İçeriğe Yönlendir

A6 3.0 TDI Quattro

Selim Bilgin

Recommended Posts

Ahmet Gül

Selim kardeşim aşırı hassas bir insan. Titrediğinin yarınki günü ya Maslak'ta o arabayı parçalattırır, ya üzerine benzin döker yakar 😄 Sanmıyorum bir titreme olsun. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat
Rıdvan Ergün yazdı:

Selim Bey, bunlar arabanın kralı.

Rıdvan bey siz aracınızda kafadan kayma problemi mi yaşamıştınız böyle birşey olmuş muydu?

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Rıdvan Ergün yazdı:

Selim Bey, bunlar arabanın kralı.

Ben de yaklaşık 8 sene boyunca makyajlı 2009 modelini kullandım. Gırtlağına kadar dolu bir modeldi. Ustasını bulamayınca ve İstanbul'da oturmayınca çok zorlanılıyor. Yine de benim için bir araca bu kadar süre binmek rekor oldu :)

İki sene önce sattım. Uzun süre ne alacağıma karar veremedim. Yine gırtlağına kadar dolu diyebileceğim Volvo S80 2.4 AWD aldım, ama asla bir Audi değil. 

Ben satarken biraz uzun yıllar kullanmanın bıkkınlığı, biraz da son seferinde aks çıkması nedeniyle yolda kalmaktan ötürü satmıştım. Belki o vakitler sizin bu başlığınız olsaydı, ben de gaza gelir sizinle birlikte aracı toparlayıp, bir müddet daha binerdim, bilemiyorum :D

Maslak'ta  hangi ustaya gidiyorsunuz, merak ettim. 

Aracınızda bluetooth ile müzik dinleme yoktur sanırım. Torpido gözüne bir bakın. Sağ üst tarafta  garip bir fiş yuvası var. Ben onu bir iki sene sonra fark ettim. oraya bir bluetooth aparat bağlanıyor, aux olarak görüp müzik çalabiliyor.   

Bir de merak ettiğim konu, aracınızda titreme var mı? Ben kaymak asfaltta belli hız aralığında titreme hissediyordum. Kimse ne olduğunu bulamadı uzun süre. Hatta burada da başlık açmıştım titreme şikayetimle ilgili . Çağlar Bey "titremeyen quattro varmı" diye yorum yazıp moralimi bozmuştu :D :D

Daha önce kullanmış olan herkes aynısını söylüyor. :)Geçenlerde arkadaşın Passat'ına jant almak için benim arabayla Maslak'ta meşhur bir jantçıya gittik, muhabbet ederken arabayı görünce abi arabanı sakın satma, ben sattım sıfır A4 aldım, çok pişmanım dedi. :) Bana bunu satan arkadaş da gidip aynısının Allroad modelini aldı. Özellikle uzun mesafe kullanımlarında bağımlılık yapıyor kesinlikle, yol bitmesin istiyorsun.

Maslak'ta forumdaki bir çok kişinin de tanıdığı, Mekatronik servise gidiyorum, Akif usta ile 8-10 yıl önce Çağlar abi tanıştırmıştı, o zaman benim Jetta'nın DSG problemini çözmüştü. Her türlü konuda gözüm kapalı güvenirim. Akif, Recep ve Benal usta üçü de işinin uzmanıdır. Yukarıda bunu bana satan arkadaş diye bahsettiğim de Akif usta zaten. Abi bana böyle böyle bir araba lazım dedim, al bununla bir tur at dedi, dönünce tamam bunu bana satıyorsun dedim.

Diğer yandan benim araba 250 bine kadar Doğuş bakımlı, benden önce de 1-2 ay Akif ustada olduğu için o da bir kısım eksiklerini halletmişti. Ama ne de olsa 13 yaşında V6 bir premium olduğu için km. ve yaşa bağlı sorunlar çıkıyor, ben de fiyat/performans olarak rakipsiz gördüğüm için ne gerekiyorsa yapıp binmeye devam etmeyi düşünüyorum. Tabi bunların bazıları Ahmet hocamın dediği gibi benim ultra erkenden farkettiğim şeyler olduğu için bunu anlayacak ve gerekeni yapacak usta lazım, maalesef parasıyla bile iş yaptırmak zor oldu artık sanayide. O konuda çok şükür kafam rahat.

