İçeriğe Yönlendir

Doğalgaz ve Elektrik Faturası

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Daire girişi olacak.

Bizim daireler 22 dereceyken karşı blok ara katlarda hep camlar açıktı. Hepmuyardım, uyardık. Yapmayın bunu günahtır. Hem paramızı hem ısımızı çalıyorsunuz hesabı. Yine de kimse oralı olmadı neredeyse. Ben parasını vermişim kardeşim yanacak da açacam da modundalar dile getirmeselerde. Şimdi açsınlar da görelim. 

tüm kış bütün camları açık ev gördü bu gözler, anlamsız bir psikoloji , ısıtma merkezi sistem pay ölçersiz tabii

İlkay Başaran yazdı:

Şimdi payölçer olunca 15 derece galiba altına da inemeyecek.

peteklerdeki vanalar değişti mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
İlkay Başaran yazdı:

72 daire yarısı yazın geliyor. Yakıt parası vermeyiz vs birsürü sıkıntı yaşıyoruz. Onların daireler kapalı dolayısıyla hava 0 sa daire de maks 5 tir. Altındaki üstündeki üşüyor mesela. Müteahhitin hazırladığı dökğmanda (adını unuttum) yazlık gelenler para vermez yakıta yazıyormuş. Mahkemeye vermeyi ancak ikna ettik. Müteahhitin yazdığı kanun mu ya da daha mı üst diye. Şimdi payölçer olunca 15 derece galiba altına da inemeyecek. 4 daire 16 dairelik apartmanı usıtmaya çalışmayacağız dolayısıyla.

Faturanın %30 luk kısmını herkes ödeyecek. Geri kalan kısım kullanılan kolariye göre hesaplanıcak. Peteklere termostatik vana takılacak. Alt kısıma yada girişe normal vana takılmadığından emin olmak lazım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

tüm kış bütün camları açık ev gördü bu gözler, anlamsız bir psikoloji , ısıtma merkezi sistem pay ölçersiz tabii

peteklerdeki vanalar değişti mi?

vanalar termostatlı. Fakat daire girişinden kapatıyorlardı kışın boş olanları. Artık kapatılamayacak. 

Daire girişlerine pay ölçerli vana takılacak. 

Her daireye kazandan ayrı hat geliyor. 1.katı ısıtan su bize gelmiyor yani.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Göktürk yazdı:

O dairelerin kirası da kökü de ucuz ama. Satış fiyatında o parametre var yani

Hocam kışın gelen faturayı gören ev sahibi o evi ucuza aldığını idrak edemiyor. "Ben niye sizden çok ödüyorum" kısmında takılı kalıyorlar. İnşallah medeni ve anlayışlı komşularınız vardır. 

İlkay Başaran yazdı:

72 daire yarısı yazın geliyor. Yakıt parası vermeyiz vs birsürü sıkıntı yaşıyoruz. Onların daireler kapalı dolayısıyla hava 0 sa daire de maks 5 tir. Altındaki üstündeki üşüyor mesela. Müteahhitin hazırladığı dökğmanda (adını unuttum) yazlık gelenler para vermez yakıta yazıyormuş. Mahkemeye vermeyi ancak ikna ettik. Müteahhitin yazdığı kanun mu ya da daha mı üst diye. Şimdi payölçer olunca 15 derece galiba altına da inemeyecek. 4 daire 16 dairelik apartmanı usıtmaya çalışmayacağız dolayısıyla.

15 derece altına inince ceza falan deniyor ama bunu kim takip edip ceza alacak?

Ersen Tapan yazdı:

Faturanın %30 luk kısmını herkes ödeyecek. Geri kalan kısım kullanılan kolariye göre hesaplanıcak. Peteklere payölçerli vana takılacak. Alt kısıma yada girişe normal vana takılmadığından emin olmak lazım. 

Koyu kısmı anlamadım, pay ölçerli vana neden takılacak, girişten ölçüm yapmayacak mı? Termostatik vana takılı olması lazım. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mahmut Yıldız yazdı:

Hocam kışın gelen faturayı gören ev sahibi o evi ucuza aldığını idrak edemiyor. "Ben niye sizden çok ödüyorum" kısmında takılı kalıyorlar. İnşallah medeni ve anlayışlı komşularınız vardır. 

15 derece altına inince ceza falan deniyor ama bunu kim takip edip ceza alacak?

Koyu kısmı anlamadım, pay ölçerli vana neden takılacak, girişten ölçüm yapmayacak mı? Termostatik vana takılı olması lazım. 

Yönetime borcu olanları icraya verme yetkisi verdik. Sanırım borç doğunca ödemeyenler icraya düşecek. 

