İçeriğe Yönlendir

Ev Etkinlikleri

Emre Şimşek

Evde Anketi  

77 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)

Sözde bu gün evdeki İnternet fişini sökücektik. Hanım ve kızımla baş başa kalıp birbirimize olan sevgimizi gösterecektik. Eşimle aşktan bahsedip, romantik bir gün yapıcaktık. Ama ne oldu saat 13:00 itibari ile 2 saat sürmedi. Çoçuk babaannesine kaçtı, hanımın instagrama giresi geldi :D 

Bende benim emektar masaüstüme çullandım. Hdd sürekli %100 çalışıyordu. 2 gb ram taktım fazladan. 6 gb ram kapasitesi oldu. Fakat Windows 10 için 6 gb çok yeterli olmadığı için SWAP file kullanmaya devam ediyor. Performans ayarlarından swap dosyasını kapattım yeniden başlattım. Bu bilgisayar 6 gb ram ile forumlardan gezerken 2,9 gb , yutubede 1080 p video izlerken 120 saniye buffer ile 3 gb aşmayan bir kullanım sergiliyordu. Halen 3 gb boş yerim vardı. Bu da Swap dosyasını kapatmam için yeterli bir sebep. 

Z5XYXh.jpgzk8M1Z.jpg

Görüldüğü gibi artık hdd %100 çalışmıyor :) Windows kaynaklarını sınırladık gibi oldu ama hdd eskimiyor ve daha hızlı çalışan bir bilgisayarım oldu.

7SWtVR.png   <Önecesi ve sonrası  > vspaDS.png

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Burdaki forklifti yapabilecek miyiz yani.

yakalım video çekelim?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
yakalım video çekelim?

Hit alır mı diyorsun. [emoji23][emoji23]
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hit alır mı diyorsun. emoji23.pngemoji23.png

gözlemlediğim kadarı ile alır

Servet Aydın yazdı:

10 saat diyor yapması. Yakanı yakarım

yapan hit almıo, yakan alıo

önce KA ya bi ilan açayım yoğun saçmalayayım

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Valla yaptıktan sonra yakabileceğinize ihtimal vermiyorum.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Burdaki forklifti yapabilecek miyiz yani.

Yaparsın

Çağlar Bayur yazdı:

yakalım video çekelim?

Olmaz

Mehmet Ozyurek yazdı:

Hit alır mı diyorsun. emoji23.pngemoji23.png

😂😂😂

Servet Aydın yazdı:

10 saat diyor yapması. Yakanı yakarım

Emek düşmanları yakar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Dogan Arsiray yazdı:

itinayla sineklik teli yapılır.

Haftaiçi bende malzemeleri alıp camlara takacağım😁

Bugün mutfak zeminindeki derzleri yeniledim. Tam bir ev etkinliği😝

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Sözde bu gün evdeki İnternet fişini sökücektik. Hanım ve kızımla baş başa kalıp birbirimize olan sevgimizi gösterecektik. Eşimle aşktan bahsedip, romantik bir gün yapıcaktık. Ama ne oldu saat 13:00 itibari ile 2 saat sürmedi. Çoçuk babaannesine kaçtı, hanımın instagrama giresi geldi :D 

Bende benim emektar masaüstüme çullandım. Hdd sürekli %100 çalışıyordu. 2 gb ram taktım fazladan. 6 gb ram kapasitesi oldu. Fakat Windows 10 için 6 gb çok yeterli olmadığı için SWAP file kullanmaya devam ediyor. Performans ayarlarından swap dosyasını kapattım yeniden başlattım. Bu bilgisayar 6 gb ram ile forumlardan gezerken 2,9 gb , yutubede 1080 p video izlerken 120 saniye buffer ile 3 gb aşmayan bir kullanım sergiliyordu. Halen 3 gb boş yerim vardı. Bu da Swap dosyasını kapatmam için yeterli bir sebep. 

Görüldüğü gibi artık hdd %100 çalışmıyor :) Windows kaynaklarını sınırladık gibi oldu ama hdd eskimiyor ve daha hızlı çalışan bir bilgisayarım oldu.

Önecesi ve sonrası  >

Swap dosyasını kapatırsanız windows bir süre sonra çökecektir. HDD sürekli %100 çalışıyorsa swap yüzünden değil, windows'ta bi sorun olduğundandır. Genelde çözümü format oluyor.

