İçeriğe Yönlendir

2020 ile Nakit Hayata Geri Dönüyoruz

Ali Darbaz

Recommended Posts

Mahmut Yıldız

O zaman senin amacın borcu sıfırlamak değil, borcu yönetebilmek. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mahmut Yıldız yazdı:

O zaman senin amacın borcu sıfırlamak değil, borcu yönetebilmek. 

Borcu kapatmak istiyordum. Ama ziraat bankası düşük faizli ev kredisi verince, üstüne babamın oturduğu apartmanda daire satılığa çıkarınca bana başka seçenek kalmadı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Burda ama eve yaptığın harcama aslında akümülasyon.  Bu yaptığın harcamalar cari harcama değil CAPEX diye adlandırılıyor. yatırım harcamaları ve bütçede ayrılırlar. Sende cari harcama düşerken yatırım harcamaları tavan yapmış. Bu da gelecekte çok sıkı sağlam bir istikbal vadediyor demektir şirket için. Tabi maaşları ödeyemezse işçiler kazan kaldırabilir. 

• Beğen 4
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Burda ama eve yaptığın harcama aslında akümülasyon.  Bu yaptığın harcamalar cari harcama değil CAPEX diye adlandırılıyor. yatırım harcamaları ve bütçede ayrılırlar. Sende cari harcama düşerken yatırım harcamaları tavan yapmış. Bu da gelecekte çok sıkı sağlam bir istikbal vadediyor demektir şirket için. Tabi maaşları ödeyemezse işçiler kazan kaldırabilir. 

Cruze Kaskosu , Hanımın Çep telefonu , 1 haftalık Akyaka tatili ve son olarak arabanın 4 geyim lastiği çok fena yük oldu abi :(

Bu saydıklarımda Capex dahilindemi. Cruze ile yeterince tasarruf yaratamadık. Bakım ve vergilerini ödedi ama lastik ve kasko tombaladan çıktı. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

yeni yatırımın da gelirleri artırmayacağı bir sistemde, sabit gelirin yatırımı ödeme süresince kesilmeyeceği ön görülmeli, cep telefonu, tatil gibi harcamlar capex e dahil olmaz, capex olmazsa olmaz yatırımıdır, salondaki masa mesela capex, masa olmaz ise yemek yiyemeyiz, alternatifi olan yer sofrasını saymaz isek

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

yeni yatırımın da gelirleri artırmayacağı bir sistemde, sabit gelirin yatırımı ödeme süresince kesilmeyeceği ön görülmeli, cep telefonu, tatil gibi harcamlar capex e dahil olmaz, capex olmazsa olmaz yatırımıdır, salondaki masa mesela capex, masa olmaz ise yemek yiyemeyiz, alternatifi olan yer sofrasını saymaz isek

Şimdi daha iyi anladım.

Asgari ücretin zamlanması ile peak gördüğüm 10000 tl nin %21 değer kaybettiğini öngörüyorum. Bu şekilde bakıldığında, önümüzde 3 ay içinde genel borçların hepsini %50 aranında azaltacam.  Babadan bu konuda direk emir aldım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

genel borçların hepsini %50 aranında azaltacam. 

yeni yatırım yapılmadan azaltılıyorsa, ve tamir onarım bakım giderleri kısılırsa ileriye yönelik harcama artar. bu dengeye dikakt etmeli. sanayi taş yemesin , harcama azaltma durgunluk oluşturmamalı, acak akıllı saat, tatil gibi gereksiz (olmasa da olur) harcamaları kısılabilir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

yeni yatırım yapılmadan azaltılıyorsa, ve tamir onarım bakım giderleri kısılırsa ileriye yönelik harcama artar. bu dengeye dikakt etmeli. sanayi taş yemesin , harcama azaltma durgunluk oluşturmamalı, acak akıllı saat, tatil gibi gereksiz (olmasa da olur) harcamaları kısılabilir.

Tatil benim psikolojimi rahatlatmam için gerekli, ruhen sıhatimi sağlıyor. SAğlık haracaması gibi düşün. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Tatil benim psikolojimi rahatlatmam için gerekli, ruhen sıhatimi sağlıyor. SAğlık haracaması gibi düşün. 

saıyer sahilde balık tutulabilir? yapılacak yatırım da bir adet olta

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

saıyer sahilde balık tutulabilir? yapılacak yatırım da bir adet olta

Yoh. Ben uzun yol istiyom :(

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aylık kış ayı elektrik faturana baktım. Su faturana baktım. Olağan dışı şekilde düşük. Alışveriş çok küçük. Abi napıyorsunuz evde merak ediyorum. Fotosentez espirisi yapmak da istemiyorum yani ayıp olur :) nedir bunun sırrı

Ali Darbaz yazdı:

Minimalizim. gereksiz alışverişi kesmek. Ayrıca yüklü miktarda kredi ödüyoruz. Pek harçlık kalmıyor. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mahmut Yıldız yazdı:

yahu bu istatistikler normal aileler için geçerli, Sizce hiç normal bir aileye sahip gibi duruyormuyum :D

Yaklaşık 1 aydır iki kalem pil ile noel ağacı aydınlatıyorum :D Halen bitmedi. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Yoh. Ben uzun yol istiyom :(

unkapanı üstünden gel upuzun sahil şeridi

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

unkapanı üstünden gel upuzun sahil şeridi

Abi tatile çıkmazsam olmaz. Geçmiş yıllardan ne anın var dersen hepsi tatille ilgili. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Darbaz yazdı:

yahu bu istatistikler normal aileler için geçerli, Sizce hiç normal bir aileye sahip gibi duruyormuyum :D

Yaklaşık 1 aydır iki kalem pil ile noel ağacı aydınlatıyorum :D Halen bitmedi. 

aile ne düşünüyor bu konuda?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Dogan Arsiray yazdı:

aile ne düşünüyor bu konuda?

Ne düşünecek , borçları kapatın diyorlar. :D

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

%15 vergi kesintili maaş farkını nereye yatıracağını belirledin mi? :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Köksal Yılmaz yazdı:

Kendi brütümü yazdım, yanlış hesapladı.

Geçen seneki bordo ile 2020 hesaplamıs tutuyor. 2021 sağlaması için 26 gün beklemek lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Geçen seneki bordo ile 2020 hesaplamıs tutuyor. 2021 sağlaması için 26 gün beklemek lazım. 
O zaman tahminimi yazayım ay sonu bakarız, 620 tl fark
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Köksal Yılmaz yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

O zaman tahminimi yazayım ay sonu bakarız, 620 tl fark

620 tl eksikmi yatacak. Yoksa + mı yatacak :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bu sayfadaki hesap tutuyor, ben de hep buradan hesaplarım. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ali Darbaz yazdı:

620 tl eksikmi yatacak. Yoksa + mı yatacak :D

Artı tabiki , eksi olsa söylemem moralin bozulmasın diye :D

Mahmut Yıldız yazdı:

Bu sayfadaki hesap tutuyor, ben de hep buradan hesaplarım. 

Şimdi tekrar inceledim tabloyu eksik bakmışım, büyük oranda tutuyor diyebilirim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...