BT ile müzik dinlemek için Kufatec'in bir modülünü alıp taktım ben cd changer'a, çok güzel oldu. 7. CD olarak görüyor BT bağlantısını. Yukarıda Furkan'ın sorduğu o cihazdı.

Titremeye gelince, eğer yolda giderken titremeden bahsediyorsak öyle bir durum olmadı hiç, motorun doğal vibrasyonu dışında. O da biliyorsunuz belli bir devirden sonra hissedilmiyor. Bende rölantide bir tık titreme var, o da enjektörlerin artık miadını doldurmak üzere olmasından sanırım. Nasip olursa enjektörleri yenileyeceğim, o zaman arabanın çalışması bayağı değişir sanırım. Şu an kafamda kalan en büyük iş o oldu. Bir de 18 jant ve spor amortisör ile bir tık fazla sert oldu, şehiriçi yollar da bayağı bozuk İstanbul'da bu aralar, bilmiyorum o konuda ne yapılabilir bir bakacağım.

Furkan Bakırel yazdı:
Selim Bilgin yazdı:

BT telefon konuşması var mıydı senin arabada?

Eller serbest var konuşma sesli yönlendirme yol bilgisayarında telefon rehberi vs görünüyor.

Aleti kurduktan sonra torpidonun arka tarafına bıraktım onun için göstermem zor ama izah edeyim kısaca. Alet şu: https://www.kufatec.com/en/car-hifi/music-in-car/aux-a2dp-bluetooth-plug-and-play-music-receiver-for-mmi-2g-43394?number=43394

CD changer'ın arka kablosunu çıkarıyorsun, bunun içinden çıkan kablo ile köprü yapıp takıyorsun, diğer kabloyla da yine changer'dan köprü yapıyorsun o kadar. Telefondan MMI ile birlikte buna aynı anda bağlanıyor zaten otomatik olarak. CD changer'dan 7. cd'yi seçiyorsun bir kere, bitti gitti. Ondan sonra media butonuna basınca arabada orjinal BT varmış gibi telefondan istediğini dinliyorsun. 

Bir de şu cihaz var: https://mr12v.com/the-products/ols/products/bluetooth-handsfree-adapter-for-audi-mmi-2g-high

Tel konuşma da olmayan bir A6'ya bundan aldık, bu da gayet başarılı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ahmet Gül yazdı:

Selim kardeşim aşırı hassas bir insan. Titrediğinin yarınki günü ya Maslak'ta o arabayı parçalattırır, ya üzerine benzin döker yakar 😄 Sanmıyorum bir titreme olsun. 

Abi aman inşallah olmaz öyle bir şey. :D 

Alfa'da hatırlıyorsun ne uğraştım, en son ben bile "bu modeller böyle" demeye başladım.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Rıdvan Ergün yazdı:

Bir de merak ettiğim konu, aracınızda titreme var mı? Ben kaymak asfaltta belli hız aralığında titreme hissediyordum. Kimse ne olduğunu bulamadı uzun süre. Hatta burada da başlık açmıştım titreme şikayetimle ilgili . Çağlar Bey "titremeyen quattro varmı" diye yorum yazıp moralimi bozmuştu :D :D

Motor kulağı.. 

Herkes şafta odaklanıyor ama motor kulağı :) 

Orijinali takılmadıkça düzelmiyor. 

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Bahadır Taşpolat yazdı:

Rıdvan bey siz aracınızda kafadan kayma problemi mi yaşamıştınız böyle birşey olmuş muydu?

