İçeriğe Yönlendir

Doğalgaz ve Elektrik Faturası

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

Apartmanda en soğuk havalarda aylık 5-7bin m2 harcardık. Kartlı sayaçtan mekaniğr mecbur döndük.  Bu ay zaman zaman kaloriferi kapatmamıza, havaların iyi gitmesine rağmen 4800 m3 civarında tüketmişiz. 11780 tl fatura geldi. Mekanik sayaç daha çok yazıyor diye süphe ediyorum. 

apartman kazan odasında bir gairplik hiseettik, bakımcıyı çağırdık, hava orta ılık/soğuk olunca kendisini devamlı sıcakta tutuyor, devirdaim yapmasa da iç çevrimi harcıyor gibi anlattı, dış sıcaklık ayarını aşağı aldırdık

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Çağlar Bayur yazdı:

apartman kazan odasında bir gairplik hiseettik, bakımcıyı çağırdık, hava orta ılık/soğuk olunca kendisini devamlı sıcakta tutuyor, devirdaim yapmasa da iç çevrimi harcıyor gibi anlattı, dış sıcaklık ayarını aşağı aldırdık

Bizim kazanda da benzer sorun var. Hava ılık olunca harlıyordu kendini. Dış hava sensörü kuzey cephe ve gölgede kaldığından birde dış sıcaklık ayarından kaynaklı. Kazan çok eski komple yenilemeye karar verdik. Bayramdan sonra değişecek. Verimsiz bir sistemdi. Hesaplarıma göre tasarruftan 3-4 yıl içinde yatırım geri dönecek. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

Bizim kazanda da benzer sorun var. Hava ılık olunca harlıyordu kendini. Dış hava sensörü kuzey cephe ve gölgede kaldığından birde dış sıcaklık ayarından kaynaklı. Kazan çok eski komple yenilemeye karar verdik. Bayramdan sonra değişecek. Verimsiz bir sistemdi. Hesaplarıma göre tasarruftan 3-4 yıl içinde yatırım geri dönecek. 

pompası debisi ayarlı olacak mı

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Çağlar Bayur yazdı:

pompası debisi ayarlı olacak mı

Frekans konvertörlü olacak. Debi ayarına olmayacak, on/off çalışacak.  Pompada üç büyük marka var . Ben fiyat/performans için wilo seçtim. Grundfos ile ksb diğer seçeneklerimdi. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Elektrik faturası 220 TL geldi geçen aya göre 7 TL fazla geldi bu ay.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Gedik

Elektriğe her ay zam geliyor galiba ve bunu kimse duyurmuyor. Faturalardan öğreniyoruz. Birim fiyat kısmına dikkat edin. Mayıs ayında Birim fiyat: 1,124377 TL haziran ayında birim fiyat: 1,207508 TL. Bu da geçen aya göre %7,39 zam gelmiş demek.

Mayıs ayında gelen fatura: 

B9smc.jpg

Haziran ayında gelen fatura: 

B95PH.jpg

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
(düzenlendi)
Murat Gedik yazdı:

Elektriğe her ay zam geliyor galiba ve bunu kimse duyurmuyor. Faturalardan öğreniyoruz. Birim fiyat kısmına dikkat edin. Mayıs ayında Birim fiyat: 1,124377 TL haziran ayında birim fiyat: 1,207508 TL. Bu da geçen aya göre %7,39 zam gelmiş demek.

Mayıs ayında gelen fatura: 

B9smc.jpg

Haziran ayında gelen fatura: 

B95PH.jpg

1 Haziran itibariyle güncelleme gelmiş, epdk sitesinde var güncel tarifeler;

https://www.epdk.gov.tr/Detay/Icerik/3-1327/elektrik-faturalarina-esas-tarife-tablolari

1 Nisan - 1 Haziran arası mesken 112,4377 kuruş iken 1 Haziran sonrası mesken 129,0639 kuruş olmuş 8kw/gün altında olan indirimli tarifede. Yani bir sonraki faturada 1.29 TL/kwh ile gelecek faturanız

tarihinde Murat Sürmeli tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Murat Sürmeli yazdı:

Genelde böyle zam haberleri sosyal medyaya yansır. Ben de görmediğim için gizli zam yapıldı sandım.  Gelecek ay daha fazla ödeyeceğiz yani.  Allah yardımcımız olsun.

Bu arada mayıs ayı faturasında belediye vergisi %5 kısmı farklı bir isim almış. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Ali Darbaz yazdı:

99 lira doğalgaz. 

105 lira elektrik 

60 tl su faturası ödedim. 

