 gelmiş. Araba ise bu ay 185 tl lik yakıt harcamış.  Vay be. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

256.50 geldi faturam 😉 

Mustafa Arıkan yazdı:

Madde 8 de ayrıntılar mevcut.

https://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.12084&MevzuatIliski=0

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bireysel olsa açtıramazsın Mustafa. 

Ancak pay ölçerli sistemlerde minimumda açık olması gerekiyor diye biliyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben bu gün arabanın klimasını açtım. Hava olmuş 16 derece. Arabanın içi pişmiş güneşten. Eve vardım, saat 19:00 gibi açtık kombiyi. İstanbul bir an evvel ısınsada , kurtulsak şu kombi masrafından. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Dün fatura geldi bize 211 m3 tüketim olmuş fatura miktarı 345 TL. Gelecek ay 200 TL altı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bireysel olsa açtıramazsın Mustafa. 

Ancak pay ölçerli sistemlerde minimumda açık olması gerekiyor diye biliyorum. 

Pay ölçerli merkezi doğalgaz sistemi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Arıkan yazdı:

Pay ölçerli merkezi doğalgaz sistemi

Benim ortağın ev bu şekilde.. 

Vanalar 1. kademede açık kalıyor bildiğim kadarıyla. 

Konu hakkında detay bilgisi de var.. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Benim ortağın ev bu şekilde.. 

Vanalar 1. kademede açık kalıyor bildiğim kadarıyla. 

Konu hakkında detay bilgisi de var.. 

Bakanlığın mevzuatına göre 15 derece diyor abi o da termostatik vanada sanırım 2. kademeye denk geliyor. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Pay ölçer sisteminde kapatılamıyor, 1 yada 1.5 gibi bir rakama denk geliyor.

Genel hava durumuna göre baz alınıp en düşük 15 olması isteniyor.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Tuzlada Evora evleri vardı. Evler amerikan mutfak, 1+1 kirası 650 tl idi. Havuzu , kapalı otoparkı  felan herşeyi vardı. Bir süre burda kirada kalalım dedik. Ama işin birde öbür tarafı vardı. 

650 kiraya istinaden adamlar 210 tl aydat, bunun yanı sıra pay ölçerli ısıtma vardı. İstesende kapatamıyordun en düşük kademe 3e ayarlamışlardı.  Zaten 5 kademe , direk 3 den başlıyor olması çok saçmaydı. Ordaki komşulara sorduk, kışın "az geliyor 400 - 600" demezmi. 

Sene 2016'da ısıtmaya, kiraya, aydata totalde 1000 tl üzeri para vermek (1+1 ev) acayip pahalı gelmişti. 

Bahsettiğim daireler. https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-kiralik-yildizlar-dan-evora-istanbul-tuzla-da-kiralik-1-plus1-793196782/detay

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

valla benim ev merkezi sistem payölçerli. kurulan cihazlarda alengirli 4 5 cihaz var yöneten dışarıda ısı sensörleri var onlarla bilgi alıp vererek ayarlıyor ne kadar ısıtacağını flan değişik bişey. 

ilk başlarda sıfır bina olduğundan sorunlar oldu ilk açılınca bazen petekler ısınmadı bazen  lav gibi dokunulmaz halde oldu vs.

yönetim hiçbir sorun olmadığını idda etti.

bir gün   petekler sıfıra ayarlı  kapalı ev alev alev yanıyor cam açmışız. ertesi gün hava buz gibi petekler sonda açık ama 1 gr ısınmıyor petek . diyorum petekler buz gibi sıcak gelmiyor eve diyorlarki olmaz öyle şey son sistem sensörlerle takip ediyor sistememiz vs. 

ben iniyorum şimdi o sisteme gelin dedim geldiler bir sürü elektronik ekran diyorum hangisi bizim blok cevap yok. ısı nerden yükseliyor cevap yok.

lan eğitimini almadınızmı bunun aldık ama bilmiyorsunuz nasıl sorun yok diyorsunuz. sitenin yönetim ekibi güvenliği bahçivanı alayına bağırdım çağırdım sinirden.

