İçeriğe Yönlendir

Az Yakanlar Kulübü

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Düz yolda mı? Rampa inerken mi çıkarken mi?

Yok istanbul ankara arası . 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Yok istanbul ankara arası . 

Komple yolu 90’la mı gideyim? Tek olsam denerim ama çocuklar var. Sabah gidip akşam dönecem. İş var. O kadar yavaş gidemem. 90 sabit 25-30km gittim ya, videosu var onun. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Komple yolu 90’la mı gideyim? Tek olsam denerim ama çocuklar var. Sabah gidip akşam dönecem. İş var. O kadar yavaş gidemem. 90 sabit 25-30km gittim ya, videosu var onun. 

yahu benmi göremiyom anlamadımki. hani nerde. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Tam bakımlı 1.6 EcoTek Vectra ile 41 Km Nemrut Dağı tırmanışına 50 TL Benzin yaktım. Geri kalan 1350 KM için cebimden 400 çıktı. Hava sıcaklıkları doğuda 42 dereceye kadar çıktı. Hararet 93-95 arasında seyretti Klima yolculuk boyunca açılmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

yahu benmi göremiyom anlamadımki. hani nerde. 

36.dk başlayıp 44.dk’da bitiyor. 90km hız sabitleyici ile. 24km, 3,6lt/100km

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu

İstanbul ankara gidiş dönüş ort 4,35lt. 

3,5 kişi + bagaj + klima. 

seyir hızı 110. Rampa aşağı hızlanma, yukarı eğer devir 3000’ü geçerse yavaşlama şeklinde. Ort hız yazmıyorum çünkü molalarda stop etmedim arabayı. 

GİDİŞ

DÖNÜŞ

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hastalık ve motivasyon eksikliği, sürüşe odaklanmama mani olduğu için, 10 litre benzin yakıyorum. :(

Hipermil yapmaya çalıştığımda aksi şekilde aceleci olmaya başladım. 

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ali Darbaz yazdı:

Hastalık ve motivasyon eksikliği, sürüşe odaklanmama mani olduğu için, 10 litre benzin yakıyorum. :(

Vee kameralara yakalandı 😄

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Azcık motivasyon düştü araba 10lt’yi gördü :) allah bilir varyatör yağsız kaldı

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Azcık motivasyon düştü araba 10lt’yi gördü :) allah bilir varyatör yağsız kaldı

yahu ne alaka ... Hastayım hasta.. İstanbul'da okullar açıldığından beri oluşan trafiğin haddi hesabı yok. Ayrıca son depomda genel ortalamamın altında yakıt tüketmişim. 

Bu arada Azerbeycan benzini kullanamıyor sizin arabalar. Yani Sizin yakıtlar dışa bağımlı. Azerbaycan'dan gelen benzin maalesef 91 oktandan daha kaliteli olamıyormuş. Romanya ve Cezayirden yakıt hattı kesilse 95 oktan benzin litresi %50 artar.  Tabi bu durum benim için sorun değil. Yüksek sıkıştırmalı olmayan motor kullanıyorum Regular 89 oktana kadar benzin yakabiliyorum. 

Doğu Akdeniz İsrail, Mısır, Yunanistan, Bae ittifakı giderek yükseliyor. Yaptırımlar kapıda.  

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

yahu ne alaka ... Hastayım hasta.. İstanbul'da okullar açıldığından beri oluşan trafiğin haddi hesabı yok. Ayrıca son depomda genel ortalamamın altında yakıt tüketmişim. 

Bu arada Azerbeycan benzini kullanamıyor sizin arabalar. Yani Sizin yakıtlar dışa bağımlı. Azerbaycan'dan gelen benzin maalesef 91 oktandan daha kaliteli olamıyormuş. Romanya ve Cezayirden yakıt hattı kesilse 95 oktan benzin litresi %50 artar.  Tabi bu durum benim için sorun değil. Yüksek sıkıştırmalı olmayan motor kullanıyorum Regular 89 oktana kadar benzin yakabiliyorum. 

Doğu Akdeniz İsrail, Mısır, Yunanistan, Bae ittifakı giderek yükseliyor. Yaptırımlar kapıda.  