Problem demeyelim de bir kez çok fena kaymıştım. Forumda paylaştım mı hatırlamıyorum. Öncesinde belki yüzlerce defa girdiğim pis bir virajda yağmurlu bir gün sert şekilde giriş yaptım. Virajın içinde küzük patika tarzı yan bir yol var. Oradan sanırım traktör gibi bir araç yola çıkıp bol miktarda çamur bırakmış. Çamur aracı önden kaydırdı. Bİlmiyorum, sürücü olarak ben de doğru şeyler yaptım sanırım ancak yukarıdan bir elin aracın arka kısmını tutup yola oturttuğunu resmen hissetmiştim Artık quattro mu işe yaradı, esp mi çok da algılayamadım. Bir saniyede oldu her şe. Onun dışında araçta genel anlamda kayma vs gibi hiç bir problem yaşamadım. Üstün derecede bir sürüş keyfi vardı.  

Selim Bilgin yazdı:

Abi aman inşallah olmaz öyle bir şey. :D 

Alfa'da hatırlıyorsun ne uğraştım, en son ben bile "bu modeller böyle" demeye başladım.

Valla biraz kıl tüy olmak gerekiyor. Benim araçta bu sorunu  çok hassas bir iki arkadaşım dışında kimse fark etmedi. Senelerin sürücüsü, aynı zamanda motor ustası bir ahpabım iki bir km den fazla yol yaptı. hiç bir şey hissetmedi. Bir seferinde servise bıraktım (Doğuş Oto Maslak). Beş gün test ettiler. Bir sorun tespit edilemedi diye geri verdiler. Öyle gıcık bir sorundu :D

Mehmet Ozyurek yazdı:

Motor kulağı.. 

Herkes şafta odaklanıyor ama motor kulağı :) 

Orijinali takılmadıkça düzelmiyor. 

Motor kulağı, şanzıman kulağı, dört disk, jant, lastik değişti. Şikayet konusu değişmedi. 

Hatta bu foruma da başlık açmıştım. Sonra bir gün beni forumdan Trabzolu bir arkadaş aradı. Aynı araca sahipmiş ve aynı problem varmış. Kafasına dank etmiş iş sebebiyle Almanya'ya gitmesi gerekiyormuş. Arabaya atladığı gibi Audi fabrikasının önüne kadar gitmiş. Arabayı fabrikasın kapısına dayadım, alın yapın bunu dedim :D :D diye anlattı Trabzonlu arkadaşımız.

Arabanın ön salıncak arka takozunu değiştirdiler dedi.

Ben aracı ustaya götürdüm, salıncak takozlarını değiştirin dedim ama ön salıncak arka takozu meselesini anlamamışlar. arka salıncak takozlarını değiştirmişler. Şikayetim geçmedi ama benim ustaların ön salıncak arka takozu yerine arka salıncak takozlarını değiştirdiklerini çok sonra fark ettik. Tam aracı satmak için anlaştığım ve aracı almaya gelecekleri gün tesadüfen bu durum anlaşıldı. Aracı lifte alıp inceledik. Hakikaten ön salıncakta dört tane takoz var ve ikisi önde ikisi arkada. Arka takozlarda boşluk var. Fakat değiştirip deneme fırsatı olmadan araç satılmış oldu. Alan arkadaşa uzun uzun anlattım ama kendisi böyle bir balans hissetmediğini söylüyor. Araçtan çok memnunum diye telefon açtı. Benim de bu merak içimde ukde kaldı :D 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Bunların ön arka takımında normal bir arabadan 2-3 kat fazla parça var. Komple ön-arka takım yapayım desen 20 bin TL'yi rahat geçer.

Bazı parçalar hiç bozulmadığı-değişmediği için stoklarda hiç yok hatta, meraktan sormuştum. Yine de maşallah diyelim, belli olmaz. :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin yazdı:

hiç bozulmadığı-değişmediği için

geçmiş olsun  haftaya bırak kredi kartını akif ustaya :D 

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)
Selim Bilgin yazdı:

Daha önce kullanmış olan herkes aynısını söylüyor. :)Geçenlerde arkadaşın Passat'ına jant almak için benim arabayla Maslak'ta meşhur bir jantçıya gittik, muhabbet ederken arabayı görünce abi arabanı sakın satma, ben sattım sıfır A4 aldım, çok pişmanım dedi. :) Bana bunu satan arkadaş da gidip aynısının Allroad modelini aldı. Özellikle uzun mesafe kullanımlarında bağımlılık yapıyor kesinlikle, yol bitmesin istiyorsun.

