İçeriğe Yönlendir

Az Yakanlar Kulübü

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
İlkay BAŞARAN yazdı:

Dün yine Balıkesire gidip geldim 4 kişi dolu bagaj. Bu sefer gidiş sabah 6 klimasız geliş akşam 5 klimalı. 24 litre lpg harcamış gidiş geliş 319 km yolda. 100 km de 7.6 litre lpg. Balıkesirin içinden 1.5 saatte zor çıktık bu arada.  

https://www.hizliresim.com/6285f1d

oluk gibi yakmış, hortum gibi çekmiş, d7 gibi yakmış, eee daha hah 438c gibi sömürmüş gazı, bizim mutfakta sanayi tipi ocak bile daha az yakıyor yahu :selo:

Mehmet Ozyurek yazdı:

50 km ortalama hız ile 5 litreyle geziyorum bu günlerde.. 

Gün gelir de klimayı kapatabilirsek daha da düşer muhtemelen. 

depo ölçümü alalım :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Alacağız... yakıt alıp sıfırlamıştım, daha 700 km oldu, depo yarım henüz.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

oluk gibi yakmış, hortum gibi çekmiş, d7 gibi yakmış, eee daha hah 438c gibi sömürmüş gazı, bizim mutfakta sanayi tipi ocak bile daha az yakıyor yahu :selo:

Yarış atı ile sütçü beygiri aynı yemi yemez abi. 😎

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Ankara'dan Maraş'a 4.2 litre ortalamayla döndüm..Klima hep açık ve iki kişi..Hızım genellikle 115 - 120 arasıydı..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Dpf iptali için Servet'in tanıdığı birine bıraktım arabayı.. Servet arayıp yazılım da yap, parasını ben vereceğim demiş.. 

Yazılım yapmışlar benim arabaya :)

Benim tanıdığım birine bıraksaydın çizilim de yaparlardı :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba dostlar .. 

Ortalama 4 yolcu ile her seferinde ful bagaj , klima açık yapılan seyahatlerimin ortalaması 7,19 litre çıkmış. Araba 3 tatil seyehatinde toplam 7138 km yol yapmış. 

Hipermil yaptığım yolculukta kilometrede 49 kuruş yakmışım. Hipermil yapmadığım sürüşde ise 57 kuruş yakmışım. 

3 tatilin sonunda 4000 liralık benzin yakarak kendi çapımızda bir tüketim rekoru kırmış bulunmaktayız :D. Şimdi bu atasözü söylemek lazım. Yazın yediğin hurmalar kışın g... tırmalar... 

b3s7mbz.jpg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

@Ali Darbaz kardeşim şöyle bir başlık var size uygun. Burayı meşgul etmeyelim lütfen :) 

Geldim geldim 😀

Sivas Alanya Antalya Alanya Sivas güzergahı, arada şehir içi de var. 1200 rakımdan 0'a sonra tekrar 1200'e çıktık, arada 1500 rakımları gördüğüm oldu, pompa ile yol bilgisayarı tüketimi çok yakın. 

shd744g.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

1000km yolu 6lt ortalama ile gittim, 750kmsi klima açık, yol bilgisayarrı 5,7, depo öllçümü 6 lt çıktı, içinde biraz da şehir içi var, 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

@Ali Darbaz kardeşim şöyle bir başlık var size uygun. Burayı meşgul etmeyelim lütfen :) 

9 litre yakmadım ki, 7 litrelerde geziyorum. Çok yakanlarda ne işim var. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Uzun yolda 7 yakan da ne bileyim yani… 😁

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Ali Darbaz yazdı:

Ali ben 5 litre yaktığımda gece uykularım kaçıyor..Sen 7 yaktım diyosun...Az yaktım diyosun...😃

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Aslında arabaya ve motora göre Ali az yaktırıyor o aracın normalde istihkakı İstanbul trafiğinde en az 10-12 litre. Yalnız Ali şunu kabullenmiyor araba az yakmıyor kendisi minimal koşullarda en az yaktırmaya (esas amaç edinilen) çalışıyor. 😀

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Selim Bilgin yazdı:

Havaalanından yolcu almaya gidiyordum, uçak inmeden varmayayım diye yavaş gittim, yanlış anlaşılmasın. 😄

Tabi tabi, biz anlamadık zaten hyper yapıldığını :D 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Arabaya yazılım yaptırdım.. şimdi korkun benden. 

Hadi canım :unsure2:

Emmi sen Servet abi ile çok mu takılıyorsun? :D 

Koray Demir yazdı:

Aslında arabaya ve motora göre Ali az yaktırıyor o aracın normalde istihkakı İstanbul trafiğinde en az 10-12 litre. Yalnız Ali şunu kabullenmiyor araba az yakmıyor kendisi minimal koşullarda en az yaktırmaya (esas amaç edinilen) çalışıyor. 😀

Bence de Ali elinden geleni yapıyor. Arabanın kendisi inip iteklense bile daha az yakmaya müsait değil. En az %40 tasarrufu var adamın. Bende olsa 12 litresi taş, hele İstanbul'da 14-15 litreler şaşırtmaz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arkadaşlar, araba çok yakmıyor. %37 termal verimi var.  Hyundai i10 termal verimi ile aynı bir değer. Ağırlık ve diğer tüketiciler fazla olması nedeniyle talep edilen beygir fazla olmasından dolayı çok yakıyormuş intibası bırakıyor.  Bunlar nedir diye sorarsan motordan güç çalmayı çok seven manual şanzıman. 1987 model Getrat g17 tip eski şanzımanı bizim gibi üçüncü dünya ülkelerine dayamışlar. M32 şanzıman olsaydı çok daha az yakardım. 

