İçeriğe Yönlendir

Focus I - Yedek Su Deposunda Fokurdama

Selim Uzun

Recommended Posts

Muharrem Karagülle
Selimuzun yazdı:

Arkadaşlar kolay gelsin, hayırlı işler. Aracım ford focus 2000 1.6 ambiante. Bundan 2 ay önce 45 km yol gittim kaputu bir açtım yedek su deposu kaynıyor, su sızıyor. Hemen ustaya götürdüm aracı direk conta yanmış dedi. Ne gerekiyorsa yapın dedim. Yaklaşık bir hafta kaldı araba conta değişti üst. Alt kapak rektefiye oldu, subaplar değişti. Termostat değişti. Yaklaşık parçalarla birlikte 4 bin tl ödedim(işçilik 2.bin). Aracımı aldım bindim araç yol yapınca ısınınca tekrar baktım yine kaynama devam ediyor artık kendim çareler arama başladım. Hararet göstergesi 90 ‘da sabit kalıyor hararet yapmıyor ama araç ısınınca depo fokurduyor. Birde yedek su deposunun kapağından araç ısınınca “tısss” diye ses geliyor, bir türlü çıkamadım bu işin içinden. Bana yardımcı olabilir misiniz?

Acaba yedek su deposu kapağında kaçak varsa bu fokurdamayı yapar mı?

1997 model LPGli broadway aracımda,gaz beyni soğutma suyuna gaz karıştırdığından,su deposu ağzına kadar dolu oluyordu.Araç çalışırken hararet normal olsada su deposunun içine gaz karışırken fokurduyor gibi görünüyordu.Aracınız Lpg li ise, su deposunda gaz kokusu da varsa , ölçüm yaptırabilirsiniz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)
Selimuzun yazdı:

arkadaşlar bugün usta termostat açmıyor sorununu çözecek yenisiyle bu 3.yeni termostat ayrıca bundada başarılı olamazsak.su deposu komple değiştireceğim.

Abim sen su deponu, termostat i boşver. Termostat testi çocuk oyuncağı ketıla su koy kaynat orjinal yan sanayii hangi termostat ise koy su bardağının içine dök kaynamış suyu bardağa termostat klapesi hareket edecek ve açılır gözle termostat açıyor mu göreceksin. Al sana termostat testi her usta bilmez.  👍👍

Fan muşur fişini çek gez fan tam devirde dolaş eminim aracın su kaynatmayacak. Sonrasında git ustayla orjinal bir fomoco hararet sensörü ödünç al tak sorun düzelir inanıyorum. Başıma geldi orijinal muşur aldım düzeldi çünkü. benim f1 de yan sanayii termostat var antifrizsiz saf su kullanıyorum asla hararet yapmıyor adanada.

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Uzun

ARKADASLAR 3 TERMOSTAT DEĞİŞİYOR USTA NIN DEDİĞİ HEP TERMOSTAT AÇMIYOR BU TERMOSTAT NEDEN ACMAZ.ENGİN BİLGİLERİNİZİ BEKLİYORUM.

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

YEDEK SU DEPOSU KAYNAMA YAPIYOR ARABADA HERŞEY DEĞİŞTİ CONTASINDAN.SİBOBUNA KADAR.3.YE TERMOSTAT ARIZASI OLUYOR TERMOSTAT ACMIYOR DİYOR USTA BU TERMOSTAT NEDEN AÇMAZ SADECE HATALI OLDUĞU İÇİNMİ AÇMAZ VEYA BAŞKA NELERDEN DOLAYI AÇMAYA BİLİR.ENGİN BİLGİLERİNİZE İHTİYACIM VAR.LÜTFEN.

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

BURADA TERMOMSTATLA İLGİLİ YANİ TERMOSTATIN AÇILMASINI ENGELLEYEN BİR PARÇA OLABİLİRMİ.VEYA BİRŞEY UYUMSUZ OLABİLİRMİ.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

termostat gövdesinde fiziksel bir etken yoksa, gövde orjinalse. herhangi bir yeri takilma yapmiyorsa açması gerekiyor. usta termostati dışarıda kaynar suya koyup deniyor mu?

focuslarda yanilmiyorsam 88 derecelik motorcraft termostat kullaniliyor. parca da orijinalse acmasi gerekir

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

ARACA TAKIYOR BU 3 OLDU ARAÇTA AÇMIYORMUŞ.