Maslak'ta forumdaki bir çok kişinin de tanıdığı, Mekatronik servise gidiyorum, Akif usta ile 8-10 yıl önce Çağlar abi tanıştırmıştı, o zaman benim Jetta'nın DSG problemini çözmüştü. Her türlü konuda gözüm kapalı güvenirim. Akif, Recep ve Benal usta üçü de işinin uzmanıdır. Yukarıda bunu bana satan arkadaş diye bahsettiğim de Akif usta zaten. Abi bana böyle böyle bir araba lazım dedim, al bununla bir tur at dedi, dönünce tamam bunu bana satıyorsun dedim.

Diğer yandan benim araba 250 bine kadar Doğuş bakımlı, benden önce de 1-2 ay Akif ustada olduğu için o da bir kısım eksiklerini halletmişti. Ama ne de olsa 13 yaşında V6 bir premium olduğu için km. ve yaşa bağlı sorunlar çıkıyor, ben de fiyat/performans olarak rakipsiz gördüğüm için ne gerekiyorsa yapıp binmeye devam etmeyi düşünüyorum. Tabi bunların bazıları Ahmet hocamın dediği gibi benim ultra erkenden farkettiğim şeyler olduğu için bunu anlayacak ve gerekeni yapacak usta lazım, maalesef parasıyla bile iş yaptırmak zor oldu artık sanayide. O konuda çok şükür kafam rahat.

BT ile müzik dinlemek için Kufatec'in bir modülünü alıp taktım ben cd changer'a, çok güzel oldu. 7. CD olarak görüyor 

Aleti kurduktan sonra torpidonun arka tarafına bıraktım onun için göstermem zor ama izah edeyim kısaca. Alet şu: https://www.kufatec.com/en/car-hifi/music-in-car/aux-a2dp-bluetooth-plug-and-play-music-receiver-for-mmi-2g-43394?number=43394

CD changer'ın arka kablosunu çıkarıyorsun, bunun içinden çıkan kablo ile köprü yapıp takıyorsun, diğer kabloyla da yine changer'dan köprü yapıyorsun o kadar. Telefondan MMI ile birlikte buna aynı anda bağlanıyor zaten otomatik olarak. CD changer'dan 7. cd'yi seçiyorsun bir kere, bitti gitti. Ondan sonra media butonuna basınca arabada orjinal BT varmış gibi telefondan istediğini dinliyorsun. 

Bir de şu cihaz var: https://mr12v.com/the-products/ols/products/bluetooth-handsfree-adapter-for-audi-mmi-2g-high

Tel konuşma da olmayan bir A6'ya bundan aldık, bu da gayet başarılı.

Çok pahalı şeyler almışsınız. 

Ben ebay den şunu almıştım. 175 TL ye gelmişti bana. O zaman Euro 7 TL civarındaydı

https://m.tr.aliexpress.com/item/32827429064.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.599c2d44MXyG1O&browser_id=4871d9907eed43c2ba62c8622e53d72d&aff_trace_key=3e619cf709da4f7d9b0400906dfd8d40-1605928000020-09512-_d6yVdw6&aff_platform=msite&m_page_id=176ab19c78feb770b6dbf33ea1cbe958a9712edeec&gclid=&_imgsrc_=ae01.alicdn.com%2Fkf%2FHTB1nO

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Furkan Bakırel

Titreme bende de vardı 140 da titriyordu sadece 140 da yapıyordu ben önce balans bozuldu sandım Kayseri de yaptırırım diye düşündüm sonra akşam yasağı dolayısıyla yaptıramadım yasaktan önce Sivas'a gelmem gerekiyordu 200 220 yapıştırdım ne titreme kaldı ne de frenlerde ses kaldı gaza bastıkça araba açıldı.Lakin şöyle bir durum var direksiyonu tam kırıp aniden gaza basınca hafiften sallıyor muhtemelen ön tekerleri sürüklüyor o anda zıplıyor sanki tam kırmamaya özen gösteriyorum.