Merkezi sistemde ben kışın kalmıyorum para da vermem yönetim planı (adını hatırladım) böyle yazıyor ne demektir ben anlamıyorum. Kanunun üstünde mi müteahhitin yazdığı metin? Orhun kitabeleri gibi bişey heralde. Yönetim planına 12 ay kalanlara 300 desibele kadar ses serbest yazılsaydı ne olacaktı?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Mahmut Yıldız yazdı:

Termostatik vana olacak yanlış yazmışım. 

İlkay Başaran yazdı:

Merkezi sistemde ben kışın kalmıyorum para da vermem yönetim planı (adını hatırladım) böyle yazıyor ne demektir ben anlamıyorum

Bunun kanuni geçerliliğini araştırmak lazım. Yönetim planı tekrar değişebilir. Ama yönetim planını görüp alanların da hakları vardır. Avukat müteahhit mahkeme üçgeninde kolaylıklar dlerim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ersen Tapan yazdı:

Termostatik vana olacak yanlış yazmışım. 

Bunun kanuni geçerliliğini araştırmak lazım. Yönetim planı tekrar değişebilir. Ama yönetim planını görüp alanların da hakları vardır. Avukat müteahhit mahkeme üçgeninde kolaylıklar dlerim. 

E yarın birgün ben güneş paneli kurup ısınmayı çözersem ve bende vermiyorum dersem?

Vardır bakalım bir yolu. İlla bozulur o plan bir şekilde. Yoksa yine 300 desibel ses serbeste geliyoruz.

Yönetim planını görüp alan varsa ve bu riske girdiyse bence yanlış yapmış. Asansörü de kullanmıyor 9 ay? Benim ısımı çalıyor onun dairesi benim hakkım ne olacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
İlkay Başaran yazdı:

E yarın birgün ben güneş paneli kurup ısınmayı çözersem ve bende vermiyorum dersem?

Vardır bakalım bir yolu. İlla bozulur o plan bir şekilde. Yoksa yine 300 desibel ses serbeste geliyoruz.

Yönetim planını görüp alan varsa ve bu riske girdiyse bence yanlış yapmış. Asansörü de kullanmıyor 9 ay? Benim ısımı çalıyor onun dairesi benim hakkım ne olacak?

Sonucu merakla bekliyorum.

Mesela gaz şirketi bizim siteye yaz aylarında sürekli ek fatura gönderiyor. Diyorki xxx tarihlerinde doğalgaz saatinin eksik ölçtüğünü düşünüyoruz diyip 6 haneli faturalar gönderiyor.
Bilirkişi ve mühendislere yaptırılan kontrollerimizde saatin doğru ölçtüğünü kanıtlamış olmamıza rağmen yürütmeyi durdurma girişimimiz bile kabul edilmedi. Tek yapılan açıklama faturayı ödemezseniz gazınız kesilir. 
Bu kış ya bedava ısınırız yada onlar kazanır görücez. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ersen Tapan yazdı:

Sonucu merakla bekliyorum.

Mesela gaz şirketi bizim siteye yaz aylarında sürekli ek fatura gönderiyor. Diyorki xxx tarihlerinde doğalgaz saatinin eksik ölçtüğünü düşünüyoruz diyip 6 haneli faturalar gönderiyor.
Bilirkişi ve mühendislere yaptırılan kontrollerimizde saatin doğru ölçtüğünü kanıtlamış olmamıza rağmen yürütmeyi durdurma girişimimiz bile kabul edilmedi. Tek yapılan açıklama faturayı ödemezseniz gazınız kesilir. 
Bu kış ya bedava ısınırız yada onlar kazanır görücez. 

Biz kömürlüyüz. Almanya gibi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
İlkay Başaran yazdı:

Biz rus gazı kullanıyoruz :bomb:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

kömürlüde pay ölçermi kullanacaksınız, doğalgaz gelsinde kurtulun yahu :)

bu arada müteahhtinin dediği vs hikaye, binada herkes aidatta kömür parasıda ödemek zorunda, ister otursun ister oturmasın, yönetime icraya verme yetkisinide boşa vermişsiniz zaten yetkileri hep var, olanın yeniden yetkilenmesine gerek  yokki :)

bizde gaz var, pay ölçer falan o işe girmeyiz,  kömürde bir sürü insan ödemiyor ama beleşe ısınıyorlardı, şimdi bu kış göreceğiz ne yapacaklar, öyle çaktırmadan eve ilave petek takanlar,, ön arka balkona ilave petek takanlar, elektrikli termosifona boyler takıp kazan suyundan yararlananlar hep patladılar bu sene...

