İçeriğe Yönlendir

Doğalgaz ve Elektrik Faturası

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Kullanmadığınız zaman modeminizi kapatın. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Köksal Yılmaz yazdı:

Işık bantları, spotlar vs led bile olsa sanıldığı kadar az yakmıyor sanki. Benim salonda 18-20 mt civarı led ışık bandı var, 20+20 w lık iki adet tasarruflu ampul (lambaderde) kullanırım genelde (ışık bandı beyaz, lambader sarı ışık), hangisi daha az yakıyor?

en kötü 100 watt eder ki o tek çipli denileni kullanan görmedim pek aydınlatmaz çünkü. 3 çipli 5050 yada 6-8 çipli denilen 5630 falan  vardır, en az 250 watt harcar :) 15 metre RGB var bende 200 w adaptör bağlı sizde daha büyüğü vardır muhtemelen.

Alıntı

Tek çipli 3528 şerit LED

Metresinde 60 LED bulunur. 0,4 Amper akım çeker. 4,8 Watt güç tüketir. 12 Volt besleme kullanır. Kırmızı, yeşil, mavi, amber, beyaz, günışığı renk seçenekleri vardır.

Üç çipli 5050 şerit LED

Metresinde 30 LED bulunur. 0,7 Amper akım çeker. 8,4 Watt güç tüketir.  12 Volt besleme güç kullanır. Kırmızı, yeşil, mavi, RGB, beyaz, günışığı renk seçenekleri vardır.

Üç çipli 5050 şerit 60LED/m

Metresinde 60 LED bulunur. 1,5 Amper akım çeker. 18 Watt güç tüketir. 12 Volt besleme kullanır. Sadece beyaz renk seçeneği vardır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Sani Gerşon yazdı:

Biz evde tüplü hermetik şofben kullanıyorduk. Tüp parasına yetişemeyince su, gaz ve elektrik tesisatı ayarlayıp doğalgazlı şofben'e geçtik. Ocak ve doğalgaz'a ayda 2.5tüp harcarken (şu anki para ile 300TL) şimdi 100TL harcıyoruz. İmkanınız var ise düşünmeyin, hemen yaptırın derim.

En iyisi öyle ancak apartmanda kapılara kadar doğalgaz getirmedikleri için evde doğalgaz kullanmıyoruz. Önümüzdeki sene de yönetici kalırsam ilk icraatım doğalgaz olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bundan önceki binada çevre düzenlemesi (önce sadece duvar) ya da evlere doğal gaz alımı için oylama yapıldı. Adamlara doğal gaza geçerek bir senede tüpe vereceği para ile duvar parası kadar tasarruf yapacağının hesabını yaptım, oylamada duvar kazandı. 😀

• Mutlu 9
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mahmut Yıldız yazdı:

oylamada duvar kazandı.

Kahkaha attım ya :D Sona kadar ciddiyetle okumuştum halbuki :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bu ay bütün faturalara ödedim para 1200TL. Batıyoruz hemde diklemesine.

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erdoğan Temur yazdı:

Bu ay bütün faturalara ödedim para 1200TL. Batıyoruz hemde diklemesine.

asgai ücret 2300. geri kalan 1100tl ile çay simit hesabında günde 2 öğünden yaşarsınız. Daha ne istiyorsunuz?

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Sani Gerşon yazdı:

Daha ne istiyorsunuz?

yanına peynir isteriz :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

GVRGcv.jpg

Affınıza sığınarak paylaşıyorum ama durumu anlatan çok komik bir görsel. 😊

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

doğalgaz İstanbul da kalsanız da çok geelcekti. spot lambalar çok yakar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Siz basın toplantılarında söylenenlere bakmayın :)

Doğalgaz ve elektrik olmaması gerektiği kadar pahalı arkadaşlar.

Hele hele elektrik, düşünsenize, kayıp kaçak bedeli, dağıtım bedeli vs ile hepimiz iki evlik fatura ödüyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Ozyurek yazdı:

kayıp kaçak bedeli

Hiç bi şey bunun kadar koymuyor.