Ayrıca 4GB ram bile Windows 10 için yeterlidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Swap dosyasını kapatırsanız windows bir süre sonra çökecektir. HDD sürekli %100 çalışıyorsa swap yüzünden değil, windows'ta bi sorun olduğundandır. Genelde çözümü format oluyor.

Ayrıca 4GB ram bile Windows 10 için yeterlidir.

Abi çökmez kolay kolay. Ram yetmediği yerde kaynak tükendi uyarısı verip donar. Çok uzun süredir notebooklarımı ve bilgisayarlarımı böyle kullanıyorum. Windows 10 yükeldiğim eski makineye 1 adet daha 2 gb ram takınca bunuda swap dosyasını kapattım. Windows 7 iken 6 -7 sene çökmedi bilgisayar. Geçen sene windows 10 yapana kadarda işletim sistemi 7 yaşındaydı. 

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

GsfPXz.jpg

Mısır ekmeği tamam ilk deneme hiç fena olmadı akşam tadına bakmak için sabırsızlanıyorum. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

@Sani Gerşon Bu kullandığım bilgisayarın Raid özelliği olan Asus P5Q anakartı var. Zamanında iyi para sayıp almıştım. Şimdi ben bunda 2 adet 320 diski bağladım. Yarın raid 1 sistem yapacağım. Sence hızımız artarmı, günümüz makinelerde iyi tepki alıyorum ama bu eski 2009 model bilgisayarda fark yaratırmı şüphedeyim. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

@Sani Gerşon Bu kullandığım bilgisayarın Raid özelliği olan Asus P5Q anakartı var. Zamanında iyi para sayıp almıştım. Şimdi ben bunda 2 adet 320 diski bağladım. Yarın raid 1 sistem yapacağım. Sence hızımız artarmı, günümüz makinelerde iyi tepki alıyorum ama bu eski 2009 model bilgisayarda fark yaratırmı şüphedeyim. 

raid1 de hız artmaz, aksine düşer. raid0 yapmanız lazım.

Ayrıca 7200 hdd'ler ile çok bi şey beklememek lazım.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Sani Gerşon yazdı:

7200 hdd'ler ile çok bi şey beklememek lazım

Buna katılmıyorum, SSD yokken ikisi tane 89 GB ile raid 0 yapmıştım z müthiş olmuştu, okuma 80 MB/s olmuştu (şuan HDD ler o hızda tabi ama 2005 de 45-50 civarıydı)

Tabi bir SSD olmaz ( tepki süresi çok farklı) ama tek HDD den sonra inanılmaz artıyor kullanım zevki. Güvenlik düşüyor depolama için ayrı disk kullanmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
GsfPXz.jpg

Mısır ekmeği tamam ilk deneme hiç fena olmadı akşam tadına bakmak için sabırsızlanıyorum. 
Yoğurt ile çok iyi gider [emoji106]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Buna katılmıyorum, SSD yokken ikisi tane 89 GB ile raid 0 yapmıştım z müthiş olmuştu, okuma 80 MB/s olmuştu (şuan HDD ler o hızda tabi ama 2005 de 45-50 civarıydı)

Tabi bir SSD olmaz ( tepki süresi çok farklı) ama tek HDD den sonra inanılmaz artıyor kullanım zevki. Güvenlik düşüyor depolama için ayrı disk kullanmak lazım.

Tabii ki tek diskten daha hızlı olacak ama Şahin'den Ferrari'ye geçmeyeceksiniz, en fazla Clio'ya çıkacaksınız :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Anakartın 6 tasa satası var. Baktım biosda raid yok. Ama ide de kalmış bunca zaman. Ahciye aldım. Ama windows çöktü. Benchmarkı en hızlı diski birinci yapıp windows 10 1909 kurdum. 