Not: Putin kızmasa bari, yoksa bizde battaniye moduna geçeriz herhalde, bu saatten sonra kömür falanda almam ben...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

kömürlüde pay ölçermi kullanacaksınız, doğalgaz gelsinde kurtulun yahu :)

bu arada müteahhtinin dediği vs hikaye, binada herkes aidatta kömür parasıda ödemek zorunda, ister otursun ister oturmasın, yönetime icraya verme yetkisinide boşa vermişsiniz zaten yetkileri hep var, olanın yeniden yetkilenmesine gerek  yokki :)

bizde gaz var, pay ölçer falan o işe girmeyiz,  kömürde bir sürü insan ödemiyor ama beleşe ısınıyorlardı, şimdi bu kış göreceğiz ne yapacaklar, öyle çaktırmadan eve ilave petek takanlar,, ön arka balkona ilave petek takanlar, elektrikli termosifona boyler takıp kazan suyundan yararlananlar hep patladılar bu sene...

Not: Putin kızmasa bari, yoksa bizde battaniye moduna geçeriz herhalde, bu saatten sonra kömür falanda almam ben...

Doğalgaz gelse de merkezi olacak bizim. Kazan dönüşümlü. Merkezi herzaman daha iyidir.

Sizde termal neden yok edremitin büyük kısmı termal değil miydi?

Hans da bu saatten sonra kömür almam ben diyordu. Eskişehirden simtaş soba alıyor şimdi :D

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
İlkay Başaran yazdı:

Bizim apartmanda 3 daire var. Orta kat kışın Almanya’da yaşıyor. Ben ise 3. katta evi ısıtmak için fazladan enerji harcıyorum. Ne yapacağuk şimdi? 
Isınma klima idi ısı pompasına geçiş yapıyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Binada merkezi sistem varsa zaten otomatik olarak hesaplama yöntemi değişir. Ben veririm ben vermem durumu olmaz.

Bizim binaya ilk oturduğum da alt ve üst katım boştu ve petekleri sonuna kadar kapatmışlardı, ay sonunda ben onlardan az fatura ödedim, hesaplarken okuyucu cihaz kullanılıyor. Bulunduğunuz bölgenin hava durumu vs hepsi hesaplanıyor. Eğer eve giren çıkan kalori miktarı çok az ise sistem faturaya cezayı otomatik yansıtıyor.

Okumak isterseniz mevzuat aşağıda,

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=12084&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Çağlar Bayur yazdı:

Bizde de var öyle bir "havalandırma" meraklısı. Bu sene doğalgaz geldi de kombiye geçtik, açsın bakalım camları ona kaç bana kaç TL gelecek gaz faturası...

9 daire, 3 tanesi yazlıkçı ama 1 ton aldırıyorduk biz 3 ton alıyorduk. Biri ile mahkemelik olduk apartman olarak. 20 bin lirayı geçecekti kömür bu sene gelmese gaz haraptık valla.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir takım söylentilere kanıp yazın kombiyi kışın camları açmayın arkadaşlar. 
Hele sanayide üretimde gaz kullanıyorsanız daha dikkatli olun. 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir takım söylentilere kanıp yazın kombiyi kışın camları açmayın arkadaşlar. 
Hele sanayide üretimde gaz kullanıyorsanız daha dikkatli olun. 

Kesin nasibiyle geldi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Elektrikte eylül tarifesi belli oldu. Sanayide kullanılan elektriğe yüzde 50, konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 20 zam geldi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

Elektrikte eylül tarifesi belli oldu. Sanayide kullanılan elektriğe yüzde 50, konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 20 zam geldi.

Demekki gerekli gereksiz lambaları da söndüreceğiz. 

Ben bir kaç tane daha güneş paneli alayım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

evler neyse de bu sanayiye yüzde 50 çok fena. ekmeğinden lahmacununa dondurmasından sütüne hepsi elektrikle...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bulduğumuz gaz pahalı olanmış demekli. Hiç şans yok bizde.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Evler için,

Eskisi 

240 kWh ve altı ₺1,46
240 kWh üstü ₺2,17

Yenisi

240 kWh ve altı ₺1,75
240 kWh üstü ₺2,60

vergiler dahil

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evler için,

Eskisi 

240 kWh ve altı ₺1,46
240 kWh üstü ₺2,17

Yenisi

240 kWh ve altı ₺1,75
240 kWh üstü ₺2,60

vergiler dahil

mesela 300 kWh kullanan için

240 kWh ya kadar 1,75, sonrası 2,60 mı?

yoksa direkt 2,60 mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...