Evet yaşanmayan evlerde böyle faturalar 😁

Şaka bir yana, doğalgaz ve suyu anlıyorum ama elektrik nasıl böyle az geliyor hala çözemedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Cihat Küçükay yazdı:

Şaka bir yana, doğalgaz ve suyu anlıyorum ama elektrik nasıl böyle az geliyor hala çözemedim.

karanlıkta oturuyordur, tv kapalıdır. saç kurutmuyordu elde çamaşır bulaşık yıkıyordur. başka türlü olamaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Evet yaşanmayan evlerde böyle faturalar [emoji16]
Abi su ucuz zamma rağmen biz 4 kişilik aileyiz 66 tl geldi son fatura.
Doğalgaz 85 tl
Elektrik 28 günlük 230 tl

Babamlar yokken alt katta sadece 7 gözlü altus A+ dondurucu 55 tl yakmış
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Cihat Küçükay yazdı:

Fotosentez gibi başka türlü açıklaması olamaz zira taksimetrenin açılışı direkt 80 TL 😄 İki fırın, ütü, kettle, TV, Laptop vs çalışsa direkt 3 katı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Doğal gaz 94 tl

Su 75 tl

Elektrik 92 tl 

Hayırlı olsun. 

Senin Elektrik faturasına uzun zamandır hayret ediyorum. Sadece buzdolabı çalışsa aylık 60-70 tl o harcıyor.

Nasıl 92tl gelebiliyor , ilginç

Bizde doğalgaz yok - merkezi sistem

Su 90 tl

elektrik 530 tl geldi.

çatıya panel koyasım var ama apartman olduğundan istemeyenler çıkabilir.

Murat Sürmeli yazdı:

https://www.epdk.gov.tr/Detay/Icerik/3-1327/elektrik-faturalarina-esas-tarife-tablolari

1 Nisan - 1 Haziran arası mesken 112,4377 kuruş iken 1 Haziran sonrası mesken 129,0639 kuruş olmuş 8kw/gün altında olan indirimli tarifede. Yani bir sonraki faturada 1.29 TL/kwh ile gelecek faturanız

Murat Gedik yazdı:

Genelde böyle zam haberleri sosyal medyaya yansır. Ben de görmediğim için gizli zam yapıldı sandım.  Gelecek ay daha fazla ödeyeceğiz yani.  Allah yardımcımız olsun.

Bu arada mayıs ayı faturasında belediye vergisi %5 kısmı farklı bir isim almış. 

https://seffaflik.epias.com.tr/transparency/

Eylül ayına kadar elektriğe çok ciddi zam gelecek. Şu an üretim maliyeti ile konutlara satış fiyatı arasınca büyük makas oluştu.

şöyle açıklayayım

1mwh elektriği şu an serbest piyasada ortalama satış fiyatı 2350tl civarında. 1mwh = 1000kwh ediyor.

evde bizim 1 mwh alış malyetimiz 1200 tl civarında. ( vergiler hariç) iki katı fark var arada.

https://seffaflik.epias.com.tr/transparency/piyasalar/gop/kesinlesmemisPtf.xhtml

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Darbaz yazdı:

Doğal gaz 94 tl

Su 75 tl

Elektrik 92 tl 

Hayırlı olsun. 

elektrik sayacı bozuktur.  bozuk ise tamir olduğu gün epey sıfırlı bir fatura sizi bekler.

çamaşır filan da mı yıkamıyorsunuz?

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

elektrik sayacı bozuktur.  bozuk ise tamir olduğu gün epey sıfırlı bir fatura sizi bekler.

bizim yazlığa 8 aydır gelen faturalara baktım: toplamda: elektrik 92 doğalgaz0 su 0 ,

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu
bizim yazlığa 8 aydır gelen faturalara baktım: toplamda: elektrik 92 doğalgaz0 su 0 ,

Yazlık nası bişii
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Doğal gaz 94 tl

Su 75 tl

Elektrik 92 tl 

Hayırlı olsun. 

Doğalgaz çok gelmiş. 

diğerleri ortalama. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Oğulcan Akıncıoğlu yazdı:

Yazlık nası bişii

şipitak terlik, şort, termos bardak.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

şipitak terlik, şort, termos bardak.....

Aklıma rahmetli Kemal Sunal'ın vitrinde dönen tavuklara dışarıdan ekmek banması geldi nedense 🙂

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ü.Emre Kartal yazdı:

Aklıma rahmetli Kemal Sunal'ın vitrinde dönen tavuklara dışarıdan ekmek banması geldi nedense 🙂

O yine uyanıklık yapıp güya ödediği paranın üstünü aldı nakit olarak.. Bizde o da yok :D 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

Bence buzdolabı çalıştırmıyorlar. Çamaşırlar da babada yıkanıyor

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...