İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Manuel Vites ve Şanzıman Problemleri

Tamer Cevher

Recommended Posts

Onur Yapıcı

aracım 165.000 gördü baskı balata henüz değişmedi fakat devirlenme veya kaçırma gibi sorunum yok yokuş yukarı rampalarda ilk günküne nazaran %5-10 arası çekiş kaybı ya var ya yok. fakat şöyle bir sorun var normal havalarda vites geçişleri sert oluyor kimi zaman debrajdan ayağımı çekip bir daha basmam gerekiyor. fakat dikkat ettim hava yağmurlu olduğunda (ne alaka anlamadım) vites gayet sorunsuz geçiyor. acaba alt kısımda açık bir yer varda oradan su alıyor da yumuşuyor mu? birde genelde birinci ve ikinci viteste oluyor ayağımı debrajdan çekince motor hafif bir yığılıp toparlıyor. bir zamanlar bana şanzıman takozun çatlamış bunu değiştirlerim dediler fakat ellerinde parça olmadığı için değiştirmemiştim acaba o parça daha fazla zarar gördü ondan mı oluyor.

çok maliyetli olmasa balata değişimi yapıp komple bakım yaptırmayı düşünüyorum. fakat servis alt merkez dahil üst merkez ve takozlar hariç 1100-1200 lira çıkar diyor. takozun biri garanti değişecek dedim 100-150 ona dedi sökünce üst merkez belli olurmuş alt merkezi onlar mutlaka değiştiriyormuş. vs vs.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Şanzımanda vites halat kapağı var, solda akünün altına denk gelir, plastik kapak sağlammı bakın, açıp kontrol edin, çamur vs. girdiyse yağışlı havada dediğiniz durum bazen olabiliyor.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdulkadir Cin

Necat Bey aynı sorundan bende muzdaribim. Fakat baskı balata set halinde değiştiği halde sorun çözülmedi. vites halatı nasıl temizlendi acaba.

Yorum bağlantısı
Çağlar Ekşioğlu

Baskı balata, şanzuman yağı ve hidrolik yağıyla ilgili sorun yoksa Hidrolik debriyaj olduğu için vites geçişlerindeki zorluğu bence sorun olarak algılamamak lazım. Özellikle soguk havalarda araç ilk çalıştıgında geri vitese zor geçer. Böyle durumlarda vitesi birkac kez 1 2 yapıp sonra değiştirdiğimzde sorun kalmıyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Yavuz

Merhabalar yaklaşık 2 ay önce bir fiesta sahibi oldum. Ancak benden önceki sahibi kelek yaptı baskı plakanın bitik oldugunu söylemedi bende haliyle aldıktan 3. gününde yolda kaldım neyseki o günü bir şekilde kurtardık. Sıkıntım şu aracın debriyaj baskı plaka ve debriyaj bilyasını değiştirdim. Ancak bu kezde vites geçişlerinde ayağımı debriyajdan çektikten sonra arabayı rolantiye veya vitese bıraktığımda lok gibi bir ses geliyor yada boşa attığımda. Bir gün yolum sanayiye düştü geçerken sorayım dedim usta defransiyel dişlisi falan dedi geçtim gittim. Bana aracı yaptırmadan kullanma şanzımanı dağıtabilirsin dedi. Ama bu ses sadece debriyajı kullanırken geliyor defransiyelle bir alakası olabilirmi cevap bekliyorum ustalar :)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

şanzıman veya defransiyel aynı ekipman. Şahsen incelemek gerekli diye düşünüyorum, bir yerlerdeki boşluk sesi gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ayanoğlu

merhaba 4 yıl önce 2004 Focus aracımı baskı balatayı değiştirmek v.b bakımlarını yaptırmak için özel bir servise götürmüştüm,aynı söylediğiniz gibi bir ses sadece debriyaja bastıgımda ve ayagımı kaldırdıgımda geliyordu,baska bir usta aracı lifte kaldırıp sol ön lastiği tutup saga sola sallamaya basladıgında göbeği tam sıkmadıklarını gördük,göbeği sıkınca sorun düzelmişti.Sizin sorununuzla ilgilimidir bilmiyorum ama aynı ses ve debriyajla bağlantılı olmasından dolayı bilgi vermek istedim.

Yorum bağlantısı
Tamer Taban

Merhabalar bendede araç büyük viteste çekişi düşükken şıkırtıya benzer bi ses geliyor ön sağ taraftan, mesela yokuş yukarı çıkarken 2.vitesten 3'e atıyor araç gazı yedirmezsen ön sağdan şıkı şıkır sesler geliyor araç normal çekişine gelince ses gidiyor. ASM vites olduğu için çekiniyorum herkese baktırmaya servisede gidemedim bi fikri olan varmı?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Merhabalar bendede araç büyük viteste çekişi düşükken şıkırtıya benzer bi ses geliyor ön sağ taraftan, mesela yokuş yukarı çıkarken 2.vitesten 3'e atıyor araç gazı yedirmezsen ön sağdan şıkı şıkır sesler geliyor araç normal çekişine gelince ses gidiyor. ASM vites olduğu için çekiniyorum herkese baktırmaya servisede gidemedim bi fikri olan varmı?