Hidrolik direksiyon, motordan kayışla güç çalıyor. Keşke elektrikli olsaydı. 

Optimize olmamış, her modelde kullanılan motora ağır gelen bir klima kompresörü. 

Daha havalı olması için seçilmiş büyük iz açıklığına sahip lastikler. 

Geri dönüşsüz benzin hattı, gelen benzin yanacak kaçarı yok. 

2005 yılının en son teknolojisi motoru, kara düzen kasaya koymuşlar. O yuzden çok yakıyor . 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Sahın yazdı:

Biz buraya odaklanıyoruz :) 

Direksiyon pompasını iptal ettim. Direksiyon çok ağırlaştı. Lakin sorun ağırlaşması değil, direksiyon simidi bu yük nedeniyle deforme olmasından endişe ederek projeyi iptal ettim.

Zaten saate 70 km hızı aşınca pompa boşa dönüyormuş, onuda yakın zamanda öğrendim.  

Alternatör için ekonomi göstergesi düşündüm, ama gereksiz olduğunu anladım.,

Klimasız sürerim dedim, hava olmuş 39 derece.  Süremiyorum, daral geliyor. Açıyorum full klima. 

Tekerleri bozamam, orjinal görüntüsü bozulur. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ali Darbaz yazdı:

Direksiyon pompasını iptal ettim. Direksiyon çok ağırlaştı. Lakin sorun ağırlaşması değil, direksiyon simidi bu yük nedeniyle deforme olmasından endişe ederek projeyi iptal ettim.

Zaten saate 70 km hızı aşınca pompa boşa dönüyormuş, onuda yakın zamanda öğrendim.  

Alternatör için ekonomi göstergesi düşündüm, ama gereksiz olduğunu anladım.,

Klimasız sürerim dedim, hava olmuş 39 derece.  Süremiyorum, daral geliyor. Açıyorum full klima. 

Tekerleri bozamam, orjinal görüntüsü bozulur. 

hayatını yaşa, bas gaza (normal bas) aç klimayı kardeş:)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ali Darbaz yazdı:

Arkadaşlar, araba çok yakmıyor.

O yuzden çok yakıyor . 

Cümlenin başı ile sonu tezat olmuş ancak birebir aynı şeyi söylemişiz ☺️

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Çok yakmasına bahane bulunca az yakmış olmuyor. Kendimizi kandırmamak lazım. 2003 Focus 1.8 uzun yolda 7-7.2’yi geçmiyordu. Hipermilsiz. 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben hipermili bıraksam, şirketin bana verdiği aylık 1000 tl yakıt parasıyla arabayı idame edemem. Hiperli sürüşte en çok 600 lira yakıt masrafım var. Hipersiz babam gibi sürsem, maliyet 890 lirayı aşar. 

Arabanın vergisi, bakımı, sigortası, mtv gibi giderlerini çıkarmam lazım. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Ben hipermili bıraksam, şirketin bana verdiği aylık 1000 tl yakıt parasıyla arabayı idame edemem. Hiperli sürüşte en çok 600 lira yakıt masrafım var. Hipersiz babam gibi sürsem, maliyet 890 lirayı aşar. 

Arabanın vergisi, bakımı, sigortası, mtv gibi giderlerini çıkarmam lazım. 

ohooo kas kas nereye kadar :) şirket yakıtı versin parayı değil ;)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Geçen sene kaba saba hesap yaparsan 16900 km yol yapmışım. Bunun 12900 kmsi şirkete git gel. Pandemide özel araç kullandığım için masraf olarak gösterdim. Bana 12900 km için 10700 tl para ödemiş. 

Benim arabam 12900 km için 6800 liralık yakıt maaliyeti çıkarmış. 

Kasko ve Trafik sigortası için 2176 lira masraf çıkarmış. 

Bakımları için 4760 tl 

Muayene 420 Tl

Lastiğe 2070 tl 

Toplam yakıt harici 9426 tl + 6800 tl maliyet çıkmış.

Benim bu sene arabayı servislik hale getirmeden, en az arıza ve en az yakıt tüketimi ile  kafa kafaya getirmem lazım. 

Allah'a şükür geçen sene arabayı topladık, bu sene masrafsız yıl sonu görmek istiyorum. 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

ohooo kas kas nereye kadar :) şirket yakıtı versin parayı değil ;)

Abi geçen sene Cruze benim cüzdandan 5500 tl para harcamış. Babamın bana verdiği kiraları, arabaya harcadım. Bundan sonra şirketten aldığım parayla idamesi yapılması zorunda. Kaskosu bitiyor. Kasko parası çıkarmam lazım. :(

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ali Darbaz yazdı:

o zaman hipere devam mecburen :)

bende araç şirketin, git gellerde mazotta zaten yetiyor, bir tek feribot masrafım var, sağolsun patron :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...