Raid olamadı ama Ahci yapıp ve en hızlı diski taktım. Bakalım bu sene sonuna kadar idare etsin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Ama windows çöktü

Önce ahci sürücüsünü yükleseydiniz büyük ihtimal sorun olmayacaktı ama olsun, yine de temiz kurulum iyidir.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Cuma akşamı ilk kez pilav yaptım, hanım tarif edince zor olmadı, hala yazdığıma göre sorun yok :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Malum ben eski oyuncuyum. 2015 yılında oyun oynamayı resmen bıraktım. Hiç bir oyundan haz almıyorum. Fsx ile uçmak bile artık sarmıyor. 32 yaşından sonra hiç bir oyundan zevk alamadım. Bu kullandığım bilgisayar 2007 model. Ama 2009 yılında büyük uprade gecirdi. 2014 de ekran kartı patladı. ultra sesiz fansız ısı yaymayan ekran kartı aldım. Oyun oynamadığım için filmlik seyirlik bir kart. Sonra Yeğenimin bilgisayarı bozuldu. İçinden 9800GT ekran kartı çıktı. Onu takıp tekrar oyun oynamaya çalıştım. Hiç bir oyun bana tat vermediği kesinleşti. 

Bu sırada fanlar iyice berbat gürültü çıkarmaya başladı. Hepten bıraktım bu bilgisayarı . İşimi notebooklarımda hallettim. Sonra ne oldu o mekanik klavye , kablolu oyun mausu gibi şeylerin ergonomisini arar oldum. Dün işe başladım. Şu an aradığım konfora ulaştım. 

Amca oğlunun bilgisayarında 2 gb ram çıktı. Bendekilerini aynısı idi . Şu an asimetrik çalışıyor sistem ama 1 adet ram 56 tl. Bu hafta satın alır 8 gb çıkarırım 

ACtC-3fhFKOQ5-7AYYmbxuA2hHK9RLoMfVjaaicY

İçindeki hddlerin hepsini söktüm. en hızlısını bulup işletim sistemini kurdum. 

ACtC-3djs8CUu5IgoKlwvopGYoQkMs23KSrfOd2n

ACtC-3fyZjk9mPi3-rPS17fWhtN4CJ6SYK9wUKti

Kasa içinde 80 derece de çalışıp yekpare soğutucusu ile sıcaklığı yayan bu kocaman zotach ekran kartından kurtuldum. Kasa içi ısı artınca her şeyin ısısı artıyor. Bu da işlemci fanından , hdd performansına kadar her şeyi etkiliyor. Bu canavarı sökerken üzerinde oluşan inanaılmaz ısıyı hissetmeniz lazım. Sökerek büyün ses azalması yaşadım. Yerine fansız düşük voltaj ve düşük ısı yayan Asus hd5450 taktım. 

ACtC-3ddHuLXaUhKf32f0L0Sweu2jD-1_ts5yngx

ACtC-3dXVBycHmjjcVAT0shr9bl3-V_bCYQ9PRCX

Sıfırdan işletim sistemi kurdum. Cihazın kasa gürültüsü oldukca düştü. Telefon 34 desibel ölçüyor 

Ekran kartı ısısı 69 dereceye düştü. 

İşlemci fanı 2900 devirden 1900 devire düştü. 

Bir birlerine üst üste binen 4 hdd yerine 3 hdd taktım. Aralarında bir slot boşluk bıraktım . 890 gb hdd oldu ama hiç bi işe yaramıyor. :) ( oyun oynarken 4 terabayta çıkmıştım) 

Seagate barracuda işlem sırasında 50 dereceleri görürken şu an işlem yaparken 39 dereceyi geçmiyor

Samsung disklerde 34 dereceye kadar düştü. Daha önce 44 derecelerde çalışıyordu. 

Çok güzel tahamül edilebilir ses seviyesine ulaştık. Hanım özelikle memnun oldu. Çünkü bu pc en çok o kullanıyordu. 

Dün benim için çok etkin bir gündü, pejo tamir ettik, ölü bilgisayarı dirilttik :)

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bi etkinlik daha atayim. Far geldi mercek montaji yapiyorum :)

Hella mercek D2S Toyota balast. RGB Seytan goz. Dual sinyal diye geciyor yani cift turuncu yapilacak. On reflektor boyama. Kapaklarda cizikler coktu bantla deneme yaptim cunku gozden cikardik. Sahibi sanirim yeni kapak istiyor. Bora ya Mercedes kapaktan baskasi yakismiyor, onunda kenarlardan mercek siritiyor.

7ac94ea7f70f6293757ca00790705754.jpg

d42072c375240eede21ac959bc92b974.jpg

69a23a53e7561c74ce4a6e373e5d4049.jpg

4c7fb9db956a82481060e26f27deaa29.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...