Avans vuruntusu olabilir.

Yorum bağlantısı
Ahmet Yavuz
(düzenlendi)

Arkadaşlar teşekkürler öncelikle yorumlar için teşekkürler. Ben sese alışırımda ustanın söylediği dişlileri sardırıp şanzıman sıkıntısı yaratabilirmiş yeni edindiğim için çok fazla bilgimde yok :) açıkçası usta gözümü korkuttu biraz yola kalabilirmişim falan size bir danışmak istedim :)

tarihinde Ahmet Yavuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Taban

tamiri mümkünmü ve maliyetli bişeymi

Yorum bağlantısı
Tamer Taban

V kayış ve Gergisini değiştirdim ses kesildi sorun oradan kaynaklanıyormuş.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Yavuz

Arkadaşlar tekrar merhaba. Bir ustaya gösterdim arabayı. Sorunu tatmin edecek kadar çözdük. Ön aks bilyasından kaynaklanıyormuş. Şanzumanı takarlarken aks ın oldugu somunu ıyı sıkılmamış. Oda haliyle aks üzerindeki bilyayı salgı yapmasına neden olmuş. Bilyanın döndüğü hazneyi kaynak attırıp tornacıya verdik. Şimdi bir sıkıntı yok. Fikir vermek isteyen varmı bu konuda

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Misafir

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Şanzımanda dişli çarklardan 1,2 ve geri vitesinki değiştirildi. diğerleri usta marifetiyle temizlendi. Şimdilik sıkıntı yok

Yorum bağlantısı
Misafir

Geçmiş olsun, şanzıman sıkıntısını iyi bilirim... Ne kadara maloldu, işçilik dahil?

500 TL'ye maloldu çıkma parçalarla. Komple şanzıman nispeten daha ucuz görünüyordu ama yine de borçlanarak yaptırdığımız için bu daha ekonomikti.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Gökhan Efiloğlu
(düzenlendi)

Benzer bir sorun bendede vardı. Şanzıman alt takozunu değiştirdim geçti.

60 tl idi.

4bvvc.jpg

sami kardeş benim connect tede bu ses yapıyo servise gidicem de genel olarak bundan yapıyo diyolar o birinci viteste ayağı debriyajdan çekince küt diye bi ses veriyor bu sesi mi kesti senin araçta...ve ne kadara patladı sana işçilik falan servistemi yaptırdın...

tarihinde Gökhan Efiloğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Onur Arıkök

Vites geçiş zorluğunun debriyaj ile olan alakası, korna ile aynıdır, basitten başlayarak: Vites kol mekanizması (fiestada bilmiyorum ama) varsa ayarına bakılmalı, bazen ufak bir poşet parçası bile sıkışabiliyor, öncelikle bu tip bir arıza ile başvuran aracın lifte alınıp bakılması lazım, bakmayan ustadan kaçın, lifte aldıranı bulun derim. Ayrıca motor çalışırken-çalışmazken zorluk farkına da bakmak lazım. Fark yok, her şekilde zorlanıyorsa kesin vites kol mekanizması.

merhaba benim aracım çalışırken vitesi sertleşiyor. vites geçişleri çok zor oluyor. araba istop ettiğinde sorunsuz viteş değiştirebiliyorum. yardımcı olabiliecek var mı acaba.

Yorum bağlantısı
Ertuğrul SARAÇOĞLU

Yeni konu açmamak için buradan sorayım; Araç dururken vites in zor geçmesi ile yürürken zor geçmesi ve her iki durumda da zor geçmesi arasındaki sorunun kaynağı sanırım farklı. Açıklayabilirmisiniz? Örneğin yürürken zor geçiyorsa ve dururken düzgün geçiyorsa sebebi ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Ömer Eraslan

Araç hareket halindeyken vites geçişlerinde zorluk varsa baskı balatadan, stop etmiş araçta zor geçiyorsa sıkıntı büyük :) İşin erbabı arkadaşlar geldiklerinde daha net cevaplar vereceklerdir..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

duruken düzgün ise, şanzıman içinde yağ ında veya vites mekanizmasında sorun yok demektir, yürürekn zor geçme cartlama varsa, baskı balata gidiyor demektir

Yorum bağlantısı
Onur Arıkök

duruken düzgün ise, şanzıman içinde yağ ında veya vites mekanizmasında sorun yok demektir, yürürekn zor geçme cartlama varsa, baskı balata gidiyor demektir

saol çağlar abi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...