İçeriğe Yönlendir

Doğalgaz ve Elektrik Faturası

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

İbrahim Arslan

Doğalgaz faturasını TL olarak değil günlük m3 olarak kıyaslamak lazım.

Dışarısı 8 derece civarıyken günde 4-5 m3  dışarısı 0 derece civarıyken günde 9-10 m3 yakıyoruz.

Bir üst kat akrabam eski kombi ve oda termostatı yok %25  fazla harcıyor.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Geçen ayın kullanımına baktım. Ev soğuk olduğu zamanlarda 22-23°C sabit tutmak için toplamda 178 m3 yakmışım. 36 günlük okuma üzerinden 4,94 m3/gün yapıyor. Ondan önceki ayda yakın bir tüketim var ama 342 TL bir fatura var. Zam olmasa 360-370 TL gibi bir fatura öderdim. 🤔

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Arkadaşım ısı pompasıyla ısınıyor. Ayvalık. 3333 tl elektrik faturası geldi. 110 m2 5.kat yalıtımsız bina. kuzey batı cephe.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Arkadaşım ısı pompasıyla ısınıyor. Ayvalık. 3333 tl elektrik faturası geldi. 110 m2 5.kat yalıtımsız bina. kuzey batı cephe.
Fiuvvv. Soba kurma vakti gelmiş bence.
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Kombi az yansın , az fatura gelsin vs. Gibi hiç bir zaman düşüncem olmadı.
Dün faturayı gördüm 170m3 harcamışım.
Metinden bir kombi termostatı aldım bağladım bakalım bu ay ne kadar harcayacağım.
Eskisine nazaran ev daha hızlı ısınıyor gibi sanki konfor bi tık arttı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Hakkımda ne düşünürseniz Allah 1000 katını versin 😍 

9x1000’den 9000. Onu ucuza  hasan beyin istasyonda yarısına okutsak. Mtv.. iyi iyi iyi bence :) 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
İlkay Başaran yazdı:

Benimki dubleks müstakil ev kombi 45000 lik ben 800 liraya sevindim bile :))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
İbrahim Arslan yazdı:

Doğalgaz faturasını TL olarak değil günlük m3 olarak kıyaslamak lazım.

Dışarısı 8 derece civarıyken günde 4-5 m3  dışarısı 0 derece civarıyken günde 9-10 m3 yakıyoruz.

Bir üst kat akrabam eski kombi ve oda termostatı yok %25  fazla harcıyor.

9-10 m3 biraz çok geldi. Ev kaç metrekare, cephe, yalıtım vs nasıl acaba?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
9x1000’den 9000. Onu ucuza  hasan beyin istasyonda yarısına okutsak. Mtv.. iyi iyi iyi bence [emoji4] 
Mesela ben senin yerinde olsam benim hakkımda benzinli araç MTV si 1 liraya düşsün diye dua ederdim [emoji3]
Kombi az yansın , az fatura gelsin vs. Gibi hiç bir zaman düşüncem olmadı.
Dün faturayı gördüm 170m3 harcamışım.
Metinden bir kombi termostatı aldım bağladım bakalım bu ay ne kadar harcayacağım.
Eskisine nazaran ev daha hızlı ısınıyor gibi sanki konfor bi tık arttı.
Gülerek kullan günlük takip yaparsan az çok ayda ne tuketecegini hesaplarsın. Hakikaten termostat ekonomiden ziyade konfor için önemli imiş. Aynı hız sabitleyici gibi sıcaklık ssabitleyici. Ha bire kombinin başına gideyim kisayim açayım olayı yok.
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Metin Akbal yazdı:

Mesela ben senin yerinde olsam benim hakkımda benzinli araç MTV si 1 liraya düşsün diye dua ederdim emoji3.pngGülerek kullan günlük takip yaparsan az çok ayda ne tuketecegini hesaplarsın. Hakikaten termostat ekonomiden ziyade konfor için önemli imiş. Aynı hız sabitleyici gibi sıcaklık ssabitleyici. Ha bire kombinin başına gideyim kisayim açayım olayı yok.

Yalnız devreye girdiğinde peteğe el değmiyor :) 

65 derecede tutmak iyi mi çözemedim düşürecem akşama 55 e falan :D 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Yalnız devreye girdiğinde peteğe el değmiyor [emoji4] 
65 derecede tutmak iyi mi çözemedim düşürecem akşama 55 e falan [emoji3] 
E ben dedim 50 55 civarı iyidir diye [emoji3]
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ
Fatih Evcin yazdı:

Yalnız devreye girdiğinde peteğe el değmiyor :) 

65 derecede tutmak iyi mi çözemedim düşürecem akşama 55 e falan :D 

65 iyi. Bende öyle. 45 yapsan oda sıcaklığını ayarlayana kadar yanacak

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

ECA yetkili servis personeli de 65 kalsın dedi.

