İçeriğe Yönlendir

Doğalgaz ve Elektrik Faturası

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Almanya elektriği nasıl üretiyor

27% wind, 24% coal, 12% nuclear, 12% natural gas, 10% solar, 9.3% biomass, 3.7% hydroelectricity.

https://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_sector_in_Germany

demiş.

27 rüzgar 24 kömür 12 nükleer 12 gaz 10 solar. çok ilginç değilmi? aslında gaz çok önemsiz bir oran.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

27% wind, 24% coal, 12% nuclear, 12% natural gas, 10% solar, 9.3% biomass, 3.7% hydroelectricity.

demiş.

27 rüzgar 24 kömür 12 nükleer 12 gaz 10 solar. çok ilginç değilmi? aslında gaz çok önemsiz bir oran.

PR ın önemi ....tahıl için de neden rusyaya mahkum oldu dünya, gerçekten mahkum mu? aslında değil de neden öyle gözüküyor... vesile olsun zam bol olsun günlerindeyiz.

Mehmet Ozyurek yazdı:

bu kış nükleerlere gaz veriyoruz dedi alman basını,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

50 tl yükseldi fatura. Farklı birşey de yapöadık. Bi iteleme oldu galiba yine.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

demiş.

Çok güzel bir sepet.  

Çağlar Bayur yazdı:

PR ın önemi ....tahıl için de neden rusyaya mahkum oldu dünya, 

Ettiler.  
Çiftçiye 10 malettirir, aynı ürünü ithal edip, 6 dan satmaya zorlarsan. Tarlalar hep mera olur ama ithal et daha ucuz olduğu için otlayacak inek de bulamayız.  

Çiftçinin elinde süt ineği bile kalmadı nerdeyse.  Kesime gidiyor hepsi.  
Yakında reyonlarda amerikadan ithal süt tozları görürüz.  

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ettiler.  

konumuz dünya yahu , ameriganyada mısır gevreği fiyatları arttı, rus gemisi yola çıkamadı diye

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Gece yatarken dua ediyoruz. Sabah bi kalkiyoruz aküler dolu 😂

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O coğrafyada güneşten %10 elektrik üretiyorsunuz.  Helal olsun.  

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile alman coğrayfasındaki aynı solar panel aynı sistem aynı cihaz türkiye coğrafyasına kurulsa x2 elektrik üretebiliyor teknik olarak.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Mehmet Ozyurek yazdı:

O coğrafyada güneşten %10 elektrik üretiyorsunuz.  Helal olsun.  

Gunes paneli cok yayginlasti. Son 2 senedir de iyi yaz yapiyor. 3-5 seneye kalmaz her evde panel olur. Bence isinma isi tamamen elektrikle olacak yakinda. 30 panel ve 2 aku ile normal bir evin tum elektrik ihtiyaci karsilaniyor neredeyse.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Erdem Doğan yazdı:

30 panel ve 2 aku ile normal bir evin tum elektrik ihtiyaci karsilaniyor neredeyse.

bizim çatı 50 daireye yetmiyor napalım? gerçi villa ya geçersek sorun kalmıyor , çözüm villa :wub: bir de kum saati aldık mı bu iş tamamdır yahu

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Ozyurek yazdı:

Asgari ücretli ne yapacak şimdi. 

Arabası varsa 2 maaş sigorta ve kaskoya verecek. 

Asgari ücretlinin arabası varsa bence askıya alsın.

Allah gerçekten bu ülkede asgari ücretlilere yardım etsin. Ben hesap yapıyorum yapıyorum, işin içinden çıkamıyorum. Zamanında böyle bi yarışma vardı, asgari ücretle nasıl geçinilir diye.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

euro ciddi değer kaybediyor. euro'nun olayı değerli olmasıydı. böyle devam ederse alım güçlerinde ciddi düşüş olabilir. amerika peşpeşe faiz artırdı. avrupa'nın sıradaki hamlesi ne, merak ediyorum.

Erdem Doğan yazdı:

Gunes paneli cok yayginlasti. Son 2 senedir de iyi yaz yapiyor. 3-5 seneye kalmaz her evde panel olur. Bence isinma isi tamamen elektrikle olacak yakinda. 30 panel ve 2 aku ile normal bir evin tum elektrik ihtiyaci karsilaniyor neredeyse.

panellerin ömrü 20 senedir aynı. o işe çözüm var mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

euro ciddi değer kaybediyor.

cıks, usd değerleniyor ... bazı ülkelere karşı oran değişti sadece ordan bak olaya

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

panellerin ömrü 20 senedir aynı. o işe çözüm var mı?

Panel teknolojisi sürekli gelisiyor. Eskiden 3 kwh üreten ortalama 30 panel bugun 7 kwh üretiyor. Ömrü de uzamistir.  Maliyetini cikarmiyor olsa bu kadar insan yaptirir mi? 5 cent fazla alamazsin bu milletten. 40 kere hesap yapmislardir.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

Panel teknolojisi sürekli gelisiyor. Eskiden 3 kwh üreten ortalama 30 panel bugun 7 kwh üretiyor. Ömrü de uzamistir.  Maliyetini cikarmiyor olsa bu kadar insan yaptirir mi? 5 cent fazla alamazsin bu milletten. 40 kere hesap yapmislardir.

geçen sene burada konuştuk. Mehmet hoca demişti galiba 10 sene diye. Evet ürettiği enerji artıyor ama ömrü sıkıntı bence. 

@Çağlar Bayur dolar artıyorsa euro düşüyor demektir işte. Benim için dünyada geçerli iki para birimi var. Biri altın diğeri dolar. Geri kalanlar kağıttan ibaret :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Biri altın

yaprak mı  çeyrek mi

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

yaprak mı  çeyrek mi

yenileni makbul 😁

94-EA8-C22-1885-42-C4-BA2-E-057-CF0-F48-

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

:wub: bir de kum saati aldık mı bu iş tamamdır yahu

Yalnızlığa haayır. 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

geçen sene burada konuştuk. Mehmet hoca demişti galiba 10 sene diye. Evet ürettiği enerji artıyor ama ömrü sıkıntı bence. 

10 sene maliyeti amorti etme süresi mi ömrü mü?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhammet Ölmez yazdı:

Üreticiler 25 yıl sonra panellerden %85 performans alınacağına dair garanti veriyor. Örnek; https://www.axitecsolar.com/sites/default/files/solar_modules_pdf/DB_144zlg_mono XL_HC_MiA_EN_1500V_0.pdf

Şurada daha ayrıntılı anlatmış; https://www.solarreviews.com/blog/how-long-do-solar-panels-last

Alalım bu panellerden, nereden alıyoruz. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

10 sene maliyeti amorti etme süresi mi ömrü mü?

Amorti ettiği dönemde ömrü doluyordu. Öyle hatırlıyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Alalım bu panellerden, nereden alıyoruz. 

kaç adet alacaz? bu toptancıya benziyor? bana güzel verimli 50 cm lik lazım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

kaç adet alacaz? bu toptancıya benziyor? bana güzel verimli 50 cm lik lazım

Perakende bulalım canım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...