İçeriğe Yönlendir

2020 ile Nakit Hayata Geri Dönüyoruz

Ali Darbaz

Recommended Posts

Mahmut Yıldız
Remzi Karaca yazdı:

2021 takvim yılı (G.V.K. madde:103) Gelir Vergisi Tarifesi

24.000 TL'ye kadar

15%

53.000 TL'nin 24.000 TL'si için 3.600 TL, fazlası

20%

130.000 TL'nin 53.000 TL'si için 9.400 TL (ücret gelirlerinde 190.000 TL'nin 53.000 TL'si için 9.400 TL), fazlası

27%

650.000 TL'nin 130.000 TL'si için 30.190 TL (ücret gelirlerinde 650.000 TL'nin 190.000 TL'si için 46.390 TL), fazlası

35%

650.000 TL'den fazlasının 650.000 TL'si için 212.190 TL (ücret gelirlerinde 650.000 TL'den fazlasının 650.000 TL'si için 207.390 TL), fazlası

40%

diyorlar...

Geçen sene ilk dilim 22.000 lira idi. Yani % 9 civarı artmış ki az artması zarar. Bir sonraki dilime daha erken girilecek. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Remzi Karaca yazdı:

2021 takvim yılı (G.V.K. madde:103) Gelir Vergisi Tarifesi

24.000 TL'ye kadar

15%

53.000 TL'nin 24.000 TL'si için 3.600 TL, fazlası

20%

130.000 TL'nin 53.000 TL'si için 9.400 TL (ücret gelirlerinde 190.000 TL'nin 53.000 TL'si için 9.400 TL), fazlası

27%

650.000 TL'nin 130.000 TL'si için 30.190 TL (ücret gelirlerinde 650.000 TL'nin 190.000 TL'si için 46.390 TL), fazlası

35%

650.000 TL'den fazlasının 650.000 TL'si için 212.190 TL (ücret gelirlerinde 650.000 TL'den fazlasının 650.000 TL'si için 207.390 TL), fazlası

40%

diyorlar...

Net mi brüt gelir mi? Maaş hesaplama açısından?

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ne Net, ne de Brüt :) Vergi Matrahı
Brüt gelirden işçi SGK primini düşersin geri kalan kısımdan hesaplanıyor.
O  kalan kısım dediğimden bu kademelere göre vergiler düşünce de eline geçen net rakam çıkıyor diyebiliriz.

Yani arabalardaki ÖTV nin KDV si gibi bir durum yok
SGK priminin gelir vergisini ödemiyorsun. Brüt'ten önce SGK primi düşüyor ve Vergi Matrahı ortaya çıkıyor, sonra Vergi Matrahın dan vergiyi düşüp Net rakamı alıyorsun.
(Umarım birilerinin aklına arabalardaki gibi hesaplama yapmak gelmez. Eşeğin aklına karpuz kabuğu düşmez :) ) 

tarihinde Remzi Karaca tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Brüt maaşından % 14 sgk ve % 1 işsizlik primi kesilir. Geriye kalan miktardan damga vergisi alınır. Geriye kalan kısıma gelir vergisi matrahı denir ve tablodan bu matrahların toplamına bakarak karar vereceksin. Ücretli çalışanlarda 190.000 liraya kadar gelir vergisi matrahı için % 27 dilim içinde kalırsın. 

Ek: İşverenden ayrıca % 15,5 sgk ve % 2 işsizlik primi alınır. 

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

2020 Ocaka18fDc.jpg

2020 Aralık
a18wbR.jpg

Çok maharetli buluyorum bu konuda devleti:)

Memur için zor oluyor bütçeyi ayarlamak. Sabit olsa keşke bizim için hep. Hep aynı gitse..

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Emre Şimşek yazdı:

Çok maharetli buluyorum bu konuda devleti:)

Memur için zor oluyor bütçeyi ayarlamak. Sabit olsa keşke bizim için hep. Hep aynı gitse..

Aslında eskiden yıllık kazanacağına göre hesaplanıyor muydu yoksa hesaplanması gündeme mi geldi tam hatırlayamadım ama
çalışanlar yılın yarısında işten çıkarsam ve bir alt basamakta kalabilirim almadığım maaşı alacağımı varsayıp vergi kademesi belirlemek olmaz diye şikayet sonucunda böyle oldu diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Remzi Karaca yazdı:

Aslında eskiden yıllık kazanacağına göre hesaplanıyor muydu yoksa hesaplanması gündeme mi geldi tam hatırlayamadım ama
çalışanlar yılın yarısında işten çıkarsam ve bir alt basamakta kalabilirim almadığım maaşı alacağımı varsayıp vergi kademesi belirlemek olmaz diye şikayet sonucunda böyle oldu diye hatırlıyorum.

Orası da doğru. İstisnalar böyle bir şey için mağdur olmamalı:)

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

O bu değil de ben bu damga vergisine uyuz oluyorum.
Her sözleşmeden damga vergisi alınıyor.
Örnek: Evini satmak için 500bine anlaştın, tapu günü ver parayı al tapuyu dedin sorun yok. Ana bunu yazalım söz uçar yazı kalır deyince 4.750₺ damga vergisi çıkmasının mantığı nedir?

