İçeriğe Yönlendir

A6 3.0 TDI Quattro

Selim Bilgin

Recommended Posts

Bahadır Taşpolat
Evren Erakçora yazdı:

O hızlarda 6 litre tüketim fazla iyimser geldi bana, yol bilgisayarı düşük gösteriyor olabilir. 

yok hocam değerler gerçek, bizdeki araçta katalizör iptal ve spor egzos olduğu halde 7 litre civarı yakıyor o hızlarda uzun yolda 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

İlginç bir şekilde bu yıllardaki TDI’ler fabrika verisinin altında yakıyor. Benim araç da öyle. Benim yol bilgisayarı verisi %7 artırımlı gösterir şu an pompa ölçüçmü ile tutsun diye. Fabrika verisi eski NEDC normuna göre verilmiş. Ona rağmen fabrika verisinden az yakıyoruz.

Benim aracın şehir dışı fabrika verisi 5.4lt.

Sabah Kayseriye gittim geldim. Giderken klima yok cam hafif açık, 90km/s CC ile 4.5lt yaktı. Aynı yolu öğlen 12’de geri döndüm, klima açık, 90km/s CC ile 5.3lt yaktı. Ortalaması 4.9lt oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

90 ile 4 ,5 litre yakan araçlar nasıl 150,200 km hızla giderken 6 yakacak onu anlayamadım. Devir çok yükseliyor ve hava direnci katlanıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

120km/s ile 6lt, 140-200 arası hız ile de 6.9lt yakmış. Bence gayet normal ve makul değerler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Evren Erakçora yazdı:

90 ile 4 ,5 litre yakan araçlar nasıl 150,200 km hızla giderken 6 yakacak onu anlayamadım. Devir çok yükseliyor ve hava direnci katlanıyor. 

2 bin devir 120 3 bin devir 180 gidiyor. 2-3 bin devir arası çok rahat devirleniyor, 1.5-2 bin devir arasından daha rahat. Serseri modunda değil makam modunda hızlı gidilirse, yani tatlı hızlanıp akıtarak kullanınca bu şekilde yakıyor. Serseri modunda 9'ları görmüştüm uzun yolda, enjektör değişiminden önce.

Sapma çok olamaz çünkü depo yarımla çeyrek arasında. 6 litreden 450 km'de 27 litre yakar ki 80 litre depoda ibrenin oralara gelmesi gerekiyor zaten. Tabi İstanbul'a geldik 10'a çıkar o ortalama artık. Bu arabayı esas çok yaktıran durup kalkmak. Akmak istiyor sürekli.

Mustafa Arıkan yazdı:

İlginç bir şekilde bu yıllardaki TDI’ler fabrika verisinin altında yakıyor. Benim araç da öyle. Benim yol bilgisayarı verisi %7 artırımlı gösterir şu an pompa ölçüçmü ile tutsun diye. Fabrika verisi eski NEDC normuna göre verilmiş. Ona rağmen fabrika verisinden az yakıyoruz.

Sabah Kayseriye gittim geldim. Giderken klima yok cam hafif açık, 90km/s CC ile 4.5lt yaktı. Aynı yolu öğlen 12’de geri döndüm, klima açık, 90km/s CC ile 5.3lt yaktı. Ortalaması 4.9lt oluyor.

Ben de bir süre düşündüm, ben nasıl fabrika verisinden az yakıyorum diye ama var bir şey demek ki. Maşallah diyelim.  :nazar:  :nargile:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Tam yol arabası o zaman bu. 
Yazılımın etkisi de var tabiki .
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mustafa Arıkan yazdı:

Selim Bilgin yazdı:

2 bin devir 120 3 bin devir 180 gidiyor. 2-3 bin devir arası çok rahat devirleniyor, 1.5-2 bin devir arasından daha rahat. Serseri modunda değil makam modunda hızlı gidilirse, yani tatlı hızlanıp akıtarak kullanınca bu şekilde yakıyor. Serseri modunda 9'ları görmüştüm uzun yolda, enjektör değişiminden önce.

Sapma çok olamaz çünkü depo yarımla çeyrek arasında. 6 litreden 450 km'de 27 litre yakar ki 80 litre depoda ibrenin oralara gelmesi gerekiyor zaten. Tabi İstanbul'a geldik 10'a çıkar o ortalama artık. Bu arabayı esas çok yaktıran durup kalkmak. Akmak istiyor sürekli.

Ben de bir süre düşündüm, ben nasıl fabrika verisinden az yakıyorum diye ama var bir şey demek ki. Maşallah diyelim.  :nazar:  :nargile:

99 mondeo varken aynı şekilde oluyordu. 110 ile 140 arası kullanımda yarım litre falan oynuyordu. 140 ile giderken 3500 devir çeviriyordu ve sıkıştırmadan kendi halinde gidince az yakıyordu. Bir de ayağımı gazdan çekince araç süzülüyordu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Selim Bilgin

Yol bilgisayarındaki tüketim bana olduğundan az gibi geliyordu, ama hiç ölçmemiştim pompa ile uzun zamandır. Son depoda ölçtüm.

Fulledikten sonra 400km uzun yol 320 km de şehiriçi yaptım, ortalamam 7 idi. normalde 50lt harcamış olması lazım ama ibre çeyrekteydi, doldurdum 62 litre aldı. 

Yani (62/720)*100 = 8.6 lt tüketmişiz 100 km'de. Bu da %20'lik bir fark yapıyor yol bilgisayarı ile. Hadi 3-5 litre pompalar arası fark desek yine kurtarmıyor. Başında durmadım ama atınca bırak demiştim, taşırmamıştır inşallah.