kimse bunu kuran arayın  dedim  gelsinler. geldiklerinde arayın aşağı inecem. indim aşağıya  geldiklerinde  teknik ekipte 20 yaşında bir çocuk bir tablet bağladı cihaza aynı arabaların beyne bağlandıkları gibi dediki a blok girişleri kapalı ondan ısınmıyor + dış ortam daki ısı sensörleriyle konuşmuyor sistem sistem kara düzen çalışıyor  zaten ekranda kırmızı renkte uyarıda veriyor sensör ekranlarında . neyse çocuk ayarladı dediki siz yaza kadar hiç ellemeyin en iyisi konuşun bizim amirle standart bir bakım ücretiyle anlaşın biz haftada 1 defa uğrar kontrol ederiz tamam dediler  o günden sonra ev de sıcaklık hep sabit. gündüz ellediğimde petekler soğuğa yakın akşam biraz yükseliyor ısı gece boyuda sürekli sabit çünkü sistem dışarının ısısına göre aksiyon alıyor. hatta gece kısarlar merkezide genelde sabah donarak uyanırsın bizde sabah uyandığımda şuan tam istediğim ısı düzeyi

geçen ay 250 geldi ondan önceki 220 geldi sonraki ay muhtemelen yine 220 gelecekmiş.

çocuk ayarladıktan sonra dediki petekleri 1 e al abi bidahada elleme uygun olmazsa size 1 tık artır sadece zaten yetecek hakkatende öyle oldu.

şuan çok memnunum.

bu ev 90-100 metre civarı . gelen fatura ortalama 220 

önceki evim 60 metre kareydi 250 lira veriyordum bide geçen sene. doğal haz ucuzdu şimdi olsa 300 verirdim belki

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Arkadaşlar sizin kombi de banyo suyunda ciddi sıcaklık dalgalanmaları yapıyor mu?

Sıcak su dercesini 55c ile de denedim 40c ile de denedim her iki durumda da kombi banyo yaparken bir süre kullanılamayacak kadar soğutuyor suyu. Kışın daha bariz hissediliyor haliyle. Neredeyse sıfırdan beri var bu durum. Kombi ile banyo arası baya uzak ondan mı? Yoksa bir sensör veya eşanjör arızası mı bilemedim. Kimileri sıcak su eşanjörü kireç tutunca yapar diyor ama en başından beri var dediğim gibi. 

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
M. Asım Kahraman yazdı:

Arkadaşlar sizin kombi de banyo suyunda ciddi sıcaklık dalgalanmaları yapıyor mu?

Sıcak su dercesini 55c ile de denedim 40c ile de denedim her iki durumda da kombi banyo yaparken bir süre kullanılamayacak kadar soğutuyor suyu. Kışın daha bariz hissediliyor haliyle. Neredeyse sıfırdan beri var bu durum. Kombi ile banyo arası baya uzak ondan mı? Yoksa bir sensör veya eşanjör arızası mı bilemedim. Kimileri sıcak su eşanjörü kireç tutunca yapar diyor ama en başından beri var dediğim gibi. 

Kombi ile banyo arasındaki mesafenin uzak olmasından kaynaklanacağını sanmıyorum bizdekide baya uzakta ama dalgalanma yok. Bu sorun bir ara eca marka kombilerde çok oluyordu sizinkinin markası ne ? 

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Vasfi Gişten yazdı:

Kombi ile banyo arasındaki mesafenin uzak olmasından kaynaklanacağını sanmıyorum bizdekide baya uzakta ama dalgalanma yok. Bu sorun bir ara eca marka kombilerde çok oluyordu sizinkinin markası ne ? 

Bizimki de ECA, o zaman tasarım veya yazılım ile ilgili bir sıkıntı söz konusu.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
M. Asım Kahraman yazdı:

Bizimki de ECA, o zaman tasarım veya yazılım ile ilgili bir sıkıntı söz konusu.

Sıcaklık ayarı, su ayarı yapıp ideal bir nokta bulmak lazım. Ecea lar böyle. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Mert Gulkokan yazdı:
M. Asım Kahraman yazdı:

Siz duş alırken evdekiler mutfak musluğunu ya da başka bir musluğu açıyorlar mı

Yok başka yerden su kullanılmıyor o sırada hatta olumsuz etkiler diye kaloriferi bile devre dışı bırakarak denedim sonuç aynı.

Yorum bağlantısı
Ali Gürbüz
Yok başka yerden su kullanılmıyor o sırada hatta olumsuz etkiler diye kaloriferi bile devre dışı bırakarak denedim sonuç aynı.
Şebeke su basıncınız yüksek ise ,su saatinin oraya basınç düşürücü taktirmanizi tavsiye ederim.
Yüksek su basinci da bu tip arızalara yol açabilir .
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...