ARABANIN OTOMATİK OLMASI BİRŞEY DEĞİŞTİRİRMİ.ACABA

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

@Selimuzunbey tamirciniz duruma hakim olmayabilir. termostat açmıyor ise fan muşur fişini çekin yine su kaynatıyor mu bir bakın. Kaynatmıyor ise TERMOSTAT AÇIYOR  manasına gelir😊

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

YANİ ÖMER BEY SORUN FAN MUŞURUN DE OLUPTA TERMOSTAT AÇMIYOR OLABİLİRMİ PEKİ.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Selimuzun yazdı:

YANİ ÖMER BEY SORUN FAN MUŞURUN DE OLUPTA TERMOSTAT AÇMIYOR OLABİLİRMİ PEKİ.

Fan muşur termostata etki etmez. Muşur bozuk ise termostat açsa da o araç su kaynatır. Fişi çekin kaynama yine varsa TERMOSTAT AÇMIYOR o zaman denir

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Sistemde havada kalıyordur sağlıklı olması için üst kapaktan radyatör deposuna gelen su hortumunu depodan sökün hava çıkacak şekilde iyice yukarı kaldırın hava çıksın yerine takın. 

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

ARKADAŞLAR USTAYLA KONUŞTUM.MUŞURDE SORUN YOK DİYO 4.TEMOSTAT GELİYOR.TERMOSTAT YARIM AÇIYORMUŞ.ÇIKAMAYACAZ BİZ BU İŞİN İÇİNDEN

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

valla 4 defa termostat degistireceginize 1 defa usta degistirseniz sorun çözülürdü :)

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)
Selimuzun yazdı:

ARKADAŞLAR USTAYLA KONUŞTUM.MUŞURDE SORUN YOK DİYO 4.TEMOSTAT GELİYOR.TERMOSTAT YARIM AÇIYORMUŞ.ÇIKAMAYACAZ BİZ BU İŞİN İÇİNDEN

Nasıl anlamış sorunlu olduğunu..bsu kaynatırken fanları tam devirde dönerken gördü o zaman. Usta bari yeni termostatı takmadan önce bardağa termostati koy üzerine kaynamış su dök klapeyi takip edip tam açıldığını görün öyle takın. Yukarıda nasil test edilir yazmıştım

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Uzun

dostlarım ben bu sözde ustaya 2 bin işçilik toplam 4 bin tl ödedim nasıl değiştireyim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selimuzun yazdı:

dostlarım ben bu sözde ustaya 2 bin işçilik toplam 4 bin tl ödedim nasıl değiştireyim

Açık açık parayı geri iste. Çözemedi işi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Selimuzun yazdı:

Hatada ısrar ederek 4 bin üzerine daha çok para harcarsın hocam. Detaylı söyledik. Söylenenin aksine sürekli termostat üzerine gidiyor ustanız. Hepsi nasıl bozuk oluyor orası da meçhul. 
Ustayı değiştirin kurtulun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

hocam tamam ustayi degistiremiyorsun anladik, burada tum arkadaşlar yardimci olmak adina o kadar mantikli çözümler uretti. hicbirini de dikkate almiyorsunuz.

mesela termostati komple sökün 1 hafta gezin birsey kaybetmezsiniz. en azindan termsotattan kaynakli mi onu görürsünüz

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Benim termostat kırılıp açılmayınca aracım hararet yapmıştı, farkettiğim anda kenara çekip kaputu açınca teşhisi kendim bile koyabilmiştim. Motor su kaynatıyor olmasına rağmen radyatör buz gibiydi. En belirgin ve basit olan deneme yöntemi bu... Radyatör soğukluğu.. 

Yorum bağlantısı
Coşku Mert
Selimuzun yazdı:

TERMOSTATSIZ GEZMENIN BİR ZARARI OLMAZMI ARABAYA.

yaz ayında değiliz malum.  3-5 gün 1 hafta deneme yapmak için sökseniz bir şey olmaz

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Termostatsız gezmek yazın değil kışın sıkıntı zaten. Ama tespit edene kadar problem olmaz.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Termostat olmadığı için su sürekli radyatör dolaşımında olacağından yazın en sıcağında bile kontrolsüzce soğuma eğilimi gösterecektir. Bu sorun değil hatta hararet riski taşıyan motor için iyi bile sayılabilir. 

Kışın ise motor hiçbir zaman ideal sıcaklığa ulaşamayacağından verimsiz çalışma aşırı tuketim hatta lpg varsa tüpe geç geçme veya hiç geçememe gibi sorunlar baş gösterir.

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

Termostatsiz gezersem araba isindiginda su deposu yine fokurdarsa  termistattandir.dogrumu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...