Bir kaç depoda daha bakacağım, net sapmayı bulursam @Mustafa Arıkan vag-com ile kalibrasyon yapıldığını söylemişti, bir şekilde ayarlamaya çalışacağım. Ama neden bu kadar sapıyor bilmiyorum, remap kaynaklı mı acaba? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Selim Bilgin yazdı:

Yol bilgisayarındaki tüketim bana olduğundan az gibi geliyordu, ama hiç ölçmemiştim pompa ile uzun zamandır. Son depoda ölçtüm.

Fulledikten sonra 400km uzun yol 320 km de şehiriçi yaptım, ortalamam 7 idi. normalde 50lt harcamış olması lazım ama ibre çeyrekteydi, doldurdum 62 litre aldı. 

Yani (62/720)*100 = 8.6 lt tüketmişiz 100 km'de. Bu da %20'lik bir fark yapıyor yol bilgisayarı ile. Hadi 3-5 litre pompalar arası fark desek yine kurtarmıyor. Başında durmadım ama atınca bırak demiştim, taşırmamıştır inşallah.

Bir kaç depoda daha bakacağım, net sapmayı bulursam @Mustafa Arıkan vag-com ile kalibrasyon yapıldığını söylemişti, bir şekilde ayarlamaya çalışacağım. Ama neden bu kadar sapıyor bilmiyorum, remap kaynaklı mı acaba? 

Muhtemelen yazılım kaynaklı. 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Selim Bilgin yazdı:

Ben yazılım sonrası pompa ölçümü yaptın mı diye soracaktım, ancak kafa karıştırmamak için sormadım. İlk zamanlarda yapılan yazılımlarda da böyle sapma oluyordu, son zamanlardaki "custom" yazılımlarda böyle yapıyor. Kalibre ile düzeleceğini sanmıyorum. Ya yazılımcı düzeltir, ya da daha kurumsal yerlerden yazılım yaptırmak lazım. Paşaoğlunda Jetta ile pompa ölçümü tutuyordu.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Mert Gulkokan yazdı:
Erdem Doğan yazdı:

Ben yazılım sonrası pompa ölçümü yaptın mı diye soracaktım, ancak kafa karıştırmamak için sormadım. İlk zamanlarda yapılan yazılımlarda da böyle sapma oluyordu, son zamanlardaki "custom" yazılımlarda böyle yapıyor. Kalibre ile düzeleceğini sanmıyorum. Ya yazılımcı düzeltir, ya da daha kurumsal yerlerden yazılım yaptırmak lazım. Paşaoğlunda Jetta ile pompa ölçümü tutuyordu.

Eski fiesta da yol bilgisayarı ile depo arasında ciddi fark vardı yazılımcılar az yakıyor yazılım sonrası diyrbilmek için birşeylerle oynuyorlar

Yakit tasarrufu vaad etmeyen firmalara yaptirmak lazim :) amaç belli, daha çok güç almak. Bu da daha cok yakit demek. Elbette sakin kullanimda yakit azalir, ama kimse bunun icin yaptirmiyor. Ticari araclar haric. Corsa ya Ecufasttan yaptirmistim, memnun kalmistim. 

Ecufast yazilimli Focus ta yol bilgisayari dogru cikiyordu. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bende de yazılım var. Ben aracı alalı 100.000km oldu. Şimdiye kadar fark genelde %5-6 idi. Daha üzeri olmadı hiç. 
En son birebir tutsun diye kadran yazılımından ortalama tüketim değerine %7 sapma verdim. Şu an birebir çıkıyor. Hatta dün aracımın konusunda da bir tüketim verisi paylaştım. 7,5-7,58 çıktı. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

@Servet Aydında passata yazılım yaptırmıştı onun yol bilgisayarı ile pompa ölçümü hakkında fikir beyan edebilir.

Birde yazılımda sadece devire göre karışım ayarı yapılmıyor mu? Depodan giden mazot/ yol. Değişmeyeceğine göre yol bilgisayarı neden yanlış göstersin ki?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Metin Uzunoğlu yazdı:

@Servet Aydında passata yazılım yaptırmıştı onun yol bilgisayarı ile pompa ölçümü hakkında fikir beyan edebilir.

Birde yazılımda sadece devire göre karışım ayarı yapılmıyor mu? Depodan giden mazot/ yol. Değişmeyeceğine göre yol bilgisayarı neden yanlış göstersin ki?

Yakıt basıncı arttığı için birim sürede geçen yakıt miktarıda artıyor ama yol bilgisayarı eski değerlere göre hesap yapıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Bir süre yazılımı iptal edip stock gezeyim diyorum zaten, belki haftaya gidip yaptırırım.

Fazla gidiyor araba, tutamıyorum kendimi lüzumsuz aksiyona giriyorum trafikte.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Sayın yöneticiler a6 konusundan yakıt sohbetlerini silse keşke 😂

• Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Arabanın orijinali fazla fazla yeter. Boşver stock bin. 1.6 tdi değil ki bu. Bırak onlar atsın yazılım :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Ali Gök yazdı:

Sayın yöneticiler a6 konusundan yakıt sohbetlerini silse keşke 😂

Ali hocam bence kalsın. Bir yerlerde a6 yakıtı üzerine muhabbet olursa ya bizim forumdan bir arkadaşın a6sı var şöyle yakıyor böyle yakıyor deriz. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

O zaman spor yay alayım bari 18 olduğuna değsin. 😄

Air suspension retrofit işinde bi kaç örnek görsem gözü karartıp gireceğim de, maddi manevi bizi aşar gibi. 

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Ya da şu jantlardan bulsak.

-lAIaAs-8aq-1IwUkL1nSyUKHuo-1920.jpg
Bence sizin araca çok kollu 20 inç felan yakışır. Böyle az kollular hiç yakışmıyor.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...