Ama ben en azından bi 60-62 e getirecem :) 

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
Mahmut Yıldız yazdı:

9-10 m3 biraz çok geldi. Ev kaç metrekare, cephe, yalıtım vs nasıl acaba?

Bence de çok.

Ev 130 m2 , aile apartmanı her kat tek daire.  Bitişik bina yok. Tam 4 cepheyiz, yalıtım içten kuzey cepheye yaptık sadece.

Kentsel dönüşüm bölgesi olduğumuz için dış yalıtımı yapamadık.

Termostat ve yoğuşmalı kombi olmasa tam yandık. 2 kat üstte bebekli ev var, ocak ayında 1200 ödediler.

Fatih Evcin yazdı:

ECA yetkili servis personeli de 65 kalsın dedi.

Ama ben en azından bi 60-62 e getirecem :) 

Yoğuşmalı kombi tasarruf oranının en yuksek oldugu kısım 40-55 arası deniyor.

55 ile ısınabiliyorsanız 55 secin bence. Bize çok sogukta yetmiyor 60-65 e cıkıyoruz, normale dönünce 50-55 i seciyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim eski evde günlük 25 metreküp doğalgaz tükettiğim oldu. 9-10 metreküp tüketime fazla mı diyorsunuz şimdi ? Gerçi hep derdim benim kombi amerikan arabası gibi yakıyor diye ama gerçekten çokmuş demek ki.. 🤫

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
Serkan Toker yazdı:

Benim eski evde günlük 25 metreküp doğalgaz tükettiğim oldu. 9-10 metreküp tüketime fazla mı diyorsunuz şimdi ? Gerçi hep derdim benim kombi amerikan arabası gibi yakıyor diye ama gerçekten çokmuş demek ki.. 🤫

Eski ev derken tevazu gösteriyorsunuz. :)

Günde 25 m3 harcadıgınıza göre villa falandır   :)

25x30x3 TL   2250 TL günceli.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
İbrahim Arslan yazdı:

Eski ev derken tevazu gösteriyorsunuz. :)

Günde 25 m3 harcadıgınıza göre villa falandır   :)

25x30x3 TL   2250 TL günceli.

Yok yav evde müteahhit marka Baymak eco kombi vardı. Proje falan uğraşmak istemedim değiştirme işine bakmadım. İyi ki taşınmışım şimdi merkezi sistemde kazıklanıyorum. Kombi olmayınca elektrik faturası az geliyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

635 TL doğalgaz geldi 230 m3 harcama yapmışız geçen sene aynı dönem 435 TL gelmişti

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

buraya göre 2.296901 m3 fiyatı 😂 demek ki m3 başına 50 kuruş geliyor.

p451gk6.jpeg

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Mert Gülkokan yazdı:
Arif Aykın yazdı:
buraya göre 2.296901 m3 fiyatı emoji23.png demek ki m3 başına 50 kuruş geliyor.

p451gk6.jpeg

Hocam 2.29 tl vergisiz fiyatı ona birde %18 kdv eklememiz lazım

Doğrudur vergi yazmıştım düzenlerken silmişim. M3 başına 50 kuruş vergi geliyor 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yaklaşık bir aylık.  1836 TL...  geçen sene 1200 tl filandı bu aylarda. geçen ay 1300 küsürdü.

3 günü eksik. kombi bozuktu ya.

elektrik ile tamamladık onu.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

@Servet Aydın ın dediği gibi 55 metre kare üzerine kurulu ultramagalükssarayvillanın yandan yemişi...solar panelim var, kaldırım taşım kırık bir hadsiz yüzünden ve kontrol için dron uçuruyorum düzenli olarak. satılık thinkpad var. ürün yerleştirme vardır.

gerçek: komşu gidince bir duvar eksik kaldı. bitişik iki müstakil ev çünkü. o evi de ısıtyorum mecburen. bu sene fazladan yalıtımı başarmasaydım eskiye göre 2 kat gelirdi herhalde.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Doğan Arşiray yazdı:

@Servet Aydın ın dediği gibi 55 metre kare üzerine kurulu ultramagalükssarayvillanın yandan yemişi...solar panelim var, kaldırım taşım kırık bir hadsiz yüzünden ve kontrol için dron uçuruyorum düzenli olarak. satılık thinkpad var. ürün yerleştirme vardır.

gerçek: komşu gidince bir duvar eksik kaldı. bitişik iki müstakil ev çünkü. o evi de ısıtyorum mecburen. bu sene fazladan yalıtımı başarmasaydım eskiye göre 2 kat gelirdi herhalde.

Nasıl yani, 55 metre kare evdemi yalşıyorsun. Yoksa sıfır eksikmi yazdın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...