Sen tahsil edemediğim kaskoları bi başkasından alsana bakayım, ümüğünü sıkıyor mu o müşteri, bi görelim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Elektrik artan doğalgaz fiyatı ve ithal kömüre konan vergilerden dolayı sürekli yükseliyor. Elektrik santrallerinin kullandığı gaz birim fiyatını botaş belirliyor ve geçtiğimiz sene ev kullanımına göre %50 fiyatı arttırılıp TL yerine Dövize çevrildi. Böylelikle üretici maliyetlerine gelmeyince üretim yapmak istemiyor. Enerji piyasası borsa gibi ihtiyaç arttıkça fiyat yükseliyor ve santraller devreye giriyor. Bknz : Epiaş

https://www.epias.com.tr/

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

geçen sene de zaten pahallı olan elektrik ve doğalgaza %45 ve %60 oranında zam geldi.maaşlara ise % 4 + % 4. matematik ortada .alım gücümüz hızla azalıyor.geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Bu ay da 230 TL geldi elektrik. Ben hiç bu tutarlarda fatura ödememiştim. Artık tarifeden şüpheleniyorum. Dağıtım şirketini arayıp konut tarifesi kullanıp kullanmadığımı teyit edicem. Sanayi elektriği mi bağladılar naptılar anlamadım.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Bu ay da 230 TL geldi elektrik. Ben hiç bu tutarlarda fatura ödememiştim. Artık tarifeden şüpheleniyorum. Dağıtım şirketini arayıp konut tarifesi kullanıp kullanmadığımı teyit edicem. Sanayi elektriği mi bağladılar naptılar anlamadım.
Çok zam geldi elektriğe
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Evren Erakçora yazdı:
Ahmet Caliskan yazdı:

Çok zam geldi elektriğe

Evet ama bu kadar fark ettirir mi anlayamadım. İstanbul'da bu faturaların yarısı kadar bile ödemedim. Ya bu şehirde elektrik pahalı, ya zamlar çok etkiledi ya da spot lambalar ocağıma incir ağacı dikiyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ahmet Caliskan yazdı:

spot lambalar ocağıma incir ağacı dikiyor.

Led değilseler, dikerler.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Doğan Arşiray

343 tl elektrik faturası geldi. 27 günlük...  oha diyorum. kullanım hep aynı. geçen sene 250 nin altındaydı.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ben sürekli elektrik tüketimi için iyileştirmeler yapıyorum. 2 yıldır faturalar 190-260 aralığında geliyor. Elektrik birim fiyatı sürekli artıyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Geçmiş ödenmiş faturaların exel tablosunu paylaşsam, çok büyük sıkıntı olur burda :(

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

ELektrik giderlerini düşürmek için bir kaç sırrımı vereyim. 

Burda 1 kw/H elektrik 52 kuruş.  Gece tarifesi 22:00 da başlıyor. O zaman 25 kuruşa geliyor 

Bizde bulaşık makinesi 24 : 00 da çalışıyor. 

Çamaşır makinesi ise yine 22 : 00 da başlıyor çalışmaya 

Oturma odasında sabit yanan tek bir ampül vardır.  Yandığı saateler 18:00 - 23:00 arası 

Gündüzleri tv açan yok. Akşamda açıldığı için gece tarifesinde giriyor. 

Loptop akşamları 22:00 dan sonra şarj olur. 

Telefonlar hep 22:00 dan sonra şarj olur. 

Buzdolabım ve Modemim dışında başka hiç bir şey gün boyu çalışmaz. 

Çamaşır makinesi , sıcak suyu kombiden alır. Özellikle T boru kullanmadık. 

Haftasonu %80 başka yerdeyiz. Evde kimse durmaz. 

Bizim ailecek elektrik tasarrufumuz bu şekilde. Sonuç olarak 50 tl geçmeyen bir elektrik faturası ödüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Çıkar valla, evde sürekli çalışan buzdolabının harcadığı hesap makinesi ile hesapla, sonra faturaya bak, bir ayda kaç kws elektrik harcamışsın, birlikte yaz.  Sonra bakalım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...