İçeriğe Yönlendir

Doğalgaz ve Elektrik Faturası

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

ölçüm metodunun bilimsel değil o zaman, yani karşılaştırma yapılamaz

ben anladım, evde yaşamayınca tüketim de az oluyor hali ile, bu veriler ışığında benim 300kW oldukça başarılı hale geldi şimdi gözüme

Bizde beyaz eşyalar a++, çamaşır kurutma ve nem alma makinesi var. Fırın sık sık çalışır. Lambalar led. Fön ve ütü de çalışır. Aylık 8 saat süpürge çalışır. Pc seyrek. Tv seyrek. 200kwh aylık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

200kwh aylık

yaşayan ev tüketimi normal

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Evde elektrik canavarı termosifon, fırın, 2 buzdolabı var. Gündüz tv bile açılmaz. Üç zamanlı tarifeye geçtim. Termosifonu zaman ayarlı priz ile 22:00 ye ayarladım, çamaşır , bulaşık makinasını geç çalıştırmaya dikkat ettik. Fatura tek zamana göre 40 lira fazla geldi. Elektrik sayacının saati 1 saat geri . Enerjisa ile görüştüm. Biz o saat farkını dikkate alıyoruz dediler. Nasıl alıyorlar anlamadım. Sayaç otomatik T1 T2 T3 diye ayırıyor, adamlar okuyor faturalandırıyor. Tekrar tek zamanlk tarifeye geçtim. Aylık ortalama 250-300KW tüketimimiz var . Bakalım bu ay ne gelecek. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

yaşayan ev tüketimi normal

Dell E5450 notebook ile vakit geçiriyorum. Oldukca az enerji harcıyor. Tavsiye ederim :) 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mert Gulkokan yazdı:

2 buzdolabı şart mı hocam ?

yoksa 1 tanesi derin dondurucu mu demek istediniz ?

termosifon gerçekten iyi harcıyor elektriği 

Benim Hanım tasarım pasta yapıyor.  ikinci buzdolabında da onun malzemeleri ve yaptığı zaman pasta duruyor. Ondan kapatamıyoruz onu. O buzdolabı gelmeden önce de elektrik tüketimi fazlaydı. Şimdi çatıya 4x270w güneş paneli ve akıllı ongrid inverter kurmalı planıyorum. Yatırımın geri dönüşünü hesapayınca net karar vereceğim.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Mert Gulkokan yazdı:

termosifon gerçekten iyi harcıyor elektriği

İmkân varsa gün ısı büyük nimet, kışın arada lazım olur diye de ani su ısıtıcı tamamdır. 235 kWh 185 TL gelmiş son fatura.

Ekleme yeni fatura gelmiş, 20 gün yoktuk, 140 kWh 110 TL 

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Dell E5450 notebook ile vakit geçiriyorum. Oldukca az enerji harcıyor. Tavsiye ederim :) 

çay yerine su içmek gibi olur

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Faturam geldi,

Söylemesem daha iyi. :D

Yazmadılar bu sefer heralde :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yazmadılar bu sefer heralde :)

Yok yazmışlar , :D Her söylediğimde bana kaçak elektrik kullanıyor diyorsunuz. bende demeyecem artık. :D

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Yok yazmışlar , [emoji3] Her söylediğimde bana kaçak elektrik kullanıyor diyorsunuz. bende demeyecem artık. [emoji3]

14 TL?
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Yok yazmışlar , :D Her söylediğimde bana kaçak elektrik kullanıyor diyorsunuz. bende demeyecem artık. :D

en başta yazmadınki, evde yaşamadığınızı, biz de yaşanan eve o fatura gelemez dedik hali ile, yaz yaz...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

en başta yazmadınki, evde yaşamadığınızı, biz de yaşanan eve o fatura gelemez dedik hali ile, yaz yaz...

46 tl gelmiş abi. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

370 tl doğalgaz geldi. Ev arabadan çok yakıyor. 

Kışın babada yatsanız

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kışın babada yatsanız

Hata bende, kombi ile hipermil yapmayı bıraktım. Yoksa en fazla 299 gelirdi

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Benim alt komşumun doğalgazı kesildi. O evini ısıtamayınca benim zemin hep soğuk. Halı olmayan yere basılmıyor. Adamın kapıdaki tahtaya konulan faturlarını alıp İbb nin "askıda fatura" sistemine koyacağım. Birileri öder mutlaka, çevremde çok fazla faydalanan yardıma muhtaç insan var. Ben akşam bu adamın faturalarını sisteme eklemeyi deneyim bakarsınız, faturaları ödeyen biri çıkar. 

Not: benim askıya eklememe lazımmış, esas o adamın askıya fatura yapması gerekiyormuş. TC felan ekonomik durumu kontrol ediliyor. Beni kabul etmez. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Ali Darbaz yazdı:

46 tl gelmiş abi. 

Mert Yeldan yazdı:

14 TL?

İyi yaklaşmışım :D

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Askıda Fatura uygulamasına girince dayanamadım, birilerinin borcunu ödedim.  Kendimi çok iyi hissettridi. Keşke bir kaç fatura daha ödeseydim. Bazılarının alım gücü yok, yardım etmek lazım. Türk insanı yardım sever. Şu ana kadar 227 bin fatura ödenmiş. toplamda 31 milyon tl borç silinmiş. 

Ödeme yapmak isteyenler sizlerde gönlünüzden ne koparsa  bir kaç fatura ödesin. 

https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-listesi

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Darbaz yazdı:

46 tl gelmiş abi. 

Benim eski buzdolabı tek başına 30 lira yakıyordu.. 5 sene önce. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mert Gulkokan yazdı:
Mehmet Ozyurek yazdı:

Valla çok söyledik ama

Binada sıkıntı yok, Benim çıktığım daireye yeni kiracı geldi. Adamın 130 tl faturası gelmiş. Babamda 2 kat aşağidaki dairede , onada fatura 90 tl gelmiş. Babam kardeşime yaptığım bilgisayar yüzünden bana kızgın. Çünkü Xeon 5450 işlemci ile 550 watt power supply bilgisayar verdim. Evin faturasını 40 tl artırmış. Yani tüm süreçler takibimde, Evin elektrik sisteminde sıkıntı yok. 

Boşa bende bişey aramayım, evde öğlen adam yok, dolap ağzı açıp kapanmıyor.  Buda meşhur kocaeli üretimi Bosch buzdolabım. Model bilgisini bulamadım

ACtC-3cgP1dEW9jiLKWdVnelF2ADsSO5ktt0ddqY

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben de buzdolabını sırf tüketimi yüzünden değiştirmiştim zaten.. 

şimdi olsa aylık 100 lira yakardı. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...