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
O bu değil de ben bu damga vergisine uyuz oluyorum.
Her sözleşmeden damga vergisi alınıyor.
Örnek: Evini satmak için 500bine anlaştın, tapu günü ver parayı al tapuyu dedin sorun yok. Ana bunu yazalım söz uçar yazı kalır deyince 4.750₺ damga vergisi çıkmasının mantığı nedir?
Benim ev de kooperatif 23 daire karari imar affina basvuruldu.toplamda simdiye kadar daire basi 20 binden fazla para gitti.en son 5 bin daha 2003 ten beri odenmemis bilmemne vergisi dendi..yahu bu kadar vergiyle yasayan devlet tam 17 yildir bu vergiyi nasil almaz-alamaz toplamda tam 100 bin tl sadece bu son cikan kalem.
Bu arada 20 bin verdik tapuyu aldik resmen parayla alindi ,ne bi bilirkisi geldi ne bisey ,bizim site cok da saglam degil ama masada saglam ruhsati aldi.insallah deprem olmaz .biraz belimi dogrultsam kacacam burdan
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İsmail Avcı yazdı:

Benim ev de kooperatif 23 daire karari imar affina basvuruldu.toplamda simdiye kadar daire basi 20 binden fazla para gitti.en son 5 bin daha 2003 ten beri odenmemis bilmemne vergisi dendi..yahu bu kadar vergiyle yasayan devlet tam 17 yildir bu vergiyi nasil almaz-alamaz toplamda tam 100 bin tl sadece bu son cikan kalem.
Bu arada 20 bin verdik tapuyu aldik resmen parayla alindi ,ne bi bilirkisi geldi ne bisey ,bizim site cok da saglam degil ama masada saglam ruhsati aldi.insallah deprem olmaz .biraz belimi dogrultsam kacacam burdan

Sağlam ruhsatı almadı. Mülkiyet tapusu aldınız. 60 senelik ev de imwr barışından mülkiyet tapusu alabiliyor

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
Sağlam ruhsatı almadı. Mülkiyet tapusu aldınız. 60 senelik ev de imwr barışından mülkiyet tapusu alabiliyor
Resmi adi neyse..sonuc olarak devlet tarafindan olmayan bi belge parayla satildi ilginc degil mi ?
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İsmail Avcı yazdı:
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Resmi adi neyse..sonuc olarak devlet tarafindan olmayan bi belge parayla satildi ilginc degil mi ?

Daha ilginçleri var. Adam iskanlı binada dubleks dairenin çatısını kaldırıyor. Tam daireye çeviriyor. Sonra imar barışı alıp dubleks daireyi ikiye bölüyor ve ayrı daire tapusu alıyor. 1 sene sonra olayı öğrenen alt katında oturanlar belediyeye gidip “yav adam üstümde kaçak kat yapıp daire tapusu alıyor. Bu nasıl düzen nizam hepinizi mahkemeye vereceğim” diye söyleniyor.  Siz yine hep beraber bir şeyler yapmışsınız. Şükredin :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Allaha şükür bu sabah yaptığım ödeme ile ( sattığımı yemek masasından gelen para) bankaların bu ayki tüm ödemelerini yaptım. Maaşın vergi diliminden dolayı kırpılması + tahminimden daha fazla doğalgaz faturası derken , açık verdik. Hanımın maaşıda gecikince olan  kredi ödemelerinde sıkıntı yaşadım. Ama nasıl bir nasipse, Allah'ın sevdiği kulumuyum diyim, mobilyayı sattık da, kartın son ödeme tarihinde kartı ödeyebildik. 

Bir daha böyle bişey yapmıyacam. Suç bende, eşimin ödeme tarihinden önce maaş alması pek olası olmamasına rağmen, acelesi olmayan şeylere para harcadım :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

sattığımı yemek masasından gelen para) bankaların bu ayki tüm ödemelerini yaptım.

resesyondasın aslında, stoktaki ürünü satarak borç kapattın ancak stoğa yeni ürün gelmeyecek

üfe , tüfeden yüksek ise bu durum oluşur.

1930 büyük buhran öncesi durum, biz yon ların enflas una alışığız,

Ali Darbaz yazdı:

eşimin ödeme tarihinden önce maaş alması pek olası olmamasına rağmen,

kartın hesap kesim tarihini değiş?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mert Gulkokan yazdı:

Salonda duran yemek masası sandalyelerinin ve dolabın gereksiz olduğunu düşünmeye başladım
Sadece 1 kere yılbaşı gecesi yrmek için kullandım geçen hafta sonuda plastiklei zımpara yaparken kullandım

Ben 12 yıllık evliyim, pandemiye kadar masanın misafir dışında kullanıldığını görmedim :D

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Köksal Yılmaz yazdı:

Ben 12 yıllık evliyim, pandemiye kadar masanın misafir dışında kullanıldığını görmedim :D

Öğretmen masası olarak görevine devam ediyor bizimki, Eba sağolsun 😊

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Selçuk Bakış yazdı:

Öğretmen masası olarak görevine devam ediyor bizimki, Eba sağolsun 😊

Bizde de aynı şekilde. Üzeri kitap dolu. Hatta yanındaki konsolun üzeri de doldu. Hatta eşimle aynı anda ders olursa sehpalar da öğretmen sehpası oluyor. 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Eyüp Çetin yazdı:

Bizde de aynı şekilde. Üzeri kitap dolu. Hatta yanındaki konsolun üzeri de doldu. Hatta eşimle aynı anda ders olursa sehpalar da öğretmen sehpası oluyor. 😊

Üzerinde güzel tamiratlar yapılırdı aslında 😅

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

En son üzerinde world of tanks oynuyordum. İçim sıkılınca notebooku anneme hibe ettim. 