Makyajlıdaki MMI 3G 
Birkaç tane daha cd yaparsam cd çaları kıracağım sinirden.
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Rıdvan Ergün yazdı:

Hocam sizin problem arka diferansiyele giden şaft değilmiydi ben mi yanlış hatırlıyorum?

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Selim üstad şu yaptıklarını görünce. Senin audici olduğun çok net. Neden mi böyle dedim genellikle audiciler arabaları ile ilgilenir ve sorunlarını çözmeye çalışırlar diğer lüks araç sahipleri sorun çıkınca satıp kurtulma yoluna giderler. Benim izlenimim bunlar tabiki

bu corona olayından dolayı aracımı kullanmaya kullanmaya mazot almayı ve sürmeyi unuttum. Ayda 2.5 depo mazot bitiren ben şimdi 2.5 ayda anca bir depo mazot bitirdim. Dün 3 aydır yıkanmayan aracı yıkamacıya götürüp yıkattım.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Arda Bülent Güzel yazdı:

Selim üstad şu yaptıklarını görünce. Senin audici olduğun çok net. Neden mi böyle dedim genellikle audiciler arabaları ile ilgilenir ve sorunlarını çözmeye çalışırlar diğer lüks araç sahipleri sorun çıkınca satıp kurtulma yoluna giderler. Benim izlenimim bunlar tabiki

bu corona olayından dolayı aracımı kullanmaya kullanmaya mazot almayı ve sürmeyi unuttum. Ayda 2.5 depo mazot bitiren ben şimdi 2.5 ayda anca bir depo mazot bitirdim. Dün 3 aydır yıkanmayan aracı yıkamacıya götürüp yıkattım.

Abi bana sorununu bildiğim bir aracı sorunu çözmeden satmak çok ters geliyor. Alan da insan sonuçta. Ama maalesef piyasanın çoğu dediğin gibi. Bir şey olunda elden çıkarma peşinde. 

Bir de yaşı vs. bakınca bu paralara buna muadil değil yakınına yaklaşacak bir araba yok. Onun için şimdilik uzun bir süre birlikteyiz gib görünüyor inşallah. :) 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali Gök yazdı:

geçmiş olsun  haftaya bırak kredi kartını akif ustaya :D 

Kart mı dayanır ya bu kadar şeye 😄

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Furkan Avcı yazdı:

Hocam sizin problem arka diferansiyele giden şaft değilmiydi ben mi yanlış hatırlıyorum?

O da konulan çok sayıdaki yanlış teşhisten birisiydi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Fatih Keskin yazdı:

Getir bi akşam kullanayım eksiklerini sıralarım sana

Aynı ben :D :D

Kimin arabasına binsem, şurasında şu var, burasında bu var diye saymaya başlıyorum. Bazı tanıdıklar şuna bir binip bakıver derken, bazılarıysa araba vermeye çekinir oldular :D :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erman Uzun

Konuyu okuyunca hemen aracımi satıp bir Audi alaşım geldi ama sonra gerçeklerle yüzleşmek üzücü oldu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Erman Uzun yazdı:

Konuyu okuyunca hemen aracımi satıp bir Audi alaşım geldi ama sonra gerçeklerle yüzleşmek üzücü oldu

VW grubu böyle işte :) çok nazlı.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Hayırlı uğurlu olsun. Tekeri düz bassın.

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Erman Uzun yazdı:

Dogan Arsiray yazdı:

VW grubu böyle işte :) çok nazlı.

Hangi gerçeklerle? :)

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

140 bin de sattığım tiguan gerçekleri ile. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...