Kitapçığında ne yazıyor yakıt için?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kitapçığında ne yazıyor yakıt için?

Taciklerin 74 oktan benzini dahi koysam arabayı yürütürüm. Sıkıntı olmaz. Hacimsel verim düşük olduğu için toleransım yüksek. Bu bilgiler el kitabında yazmaz. Hindü bilimsel araştırma verileri bunlar. Researchgate araştırmaları sayesinde öğrediğim bazı teknik detaylar

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Taciklerin 74 oktan benzini dahi koysam arabayı yürütürüm. Sıkıntı olmaz. Hacimsel verim düşük olduğu için toleransım yüksek. Bu bilgiler el kitabında yazmaz. Hindü bilimsel araştırma verileri bunlar. Researchgate araştırmaları sayesinde öğrediğim bazı teknik detaylar

2zr için diyor ki e5-e10 görürsen ondan al. Araştırma oktanı 95 veya üstü. Ama altında çalışmaz demiyor. Çalışır çalışır hepsi çalışır. Benzin sıkıntısı olmaz

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

2zr için diyor ki e5-e10 görürsen ondan al. Araştırma oktanı 95 veya üstü. Ama altında çalışmaz demiyor. Çalışır çalışır hepsi çalışır. Benzin sıkıntısı olmaz

Senin araba atmosferik ama ani yükü çok fazla. Sende lspi riski var. 74 oktan benzini 1200 devirde %80 yüke bindirerek çalışınca nasıl sonuç olur şüpheli. Predetenation olurmu fikrim yok. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Senin araba atmosferik ama ani yükü çok fazla. Sende lspi riski var. 74 oktan benzini 1200 devirde %80 yüke bindirerek çalışınca nasıl sonuç olur şüpheli. Predetenation olurmu fikrim yok. 

Videonun sonuna bak :) 

ama bu 1.5 1NZ motoru

bende ön ateşleme olmaz ki. Motor devri gaz pedalına bağlı değil. Motor beyne bağlı. Ateşlemede sorun yaşarsa ona göre ayarlayacaktır ateşlemeyi diye düşünüyorum. Ayrıca en iyi yağı kullanıyorum. Api sp, ilsac gf6

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

---

o sorun turbo şarjı ve direkt enjeksiyonlu motorlarda oluyor 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

---

o sorun turbo şarjı ve direkt enjeksiyonlu motorlarda oluyor 

Oktan ykıtın kendi kendine alevlenmesinin önüne geçmek için verilen değer. LSPİ demeyelimde Predetenation olsun. Yakıntın oktanı düştükce, avans vuruyor deniliyor. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Cuma günü (dün) ne acayip trafik vardı. 10km yolu 40dk’da gittim. Resmen 10km dur kalk gittim. 3lt yaktı. Piller az daha dolu olsaydı 1,5-2lt ile tamamlardım. Şarj azalınca motor otomatik çalıştı :( ya da yol az açık olsaydı. Videoda 25.sn’den sonra trafik delirtiyor

dönüş de 4,2 yaktım. Şu yollarda 3,6lt ortalama bence çok çok iyi.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bir arabanın çok yakması ile az yakması arasındaki sınır kaç litre. Bana onu deyin ona göre yazayım. 7,5 litre altı az , üstü çok olsunmu. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Bir arabanın çok yakması ile az yakması arasındaki sınır kaç litre. Bana onu deyin ona göre yazayım. 7,5 litre altı az , üstü çok olsunmu. 

Yeni dünya düzeninde 5lt altı az, 8’e kadar normal, üstü fazla

ama şu videodaki gibi trafik olacak :)

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu trafikde hibrid dışında 5 litre altında yakacak kaç tane araba var saysana . 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Bu trafikde hibrid dışında 5 litre altında yakacak kaç tane araba var saysana . 

Hibrit işte. Hybrid araba değil mi? :) Benimki takılmaca biraz ama az yakan diyince diğerlerinin çoğundan az yakan olmalı. Mazda varken 11-12lt yakıyordum şu üstteki trafikte. O da çoktu mesela

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...