Masayıda sattık kurtulduk. Ev ferahladı. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Darbaz

@Tansu Kalafatoğlu ayın 16sı itibari ile kredi kartındaki harcama miktarı 860 tl. Özellikle bu ay hesap tutuyorum. Henuz faturalar çıkmadı. 15 gün sonra ne çıkıcak hesap, paylaşıcam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ev kredisi ödeyene hayat çok zor. Çoçuğa Annemler bakıyor kreş giderim yok. Ama 21 gün itibari ile bu ayki masraflarımı topladım. 

Elektrik 

Su 

iki adet çep hattı

Adsl 

Doğalgaz 

Yeme içme kredi karları 

Toplam : 2084 Tl masraf yaptım.

Daha ayın sonuna 9 gün var.  Takla atacaz anlaşılan :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Darbaz

Merhaba değerli dostlar. 

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısmende olsa son buldu.  Aralık ile başlayıp Mart ile biten bu süreçte evde gecen zorunlu hapis hayatını tasarrufa dönüştürdük. Eşimin ev için yaptığı 3500 lirayı bulan masrafları bu gün itibari ile kapattık. Bende hafta sonu harcadığımız meblağı, arabamızı toparlamak için harcadım. Bu üç ayda yapılanlar. 

Evin Nişleri 1000 tl tamamı ödendi

Yerler laminat 1200 tl tamamı ödendi. 

Marangoz işleri 2500 tl tamamı ödendi.

Eve yapılan duvar kağıtları 2500 tl ödenecek. 

Cam Balkon 3500 tl,  800 tl kaldı 

Arabanın son 3 aylık onarımları 3000 tl. Ödenmedi,

Eşimin kredi kartıları toplamı 3500 tl tamamı ödendi. 

3 aylık dönemde, evde zorunlu kısıtlı kalmak bize ekonomik yönden toparladı. Fakat arabanın masraflarda bu tasarrufları biraz gölgece bıraktı. 

Pandamide yeni dönemde umarım tasarruflarımıza devam edip buz dağının görünmeyen kısmındaki borçlarımıda kapatabilirim :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba değerli dostlar. 

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısmende olsa son buldu.  Aralık ile başlayıp Mart ile biten bu süreçte evde gecen zorunlu hapis hayatını tasarrufa dönüştürdük. Eşimin ev için yaptığı 3500 lirayı bulan masrafları bu gün itibari ile kapattık. Bende hafta sonu harcadığımız meblağı, arabamızı toparlamak için harcadım. Bu üç ayda yapılanlar. 

Evin Nişleri 1000 tl tamamı ödendi

Yerler laminat 1200 tl tamamı ödendi. 

Marangoz işleri 2500 tl tamamı ödendi.

Eve yapılan duvar kağıtları 2500 tl ödenecek. 

Cam Balkon 3500 tl,  800 tl kaldı 

Arabanın son 3 aylık onarımları 3000 tl. Ödenmedi,

Eşimin kredi kartıları toplamı 3500 tl tamamı ödendi. 

3 aylık dönemde, evde zorunlu kısıtlı kalmak bize ekonomik yönden toparladı. Fakat arabanın masraflarda bu tasarrufları biraz gölgece bıraktı. 

Pandamide yeni dönemde umarım tasarruflarımıza devam edip buz dağının görünmeyen kısmındaki borçlarımıda kapatabilirim :)

Evde kısıtlı kalıp tasarruf etmeseydin de o masrafları edecektin hocam, o zaman daha kötü olacaktı :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Sahın yazdı:

Evde kısıtlı kalıp tasarruf etmeseydin de o masrafları edecektin hocam, o zaman daha kötü olacaktı :) 

Malesef, pandemi döneminin dolaylı yoldan faydası. Haftasonu dışarı çıkmanın bana maliyeti minimum 300 tl. 

Bu arada akümü değiştirmedim. Aküyü dibine kadar sıyırıp bitirmeden yenisini almıyacam. Aküyü çıkarınca debriyajı değiştirdim. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Malesef, pandemi döneminin dolaylı yoldan faydası. Haftasonu dışarı çıkmanın bana maliyeti minimum 300 tl. 

Bu arada akümü değiştirmedim. Aküyü dibine kadar sıyırıp bitirmeden yenisini almıyacam. Aküyü çıkarınca debriyajı değiştirdim. 

Sıyırınca vurdurursun sıhıntı yoh. Benim gibi kar kış gününde her yer kapalı yolda kalmada :) 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...